Polmic - FB


M jak młodzi

W królestwie muzyki

Operetka23 września 2016 roku w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek odbędzie się prapremiera operetki Michała Jurkiewicza W królestwie muzyki.

Operetka dla dzieci W królestwie muzyki w reżyserii Dariusza Niebudka to edukacyjny projekt muzyczny adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pomysł opiera się na bajkowo-dźwiękowej podróży przez wszystkie rodzaje muzyki - od opery, operetki aż po musical. Operetka w łatwy i przyjemny sposób uczy nut, ich miejsca na pięciolinii, zaznajamia dzieci z zasadami muzyki, a jednocześnie jest wspaniałą zabawą. Król Basowy chce ożenić swojego syna księcia Wiolinowego i szuka dla niego odpowiedniej małżonki. Jest wiele chętnych kandydatek, ale żadna nie podoba się królowi. Władca chcąc wybrać odpowiednią synową organizuje różne turnieje i konkursy, a kandydatki (nutki) rywalizują ze sobą. Przedstawienie w lekkiej, ciekawej i zabawnej formie zaznajamia dzieci z wszystkimi elementami, które składają się na operetkę. Spektakl zbudowany jest z partii wokalnych (arie, duety, partie chóralne), instrumentalnych i tanecznych (tańce solowe i wstawki baletowe), przeplatanych fragmentami niemuzycznymi: monologami i dialogami. Operetkę rozpoczyna uwertura, która stanowi przegląd głównych tematów muzycznych spektaklu. Zakończenie operetki stanowi rozbudowany finał muzyczny wykonywany wspólnie przez solistów, chór i orkiestrę pod dyrekcją samego Michała Jurkiewicza.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

„Mała Warszawska Jesień” 2016

Mała WJ16 września 2016 roku rozpoczyna się 59. festiwal „Warszawska Jesień”, czyli 10 dni święta muzyki współczesnej, którego niezbędną częścią są przedsięwzięcia skierowane do najmłodszych słuchaczy - „Mała Warszawska Jesień”.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej działa od 1956 roku z inicjatywy kompozytorów Tadeusza Bairda oraz Kazimierza Serockiego. I niezmiennie pozostaje jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie. W tym roku tematem przewodnim jest nowatorskie podejście do języka i formy opery.

Od kilku lat organizatorzy festiwalu skutecznie udowadniają też, że zgłębianie progresywnych trendów w muzyce może być zaadresowane do najmłodszych słuchaczy i słuchaczek. Do udziału w tegorocznej, skierowanej głównie do dzieci Małej Warszawskiej Jesieni zaproszona została między innymi grupa artystyczna panGenerator. Zdobywcy prestiżowego Złotego Lwa na Cannes Lions za instalację o Powstaniu Warszawskim zachęcą do wyjścia w przestrzeń miejską. W Parku Rzeźby w warszawskiej Królikarni powstanie instalacja „Muzyka sfer”, dzięki której każdy będzie mógł stworzyć własną strukturę muzyczną – wystarczy pobawić się piłkami, które na dotyk reagują dźwiękiem. Nie zabraknie też opery dla dzieci – będzie to mikroopera Milcząca rybka Jarosława Siwińskiego. Od najznakomitszych sal koncertowych po hale fabryczne i były basen, Warszawska Jesień ugości wszystkich w oparach muzyki.

Orkiestrownik na Twoim telefonie!

OrkiestrownikOrkiestrownik to nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej w formie bezpłatnej aplikacji mobilnej. Krok po kroku wprowadza w świat orkiestry, pokazuje instrumentarium, muzyków, dyrygenta, próbę i koncert. Wszystko w formie unikatowej w skali światowej aplikacji multimedialnej dostępne jest od 15 września 2016 roku na smartfony i tablety (w systemie Android i iOS).

Orkiestra symfoniczna to wielki organizm - współtworzą go poszczególni muzycy i ich instrumenty. Jak odnajdują się w tej wielkiej machinie? Jaką rolę odgrywa ich instrument? Jakie tajemnice kryje orkiestra i jej członkowie? Na te wszystkie pytania odpowiedzi można znaleźć w aplikacji, pełnej interesujących filmów i ciekawych tekstów.

Najważniejszą częścią Orkiestrownika jest „Wirtualna orkiestra”, której rdzeń tworzy wielokanałowe nagranie Bolera Maurice’a Ravela, porywającego i znanego wszystkim utworu, w którym wszystkie instrumenty orkiestry mogą zalśnić pełnym blaskiem. Dzięki aplikacji można śledzić takt po takcie cały utwór, zarówno w widoku dynamicznej partytury, jak i graficznego schematu czy migającej mapy instrumentów. Można obserwować grę orkiestry i symultanicznie – pracę dyrygenta. Jedno kliknięcie wystarczy, by posłuchać dowolnego instrumentu i zobaczyć, jak muzyk na nim gra.

