Polmic - FB


patronaty

Rzeszów | Znamy już finalistów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej!

NIMiTPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jury III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategoriach "Pianiści" i "Zespoły kameralne", po wcześniejszym wysłuchaniu wszystkich uczestników II etapu 6 lipca 2023 roku, zakwalifikowało do etapu finałowego 6 pianistów i 8 zespołów.

Przesłuchania finałowe konkursu odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w dniach 7-8 lipca. Pianistom będzie towarzyszyła orkiestra pod dyrekcją Łukasza Borowicza i Pawła Przytockiego.

Wstęp na przesłuchania finałowe jest biletowany.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Czytaj więcej: Rzeszów | Znamy już finalistów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej!

Wrocław | Koncert finałowy 10. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

NFM 26.7.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa (MAW) to jedno z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Ma formę festiwalu, ale pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną. Koncert finałowy 10. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej będzie miał miejsce w Narodowym Forum Muzyki. 26 lipca 2023 o godz. 19.00 nastąpi prawykonanie utworu Artura Zagajewskiego [myślnik] na kwartet wiolonczelowy.

Pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej jest zespół Polish Cello Quartet. Właśnie Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec wykonają większość dzieł. Wystąpią ponadto wiolonczeliści Gary Hoffman, Tomáš Jamník i harfista Carlos Roberto Peña Montoya w roli solistów oraz Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.

Czytaj więcej: Wrocław | Koncert finałowy 10. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

Rzeszów | III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: koncert laureatów

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert laureatów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej odbędzie się 9 lipca 2023 o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej i zostanie powtórzony 26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

W każdej z dwóch kategorii Konkursu, odrębnie w kategorii „Pianiści” i odrębnie w kategorii „Zespoły kameralne”, wręczonych zostanie po sześć nagród głównych o łącznej sumie 100.000 EUR. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci). W Konkursie przyznane zostaną także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach kultury, w tym artystycznych – takich jak filharmonie, jak również nagrody medialne, finansowe i rzeczowe.

Czytaj więcej: Rzeszów | III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: koncert laureatów

Rzeszów | III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: wyniki pierwszego etapu

NIMiTPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przesłuchania I etapu III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej odbyły się w dniach 2-4 lipca 2023 roku. Po wysłuchaniu uczestników 4 lipca 2023 roku jury postanowiło zakwalifikować do II etapu 13 pianistów i 15 zespołów.

Przesłuchania III etapu konkursu odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w dniach 5-6 lipca 2023 roku. Przesłuchania są otwarte dla publiczności (wstęp wolny).

Występy uczestników Konkursu można śledzić również poprzez transmisje na żywo na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncert Laureatów Konkursu odbędzie się 9 lipca o godz. 18.00. Laureatom będzie towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Pawła Przytockiego i Łukasza Borowicza. Wstęp na Galę jest biletowany.

Czytaj więcej: Rzeszów | III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: wyniki pierwszego etapu

Katowice | IV Akademia NOSPR

AkademiaNOSPR 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia NOSPR to program stypendialno-mentorski, oferujący młodym instrumentalistom możliwość doskonalenia się pod okiem znakomitych muzyków, zdobycia bezcennego doświadczenia i zmierzenia się z wymaganiami pracy w renomowanej orkiestrze. Program jest bezpłatny. Preselekcja odbędzie się na podstawie nadesłanych materiałów audio-wideo. Nadsyłanie zgłoszeń będzie możliwe do dnia 7 lipca 2023.

Program jest adresowany do muzyków między 18. a 30. rokiem życia. Uczestnikom przysługuje wynagrodzenie za udział w projektach koncertowych.

Rekrutacja do Akademii odbywa się do następujących grup instrumentów: skrzypce, altówka; wiolonczela; kontrabas; flet; obój; klarnet; fagot; waltornia; trąbka; puzon; perkusja.

Akademia obejmuje indywidualne lekcje z muzykami NOSPR, opiekę mentorów – liderów poszczególnych sekcji orkiestry, udział w próbach i koncertach NOSPR, licznych warsztatach i projektach kameralnych, ale również wyjątkowe projekty i międzynarodową wymianę, czyli program "Instytucje przyszłości - współpraca NOSPR & Konserthuset Stockholm”.

