Polmic - FB


patronaty

Warszawa | Renewable Music: Workshops for composers

RenMus 31.8.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu „Renewable Music. V4 Composers for Sustainability”, łączącego kompozytorów, wykonawców i instytucje artystyczne z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), na początku września 2023 roku w Warszawie, Pradze, Bratysławie i Budapeszcie odbędą się warsztaty z ekspertami w dziedzinie muzyki i ekologii.

Cykl warsztatów rozpocznie się w Warszawie, gdzie kompozytorzy w dniach 31 sierpnia - 2 września będą mieli okazję zwiedzić Ogrody Zamkowe, wziąć udział w dyskusji z Krzysztofem Marciniakiem - muzykologiem i ekologiem akustycznym, oraz edukatorką ekologiczną Joanną Tabaką, a także pracować nad autorskimi pomysłami z członkami zespołu Hashtag Ensemble, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Czytaj więcej: Warszawa | Renewable Music: Workshops for composers

Bydgoszcz | Festiwal Koherencje

Koherencje 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co wspólnego mają ze sobą muzyka i filozofia? Poznajmy odpowiedzi specjalistów i znajdźmy swoją własną podczas trzech dni różnorodnych wydarzeń Festiwalu Koherencje! Festiwal, który odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia 2023 roku w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego oraz w Melostrefie, to pierwszy w Polsce i jeden z niewielu w Europie cykl wydarzeń poświęconych muzyce, filozofii i ich wzajemnym połączeniom.

Oś centralną Festiwalu stanowić będą trzy wykładokoncerty, łączące inspirujący wykład filozoficzny z koncertem: zabrzmi muzyka klasyczna i współczesna.

24 sierpnia będzie można usłyszeć troje młodych muzyków i filozofów – laureatów wyłonionych w ramach konkursu stypendialnego Fundacji Koherencje; jeden z nich - Mikołaj Sarad - zaprezentuje swój utwór Phantasticus na saksofon sopranowy solo. 25 sierpnia wystąpi dyrektor Instytutu Filozofii UAM, prof. zw. dr hab. Roman Kubicki oraz duet skrzypcowo-akordeonowy: dr hab. Maria Sławek i dr Maciej Zimka wykonają m.in. Studium III Andrzeja Krzanowskiego i Sonatę na skrzypce i akordeon samego Macieja Zimki. Koncert Mauris Ensemble 26 sierpnia poprzedzi wykład dr hab. Anny Chęćki, specjalizującej się w estetyce i filozofii muzyki.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | Festiwal Koherencje

Znamy laureata III Konkursu Kompozytorskiego Festiwalu ArteFonie

POLMICPatronat medialny nad Konkursem i Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zespół Wokalny Art’n’Voices oraz Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej w ramach III Konkursu Kompozytorskiego Festiwalu ArteFonie przyznało jedną I nagrodę, którą zdobyła Anna Maria Huszcza, i jedno wyróżnienie - Danielowi Badeckiemu. Organizatorzy otrzymali w tym roku ponad 40 prac. Kompozycje oceniali członkowie Zespołu Wokalnego Art’n’Voices.

Jury postanowiło, że laureatka Anna Maria Huszcza otrzyma nagrodę finansową, a jej utwór prawykonany zostanie przez Żeński Chór Kameralny przy I LO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.

Kompozytorzy otrzymają ponadto nagrody rzeczowe POLMIC - płyty, wydawane przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas finałowego koncertu III Festiwalu ArteFonie 9 września w Kościele pw. św. Stanisława Kostki w Wejherowie.

Gratulujemy!

Tłokowo | III Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne

Klangor 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach zaprasza w dniach 25-27 sierpnia 2023 roku na III festiwal „Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne”. Trzecia edycja - to spotkanie z trzema gatunkami sztuki wokalnej: od ludowego, tradycyjnego śpiewu, poprzez klasyczny, aż po wokalistykę estradową w przestrzeni kościoła św. Rocha w Tłokowie / Kramarzewie.

