Polmic - FB


patronaty

III „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier” – Symfonia życia codziennego

Czas SztukiFundacja „Czas Sztuki" zaprasza na trzeci koncert tegorocznego cyklu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier". Koncert zatytułowany „Symfonia życia codziennego” odbędzie się 28 sierpnia 2020 o godz. 18.00 na scenie plenerowej Domu Kultury w Kałuszynie.

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki uzyskanym dofinansowaniom organizacja przeprowadziła dwa cykle koncertów „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" w roku 2018 i 2019. W ramach III edycji cyklu znalazło się 8 koncertów, które odbywają się w bardzo małych miejscowościach w powiecie mińskim, siedleckim i węgrowskim.

Najbliższy koncert dedykowany jest seniorom. Udział w nim weźmie kwartet smyczkowy The Time Quartet, prezentując przegląd tańców w utworach muzycznych. Podczas koncertu zabrzmią sarabanda, menuet, marsz, polonez, mazurek, walc i tango autorstwa Georga Friedricha Haendla, Luigiego Boccheriniego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina oraz Astora Piazzolli.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp na koncert jest bezpłatny!

Pamiętajmy o zachowaniu dystansu społecznego i noszeniu maseczek.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: https://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/ 

„Kultura w sieci”: kontrabas zabrzmi w Internecie

Kontrabas.plProjekt kontrabas.pl to cykl trzech koncertów online przedstawiających polskie dzieła kontrabasowe, który potrwa do 28 sierpnia 2020 roku.

Inicjatywa powstała w celu prezentacji dzieł, które trudno znaleźć na płytach, czy też nagraniach internetowych. Pomysł ten realizuje dr Karol Nasiłowski – lider grupy kontrabasów Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz adiunkt w klasie kontrabasu Akademii Sztuki w Szczecinie – wraz z żoną, pianistką Izabellą Nasiłowską.

Koncerty są realizowane w nowej interaktywnej sali Castanea na terenie Technoparku Pomerania w Szczecinie. Podczas pierwszych odcinków zaprezentowany został cykl Trzy capriccia na kontrabas solo Stefana Bolesława Poradowskiego oraz Trzy utwory na kontrabas i fortepian Jana Kolasińskiego. W ostatnim odcinku, 28 sierpnia (godz. 19.00), usłyszymy balladę na kontrabas i fortepian ContraForte Benedykta Konowalskiego – dzieło napisane dla wykonawców jako prezent ślubny.

Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Gdańsk | Widowisko dla uczczenia 35-lecia pracy artystycznej Dariusza Wójcika

Dariusz Wójcik Podczas koncertu w Dworze Artusa w Gdańsku 6 września 2020 roku o godz. 19.00 Dariusz Wójcik z okazji 35-lecia pracy artystycznej uhonorowany będzie Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym odznaczeniem przyznawanym w dziedzinie kultury. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Dariusz Wójcik – ceniony gdański artysta i znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego ma wielkie zasługi dla kultury polskiej. Przez cały okres swojej pracy twórczej poszukiwał wciąż nowych inspiracji i form wyrazu scenicznego. Powołał do życia szereg cennych inicjatyw kulturalnych. Był solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Przez lata doświadczeń jako artysta, animator kultury, założyciel gdańskiego Teatru Otwartego, wypracował swój własny styl i profil działalności ukierunkowany przede wszystkim na spektakle muzyczne, spektakle słowno-muzyczne, widowiska, koncerty i koncerty inscenizowane. Wśród nich, od kilku lat, prym wiodą koncerty i widowiska, m.in. z muzyką 20-lecia międzywojennego. Zafascynowany stylem retro postanowił jubileusz swojej pracy artystycznej uczcić projektem obejmującym muzykę, za popularyzację której otrzymał Honorowe Wyróżnienia „Złoty Liść Retro” z rąk Michała Fogga – praprawnuka nestora polskiej piosenki Mieczysława Fogga.

W programie widowiska „Zimny drań” dla uczczenia jubileuszu pracy artystycznej Dariusza Wójcika, połączonego z promocją albumu CD pod tym samym tytułem (Soliton), znajdą się utwory z repertuaru Eugeniusza Bodo – ikony przedwojennego kina i estrady, których twórcami byli znakomici polscy kompozytorzy: Roman Palester, Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Artur Gold, Bronisław Kaper i Zygmunt Karasiński.