Czytaj więcej: Katowice | IV Akademia NOSPR

Kraków | IV Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego

InternationalKrzysztof 23Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

IV Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego, organizowany przez Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie odbędzie się w dniach 26 listopada - 4 grudnia 2023 roku w Krakowie. Współorganizatorem konkursu jest Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Konkurs przeznaczony jest dla wiolonczelistów urodzonych w latach 1993-2007. Zgłoszenia uczestnictwa w Konkursie należy dokonać do 31 sierpnia.

W roku 2023 świat muzyczny obchodzi 90. rocznicę urodzin jednego z największych kompozytorów naszych czasów – Krzysztofa Pendereckiego, którego miejsce w Panteonie Narodowym wyznacza Jego pozycję wśród najważniejszych postaci narodowej kultury, ale jednocześnie którego odejście zobowiązuje nas do szczególnej troski o zachowanie i pielęgnowanie pozostawionej spuścizny muzycznej. Konkurs promuje kulturę polską i przybliża szerszej publiczności twórczość wiolonczelową naszego znakomitego kompozytora, ale przede wszystkim stwarza młodym wiolonczelistom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.

Czytaj więcej: Kraków | IV Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego

Władysławowo | 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie"

FestiwalBranki 2023Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

50. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie" odbędzie się w dniach 6 lipca - 24 sierpnia 2023. Czwartkowe koncerty będą miały miejsce w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (godz. 20.00). Kompozytorem-rezydentem jubileuszowej edycji jest Mirosław Gąsieniec, którego utwory zostaną prawykonane podczas Festiwalu. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Pomysłodawcą i wieloletnim dyrektorem artystycznym cyklu był śp. prof. Eugeniusz Brańka – kompozytor, dyrygent i organista związany z Klasztorem na Jasnej Górze. Obecnie artystyczną pieczę nad festiwalem sprawuje syn inicjatora – dr Karol Lipiński-Brańka. Program 50. edycji Festiwalu stanowi swoisty przekrój półwiekowej historii władysławowskich koncertów.

Wszyscy artyści biorący udział w Festiwalu należą do grona znanych i cenionych muzyków: wystąpią m.in. organiści Józef Serafin, Piotr Rojek, Tadeusz Barylski, Krzysztof Karcz, Adam Tański, Maciej Zakrzewski, Zuzanna Bator, Mateusz Rzewuski, skrzypek Karol Lipiński-Brańka, Magdalena Kulig-Cornelius (mezzosopran), akordeonista Wiesław Ochwat, flecista Wiesław Suruło, zespoły Art’n’Voices, Tansman Trio, Masterbrass, Reed Connection Trio, jedyne polskie trio harfowe ArTrio, Kameralna Orkiestra Festiwalowa oraz Młodzieżowa Orkiestra Akademicka z Charkowa pod batutą Szymona Morusa.

Czytaj więcej: Władysławowo | 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im....

Wigry, Suwałki | V Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”

KamedulskieWigry 23

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przed nami osiem wakacyjnych koncertów w ramach V Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”. Bogaty repertuar – od utworów epoki średniowiecza, po muzykę XXI wieku – zaprezentowany zostanie w dniach 8 lipca – 27 sierpnia 2023 roku w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach oraz w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Podczas V Festiwalu „Kamedulskie Wigry” znani artyści z różnych stron Polski wystąpią w świątyniach, które na przestrzeni kilkuset lat były świadkiem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Obok kunsztownych utworów organowych usłyszymy współbrzmienia króla instrumentów z obojem, trąbką, saksofonem, skrzypcami oraz głosami wokalnymi. Zabrzmią m.in. dzieła takich polskich twórców, jak Marcin Józef Żebrowski, Karol Kurpiński, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Surzyński, Feliks Nowowiejski, Stanisław Kwiatkowski, Andrzej Bator, oraz improwizacje Marka Stefańskiego.

Czytaj więcej: Wigry, Suwałki | V Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”

Rzeszów | III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MKMP 2.7.23Mniej znaną polską muzykę XIX i XX wieku zarówno wśród wykonawców, jak i publiczności na całym świecie popularyzuje III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. W dniach od 2 do 9 lipca 2023 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie będą ze sobą rywalizować o nagrody pianiści i zespoły kameralne z Polski, Niemiec, Japonii, Ukrainy, Korei Południowej, Białorusi i Bułgarii. Laureaci III edycji oprócz nagród finansowych o wartości ponad 100.000 EUR otrzymają także wiele ciekawych propozycji koncertowych.

