Polmic - FB


patronaty

„Escape from the shadow” – premiera online

SPAMPremiera koncertu „Escape from the shadow” online z dziełami polskich kompozytorów pochodzenia żydowskiego odbędzie się 29 października 2020 roku o godz. 21.30 na platformie YouTube oraz na Facebooku.

Zapis audio-video projektu jest zbiorem polskich i międzynarodowych premier fonograficznych wybitnych twórców w interpretacji altowiolistki oraz kuratorki projektu Aleksandry Demowskiej-Madejskiej, sekretarza Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, i pianisty Wojciecha Pyrcia. Koncert został zarejestrowany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Polska premiera koncertowa projektu odbyła się w ramach IV Festiwalu WarszeMuzik w 2020 roku.

Wykonawcy prezentują wartościowe, niemal zapomniane dzieła, pozostające w cieniu koncertowego wykonawstwa kameralnego, przeznaczonego na altówkę z fortepianem, m. in. Sonatę na altówkę i fortepian op. 28 Mieczysława Wajnberga, Rapsodia Notturna op. 66 Karola Rathausa, Romans op. 32 Ignacego Friedmana, Serenadę Jerzego Fitelberga oraz Kaddish op. 6 Aleksandra Weprika.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Muzyka współczesna nie gryzie”: Anna Ignatowicz-Glińska

PTMWPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza 29 października 2020 o godz. 18.00 na spotkanie online z cenioną kompozytorką Anną Ignatowicz-Glińską w ramach projektu „Muzyka współczesna nie gryzie”.

Dr hab. Anna Ignatowicz-Glińska ukończyła studia kompozytorskie w warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnie UMFC) w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego i cykl szkoleń w ramach Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej UMFC. Pełni funkcję adiunkta w macierzystej uczelni. Jej utwory wykonywane są na koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech, Czechach, Rosji, Austrii, Francji, Szwajcarii, Danii, USA, Ameryce Łacińskiej, w Chinach i na Ukrainie), nagrywane na płyty (Audite, DUX, Acte Préalable, Mons, Polonia Records) i wydawane (Norsk Musikforlag, PWM). Jest laureatką nagród i wyróżnień na konkursach kompozytorskich, członkiem ZAiKS, ZKP (od 2009 Sekretarz Oddziału Warszawskiego) i Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektronicznej (PSEME). Ostatnio coraz ważniejsze miejsce w jej twórczości zajmują projekty multimedialne, wpisujące się w ideę syntezy sztuk i powstałe we współpracy z artystami innych dziedzin.

Zapraszamy do aktywnego udziału w spotkaniu z Anną Ignatowicz-Glińską i zadawania własnych pytań! Wystarczy przesłać je z zawartym tytułem „MWNG 2020" do środy, 28 października włącznie, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ze względu na bieżącą sytuację pandemiczną w tym roku spotkania z twórcami muzyki współczesnej, członkami Związku Kompozytorów Polskich, odbywają się w formie transmisji online na stronie www.ptmw.art.pl oraz na Facebooku Towarzystwa. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Polski Chór Kameralny: Koncert w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

PChK30 października 2020 o godz. 19.00 w gdańskim Kościele św. Trójcy odbędzie się koncert Polskiego Chóru Kameralnego „Z ziemi Polskiej” z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Koncert bez udziału publiczności będzie transmitowany na stronie www.gdansk.pl oraz www.polskichorkameralny.pl. 

Setną rocznice urodzin św. Jana Pawła II Polski Chór Kameralny pragnął uczcić organizując cykl trzech koncertów ułożonych w formułę mini festiwalu muzyki sakralnej. Niestety przez szalejącą pandemię organizatorzy zostali zmuszeni do skompresowania tryptyku do jednego wydarzenia.

W wykonaniu znakomitego zespołu pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego usłyszmy głównie muzykę polską, m.in. utwór niedawno zmarłego kompozytora Juliusza Łuciuka do słów Wielkiego Rodaka O ziemio polska, od którego pochodzi tytuł koncertu, a także dzieła nagrodzone w Międzynarodowym Konkursie Musica Sacra Nova 2020 oraz światowe prawykonania utworów Pawła Łukaszewskiego Sub Tuum praesidium i Corpus Christi Hymnus wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w bieżącym roku.