W koncercie promującym płytę wystąpią gościnnie śpiewacy: Bogna Forkiewicz, Aga Skawińska, Jacek Szymański – znani i cenieni artyści scen Trójmiasta, którzy biorą udział w projektach Teatru Otwartego. Śpiewakom towarzyszyć będzie Trio Fogg. Wystąpią również tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT.

Bilety w cenie 40 PLN do nabycia na miejscu w dniu koncertu. Rezerwacja biletów: tel. +48 600 290 214.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=cS7kgxaIQ4s 

Pruszcz Gdański | „Trzy Marie” – gotyckie rzeźby zabierają głos

Anna Rocławska-MusiałczykPrzed nami premiera oratorium Trzy Marie w wykonaniu zespołu Les Femmes na żywo i w wersji online. 13 września 2020 o godz. 19.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim będziemy mieli okazję obejrzeć i posłuchać dzieła Anny Rocławskiej-Musiałczyk pod kierownictwem Piotra Jamioła. W czasach, gdy płoną gotyckie katedry, trzy Marie – bohaterki średniowiecznego misterium – schodzą z ołtarza i zabierają głos.

Oratorium Trzy Marie w wykonaniu Les Femmes opowiada historię tytułowych kobiet: Marii – Matki Bożej, Marii Magdaleny i Marii Kleofasowej towarzyszących Jezusowi w jego męce i zmartwychwstaniu. Rzeźby i postacie malarskie Świętych Kobiet „ożywają” i „schodzą z ołtarza" Ukrzyżowanie niderlandzkich mistrzów średniowiecza – późnośredniowiecznego antwerpskiego poliptyku obecnie znajdującego się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wyrafinowane kostiumy Małgorzaty Sosińskiej-Wasik są niemal wierną kopią strojów rzeźb z ołtarza, natomiast scenografia Cypriana Wieczorkowskiego nawiązuje do gotyckich witraży.

Anna Rocławska-Musiałczyk wykorzystuje w utworze teksty ze Starego i Nowego Testamentu, dawne pieśni kościelne oraz współczesną poezję religijną – ich wspólnym mianownikiem jest tematyka maryjna, skupiająca się na historii trzech Marii. Nowy kształt brzmieniowy pieśni i suma wszystkich elementów dzieła przemieniają ostatecznie spektakl w misterium. Oratorium w piękny i harmonijny sposób łączy tradycję z nowoczesnością: „Trzy Marie stanowią nowatorskie podejście zarówno pod kątem formalnym, wykonawczym, jak i w zakresie doboru samego tekstu. Trudno bowiem znaleźć utwór, który w podobny sposób podchodziłby do muzycznego ujęcia tej tematyki", wyjaśnia kompozytorka. Dzieło na trzy głosy i zespół kameralny ma na wskroś uniwersalne przesłanie. Kobiety z ołtarza wołają o nadzieję i radość życia. Trzy Marie to misterium estetyki piękna i ogólnoludzkich wartości.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Zwiastun projektu

                 Wydarzenie na FB

NeoQuartet – Neokolekcja

Neokolekcja„Neokolekcja" to projekt mający na celu stworzenie kolekcji audio-video najwybitniejszych polskich współczesnych kwartetów smyczkowych, które będę udostępniane bezpłatnie online w dniach 27 sierpnia – 24 września 2020 roku.

Pomysłodawcą projektu jest specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej kwartet smyczkowy NeoQuartet, który zrealizuje i udostępni online trzy dzieła napisane przez wybitnych polskich twórców. Do realizacji projektu zaproszeni zostali artyści sztuk wizualnych: Andrzej Mańkowski, Piotr Wyrzykowski oraz Filip Ignatowicz. Każdy kwartet będzie stanowić osobne audiowizualne dzieło, które w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorców będzie promował polskie dziedzictwo kulturalne. Usłyszymy i zobaczymy nowe interpretacje Kwartetu smyczkowego „Już się zmierzcha” Henryka Mikołaja Góreckiego, Kwartetu smyczkowego Witolda Lutosławskiego i II Kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego.

