Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Konferencja „Festiwal „Warszawska Jesień” – jego rola i znaczenie dla życia muzycznego krajów po obu stronach „żelaznej kurtyny” (i po jej upadku)”

WJIV Konferencja z serii „Muzyka polska za granicą”, organizowanej przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, odbędzie się w dniach 16–17 września 2021 w ramach 64. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W tym roku konferencja poświęcona będzie Festiwalowi „Warszawska Jesień” – jego roli i znaczeniu dla życia muzycznego krajów po obu stronach „żelaznej kurtyny” i po jej upadku.

Celem czwartej konferencji poświęconej muzyce polskiej za granicą jest refleksja nad rolą i znaczeniem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” dla życia muzycznego krajów po obu stronach „żelaznej kurtyny” – także po jej upadku. „Warszawska Jesień” to nie tylko festiwal nowej muzyki: od samego początku jego pozycja jest wyjątkowa – festiwal powstał w 1956 roku na fali politycznej odwilży i przez wiele lat był często jedynym źródłem informacji o nowych nurtach muzycznych dla środowisk artystycznych w ZSRR i krajach bloku wschodniego. Jednocześnie przyjeżdżając do Warszawy kompozytorzy z całego świata mieli okazję poznać muzykę współczesną stworzoną w Polsce i innych krajach po wschodniej stronie „żelaznej kurtyny”.

„Warszawska Jesień” traktowana była jako miejsce spotkania Wschodu i Zachodu. Niemniej jednak warto spojrzeć na wieloletnią historię tego wyjątkowego festiwalu i rolę kulturotwórczą, jaką odegrał w karierze kompozytorów i artystów zarówno ze Wschodu, jak i Zachodu. Czy „Warszawska Jesień” i muzyka prezentowana na festiwalu pozostawiły trwały ślad w życiu muzycznym i kulturalnym świata podzielonego „żelazną kurtyną”? Jakie znaczenie miała „Warszawska Jesień” po 1989 roku i jaką rolę festiwal pełni dziś w zupełnie innej rzeczywistości geopolitycznej? Udział w dyskusjach na wszystkie te tematy, z uwzględnieniem różnych poglądów i perspektyw metodologicznych, wezmą znani muzykolodzy z całego świata.

Konferencja będzie transmitowana online na Facebooku i YouTube Instytutu Sztuki PAN.

Szczegółowy program – na stronie IS PAN https://bit.ly/2Xt3frp