Udział w koncercie wezmą również znakomici instrumentaliści: saksofonista Paweł Gusnar, perkusista Leszek Lorent oraz organiści Michał Sławecki i Andrzej Szadejko.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.polskichorkameralny.pl/pl/ 

Koncert Sinfonii Iuventus z Atom String Quartet online

POSI14 listopada 2020 o godz. 20.00 w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa wystąpi ze znakomitym kwartetem smyczkowym Atom String Quartet. Niezwykły koncert stanowić będzie okazję do prezentacji kolejnych kompozytorskich osiągnięć każdego z muzyków ASQ, a poprowadzi go maestro Ruben Silva.

Znakomitych kwartetów smyczkowych jest wiele, ale Atom String Quartet – tylko jeden, niepowtarzalny i z żadnym innym nieporównywalny. Zachwycający publiczność i krytyków już od dekady zespół wymyka się wszelkiej tradycyjnej klasyfikacji, gdyż jego działalność to ciągłe poszukiwanie nowych stylów, brzmień, inspiracji. Bywa nazywany „kwartetem jazzowym”, ale nawiązuje także do muzyki tradycyjnej różnych kultur, oczywiście sięga i po komponowaną muzykę nową oraz „klasykę”, na ogół jednak także pokazywaną w nowy i odkrywczy sposób.

Dobry kwartet jako typ obsady to szczególna jedność wybitnych indywidualności, toteż każdy z muzyków ASQ (wszyscy są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie) legitymuje się też własnym, ważnym i interesującym dorobkiem solowym, fonograficznym i kompozytorskim. Listopadowy koncert to okazja do prezentacji kolejnych oryginalnych kompozytorskich osiągnięć każdego z muzyków zespołu: Why Like This Dawida Lubowicza, Big Bang Mateusza Smoczyńskiego, Journey Michała Zaborskiego oraz Koncertu poczwórnego Krzysztofa Lenczowskiego. Warto wspomnieć, że wiolonczelista Krzysztof Lenczowski grał w pierwszym, pionierskim składzie nowo powołanej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus od 2008 roku.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2020 / 2021 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert online transmitowany będzie na kanale YouTube i na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

„Young Arts Kids” – nowa platforma dla edukacji muzycznej łączy uczniów i nauczycieli gry na instrumencie

YAKidsAgata Szymczewska, Łukasz Błaszczyk, Katarzyna Budnik i wielu innych znanych wykonawców i pedagogów dołączyło do projektu Young Arts Kids. Jest to nowa platforma edukacyjna realizowana w ramach programu „Kultura w sieci”. Dzięki niej uczniowie – szczególne w czasie ograniczeń związanych z epidemią – mogą zdalnie doskonalić swoje umiejętności gry na instrumencie z wybranymi nauczycielami z całej Polski.

Nauczanie na odległość to wymóg dzisiejszych czasów, który niesie za sobą tyle wyzwań, co szans. Young Arts Kids to miejsce wirtualnych spotkań uczniów i nauczycieli gry na instrumentach. Misją projektu jest ułatwianie dostępu do edukacji muzycznej wszystkim, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod opieką znanych nauczycieli. "Opierając się na doświadczeniach dyrektorów szkół muzycznych, nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców, przygotowaliśmy narzędzie internetowe, które pozwoli uczniom kontynuować proces kształcenia niezależnie od sytuacji" – mówi Bartłomiej Tełewiak, skrzypek i pomysłodawca Young Arts Kids. Za realizację całego projektu odpowiada Fundacja Young Arts, organizator Young Arts Festival w Krośnie oraz międzynarodowych kursów mistrzowskich.

Partnerami platformy edukacyjnej są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Centrum Edukacji Artystycznej.

Platforma Young Arts Kids jest dostępna pod adresem www.yakids.pl 

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gala wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 online

IMiTInstytut Muzyki i Tańca i TVP Kultura zapraszają 7 listopada 2020 o godz. 19.00 na jubileuszową galę wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej. Gala będzie transmitowana na żywo na TVP Kultura, w Programie Drugim Polskiego Radia, a także na kanale Instytutu Muzyki i Tańca na YouTube.