W zamyśle kolekcja będzie regularnie rozszerzana o kolejne utwory, aby w finale została wydana na trwałym nośniku, jako kolekcjonerskie wydawnictwo audiowizualne.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Streaming online: https://kulturanawynos.pl/ 

„Nie bój się improwizować!” – warsztaty dla dzieci z Izą Kowalewską i Heleną Matuszewską

Nie bój się improwizowaćFundacja Art Deco Group zaprasza dzieci w wieku 7–12 lat uczące się gry na instrumentach do udziału w warsztatach „Nie bój się improwizować!”, które poprowadzi wokalistka Iza Kowalewska i multiinstrumentalistka Helena Matuszewska. Zajęcia odbędą się online dla dwóch grup w dniach 2–3 września 2020 (16.00–16.45 – I grupa i 17.30 – II grupa).

Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach w szkołach muzycznych lub w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Cykl obejmuje prowadzone ONLINE zajęcia i finałowy mini koncert, prezentujący efekty pracy z uczestnikami, który odbędzie się w formie stacjonarnej we wrześniu br. w Warszawie i będzie transmitowany na profilu FB Art Deco Group i na stronie internetowej.

Zajęcia prowadzą artystki, które posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się m.in. o gatunkach muzyki współczesnej, zasadach i sposobach improwizacji, a także wezmą udział w ćwiczeniach i zabawach, które pomogą łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Bardzo ważnym w niniejszym projekcie jest wspólne muzykowanie i współdziałanie w grupie, dlatego dzieci będą uczestniczyć w zajęciach ze swoimi instrumentami i improwizować pod kierownictwem prowadzących.

Uczestników zgłaszają ich rodzice / opiekunowie wyłącznie poprzez formularz na stronie http://artdecogroup.eu/formularz-zgloszeniowy-nbsi-2020/ Do formularza pliku należy dołączyć wideo prezentujące grę uczestnika warsztatów (program dowolny, max. 5 MB).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie http://artdecogroup.eu/event/nie-boj-sie-improwizowac-z-iza-kowalewska-i-helena-matuszewska/ 

Kraków | IV Krakowski Salon Muzyczny – kameralistyka wkracza na salony!

Krakowski Salon MuzycznyPrzywracanie pamięci o tradycji salonów muzycznych jako popularnego elementu życia kulturalnego XIX-wiecznego Krakowa to cel unikatowego festiwalu organizowanego już po raz czwarty przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. 10 września 2020 rusza IV edycja Krakowskiego Salonu Muzycznego.

Wszystkie tegoroczne koncerty odbędą się w Domu Jana Matejki. Festiwal będzie trwał do 29 września, a jego głównym celem jest popularyzacja twórczości kameralnej, w tym dzieł kompozytorów polskich, nie tylko XIX-wiecznych, ale również współczesnych. W ramach projektu zorganizowanych zostanie sześć koncertów i dwie prelekcje przybliżające obyczaje koncertowe, twórczość niedocenianych kompozytorów oraz sylwetki zapomnianych postaci krakowskiego i europejskiego życia artystycznego. Wystąpią znakomici instrumentaliści i śpiewacy oraz formacje kameralne popularne w ramach muzykowania salonowego. Udział w Festiwalu wezmą: Dorota Szczepańska (sopran), Hanna Hipp (mezzosopran), Karol Kozłowski (tenor), Łukasz Hajduczenia (baryton), Zarębski Piano Duo, Bartosz Koziak (wiolonczela), Agnieszka Kozło (fortepian), Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Katarzyna Budnik (altówka), Marcin Zdunik (wiolonczela), Michał Francuz (fortepian), Joanna Konarzewska (skrzypce), Rafał Kwiatkowski (wiolonczela) oraz Herbert Trio. W programie koncertów znalazły się dzieła kompozytorów polskich i europejskich XIX i XX w., w tym utwory Władysława Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego i Grzegorza Fitelberga.

Projekt, poza koncertami, przewiduje również prelekcje dr hab. Agnieszki Draus (Akademia Muzyczna w Krakowie) oraz mgr Jolanty Bujas (Instytut Muzykologii UJ) poświęcone obyczajom koncertowym i kompozytorom.

