Polmic - FB

aktualności

Kraków | II Festiwal „Władysław Żeleński i krakowski salon muzyczny”

ZelenskiW dniach 28 października – 25 listopada 2018 roku odbędzie się II Festiwal „Władysław Żeleński i krakowski salon muzyczny”. W tym czasie wysłuchać będzie można 6 koncertów kameralnych w wyśmienitych wykonaniach.

Zainauguruje Festiwal recital pieśniowy Hanny Hipp. Mezzosopranistka wywodząca się z Krakowa, działająca obecnie w Londynie, zaprezentuje pieśni W. Żeleńskiego, M. Ravela, B. Brittena, M. de Falli i F. Poulenca. 8 listopada sopranistka Magdalena Molendowska wspólnie z pianistką Julią Samojło wykonają muzykę polską: utwory Żeleńskiego, Moniuszki i Stojowskiego. Krakowianin z pochodzenia, uczeń Władysława, rozwijał się pianistycznie pod opieką Ignacego Jana Paderewskiego, by współpracować z nim przez całe życie. Osiadłszy w Stanach Zjednoczonych, prowadził wspólnie z Paderewskim aktywne działania na rzecz wspierania odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną m.in. dotychczas niewydane pieśni Stojowskiego, znajdujące się w kolekcji rękopisów w Polish Music Center przy USC w Los Angeles. Będzie to ich światowe prawykonanie!

Twórczość Stojowskiego pojawi się także podczas recitalu Bartosza Koziaka (wiolonczela) i Piotra Kosińskiego (fortepian). Krakowscy muzycy wykonają wspólnie Sonatę wiolonczelową Stojowskiego, a w I części recitalu Piotr Kosiński wykona utwory solowe kompozytora, prezentując również utwory jego mentorów –Żeleńskiego i Paderewskiego. Podczas Festiwalu pojawi się także niecodzienny duet, który wypełni muzyką wnętrza Domu Jana Matejki – Oddziału Muzeum Narodowego. Maria Sławek (skrzypce) i Marcin Zdunik (wiolonczela) zaprezentują Chaconne Krzysztofa Pendereckiego. Joanna Konarzewska, skrzypaczka, koncermistrzyni Filharmonii Krakowskiej wspólnie z pianistą Radosławem Kurkiem wykonają recital złożony z sonat skrzypcowych J. Brahmsa i I.J. Paderewskiego. W finale Festiwalu Lutosławski Quartet zaprezentuje utwory klasyków – Ludwiga van Beethovena i Józefa Haydna, a także kompozycję patrona Festiwalu – Władysława Żeleńskiego.

Więcej – na stronach www.spmk.com.pl  i https://web.facebook.com/stowarzyszeniekameralistow