Zainauguruje Festiwal „Requiem ludowe” – spotkanie śpiewaka Adama Struga i zespołu Kwadrofonik. 26 sierpnia duet Dwóchgłos, który współtworzą wiolonczelista i kompozytor Michał Pepol wraz z pianistą Bartkiem Wąsikiem, w przystępny sposób przybliżą muzykę Szymanowskiego najmłodszej publiczności: zabrzmią m.in. wybór Pieśni kurpiowskich, Łabędź i fragmenty baletu Harnasie w opracowaniach duetu. Tego samego dnia wieczorem usłyszymy kolejny duet: pianistka Karina Komendera i wokalista Maciej Pawlak przybliżą publiczności mniej znane, ambitne oblicze musicalu.

Czytaj więcej: Tłokowo | III Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne

Wrocław | International Lutosławski Youth Orchestra w NFM

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 24.8.23International Lutosławski Youth Orchestra to jedyna w Polsce orkiestra młodzieżowa o międzynarodowym charakterze, co stanowi o jej wyjątkowości. Z Narodowym Forum Muzyki szczeciński zespół łączy osoba patrona – Witolda Lutosławskiego, którego 110. rocznicę urodzin w tym roku świętujemy. W programie wrocławskiego występu 24 sierpnia 2023 nie mogło zatem zabraknąć jego muzyki. Zabrzmi prawdopodobnie najbardziej znany utwór z dorobku kompozytora – Koncert na orkiestrę.

Cały koncert otworzy niewielkie dzieło innego z wybitnych polskich dwudziestowiecznych kompozytorów – Krzysztofa Pendereckiego. Utworem tym będzie bowiem Fanfara szczecińska, która w 2014 roku zabrzmiała podczas otwarcia nowego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Nowoczesny gmach stał się również siedzibą ILYO. Fanfara została przez Pendereckiego przygotowana specjalnie na tę okazję. Pomiędzy utworami dwóch polskich mistrzów artyści zaprezentują muzykę Maurice’a Ravela i Richarda Straussa.

Czytaj więcej: Wrocław | International Lutosławski Youth Orchestra w NFM

Katowice | Złoty koncert Filharmoników Śląskich

Patronat medialny nad nad sezonem koncertowym 2023/2024 Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZlotyKoncert 8.9.238 września 2023 roku o godz. 20.00 w holu Urzędu Marszałkowskiego odbędzie się "Złoty koncert" Filharmoników Śląskich, w programie którego znalazły się dzieła, zapowiadające przyszły sezon koncertowy.

W sezonie 2023/2024 w Filharmonii wystąpią uczestnicy prestiżowego XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga, odbędą się obchody 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, Gala Muzyki Filmowej oraz Game Music Fest i nie tylko!

Podczas wrześniowego koncertu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta usłyszymy Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego, Orawę Wojciecha Kilara, muzykę Hansa Zimmera z filmu Pearl Harbor oraz dzieła Ludwiga van Beethovena, Gustava Mahlera i Astora Piazzolli. W roli solisty wystąpi klawesynista Marek Toporowski.

Czytaj więcej: Katowice | Złoty koncert Filharmoników Śląskich

Premiera płytowa z okazji 90. rocznicy urodzin: „Henryk Mikołaj Górecki. Z pieśni kościelnych”

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

APertumCor 30.9.231 września 2023 roku ukazał się album Henryk Mikołaj Górecki. Z pieśni kościelnych, który powstał z okazji 90. rocznicy urodzin światowej sławy kompozytora. Całość nagrania tego zbioru utworów na chór mieszany a cappella w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Apertum Cor pod dyrekcją Kamila Gojowego dostępna jest już w popularnych serwisach streamingowych. Koncertowa premiera płyty odbędzie się 30 września o 19.00 w Bazylice św. Antoniego w Rybniku, 6 listopada o 18.00 w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz 6 grudnia o 19.30 w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Wstęp wolny!

Henryk Mikołaj Górecki znakomitą część swojego dorobku poświęcił muzyce chóralnej. Już po śmierci kompozytora nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazał się zbiór jego utworów na chór mieszany a cappella Z Pieśni Kościelnych. W jego redakcji współuczestniczyli Anna Górecka i Mikołaj Górecki – dzieci kompozytora. Te 20 pieśni, oprócz wyrazu głębokiej modlitwy, stanowią hołd wobec polskiej muzyki sakralnej.