Ze względu na obostrzenia sanitarne liczba miejsc jest ograniczona. Informacja na temat możliwości zdobycia wejściówek będzie umieszczana na stronie SPMK i profilu Facebokowym. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny! Festiwal będzie również transmitowany online na kanale YouTube Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie www.spmk.com.pl/salon 

Warszawa | „Eksperymentalne wtorki”: Małe Instrumenty

SVCykl „Eksperymentalne wtorki” odbywający się w ramach Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2020 zwieńczy występ zespołu Małe Instrumenty o godz. 20.00 na scenie przy Grochowskiej 272. 25 sierpnia 2020 zostaną prawykonane najnowsze utwory Pawła Romańczuka.

„Eksperymentalne wtorki”, w całości poświęcone muzyce współczesnej, są nowością jubileuszowej edycji festiwalu. Program czterech koncertów skupia się na związkach natury i muzyki.

Wrocławski zespół Małe Instrumenty założony przez Pawła Romańczuka zasłynął poszukiwaniem nieoczywistych brzmień, pochodzących z instrumentów-zabawek, obiektów dźwiękowych konstruowanych na potrzeby występów, oraz wydobywaniem dźwięków z przedmiotów codziennego użytku. Małe Instrumenty poddają recyklingowi nie tylko materiały, z których budowane są dźwiękowe konstrukcje, ale także tradycję muzyki klasycznej. Na koncercie w ramach festiwalu organizowanego przez Sinfonię Varsovię w nietypowej obsadzie zespół wykona utwory Igora Strawińskiego, Erika Satiego, Dymitra Szostakowicza. Instrumenty i grające mechanizmy zbudowane własnoręcznie przez Pawła Romańczuka zabrzmią m.in. w jego utworach Szemrzą te bory z płyty Samoróbka oraz Stone’s dances. Usłyszymy również premierowe wykonanie kompozycji, które powstają wraz z nowymi konstrukcjami.

Spotkanie z artystami po koncercie poprowadzi Wioleta Żochowska, kuratorka cyklu.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletachhttps://www.sinfoniavarsovia.org/ 

Nie bój się improwizować z Krzesimirem Dębskim i Jarosławem Siwińskim

Art Deco GroupProjekt warsztatów internetowych „Nie bój się improwizować!" dla młodych muzyków trwa. W dniach 24–27 sierpnia 2020 odbędą się zajęcia online w dwóch grupach (o godz. 16.00 i 17.30), które poprowadzą znakomici kompozytorzy i improwizatorzy: Krzesimir Dębski i Jarosław Siwiński.

Celem organizatorów jest, aby jak najwięcej muzykujących dzieci i młodzieży mogło zetknąć się z improwizacją. Dlatego tym razem do udziału w zajęciach Agencja Muzyczna Art Deco Group zaprasza niewidomych lub niedowidzących młodych muzyków od 7 do 15 roku życia uczących się gry na dowolnych instrumentach w szkołach muzycznych lub w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Dwie grupy warsztatowe będą pracować ze znanymi artystami.

Warsztaty są bezpłatne i będą odbywać się codziennie online od 24 do 27 sierpnia. Każdy cykl obejmuje 4 zajęcia (po ok. 45 min.) i 1 mini koncert (ok. 40 min.) prezentujący efekty pracy z uczestnikami, który odbędzie się w formie stacjonarnej we wrześniu i będzie transmitowany na żywo na profilu Facebook Agencji oraz stronie www.artdecogroup.eu.

Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się m.in. o gatunkach muzyki współczesnej, zasadach i sposobach improwizacji. Poprowadzone zostaną też ćwiczenia i zabawy, które pomogą dzieciom łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Bardzo ważnym w niniejszym projekcie jest wspólne muzykowanie i współdziałanie w grupie, dlatego dzieci będą uczestniczyć w zajęciach ze swoimi instrumentami i improwizować pod kierownictwem prowadzących.