2020 to rok z wielu powodów wyjątkowy. Nie tylko świętujemy 10. jubileusz powstania Instytutu Muzyki i Tańca, również nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej będzie wręczana już po raz 10! Ze względu na specyfikę tego roku będziemy celebrować zupełnie inaczej niż dotychczas.

Na gali wręczona zostanie nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej, czyli statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka, w 4 kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku, Nagroda Honorowa oraz Odkrycie Roku. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Galę uświetni koncert, podczas którego wystąpią znakomici artyści: Kayah, Katarzyna Moś, Marta Wajdzik, Joanna Zawartko, Adam Bałdych, Łukasz Belcyr, Igor Herbut, Andrzej Lampert, Mateusz Kołakowski, Paweł Tomaszewski, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski, a także Chór Polskiego Radia i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Adama Sztaby.

Lista nominowanych – na stronie: http://www.koryfeusz.org.pl/pl/2020/aktualnosci 

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bydgoszcz | [sound]Spectrum 2020

SOundSpectrumAkademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza w dniach 22–23 października 2020 na kolejną edycję [sound]Spectrum International New Music Symposium. W programie: wykłady, warsztaty i panel kompozytorski. Wszystkie zaplanowane wydarzenia będzie można śledzić na profilu Facebookowym oraz kanale YouTube.

[sound]Spectrum to sympozjum poświęcone szeroko pojętej muzyce współczesnej, którego celem jest ukazanie jej rozległego kontekstu. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu RID Regionalna Inicjatywa Doskonałości, prowadzonego przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

Światowej sławy kompozytorzy Hanna Kulenty i Aleksander Nowak podczas wykładów opowiedzą o swojej twórczości i najnowszych kompozycjach. Warsztaty z altowiolistą i kompozytorem Rafałem Zalechem będą miały miejsce w Akademii Muzycznej. Zalech zaprezentuje swój własny instrument-hybrydę, który odczytuje pozycje palców muzyka grającego na instrumencie smyczkowym w 5000 punktach (2,5 oktawy przy latencji poniżej 5ms) przy zachowaniu wszelkich walorów brzmieniowych oraz komfortu gry.

Tegoroczne [sound]Spectrum zwieńczy panel kompozytorski, w którym wezmą udział Hanna Kulenty, Aleksander Nowak, Rafał Zapała, Sławek Wojciechowski, Wojtek Błażejczyk, Krzysztof Kwiatkowski, Mikołaj Pałosz, Adam Kośmieja i Anna Kwiatkowska. Dyskusję poprowadzi Ewa Szczecińska (Drugi Program Polskiego Radia). Ponadto zostanie zaprezentowane nagranie wrześniowego koncertu „Sci-fi/retro” z warszawskiego Teatru Rozmaitości, w programie którego znalazły się utwory przeznaczone na trio fortepianowe oraz projekcja filmów z muzyką na żywo, poświęconych snutym ponad sto lat temu fantazjom o innych planetach.

Patronat medialny nad sympozjum objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://openmusicreview.art/wydarzenia/soundspectrum-2020/ 

VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka” online

Nowa MuzykaKujawsko-Pomorski Oddział Związku Kompozytorów Polskich zaprasza w dniach 24–26 października 2020 na VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”. Wszystkie koncerty Festiwalu odbędą się bez udziału publiczności, tylko w przestrzeni internetowej.

Festiwal jest cyklicznym corocznym wydarzeniem artystycznym promującym najnowszą twórczość muzyczną i artystyczną. Ideą projektu jest tworzenie nowych jakości artystycznych poprzez łączenie różnych dyscyplin. Przedsięwzięcie inspiruje więc środowiska artystyczne – kompozytorów, muzyków, plastyków, twórców multimediów, literatów – do wspólnego tworzenia kultury. Podczas bydgoskiego festiwalu promowana jest twórczość kompozytorów polskich oraz prezentowane nowatorskie i niekomercyjne projekty muzyków z zagranicy.

W ramach Festiwalu zaplanowane są trzy koncerty: „Pieśń współczesna – odbicia i rezonanse”, „Koncert z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy” oraz „Oblicza współczesności. Recital fortepianowy Igora Torbickiego”. Podczas Festiwalu odbędą się prawykonania utworów prezesa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich Piotra Komorowskiego i jego zastępcy Marcina Kopczyńskiego.

