Polmic - FB


M jak młodzi

Ruszają zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Muzycznego w Łodzi

Dziecięcy Uniwersytet MuzycznyJak się gra na darabuce? Czy każdy może zostać rzeźbiarzem? Czy instrumenty też mają swojego króla? A czy ciało może być instrumentem? Czy można narysować przedmioty niemożliwe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań pojawią się na zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego, które rozpoczną się w sobotę 5 marca 2016 roku w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej.

DUA to wykłady i warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat. Prowadzony jest przez Filharmonię Łódzką oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Łódzcy artyści i performerzy zarażają swoją pasją, odkrywają tajniki pracy orkiestry, eksperymentują z różnorodnymi technikami plastycznymi i zdradzają wiele ciekawostek z różnych dziedzin sztuki. Spotkania mają charakter interaktywny, warsztatowy. Studenci DUA mogą zarówno zwiedzać ciekawe budynki, pracownie, sale koncertowe, jak i poczuć klimat pracy artystycznej. Mogą pogłębiać swoje zainteresowania lub odkrywać całkiem nowe. A przede wszystkim przekonują się, że studiowanie jest fajne!

Podczas pierwszego spotkania Orkiestra Dęta OSP Wieruszów zaprezentuje wykład ilustrowany dźwiękiem W ogniu muzyki. Tego samego dnia Anna Krysztofiak poprowadzi warsztat Instrumenty chińskie, o tradycji i przysmakach Chin, zaś Agata Kawełczyk zajęcia: Malowane dźwiękiem – związki malarstwa i muzyki.

Zajęcia DUA będą odbywać się trzy razy w miesiącu, w soboty o godzinie 10.00 i 11.30, w FŁ i ASP.

Szczegółowy plan zajęć na stronie: www.filharmonia.lodz.pl/pl/DUA

„Zbuntowana Orkiestra” w Filharmonii Świętokrzyskiej

Studenci Instytutu Edukacji Muzycznej UJKW niedzielę 20 marca 2016 roku o godz. 11.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbędzie się spektakl muzyczny Zbuntowana Orkiestra w wykonaniu Studentów Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Bohaterem przedstawienia jest marudny kontrabas, który nie chce grać tak, jak chce dyrygent, a na dodatek buntuje inne instrumenty… Tę opowieść przekażą studenci kieleckiego IEM – każdy z wykonawców kreować będzie inny instrument. Niezbędnych objaśnień udzieli narrator, a autentyczny zespół akompaniujący będzie miał za zadanie uwiarygodnić całe opowiadanie. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Sitkowski, który jest również aranżerem piosenek. Opracowaniem scenariusza zajęła się dr Joanna Sztejnbis-Zdyb, zainspirowana książeczką dla dzieci Mariana Orłosia Zbuntowana orkiestra. Wraz z Anną Grochulską jest ona również reżyserem widowiska.

Koncert przeznaczony jest dla dzieci od lat 4.

Warsztaty dla dzieci „Co słychać w muzyce?”

Co słychać w muzyce?20 lutego 2016 roku ruszają warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat z cyklu „Co słychać w muzyce?”. Zajęcia są autorskim projektem kontrabasistki Małgorzaty Kołcz i będą odbywać się cyklicznie od lutego do czerwca bieżącego roku w Centrum Kultury Wilanów, Klubie „W Trakcie” oraz w wybranych warszawskich przedszkolach.

Głównym celem projektu jest nauka aktywnego słuchania muzyki poprzez zabawę z elementami ruchu i rysunku. Uczestnicy dowiedzą się na przykładach między innymi o tym, jak wyglądają i jak brzmią instrumenty oraz jak je rozróżniać, jak rozpoznawać muzykę dawną i współczesną, co to są gatunki muzyczne i kiedy powstały, a także co łączy kompozytora i wykonawcę.

Udział w zajęciach jest bezpałtny. 20 lutego rozpoczyna się pierwszy cykl zajęć w Klubie „W Trakcie”, natomiast 5 marca ruszają zajęcia w Centrum Kultury Wilanów. Kontakt pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt zrealizowany w ramach stypendium ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie: animacja i edukacja kulturalna. Współpraca: Art Deco Group, Centrum Kultury Wilanów, Klub „W Trakcie”.

Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, magazyn muzyczny PRESTO, Wiadomości Sąsiedzkie, Cameralmusic.pl, CowWilanowie.pl EdukacjaMuzyczna.org

Więcej informacji – na stronie: www.artdecogroup.eu
Czytaj więcej: Warsztaty dla dzieci „Co słychać w muzyce?”

Koncert szkolny #Dęciaki_1 w Szczecinie

29 lutego 2016 roku w sali symfonicznej Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie o o godz. 9.00, 10.30 oraz 12.00 odbędą się pierwsze koncerty z cyklu „Przed orkiestrę”, skierowanego do dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Koncert zatytułowany #Dęciaki_1 to spotkanie poświęcone grupie instrumentów o niezliczonej wręcz liczbie elementów składowych. Stroiki, esy, skrzydło, stopa, rura basowa, czara głosowa, klapy… I równie wielu czynności trzeba najpierw dokonać, by instrumenty mogły należycie zabrzmieć. Mowa tu o sekcji dętej drewnianej, w skład której wchodzą flety, oboje, klarnety, i fagoty. Utwory na te właśnie instrumenty wykonają muzycy Orkiestry Filharmonii w Szczecinie pod batutą Marka Siwki.

W programie znajdą się wybrane fragmenty z kompozycji takich twórców jak: Gabriel Fauré – Fantazja e-moll na flet i orkiestrę op. 79; Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert obojowy C-dur KV 314 (271k); George Gershwin – Promenade (1937); Witold Lutosławski Preludia taneczne (1955) ; Antonio Vivaldi – Koncert fagotowy a-moll RV 497; Camille Saint-Saëns – Tarantella a-moll na flet, klarnet i orkiestrę op. 6. Spotkanie poprowadzą Rafał Hajdukiewicz i Przemysław Żychowski.

Harfa, fortepian i celesta z NOSPR

Elżbieta Korelus, Agnieszka i Piotr KopińscyNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza dzieci i rodziców na kolejny koncert z cyklu „Poznajemy instrumenty Orkiestry Symfonicznej”, który odbędzie się 18 lutego 2016 roku w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach.

Celem koncertów jest przygotowanie młodych słuchaczy do odbioru koncertu symfonicznego poprzez zapoznanie ich z poszczególnymi grupami instrumentów, które tworzą orkiestrę. Uczestnicy najbliższego spotkania wspólnie z muzykami NOSPR poznają harfę, fortepian i celestę. W programie znajdą się kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Gioacchino Rossiniego, Alphonse'a Hasselmansa, Nancy Gustavson oraz Toshiro Mayuzumi w wykonaniu harfistki Elżbiety Korelus, a także utwory Roberta Schumnna, Igora Strawińskiego, Piotra Czajkowskiego oraz Dave'a Grusina w wykonaniu Agnieszki i Piotra Kopińskich na fortepianie i celeście. Koncert przeznaczony jest dla dzieci w wieku 9-13 lat.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w sali kameralnej, a także biorąc pod uwagę charakter cyklu „Poznajemy instrumenty orkiestry symfonicznej”, pomyślanego jako tematyczny ciąg koncertów, organizatorzy zmuszeni są ograniczyć rezerwacje grupowe do maksymalnie 20 miejsc na dany koncert. Zgłoszenia grupowe nalezy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rezerwacje będą przyjmowane do wyczerpania limitu.