O każdym instrumencie wielkiej orkiestry symfonicznej można dowiedzieć się więcej poprzez filmy i teksty. W aplikacji dostępnych jest 25 wizytówek od skrzypiec poprzez trąbkę do harfy i werbla. Muzycy znakomitej orkiestry Sinfonia Varsovia opowiadają o pracy, pasji, blaskach i cieniach zawodu artysty. Oddzielne zakładki poświęcone są dyrygentowi, próbie oraz koncertowi. W roli przewodnika występuje wybitny polski dyrygent Jerzy Maksymiuk. Wyjaśnia jaka jest rola dyrygenta, czemu służy próba i jak zbudowana jest orkiestra. W aplikacji zamieszczony jest także zabawny film o etykiecie obowiązującej w filharmonii, quiz z nagrodami i biblioteka nagrań zawierająca kompozycje: Beethovena, Bartóka i Dębskiego.

Producentami aplikacji są: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Producentem wykonawczym jest Netigen Kluzowicz sp. j. Aplikacja została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

https://muzykotekaszkolna.pl/multimedia/gry-i-aplikacje/orkiestrownik/ 

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

FilharmoniaWciagaTen ogólnopolski program, skierowany do uczniów klas maturalnych szkół powszechnych, jest realizowany przez IMiT. W sezonie 2016/2017 Program zawita do Lublina, Torunia, Elbląga, Kielc, Białegostoku, Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Łomży. Inauguracja  tegorocznej odsłony przedsięwzięcia będzie miała miejsce 15 września 2016 roku w Lublinie.

Idea Programu zrodziła się w 2012 roku w Instytucie Muzyki i Tańca. Umożliwia bezpłatne uczęszczanie uczestników Programu na koncerty organizowane przez filharmonie w rozmaitych miastach Polski oraz uzyskanie „karty melomana” upoważniającej do zniżki na koncerty filharmoniczne w kolejnych latach.

15 września w Sali Koncertowej Filharmonii Lubelskiej po raz pierwszy w tym roku zainaugurowana zostanie 5. edycja Programu. Na spotkanie w Filharmonii zaproszeni zostali wszyscy zainteresowani udziałem w programie maturzyści z ponadgimnazjalnych szkół w Lublinie. 16 września po raz pierwszy Program „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!" zawita do Torunia. We współpracy z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną przygotowano wiele ciekawych niespodzianek dla uczestników pilotażowej edycji. Ruszyły również zapisy do kolejnej edycji w Białymstoku i Gorzowie.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonia-wciaga.pl

Krakowskie „Słoneczniki” 2016 rozdane

Sloneczniki„Słoneczniki” – to coroczny plebiscyt portalu czasdzieci.pl, w którym przyznawane są nagrody za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. Co roku o statuetkę Złotego Słonecznika konkuruje kilkanaście inicjatyw.

Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach: Logika, Ruch, Muzyka, Sztuki Wizualne, Język, Przyroda. Oprócz Złotego Słonecznika w każdej z sześciu kategorii możliwe są także dwie dodatkowe nagrody: Wyróżnienie Specjalne Jury oraz Nagroda Rodziców. Rodzice oraz Organizatorzy mogą zgłaszać do plebiscytu inicjatywy, które ich zdaniem zasługują na to wyróżnienie. Mogą to być zarówno projekty, imprezy okolicznościowe, pikniki, koncerty, spektakle teatralne, cykliczne zajęcia i wiele innych. Wszystkie zgłoszenia przechodzą weryfikację, co uruchamia etap głosowania. W ostatecznym starciu decyduje suma punktów, opinia Jurorów, opis merytoryczny oraz zgodność z kategorią. Szansę na statuetkę mają zarówno duże instytucje, jak i grupy nieformalne, pasjonaci w swoich dziedzinach, czy też niewielkie organizacje pozarządowe.

Krakowska Gala Słoneczniki 2016 odbyła się 3 września 2016 roku w Teatrze Groteska i wzbudziła dużo emocji już na etapie konkursowym. Nominowanych było bowiem rekordowo dużo inicjatyw. Tytuł najlepszej inicjatywy dla dzieci 0-14 lat w kategorii „Muzyka” oraz Statuetkę Złotego Słonecznika otrzymało wydarzenie „Sinfonietka”, zorganizowane przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Wyróżnienie nadano Operze Krakowskiej „za otwarcie się na osoby niepełnosprawne”, a także Teatrzykowi Muzycznemu „Kamyczek”, działającemu przy Nowohuckim Centrum Kultur Nagrodę rodziców otrzymała również Opera Krakowska za spektakl Muzyka i magia.

W Warszawie nagrody za różnorodną i bogatą ofertę edukacyjno-kulturalno-rozrywkową dla dzieci będą wręczane podczas Uroczystej Gali 18 września 2016 roku.

Więcej informacji – na stronie: http://sloneczniki.czasdzieci.pl