Transmisje można śledzić na stronie www.nowamuzyka.bydgoszcz.pl oraz w serwisie internetowym YouTube.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Opole | Trzy wieki muzyki

FO„Trzy wieki muzyki” to wyjątkowy koncert symfoniczny Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, podczas którego 23 października 2020 o godz. 19.00 będziemy mogli posłuchać Beethovena w zestawieniu z muzyką współczesnych kompozytorów XX i XXI wieku.

Uwertura Coriolan op. 62 Ludwiga van Beethovena, zainspirowana losami legendarnego rzymskiego wodza Coriolana, rozpocznie koncert. Dwie kontrastujące ze sobą linie melodyczne, które pojawiają się w utworze – bojowa i liryczna – odzwierciedlają konflikt psychologiczny bohatera.

Podczas koncertu będziemy mieli wyjątkową okazję by posłuchać Koncertu na klarnet i orkiestrę op. 49 Mikołaja Góreckiego – współczesnego polskiego kompozytora, syna słynnego Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert ten został skomponowany specjalnie dla Romana Widaszka, który wystąpi w roli solisty podczas koncertu.

II Symfonia Arthura Honeggera, cenionego kompozytora szwajcarskiego pochodzenia, została ukończona w czasie II wojny światowej. Ten trudny i bolesny rozdział w historii ludzkości znajduje swoje odzwierciedlenie w symfonii. Utwór kończy się jednak iskrą nadziei, którą niesie ze sobą solo na trąbce przy akompaniamencie smyczków. Orkiestrę symfoniczną Filharmonii Opolskiej poprowadzi Warcisław Kunc.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia.opole.pl/ 

49. Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich współorganizowana przez Akademię Muzyczną w Krakowie

ZKPZwiązek Kompozytorów Polskich zaprasza do wirtualnej Akademii Muzycznej w Krakowie, aby przysłuchiwać się obradom 49. Konferencji Muzykologicznej ZKP w dniach 25–27 października 2020 roku. Hasło przewodnie konferencji – „Teoria muzyki / muzykologia tu i teraz. Rezonans przeszłości – wyzwania współczesności”.

Organizatorzy zaproponowali następujące tematy do podjęcia: „Muzykologia – Teoria muzyki. Dialektyka żywiołów?”, „Zrozumieć muzykę. Idea przeżycia dzieła”, Za kształceniem wrażliwości i rozwijaniem wyobraźni”, „Muzyka jako przesłanie”, „Paradygmaty, konstrukty myślowe, koncepcje i metody”.

W Konferencji weźmie udział 29 prelegentów, usłyszmy dwa wykłady, 9 paneli, dwa koncerty. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się prezentacja portalu droba.polmic.pl, poświęconego postaci i działalności Krzysztofa Droby. Podczas koncertu finałowego nastąpi prawykonanie utworu Zbigniewa Bargielskiego Clavertett na kwartet smyczkowy i klawesyn, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Obrady prowadzone będą na platformie wykładowej AMK ON-LINE stworzonej specjalnie dla uczestników Konferencji, natomiast całość posłuchać i zobaczyć będzie można na stronie Akademii Muzycznej w Krakowie: www.amuz.krakow.pl/49konferencjazkp 

Bądźmy razem! Jeśli tylko technologia nie zawiedzie zadość uczynimy tradycji i Konferencja Muzykologiczna zarezonuje, choć w przestrzeni nowej, co nie oznacza nieprzyjaznej – ot wyzwania współczesności!

dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska, przewodnicząca Sekcji Muzykologów ZKP

Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gdańsk | IX edycja NeoArte – Syntezator Sztuki

NeoarteNeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe, które daje szansę na kontakt z muzyką i sztuką, pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat. W 2020 roku trójmiejski zespół NeoQuartet zaprasza na Festiwal w dniach 22-25 października.

Publiczność IX edycji festiwalu będzie mogła uczestniczyć w dziesięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych oraz kilku performance. Studenci kompozycji wezmą udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patronkę festiwalu Hannę Kulenty, a dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach teatralno-muzycznych prowadzonych przez aktorkę i reżyserkę Agnieszkę Płoszajską.