Grupa warsztatowa może liczyć maksymalnie 5 uczestników. Uczestników zgłaszają ich rodzice / opiekunowie wyłącznie poprzez formularz na stronie http://artdecogroup.eu/formularz-zgloszeniowy-nbsi-2020/  Do formularza należy dołączyć plik wideo prezentujący grę uczestnika warsztatów (program dowolny, max. 5 MB).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie http://artdecogroup.eu 

Kraków | VI Sinfonietta Festival. Muzyczny hołd dla Krzysztofa Pendereckiego

SCTegoroczna edycja flagowego wydarzenia Sinfonietty Cracovii dedykowana jest pamięci Profesora Krzysztofa Pendereckiego ― jednego z założycieli Orkiestry, jej wielkiego mentora i przyjaciela. W programie koncertów Sinfonietta Festival w dniach 25 sierpnia – 3 września 2020 nie zabraknie też utworów Ludwiga van Beethovena ‒ na rok 2020 przypada bowiem 250. rocznica urodzin kompozytora.

Festiwal zainauguruje 25 sierpnia plenerowy koncert Sinfonietty Cracovii, który poprowadzi Maciej Tworek, wieloletni współpracownik Profesora Pendereckiego. 26 sierpnia w przepięknych wnętrzach i ogrodach Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się kolejna edycja otwartego dla publiczności „Clubbingu kameralnego“. W programie występów Kwartetu Dafo, Cordes Classiques, Sinfo Quartet oraz 2B3 Ensemble znajdą się kompozycje patronów tegorocznej edycji Sinfonietta Festival ― Ludwiga van Beethovena oraz Krzysztofa Pendereckiego. „Clubbing“ zwieńczy plenerowa projekcja filmu Penderecki. Droga przez labirynt (reż. Anna Neuhaus), poprzedzona solowym występem Macieja Lulka, koncertmistrza Sinfonietty Cracovii.

31 sierpnia Zespół wystąpi w Sukiennicach pod batutą dyrektora Orkiestry, Jurka Dybała. Gościem Sinfonietty będzie legendarny francuski klarnecista i bliski przyjaciel Profesora ― Michel Lethiec. W programie koncertu znajdą się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego oraz Antonína Dvořáka. Wieczór uświetni światowa premiera jednego z dwóch zwycięskich utworów VI Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta: Hommage à Krzysztof Penderecki“ ― kompozycja Andrei Matteviego na smyczki i perkusję.

Festiwal zwieńczy 3 września spektakularny koncert finałowy pod dyrekcją pierwszego gościnnego dyrygenta Sinfonietty Cracovii― międzynarodowej sławy amerykańskiego dyrygenta Johna Axelroda. W zabytkowych wnętrzach Sukiennic usłyszymy kompozycje Piotra Czajkowskiego, Krzysztofa Pendereckiego. Sinfonietta Cracovia dokona również tego wieczoru premiery utworu Robina Lilji ― drugiego laureata tegorocznej edycji Konkursu Kompozytorskiego organizowanego przez Sinfoniettę.

Patronat medialny nad koncertami Sinfonietty Cracovii objęło Poslkie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kamila Czernek

Szczegółowy program – na stronie www.sinfonietta.pl 

Lusławice | Festiwal Emanacje 2020 – Atom String Quartet

EmanacjeAtom String Quartet, jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce, wystąpi 16 sierpnia 2020 w ramach 8. Festiwalu Muzyki Emanacje w Arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach.

Krzysztof Penderecki zdobył sławę jako bezkompromisowy awangardzista, by potem w równie bezkompromisowy sposób zwrócić się do tradycji. Przez lata nie bał się spotkań i konfrontacji z nowymi zjawiskami w kulturze. Kompozytor przechodził w swojej karierze okres fascynacji muzyką z gatunku free jazz: „Pamiętam, że na przełomie lat 60. i 70. spotkałem się z Frankiem Zappą, który bardzo lubił moją muzykę i długo wypytywał mnie o techniki komponowania. Mniej więcej w tamtym okresie napisałem także utwór jazzowy, którym dyrygowałem na Festiwalu Donaueschingen”. W 1971 ukazał się album koncertowy Pendereckiego, Dona Cherry’ego i The New Eternal Rhythm Orchestra – Actions, wyprodukowany przez legendarnego Joachima Ernsta Berendta, a nagrany podczas festiwalu w Donaueschingen.

