Polmic - FB


M jak młodzi

Elementarz dla najmłodszych

Elementarz5 i 6 grudnia 2015 roku o godz. 11.00 i 12.30 w teatrze Komuna//Warszawa (ul. Lubelska 30/32) odbędzie się spektakl dla dzieci na podstawie Elementarza Mariana Falskiego. Muzykę do przedstawienia w reżyserii Michała Zadara skomponował Jan Duszyński.

Od 1910 roku Elementarz Falskiego jest pierwszą lekturą milionów dzieci uczących się pisać po polsku. Należy więc do ścisłego kanonu polskiej literatury, będąc jednym z niewielu dzieł, które znają prawie wszyscy ludzie mówiący po polsku, żyjący w rozproszeniu na całym świecie. Równocześnie, książka ta, pozostaje – jako podręcznik – niewidocznym, a kluczowym składnikiem kultury.

Spektakl wprowadza najmłodszych widzów w fascynujący świat mowy i pisma, oswaja z literami i słowami, które służą jako drogowskazy. Towarzyszą bohaterom w podróży prowadzącej z pokoju Ali i jej psa Asa przez las, ciemną noc do olbrzymiego miasta, a w końcu nawet w kosmos. Bo każde dziecko, jeśli tylko mu pozwolimy marzyć, może stać się kosmonautą i latać aż do gwiazd

Artyści poszukają nowych sposobów, by porozumieć się z najmłodszymi. Tak jak dzieci, które uczą się pierwszych elementów pisma, wybierają się w podróż w nieznane, gdzie każde słowo może stać się początkiem nowego kosmosu.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 1 do 5 lat, ale mile widziane są też dzieci młodsze i najmłodsze. Występują: Arkadiusz Brykalski, Joanna Drozda, Mateusz Łasowski, Barbara Wysocka oraz czasami, jak mają na to ochotę, ich dzieci.
 

Bolek i Lolek symfoniczne

Bolek i Lolek symfonicznieMikołajkowy koncert dla dzieci zatytułowany Bolek i Lolek symfoniczne odbędzie się 6 grudnia 2015 roku o godz. 12.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17). Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego.

Multimedialne widowisko z muzyką na żywo oraz serią najciekawszych przygód Bolka i Lolka to projekt skierowany do dzieci w wieku 5-9 lat. W jego programie znalazły się projekcje najpopularniejszych i najpiękniejszych bajek cyklu „Bolek i Lolek” z udziałem orkiestry symfonicznej wykonującej na żywo ścieżkę dźwiękową. Znana i lubiana przez najmłodszą publiczność kreskówka stanie się punktem wyjścia do niezwykłej przygody, podczas której dzieci będą mogły poznać niemal wszystkie instrumenty orkiestry symfonicznej, a także ich skrzętnie skrywane tajemnice. Dowiedzą się również jakimi magicznymi sposobami uzyskuje się tak niezwykłe efekty akustyczne, dzięki którym w ulubionych bajkach usłyszeć mogą na przykład odgłosy rewolwerowych strzałów, spadających jabłek czy kapiącej wody. Koncert poprowadzi Marta Saciuk.

Więcej informacji – na stronie: www.oab.com.pl

Baśnie ze świata dźwięków

W niedzielę, 15 listopada 2015 roku o godz. 11.00 w sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga odbędzie się koncert muzyki elektroakustycznej Baśnie ze świata dźwięków z udziałem aktorki Ireny Lipczyńskiej. Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci od lat 5.

Koncert ma formę spektaklu, który połączy działania teatralne i muzyczne. Łącznikiem tych dwóch światów będzie aktorka – wizualna część piosenek i elektronicznej materii muzycznej. Ważną częścią koncertu będą również fragmenty baśniowych słuchowisk dla dzieci (m.in. Lokomotywa, Królowa Śniegu, Brzydkie kaczątko) zrealizowanych i udostępnionych przez Teatr Polskiego Radia. Muzykę skomponowali wybitni kompozytorzy polscy, m.in. Jarosław Siwiński, Katarzyna Taborowska, Jarosław Kordaczuk oraz Patryk Zakrocki.

Koncert poprowadzi Hanna Garońska. Narratorką i producentką wydarzenia jest Agata Felikszewska-Igiel. Spektakl zrealizowało Centrum Sztuki dziecka w Poznaniu.
 

Dźwięk – oddźwięk. Co skrzypcom w duszy gra?

Wszystkimi zmysłamiDrugie warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 7-11 lat z cyklu „Wszystkimi zmysłami” odbędą się 9 listopada 2015 roku w godz. 17.00-18.30 w Galerii Katowickiej. Organizatorem wydarzenia odbywającego się w ramach projektu „Wyższy poziom” jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

„Dźwięk – oddźwięk. Co skrzypcom w duszy gra?” to temat spotkania, które poprowadzi Iza Lechowicz i Marta Grochowska. Organizatorzy pragną zainspirować uczestników do działań twórczych, dać im przestrzeń do bycia sobą, zaproponować pracę poza podziałami zdolny/niezdolny. To w jaki sposób patrzymy, ile jesteśmy w stanie dostrzec, jest naszym skarbem. Budowanie wrażliwości w kontakcie ze sztuką i muzyką jest ogromnym kapitałem, który stanowi o pełniejszym przeżywaniu świata. Liczba uczestników w grupie to 10 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Udział w warsztatach jest bezpłatny

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dodatkowy kontakt pod numerem telefonu: (32) 732 53 09.

Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

Opowiedz mi bajkęKolejne warsztaty cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 7 listopada 2015 roku.

Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Podczas najbliższych zajęć prócz zabaw z improwizacjami i książkami, pojawią się elementy tańca i brzmienia greckich instrumentów (buzuki, bağlama). Muzycznym gościem będzie super duet: pianistka, kompozytorka i tancerka Dagny Baczyńska-Kissas oraz kompozytor i multiinstrumentalista Georgios Kissas. Warsztaty poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz i aktor Grzegorz Ociepka. Prócz improwizacji, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jegowalory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Artyści zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, konieczna wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt współfinansowany ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”