Zespół Śpiewaczy Apertum Cor pod dyrekcją Kamila Gojowego po raz pierwszy nagrał wszystkie zaplanowane w wydaniu nutowym zwrotki.

Czytaj więcej: Premiera płytowa z okazji 90. rocznicy urodzin: „Henryk Mikołaj Górecki. Z pieśni kościelnych”

Renewable Music: Wyniki konkursu

Renewable 23Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Mamy przyjemność ogłosić wyniki naboru do projektu "Renewable Music. V4 Composers for Sustainability". Czworo kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej napiszą nowe utwory, poruszające temat ekologii i odnawialności w muzyce.

Po zapoznaniu się z nadesłanymi zgłoszeniami, wybrano następujących kandydatów:

  • Katarzyna Krzewińska z Polski
  • Ian Mikyska z Czech
  • Samuel Hvozdík ze Słowacji
  • Máté Balogh z Węgier

Premierowe kompozycje zostaną wykonane przez zespoły: Hashtag Ensemble, Berg Orchestra, UMZE Ensemble oraz EnsembleSpectrum na koncertach w Polsce, Czechach, Węgrzech i Słowacji.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Czytaj więcej: Renewable Music: Wyniki konkursu

Kraków | „Artyści w hołdzie Niepodległej"

Artysci w holdzie 15.8.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach nowego projektu Stowarzyszenia Arte Musica „Artyści w hołdzie Niepodległej" odbędą się trzy koncerty, które związane są z ważną datą z historii Polski: 15 sierpnia 2023 roku – z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, 1 września – koncert upamiętniający wybuch II Wojny Światowej, oraz 11 listopada – koncert z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości. Znani polscy artyści wystąpią w zabytkowej siedzibie Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Artysci w holdzie 1.9.23Zabrzmią przede wszystkim dzieła kompozytorów polskich, w opracowaniach na orkiestrę dętą, chór mieszany, duet fortepianowy, duet wokalno-instrumentalny oraz fortepian.

15 sierpnia o godz. 14.00 wystąpi Orkiestra Wojskowa w Krakowie pod dowództwem majora Dariusza Byliny. Usłyszymy w ich interpretacji zarówno kompozycje patriotyczne, pieśni żołnierskie, jak i muzykę filmową oraz popularne utwory w opracowaniu na orkiestrę dętą.

W repertuarze koncertu 1 września o 18.00 znajdą się najpiękniejsze miniatury fortepianowe Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Maurycego Moszkowskiego i Mariusza Kramarza. Wystąpią pianiści Anna Łakomy, Julian Stanny oraz duet Anna Boczar i Bartłomiej Kominek.

Czytaj więcej: Kraków | „Artyści w hołdzie Niepodległej"

I Festiwal "Muziko De Nia Tempo" na Podlasiu

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MuzikoDeNia 23W dniach 18-27 sierpnia 2023 roku Fundacja Armonia dell’arte organizuje wyjątkowy Festiwal "Muziko De Nia Tempo" - czyli "Muzyka naszych czasów" w języku Esperanto. Pierwsza edycja festiwalu przeniesie nas w niezwykły świat wielu kultur, religii i języków, które przez wieki współistniały na Podlasiu. Koncerty zostaną wzbogacone o warstwę audiowizualną wykorzystującą AI, realizowaną przez Interference Visual Crew, oraz kreatywne oświetlenie.

Poprzez różnorodne programy koncertów, których inspiracją jest integracja przedstawicieli różnych kultur, "Muziko De Nia Tempo" wcieli w życie marzenia Ludwika Zamenhofa. Zabrzmi muzyka współczesna, zarówno ta awangardowa, jak i bardziej klasyczna.