Penderecki nieustannie inspiruje kolejne generacje artystów. W 2013 w muzyce polskiego kompozytora Piotr Orzechowski – Pianohooligan odnalazł zagubionego ducha jazzu. Po twórczość Krzysztofa Pendereckiego sięgnął również w 2019 Atom String Quartet. W lusławickim Arboretum zabrzmią utwory kameralne i solowe z młodzieńczego okresu twórczości Mistrza, przeplatane Trzema utworami w dawnym stylu, które kompozytor stworzył z fragmentów swojej muzyki filmowej do kultowego Rękopisu znalezionego z Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa. Capriccio na tubę solo zostało w interpretacji kwartetu rozbudowane, a ton jazzujący znacznie oddala utwór od oryginału. Równie radykalną oprawę, nieco humorystyczną, pełną dysonansów miło drażniących ucho otrzymały w interpretacji zespołu Trzy miniatury na klarnet i fortepian. Najbliższe pierwowzoru są Trzy utwory w dawnym stylu, które rozpoczynają się zawsze cytatem oryginału.

Michał Kluza

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stroniewww.emanacje.pl 

III "Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier"

Bez BarierFundacja „Czas Sztuki" zaprasza na dwa koncerty, które 23 i 25 sierpnia 2020 zainaugurują trzecią edycję cyklu "Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier".

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki uzyskanym dofinansowaniom organizacja przeprowadziła dwa cykle koncertów "Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" w roku 2018 i 2019. W ramach III edycji cyklu zrealizowanych zostanie 8 koncertów, które odbędą się w bardzo małych miejscowościach w powiecie mińskim, siedleckim i węgrowskim.

Pierwszy koncert odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia o godz. 19.00 na scenie plenerowej Gminnej Biblioteki Publicznej Kulturoteka w Cegłowie. Wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet, prezentując najpiękniejsze klasyczne kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta, Felixa Mendelssohna i Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznicę urodzin świętuje w tym roku cały świat.

Drugi koncert będzie miał miejsce we wtorek 25 sierpnia o godz. 17.00 w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach. Podczas koncertu wystąpią akordeoniści Klaudiusz Baran – Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Rafał Grząka oraz skrzypek Maksymilian Grzesiak. W programie znajdą się kompozycje Antonia Vivaldiego, Astora Piazzolli, Henryka Wieniawskiego, Andrzeja Krzanowskiego i Leona Boellmanna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp bezpłatny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stroniehttps://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/

Warszawa | Eksperymentalne wtorki: Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

Spoldzielnia18 sierpnia 2020 o godz. 20.00 na scenie przy Grochowskiej 272 wystąpi krakowski zespół Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble. Artyści słynący z nieszablonowych interpretacji największych awangardzistów muzycznych prawykonają Plants Concerto with Pianosong Piotra Peszata, kompozytora związanego z zespołem.

Utwór inspirowany dziełem Jonathana Harveya, Bird Concerto with Pianosong, będzie metaforycznym oddaniem głosu roślinom – bioelektryczna aktywność kwiatów mierzona na koncercie wpłynie na kształt całego dzieła. W repertuarze wieczoru znajdzie się także także Electrified memories of bloody cherries Jagody Szmytki, inspirowany twórczością Czesława Miłosza, motoryczny Laufwerk Caroli Bauckholt, osobliwie nawiązujący do pierwotnego lasu Neon Forest Space Øyvind Torvunda oraz zestawiający odgłosy ulicy z muzyką Jazz in the Park z cyklu Popular Contexts 7: Public Domain Music Matthew Shlomowitza.

Nowa seria koncertów z muzyką współczesną w Sinfonii Varsovii, która odbywa się w ramach XX Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, jest okazją do przyjrzenia się, jak dzisiejsi twórcy myślą o przyrodzie, kryzysie klimatycznym oraz palących problemach współczesności: rosnącej cyfryzacji życia, nadmiernym konsumpcjonizmie, zaniku cielesności w dobie internetu. Czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na zachwycanie się wzburzonym morzem, ptasim śpiewem, szumem liści na wietrze? Odpowiedzi dostarczą wydarzenia przygotowane we współpracy z Wioletą Żochowską, kuratorką cyklu. Ostatni z czterech koncertów odbędzie się 25 sierpnia z udzialem wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty założonego przez Pawła Romańczuka.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stroniehttps://www.sinfoniavarsovia.org/

Waclaw Electroacoustic / Współcześni o Wacławie z Szamotuł

WaclawWaclaw Electroacoustic / Współcześni o Wacławie z Szamotuł to cykl trzech filmów łączących postać Wacława z Szamotuł z muzyką elektroniczną. W ramach filmowych prezentacji zostanie przybliżona sylwetka renesansowego twórcy i jego wybrane dzieła, a co najważniejsze, odbędzie się również premiera nowych utworów elektroakustycznych, inspirowanych twórczością Szamotulczyka.