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. Podczas inauguracji imprezy NeoQuartet w trakcie godzinnego spektaklu multimedialnego zaprezentuje twórczość Hanny Kulenty. Kolejnego dnia wystąpi berliński Ensemble Mosaik, jeden z najznakomitszych zespołów muzyki współczesnej, oraz szwajcarski duet reConvert, przedstawiając interaktywną instalację muzyczną stworzoną we współpracy z kompozytorem Fabrizio di Salvo. Trzeci dzień festiwalu to popołudniowy koncert, performance i warsztaty inspirowane twórczością Alvina Luciera oraz wieczorny koncert premier ze światowymi prawykonaniami kompozycji napisanych dla NeoQuartet przez kompozytorów z Japonii, Rosji i Polski. Ostatni dzień festiwalu to już tradycyjnie maraton koncertowy z udziałem całej plejady znakomitych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki nowej. W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku wystąpią Hashtag Ensemble, duety Śniedź oraz reConvert, norweski Cikada Ensemble, trio Liebchen – Kwiatkowska – Pałosz, a na zakończenie NeoQuartet – laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019 – w multimedialnym performance z gdańskim artystą Piotrem Wyrzykowskim.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program dostępny jest na stronie www.neoarte.pl 

Koncert finałowy „Nie bój się improwizować!” online

NBIPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej i Agencja Muzyczna Art Deco Group zapraszają 24 października 2020 o godz. 11.30 i 13.30 na transmisję ONLINE ostatniego – ósmego koncertu podsumowującego internetowe warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!”.

Internetowe warsztaty „Nie bój się improwizować!" są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach lub śpiewu w szkołach muzycznych albo w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Zajęcia prowadzą artyści różnych specjalizacji, którzy posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku. Tym razem zaprezentowane zostaną efekty pracy z uczestnikami zajęć, które prowadziły wokalistka i autorka tekstów Iza Kowalewska oraz multiinstrumentalistka i kompozytorka Helena Matuszewska. Podczas warsztatów młodzi muzycy poznawali różne techniki i sposoby rozwijania umiejętności improwizowania, w tym również elementy improwizacji wokalnej.

Podczas najbliższego koncertu wszyscy spotkają się pierwszy raz na żywo i będą wspólnie muzykować. Koncert będzie transmitowany z warszawskiego Quality Studio – recording and sound production, przy współpracy z Rec Audio.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu na stronach www.artdecogroup.eu oraz www.facebook.com/adgagencja 

Gdańsk | IX Euro Chamber Music Festival

ECMFIX Międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej Euro Chamber Music Festival Gdańsk odbędzie się w dniach 16 października – 22 listopada 2020.

Przedsięwzięcie otrzymało prestiżowy label EFFE (Europe For Festivals For Europe) na lata 2019–2020, przyznawany przez European Festival Association dla najciekawszych wydarzeń festiwalowych w Europie. Na estradzie festiwalu występowali bowiem tak znane osobistości, jak Leszek Możdżer, Apollon Musagète Quartett, Grupa MoCarta, Janusz Wawrowski, Jerzy i Maciej Stuhr, Krystyna Janda, Wiktor Zborowski, Kayah & Royal String Quartet, Władysław "Gudonis" Komendarek.

W tym roku w festiwalu wezmą udział uznani zagraniczni kameraliści, w tym Jozef Luptàk, Quatuor Adastra, Split Guitar Quartet, Petra&Patrik Jablonski, jak i również będący u progu kariery laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, a także wyróżniający się instrumentaliści młodego pokolenia w koncertach pt. "Polish Rising Music Stars". W ich wykonaniu usłyszymy arcydzieła europejskich kompozytorów i polską muzykę współczesną, m. in. utwory Mieczysława Karłowicza i Krzysztofa Pendereckiego. Kluczowym wydarzeniem Festiwalu będzie spektakl w wykonaniu Daniela Olbrychskiego i Duo del Gesù z listami i muzyką wielkiego tegorocznego jubilata, Ludwiga van Beethovena. Spektakl będzie okazją poznania owego geniusza z innej strony, bardziej kameralnej: refleksje, emocje, zmagania z losem, ale także żartobliwość i czułość - to wszystko w interpretacji genialnego aktora!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły na www.eurochambermusicfestival.com 

Lutosławski Piano Duo: „Włącz duet” online

Wlacz duet„Włącz duet” to cykl nowatorskich koncertów i spotkań online w wykonaniu Lutosławski Piano Duo, wielokrotnie nagradzanego i koncertującego na całym świecie zespołu, który w zeszłym roku obchodził swoje 20-lecie. Projekt zakłada prezentację siedmiu koncertów duetu zaprezentowanych wirtualnie, których program merytoryczny został dobrany pod kątem możliwości dotarcia do jak najszerszych grup społecznych. Transmisja online odbywać się będzie za pośrednictwem Facebooka w dniach 19-25 października 2020.