Będziemy świadkami prawykonań i polskich pierwszych prezentacji utworów, w tym specjalnie skomponowanej na tę okazję kompozycji Jana Krutula Kun malpeza vaporo, inspirowanej językiem Esperanto oraz lokalną kulturą ludową. Zostaną prawykonane utwory Krzysztofa Baculewskiego i Cezarego Duchnowskiego. Dzieła Milicy Djordevic, Alexandra Shchetynskiego, Oxany Omelchuk, Rebecci Saunders czy Mikhaila Bronnera będą miały swoją pierwszą prezentację w Polsce. Poza tym w usłyszymy muzykę Krzysztofa Pendereckiego, Aleksandra Lasonia, Marcina Błażewicza, Tomasza Jakuba Opałki, Andrzeja Krzanowskiego, Pawła Hendricha, Marcina Bortnowskiego i wielu innych.

Czytaj więcej: I Festiwal "Muziko De Nia Tempo" na Podlasiu

Warszawa | XVI Letni Festiwal Nowego Miasta 2023

LetniFestiwalNM 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co roku miłośnicy muzyki polskiej spotykają się na koncertach Letniego Festiwalu Nowego Miasta, który od kilku sezonów odbywa się w warszawskim Kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka przy ul. Freta 10. W programie 16. edycji, w dniach 24 sierpnia - 2 września 2023, znalazło się 6 koncertów. Wstęp jest bezpłatny!

To coroczne święto rodzimej twórczości, prezentacja kompozycji kameralnych i orkiestrowych, dzieł znanych, jak również niedawno odkrytych utworów, oraz muzyki współczesnej.

Publiczność będzie miała okazję posłuchać m.in. kwartetów Grażyny Bacewicz i Pawła Szymańskiego w interpretacji Royal String Quartet, pieśni Piotra Maszyńskiego w wykonaniu mezzosopranistki Lilianny Zalesińskiej i towarzyszącej jej przy fortepianie Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik, czy dzieła Szymona Laksa i Fryderyka Chopina w interpretacji kwartetu saksofonowego NEMESIS. Mało znaną twórczość Andrzeja Nikodemowicza usłyszymy w wykonaniu koncertmistrzyni II skrzypiec Wiedeńskich Symfoników, Dominiki Falger, i pianisty Gajusza Kęski, którzy do programu swojego recitalu włączyli także znane i lubiane miniatury Henryka Wieniawskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | XVI Letni Festiwal Nowego Miasta 2023

Katowice | XVII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SierpienTalentow 23W dniach 20–31 sierpnia 2023 odbędzie się XVII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów". Tradycyjnie najpierw spotkamy się w Parku Kościuszki, by koncertem wokalnym zamknąć cykl „Promenada po muzyce” i jednocześnie zainaugurować Festiwal. Kolejne wydarzenia będą miały miejsce w Studiu Koncertowym Radia Katowice i sali kameralnej Miasta Ogrodów. Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

W „Wokalnej promenadzie” wystąpią laureaci Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej: Zuzanna Wrona (sopran), Mingxuan Chen (tenor) i Grzegorz Rubacha (baryton), z towarzyszeniem pianistki Bogusławy Suchanek.

Na kolejnych 7 koncertach zaprezentują się uczestnicy zaplanowanego na wrzesień 2023 roku Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w 3 kategoriach: głos – Karolina Borodziuk, Jan Żądło, Monika Radecka, Martin Filipiak, Aleksandra Blanik, Grzegorz Rubacha (ponownie), Anna Koehler, Dominika Noskiewicz, Justyna Bujak i Natalia Płonka; skrzypce – Karolina Górny i Aleksandra Maria Steczkowska; oraz fortepian – Mateusz Tomica. Soliści wystąpią wraz ze znanymi polskimi pianistami: Grzegorzem Biegasem, Mirellą Malorny-Konopką, Janem Kantym Mikoszem, Michałem Dziewiorem i Michałem Roemerem.

Czytaj więcej: Katowice | XVII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów"

Wejherowo | III Festiwal Muzyczny ArteFonie: „ObserwARTorium”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ArteFonie 23Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz Zespół Wokalny Art’n’Voices zapraszają do Wejherowa na III Festiwal ArteFonie, który odbędzie się w dniach 7-10 września 2023 roku. Tegoroczna edycja nosi tytuł „ObserwARTorium”. Przestrzeń ArteFonii stanie się obserwatorium – punktem, w którym widoczne będą nowe, wyjątkowe zjawiska na firmamencie współczesnej sztuki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Festiwal otworzy 7 września koncert zespołu Kropki wykonującego muzykę alternatywną. Artyści zaprezentują autorską mieszankę klasycznych brzmień opartych na połączeniu pianina i kontrabasu z towarzyszeniem elektroniki.