Autorami współczesnych utworów są młodzi, utytułowani poznańscy kompozytorzy: Konrad Handschuh, Jan Skorupa i Marek Raczyński. Celem projektu jest próba przerzucenia mostu między muzyką polskiego renesansu a współczesnymi rozwiązaniami kompozytorskimi i wizualnymi. Wszystkie kompozycje pojawiające się w filmach zostaną bowiem wzbogacone o wizualizacje, stworzone przez poznańskich artystów: Paulinę Wyrt i zespół Liquidacje. Bazę dźwiękową wykonań Wacława z Szamotuł, jak i współczesnych kompozycji, stanowić będą nagrania poznańskiego Zespołu Wokalnego Minimus pod dyrekcją Sławomiry Raczyńskiej. Filmy prezentowane będą za pośrednictwem kanału YouTube i będą dostępne bez ograniczeń.

Premiera pierwszego filmu odbędzie się 19 września 2020 o godz. 18:00

Organizatorem przedzięwzięcia jest Stowarzyszenie Musica Minima. Projekt jest sfinansowany w ramach projektu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronachwww.minimus.com.pl oraz facebook.com/waclawelectroacoustic 

Katowice | XIV Ogólnopolski Festiwal Promocyjny "Sierpień Talentów"

STW dniach 20-30 sierpnia 2020 w Katowicach odbędzie się XIV Ogólnopolski Festiwal Promocyjny "Sierpień Talentów". Ze względu na obecną pandemię oraz w trosce o bezpieczeństwo artystów i słuchaczy, 3 z 4 koncertów festiwalowych odbędą się bez udziału publiczności – zostaną zarejestrowane w Studiu Koncertowym Radia Katowice, a następnie udostępnione na kanałach You Tube Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek „Katowice – Miasto Ogrodów”.

Festiwal zainauguruje występ kwartetu smyczkowego Al Pari, który wykona Kwartet smyczkowy g-moll op.10 Claude'a Debussy’ego, a następnie wspólnie z klarnecistą Bartłomiejem Dobrowolskim zaprezentuje rzadko wykonywane dzieła Aleksandra Głazunowa i Bernharda Henrika Crusella. Charakter otwarty dla publiczności będzie miał koncert „Vocalissimo”, który odbędzie się 25 sierpnia o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Miasta Ogrodów. W repertuarze operowym zaprezentują się trzy utytułowane artystki młodego pokolenia – Justyna Bujak, Paulina Horajska i Natalia Płonka, którym akompaniować będzie Mirella Malorny-Konopka.

W koncercie zatytułowanym „Gitariada” wystąpi troje młodych gitarzystów – Jakub Moroziński, Przemysław Religa i Julia Żarnowska – wychowanków Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, których w rozmowie z Grażyną Brewińską przedstawi prof. Marek Nosal prowadzący klasę gitary w katowickiej uczelni i pełniący funkcję dyrektora artystycznego Śląskiej Jesieni Gitarowej. Ten koncert stanie się pokazem szerokiego spektrum repertuarowego literatury gitarowej, m.in. kompozycji Johna Dowlanda, Ferdynarda Sora, Dariusa Milhauda, a także polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana (Cavatina Suite).

Finał tegorocznej edycji „Sierpnia Talentów" będzie należał do wybitnych pianistów młodego pokolenia. Rejestracji swoich recitali fortepianowych dokonają w Studiu Radia Katowice Kamil Pacholec, który oprócz dzieł Fryderyka Chopina wykona także utwory Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta, oraz Andrzej Wierciński, który wystąpi w repertuarze chopinowskim.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stroniehttp://www.silesia.art.pl/strona/sierpientalentow2020