Najwyższa jakość wykonania, odpowiedni dobór repertuaru (m.in. Chopin, Lutosławski, Górecki, Sikorski, Reich, Ravel, Debussy), połączenie muzyki z opowieścią artystów o swojej pracy, a także nowoczesna forma nagrań sprawia, że niekwestionowaną wartością projektu jest nie tylko walor artystyczny, ale także edukacyjny. Projekt stanowi także wyjście na przeciw oczekiwaniom odbiorców pragnących bliżej przyjrzeć się muzykom podczas gry, ale też w czasie pracy nad repertuarem. Pomogą w tym specjalne ujęcia kamery.

Ideą takiego działania jest zarówno ukazanie procesu pracy artystów nad kolejnymi utworami (na 4 ręce, a także na 2 fortepiany), jak i historii ich powstania wraz z interesującymi zjawiskami wykonawczymi, których realizacja możliwa jest jedynie w formie duetu fortepianowego. Najważniejszym celem jest wyjście na przeciw oczekiwaniom publiczności, która jest ciekawa pracy muzyka od strony warsztatowej oraz potrzebuje bliskiego kontaktu z osobą wykonawcy. Emilia Karolina Sitarz i Bartłomiej Wąsik, tworzący od ponad 20 lat Lutosławski Piano Duo oraz kwartet Kwadrofonik, to pianiści wszechstronni, odnajdujący się z powodzeniem w muzyce klasycznej, folkowej i współczesnej. Każde ze spotkań z nimi zostanie nagrane w studiu i zarejestrowane na kilka kamer, a następnie udostępnione online na kanale projektu. Dostęp do nagrań będzie nieodpłatny, będą one ukazywały się cyklicznie w okresie realizacji projektu. Realizacją projektu od strony wizualnej kieruje dziennikarz TVP Kultura Eliza Orzechowska, zajmująca się m.in. transmisją Konkursów Chopinowskich, Sceny Klasycznej TVP Kultura czy dokumentacją premier Teatru Wielkiego.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

https://www.facebook.com/Lutos%C5%82awski-Piano-Duo-448485271951788/ 

49. „Poznańska Wiosna Muzyczna"

PWMWyjątkowa, bo jesienna 49. „Poznańska Wiosna Muzyczna" odbędzie się w dniach 19–23 października 2020. Udział w Festiwalu wezmą znani artyści z Polski, Anglii, Austrii i Słowenii.

„Poznańska Wiosna Muzyczna” to szczególny festiwal na mapie muzyki współczesnej. Jego pierwsza edycja miała miejsce w roku 1961, a pomysłodawcą i założycielem był jeden z czołowych ówczesnych kompozytorów – Tadeusz Szeligowski. Festiwal jest w swym założeniu wydarzeniem popularyzującym nową muzykę wśród szerokiego grona słuchaczy, ale także spełniającym wysokie oczekiwania koneserów muzyki najnowszej – oba te aspekty wzajemnie się uzupełniają, tworząc niepowtarzalny charakter Festiwalu. Od wielu lat „Poznańska Wiosna Muzyczna” przedstawia szerokie spektrum działań współczesnej sceny muzycznej, prezentując zarówno muzykę twórców z Polski, jak i ze świata. Organizatorami Festiwalu są: Związek Kompozytorów Polskich – Oddział w Poznaniu oraz More Than One Production.

Mimo przeciwności spowodowanych pandemią koncerty festiwalowe odbędą się w październiku. Usłyszymy prawykonania utworów kompozytorów polskich i słoweńskich, w tym kompozycji Piotra Tabakiernika intavolatura, która powstała na zamówienie Festiwalu w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, oraz Deeper Nikolet Burzyńskiej – dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program – na stronie http://2020.wiosnamuzyczna.pl/event/poznanka-wiosna-muzyczna-2019/