Polmic - FB


M jak młodzi

„Historia najmniej prawdopodobna” Jerzego Kornowicza

Historia najmniej prawdopodobnaW sobotę 19 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera opery dziecięcej Jerzego Kornowicza Historia najmniej prawdopodoba, opartej na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.

Bohaterem opery jest Czas i jego widomy kształt – Zegar zamieszkujący na operowej wieży zamkowej. To Czas jest czymś „najmniej prawdopodobnym”, Zegar zaś jest jednym z jego reprezentacji, także świadkiem czasu, instrumentem ukazywania obrazów w czasie spektaklu. Akcja toczy się w różnych przestrzeniach Opery na Zamku. Kolejne sceny w różny sposób odnoszą sie do tematu czasu i stanowią kolejne obrazy wytwarzane w pełnych godzinach przez niezwykły zegar. Owe obrazy ilustrowane są za pomocą rozmaitych, często nietypowych instrumentów, ruchu tancerzy oraz projekcji multimedialnych.

Kolejne spektakle odbędą się w dniach 20-22 grudnia 2015 roku oraz 27-29 kwietnia 2016 roku.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji – na stronie: www.opera.szczecin.pl/pl/component/repertuar/spektakl/282

Ferie zimowe w Filharmonii Krakowskiej

Ferie w Filharmonii KrakowskiejW drugiej połowie stycznia Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza wszystkie dzieci do uczestnictwa w specjalnym programie muzycznym przygotowanym z myślą o feriach zimowych.

W ramach „Ferii w Filharmonii” organizatorzy zapraszają na szereg znakomitych wydarzeń. 16 i 19 stycznia 2016 roku odbędą się warsztaty samby z Rio de Janeiro z udziałem członków krakowskiej szkoły samby Sorrir por favor! oraz zespołu perkusyjnego Batucada Cracovia pod kierunkiem Andrzeja Kaczmarczyka, działającego przy Szkole Muzycznej I st. im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie.

17 oraz 24 i 25 stycznia 2016 roku dzieci będą miały okazję uczestniczyć w Niezwykłej Podróży Pana Wieszaka – musicalu na głosy aktorskie, wokalne i zespół kameralny z muzyką Marcina Błażewicza. Spektakl oparty na tekście Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk przedstawia historię wieszaka na kapelusze, który stoi w mieszkaniu pewnego starszego profesora. Nikt nie wie o tym, że wiedza z szacownych głów gości profesora przenika w wysłużone nakrycia głowy, a z nich – do drewnianej głowy wieszaka. Pewnej księżycowej nocy wieszak ożywa, opuszcza mieszkanie i wyrusza w magiczną podróż.
 

Prezenty spod choinki

Prezenty spod choinki6 grudnia o godz. 10.30 i 13.00 oraz 7 grudnia 2015 roku o godz. 9.00, 11.00 i 13.00 Filharmonia Krakowska zaprasza dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami na familijne spotkanie w nastroju mikołajowo-świątecznym Prezenty spod choinki.

Nie tylko dzieci, ale i dorośli cieszą się na nadejście grudnia, miesiąca pełnego niespodzianek, świątecznych dni i prezentów. Filharmonia Krakowska zaprasza na spotkanie z Mikołajem Muzycznym, który rozdawać będzie muzyczne prezenty. Przy tajemniczej świetlnej choince niezwykłe pudła rozpakowywać będzie czereda Aniołków i Diabełków (Chór Chłopięcy Filharmonii) pod przewodnictwem całkiem dorosłych Aniołów i Diabłów (śpiewający aktorzy Teatru Słowackiego – Anna Sokołowska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Sławomir Rokita i Rafał Sadowski, oraz znakomite pianistki krakowskie, Monika Bylica i Renata Żełobowska-Orzechowska).

W pudłach można będzie znaleźć nie tylko pluszaki, figurki, lalki, czy instrumenty muzyczne, ale też rzeczy nierealne, takie jak „spotkanie ze smokiem" czy „kolorowy śnieg". O znalezionych w pudłach prezentach opowiadać będą tanecznie soliści Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz wspomniane Diabły i Anioły słowami piosenek, które do pełnych uroku i humoru tekstów Marii Andruszkiewicz, Wandy Chotomskiej, Ewy Stadtmueller i Ludwika Jerzego Kerna napisali: Monika Bylica i Paweł Pawłowski. Spotkanie w Filharmonii przy muzycznej choince (i koszach słodyczy) z pewnością wprowadzi małych i dużych melomanów w pogodny świąteczny nastrój.

Warsztaty dla najmłodszych z cyklu „Opowiedz mi bajkę”

Opowiedz mi bajkeKolejne warsztaty z cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę 12 grudnia 2015 roku. Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną. Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.

Na finał tegorocznych zajęć, prócz zabaw z improwizacjami i książkami, będzie można także posłuchać niekonwencjonalnych brzmień skrzypiec i klarnetu. Muzycznymi gośćmi będą członkowie zespołu Kwartludium: skrzypaczka Dagna Sadkowska oraz klarnecista i kompozytor Michał Górczyński. Warsztaty poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Prócz improwizacji, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Artyści zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat

Wstęp wolny  liczba miejsc jest ograniczona, konieczna wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt współfinansowany ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Warsztaty dla najmłodszych z cyklu „Opowiedz mi bajkę”

Dzień św. Mikołaja w Muzeum Fryderyka Chopina

Dzień św. MikołajaMuzeum Fryderyka Chopina zaprasza w piątek 4 grudnia 2015 roku w godz. 11.00-17.00 na Dzień św. Mikołaja. W ramach wydarzenia zaplanowano warsztaty aktorskie i scenograficzne, czytanie bajek i poezji o tematyce muzycznej, a także wspólne kolędowanie. Wstęp wolny.

Jakby dla mnie umyślnie, co dzień dają coś nowego w teatrze! – napisał Fryderyk Chopin z Berlina w 1828 roku, zafascynowany magią sceny. Tryumf święciły wówczas nie tylko teatry publiczne, ale również amatorskie, stanowiąc ulubioną rozrywkę XIX-wiecznego społeczeństwa, także rodziny Chopinów. Młodziutki kompozytor wraz z siostrą Emilią założyli Towarzystwo literacko-rozrywkowe, którego członkowie odgrywali scenki i recytowali. Razem napisali ponadto komedię wierszem Omyłka, czyli Mniemany filut, w której z powodzeniem rolę Burmistrza Tęgobrzucha odegrał… sam pianista posiadający ponadprzeciętny talent sceniczny i parodystyczny.

250-lecie Teatru Narodowego w Polsce oraz żywe zainteresowanie Chopina teatrem organizatorzy uczczą warsztatami aktorskimi, podczas których uczestniczy zaproszeni zostaną do scenicznego świata, poznają podstawowe zasady teatralne, dowiedzą się jak zbudować postać tworząc sceny z życia Fryderyka. Poprzez wspólne zabawy pobudzona zostanie wrażliwość dzieci na pracę z partnerem na scenie.

Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza ponadto na warsztaty scenograficzne oraz czytanie bajek i poezji o tematyce chopinowskiej, muzycznej, teatralnej i bożonarodzeniowej w interpretacji aktorskiej. Goście powitani zostaną kolędami zagranymi na fortepianie, wiolonczeli i trąbce, zaś na ekspozycji przedstawiony zostanie Fryderyk i jego bliscy, którzy odświętnie ubrani oprowadzą chętnych po Muzeum Fryderyka Chopina. Teatralne Mikołajki zwieńczy koncert na trąbkę, puzon, tubę i waltornię, wspólny śpiew i wręczenie prezentów przez Świętego Mikołaja.