Polmic - FB

aktualności

Filharmonia Narodowa: prawykonanie „Concerto classico” Andrzeja Czajkowskiego

FN5 lutego 2021 o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się światowa premiera Concerto classico Andrzeja Czajkowskiego na skrzypce i orkiestrę. Partię solową wykona znakomity rosyjski skrzypek Ilya Gringolts. W interpretacji Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyko usłyszymy również III Symfonię Johannesa Brahmsa i Sześć madrygałów Gesualda da Venosy w opracowaniu na orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego.

Twórczość Andrzeja Czajkowskiego (André Tchaikowsky’ego) dopiero w ostatnich dekadach zyskuje powoli należne uznanie. Urodzony w 1935 roku w Warszawie, zdobył sławę jako wybitny pianista, był laureatem nagród na Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1955 roku i konkursie Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli rok później; od 1956 roku do śmierci (1982) mieszkał w Anglii. Skomponował m.in. symfonię, dwa koncerty fortepianowe, koncerty fletowy i skrzypcowy, liczne solowe dzieła fortepianowe, kilka kompozycji kameralnych, pieśni, a także operę Kupiec wenecki. Wiele utworów kompozytora nie doczekało się dotąd wykonania. Podczas koncertu online w Filharmonii Narodowej zabrzmi po raz pierwszy Concerto classico na skrzypce i orkiestrę, skomponowane w latach 1962–1964.

Carlo Gesualdo, książę Venosy, komponował przede wszystkim madrygały – czołowy gatunek świeckiej muzyki a cappella włoskiego renesansu. Sześć madrygałów Gesualda zorkiestrował w roku 1992 Stanisław Skrowaczewski, jeden z największych polskich dyrygentów i ceniony kompozytor. III Symfonię F-dur ukończył Brahms latem 1883 roku. Część pierwsza, Allegro con brio, rozpoczyna się trzydźwiękowym motywem f-as-f, powtarzającym się wielokrotnie w dalszym przebiegu utworu. To muzyczny symbol życiowego motta Brahmsa: „frei, aber froh” („wolny, ale szczęśliwy”).

Paweł Markuszewski

Informacja o transmisji online i biletach – na stronie http://filharmonia.pl/