Udział w wydarzeniu „ArteFonie w sferach sacrum. Koncert muzyki kameralnej” wezmą Zespół Wokalny Affectus i organista Błażej Musiałczyk.

Podczas koncertu „ArteFonie – Supernowa. Debiut jazzowy” wystąpi Magda Kuraś Quintet.

Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie koncert „ArteFonie – Koniunkcja planet” z udziałem gospodarzy Festiwalu i gości specjalnych: polską muzykę współczesną wykonają Royal String Quartet i wejherowski Zespół Wokalny Art’n’Voices.

Czytaj więcej: Wejherowo | III Festiwal Muzyczny ArteFonie: „ObserwARTorium”

Łódź | GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GD LDZ 22.8.23„GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny" dwóch młodych gdańskich kompozytorów - Jakuba Pawlaka i Szymona Wieczorka - to prezentacja ich najnowszych kompozycji w łódzkim klubie Ignorantka (ul. Legionów 22) 22 sierpnia 2023 o godz. 20.00. Projekt Fundacji Rozwoju Kultury futur.art skupia się na trzech stanach zniszczenia jednostki.

Jak podkreślają artyści, „Poczucie zagrożenia nie przyszło nagle, oswajało nas po woli ze swoją obecnością, podobnie jak po woli topnieje lodowiec, czy podnosi się poziom oceanów. [...] Upadek nie następuje znikąd, zawsze daje się we znaki, jedynie nasza arogancja i okłamywanie samych siebie w imię własnej wygody pozwala nam je ignorować".

F A L L - D Ø W N Jakuba Pawlaka na performera, klawisze i media elektroniczne prawykona Igor Torbicki. M E L T - D Ø W N Szymona Wieczorka na gitarę basową i media elektroniczne zaprezentuje Stanisław Górka. Natomiast w wykonaniu obu kompozytorów usłyszymy po raz pierwszy ich wspólne dzieło - B R E A K - D Ø W N na amplifikowany stół i media elektroniczne.

Czytaj więcej: Łódź | GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny

Białystok | Widowisko sentymentalne „Ecie-pecie” w 80.rocznicę śmierci Zygmunta Białostockiego

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ecie 12.8.23Premierowe widowisko sentymentalne „Ecie-pecie” w 80. rocznicę śmierci Zygmunta Białostockiego przypomni nieco zapomnianą już dziś twórczość wybitnego kompozytora międzywojnia urodzonego w Białymstoku, który zginął w Getcie Warszawskim. 12 sierpnia 2023 roku o godz. 18.00 w białostockim Kinie TON (Rynek Kościuszki 2) wystąpią śpiewak Dariusz Wójcik (autor scenariusza i reżyser widowiska), Szaweł Lipski Klezmer Quartet i tancerze Twist Białystok - Studia Tańca Towarzyskiego. Bezpłatne wejściówki odbierać można w Księgarni św. Kazimierza w Kinie „TON”.

Podczas koncertu specjalnego w rodzinnym mieście kompozytora wybrzmią przedwojenne szlagiery w nowych aranżacjach łączących stylistykę muzyki żydowskiej z nowoczesnym brzmieniem i elementami improwizacji. Popularne i mniej znane utwory Zygmunta Białostockiego, m.in. Ecie-Pecie, Miłość i złoto, Pieśń o matce, Rebeka, Szczęście trwało tak krótko, przypomni bas Dariusz S. Wójcik, dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku, który od wielu lat z powodzeniem realizuje rozmaite projekty artystyczne również w województwie podlaskim. W 2023 roku Marszałek Województwa Podlaskiego odznaczył artystę Medalem „Zasłużony dla województwa podlaskiego". W 2013 roku Dariusz Wójcik został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Czytaj więcej: Białystok | Widowisko sentymentalne „Ecie-pecie” w 80.rocznicę śmierci Zygmunta Białostockiego