Trzecia edycja Konkursu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Atrakcyjność i wykonanie zaproponowanego przez uczestników repertuaru będą oceniane przez jurorów obu kategorii wykonawczych. W jury zasiadają wybitni polscy i zagraniczni muzycy.

Czytaj więcej: Rzeszów | III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej

Katowice | „PGE Hologramy": w rytmach południowych

FS 2.7.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

2 lipca 2023 o godz. 17.00 Filharmonia Śląska zaprasza na pierwszy z wakacyjnych koncertów. Śląska Orkiestra Kameralna wystąpi pod batutą Yaroslava Shemeta w niezwykle barwnym i energetycznym programie oraz prawykona Koncert na instrumenty perkusyjne i orkiestrę smyczkową Sabiny Meck.

Wraz z perkusistą Krzysztofem Nowakowskim filharmonicy wykonają również utwory autorstwa samego solisty wieczoru w aranżacji Piotra Zaufala, które ukażą ogromne możliwości i spektrum brzmień instrumentów perkusyjnych: będą to m.in. kompozycje zatytułowane Montenegro, Barwy jesieni czy We are growing. Usłyszymy także Suitę na orkiestrę smyczkową Leoša Janáčka i hity muzyki popularnej w opracowaniu Dariusza Zbocha.

Wszystko odbędzie się w ramach multimedialnego cyklu „PGE Hologramy": podczas koncertu wykorzystana zostanie projekcja holograficzna.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/w-rytmach-poludniowych-nowakowski-shemet-slaska-orkiestra-kameralna/ 

Kraków | Letnie lekkie koncerty Kooperatywy Pianistycznej po raz drugi!

LetnieLekkieKoncerty 23

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów wraz z Instytutem Kultury Willa Decjusza powraca z kolejną edycją muzycznych spotkań́ obejmujących zarówno klasyczne recitale, jak i koncerty o luźniejszym charakterze. „Letnie lekkie koncerty Kooperatywy Pianistycznej” odbędą się w Willi Decjusza w Krakowie o godz. 12.00 w dniach 25 czerwca, 16 i 30 lipca oraz 13 sierpnia 2023. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Letnia inicjatywa Kooperatywy Pianistycznej to w istocie spotkania muzycznych przyjaciół - artystów i publiczności - w renesansowym pałacu. Wystąpią Monika Gardoń-Preinl, Marta Mołodyńska-Wheeler, Grzegorz Mania, Piotr Różański, Justyna Piękoś, Piotr Kędzierski, który zaprezentują utwory na 4, 6 i 8 rąk, w tym prawykonają kompozycje Marty Mołodyńskiej-Wheeler i Piotra Kędzierskiego.

Duet Dominika Grzybacz (fortepian) i Wiktoria Zawistowska-Tyliba (mezzosopran) wykonają dzieła Roberta Schumanna i Ludomira Różyckiego. Podczas koncertu finałowego w interpretacji Michała Dziewiora (fortepian) i Karoliny Górny (skrzypce) usłyszymy utwory Ludwiga van Beethovena, Richarda Straussa, Karola Szymanowskiego i Fritza Kreislera.

Szczegóły: http://www.spmk.com.pl 

Gdańsk | X International Katarzyna Myćka Marimba Academy

IKMMA 23

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

International Katarzyna Myćka Marimba Academy jest jedną z prestiżowych imprez marimbowych na świecie. 10. jubileuszowa edycja kursów mistrzowskich będzie miała miejsce w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w dniach 14-23 lipca 2023. Patronat honorowy nad tegorocznym przedsięwzięciem objęła Ambasada Meksyku w Polsce.

Od 2003 roku w tych kursach mistrzowskich biorą udział perkusiści / marimbiści z całego globu, zarówno wykładowcy, jak i studenci. Od 2019 roku Marimba Festiva - niemiecka organizacja zrzeszająca ludzi zainteresowanych marimbą i jej popularyzacją - zaangażowała się jako podmiot strategiczny i główny organizator wydarzenia. Poza kursami mistrzowskimi zaplanowano 9 koncertów wykładowców i studentów, w tym koncert charytatywny, podczas którego pod kierownictwem prof. Israela Moreno z Unicach w Tuxtla Gutierrez (stan Chiapas) zabrzmią kompozycje wykonywane na oryginalnych instrumentach meksykańskich, prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce. Katarzyna Myćka od wielu lat współpracuje z polskimi kompozytorami, m.in. z Anną Ignatowicz-Glińską, Arkadiuszem Kątnym. Ich muzyka obecna jest podczas każdej edycji Akademii.

