Polmic - FB

aktualności

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej / Dawni Mistrzowie

OMN27 października 2019 o godz. 18:00 w sali kameralnej NOSPR w Katowicach odbędzie się koncert zatytułowany "Dawni Mistrzowie". Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca – najstarszy polski zespół specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej – wykona dzieła mistrzów i prekursorów najbardziej znanych nurtów muzyki współczesnej.

W programie znajdzie się Capriccio na fortepian i orkiestrę Igora Strawińskiego – z udziałem solistki Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz, Koncert kameralny na 13 instrumentów György Ligetiego, oraz Łańcuch I na orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego.

Kompozycja Witolda Lutosławskiego została prawykonana na festiwalu "Warszawska Jesień" w 1984. Sam kompozytor tak pisał o swoim utworze w książce programowej: "Tytuł Łańcuch I zawiera w sobie sugestię nie tylko co do formy utworu, ale także co do mej intencji skomponowania w przyszłości dalszych 'łańcuchów'. W utworze zbudowanym na kształt łańcucha muzyka rozdzielona jest na dwa pasma. W każdym z pasm poszczególne odcinki rozpoczynają się i kończą w różnych miejscach. Innymi słowy, początek odcinka w jednym paśmie przypada na środek odcinka w paśmie drugim. W utworze tym zasada formy łańcuchowej posłużyła do budowy większej części utworu. W miarę jak zbliża się koniec kompozycji, faktura ulega komplikacji. Poszczególne partie, grane ad libitum, splatają się w sieć melodii 'cantabile'. Skomponowałem Łańcuch I dla czternasu muzyków zespołu London Sinfonietta jako pamiątkę naszego wspólnego muzykowania."

Więcej informacji na stronachhttp://www.nospr.org.pl/ oraz https://www.facebook.com.