Nowością w nadchodzącej edycji będzie dostęp online do całego wydarzenia, poprzez wykupienie Digital Daily Pass (na jeden, kilka dni lub całość IKMMA).

Czytaj więcej: Gdańsk | X International Katarzyna Myćka Marimba Academy

Warszawa | II AżTak Festiwal

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

AzTakFestiwal 23Hasłem II AżTak Festiwalu, który odbędzie się w dniach 6-8 lipca 2023, jest „Dom”. Zaledwie kilka miesięcy temu społeczna instytucja kultury – Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab – zainaugurowała swoją działalność w nowej siedzibie, która stała się domem dla muzyki współczesnej w Warszawie. Hashtag Ensemble zagra na scenie letniej i we wnętrzu modernistycznego budynku przy Barskiej 29, a także w przestrzeni miasta.

Pierwszego dnia festiwalu zaprezentowane zostaną zdjęcia wykonane za pomocą aparatów otworkowych skonstruowanych pod kierunkiem Kacpra Bartczaka. Fotografie, które łączy temat przewodni tegorocznej edycji, posłużą Hashtag Ensemble za partytury graficzne.

Drugi dzień festiwalu przyniesie muzykę domu “à rebours”, domu złego, w którym spotykamy nasze najgłębsze lęki. Koncert performatywny pod hasłem „Dreszcz” wypełnią utwory Niny Fukuoki, stanowiące studium strachu w ramach Horror Project kompozytorki; następnie udamy się na seans filmowy i weźmiemy udział w dyskusji.

8 lipca odbędzie się spacer dźwiękowy „Ty prowadź" dla dzieci z opiekunami i psów.

Czytaj więcej: Warszawa | II AżTak Festiwal

Elbląg Music Masterclass – zaproszenie na koncerty

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPodczas Elbląg Music Masterclass i Konkursu Młodego Wirtuoza w dniach 2-9 lipca 2023 miłośnicy muzyki będą mogli wysłuchać 6 koncertów oraz 4 recitali uczestników.

Uroczysta inauguracja największych kursów muzycznych w północnej Polsce odbędzie się 2 lipca w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Podczas Mistrzowskiego Koncertu Kameralnego wystąpią światowej sławy muzycy, wykładowcy Elbląg Music Masterclass: Mariusz Patyra, Marek Czech, Marcel Markowski, Krzysztof Meisinger, Karolina Nowotczyńska, Igor Petrushevski, Radosław Kurek i Bogna Czerwińska-Szymula. Muzykę kameralną w ich interpretacji usłyszymy również 6 lipca.

4 lipca na estradzie Ratusza pojawią się wyjątkowi goście zza granicy: węgierski pianista Marton Kiss i koreańska wiolonczelistka Bokyung Hong. Dołączy do nich również dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Karolina Nowotczyńska.

W Klubie Muzycznym Mjazzga 7 lipca będzie miał miejsce koncert specjalny Elbląg Music Masterclass „Future Etno”. Zagrają: Michał Pękosz na bębnach obręczowych, handpadach i instrumentach perkusyjnych, Tomasz Orszulak na gitarze, a zaśpiewa Katarzyna Szetela-Pękosz.

8 lipca skrzypek Mateusz Smoczyński i wiolonczelista Stephan Braun zaprezentują utwory ze swojej płyty Keep on Turnin'.

Czytaj więcej: Elbląg Music Masterclass – zaproszenie na koncerty

58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

Wratislavia 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas 58. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego w dniach 7–17 września 2023 muzyka oratoryjno-kantatowa zabrzmi w znakomitych akustycznie salach NFM oraz w czterech miastach Dolnego Śląska. Tytuł tegorocznej edycji – „Matka Natura" – został zainspirowany Porami roku Josepha Haydna.

Program festiwalu został skonstruowany tak, aby ukazać tematy natury i kosmosu w twórczości nie tylko dawnych kompozytorów, ale i współczesnych. Nie zabraknie przy tym tematu macierzyństwa i jego kulturowych powiązań z naturą – zarówno w kontekście biblijnym, jak i antropologicznym. Podczas koncertu inauguracyjnego NFM Filharmonia Wrocławska, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy i soliści (sopranistka Iwona Hossa, tenor Rafał Bartmiński i bas Jerzy Butryn) wykonają pod batutą Christopha Eschenbacha Kosmogonię Krzysztofa Pendereckiego.

Czytaj więcej: 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego