Polmic - FB


patronaty

Zielona Góra | Zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Zielonogórskiej– koncert plenerowy

FZ 24.6.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncertem plenerowym 24 czerwca o godz. 19.00 pod batutą Rafała Kłoczki Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda oficjalnie zakończy sezon 2022/2023. Wstęp wolny!

Jak podkreśla Rafał Kłoczko, koncert odbędzie się przed gmachem Filharmonii „z racji specjalnego gościa - mianowicie instrumentu, którego jeszcze w naszym województwie nie było!". Niezwykły mobilny carillon jest instrumentem złożonym z kilkudziesięciu dzwonów, zamontowanych na specjalnie skonstruowanej naczepie samochodowej. W roli solistek wystąpią sopranistka Adriana Ferfecka oraz Magdalena Cynk - kompozytorka i carillonistka. Tego wieczoru prawykonany zostanie jej najnowszy utwór Planetoida Bacchus zadedykowany miastu Zielona Góra.

Zabrzmią ponadto perły muzyki klasycznej: arcydzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina. Koncert poprowadzi Sławomir Kozłowski.

Dodatkowe informacje - na stronie http://filharmoniazg.pl/events/zakonczenie-sezonu-koncert-plenerowy/ 

Gdańsk | V Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny

MiedzynarodowyBaltycki 23

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 19–26 listopada 2023 roku w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbędzie się V Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny. Pula nagród to 60 000 PLN oraz propozycje koncertowe. Zgłoszeń należy dokonywać poprzez stronę Konkursu do dnia 1 września 2023.

Dyrektorem Konkursu jest dr hab. Paweł Rydel, zaś dyrektorem artystycznym – dr Michał Mossakowski. W Konkursie uczestniczyć mogą pianiści z całego świata (poza Rosją i Białorusią), urodzeni w latach 1990–2007.

Konkurs składa się z preselekcji video, dwóch etapów solowych i finału z orkiestrą symfoniczną. W pierwszym etapie uczestnicy mogą wykonać dowolną kompozycję lub kompozycje, w tym dzieła współczesnych kompozytorów polskich.

W Jury Konkursu zasiądą wybitni artyści i pedagodzy. Przewodniczącym Jury będzie Michel Dalberto, zwycięzca m.in. VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds (1978).

Wstęp na wszystkie wydarzenia konkursowe będzie wolny.

Czytaj więcej: Gdańsk | V Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny

Łącko, Krynica-Zdrój | Festiwal Muzyki Klasycznej 9. Małopolskiej Akademii Talentów

MalopolskaAkademiaFestiwal 23Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae" zaprasza na Festiwal Muzyki Klasycznej 9. Małopolskiej Akademii Talentów, który odbędzie się w dniach 25 czerwca - 1 lipca oraz 23 lipca i 27 sierpnia 2023: sześć koncertów w Łącku oraz dwa w Krynicy-Zdroju.

Małopolska Akademia Talentów to przedsięwzięcie, które łączy różne pokolenia polskich muzyków. Wśród zaproszonych artystów są m.in. Cracow Duo (Jan Kalinowski i Marek Szlezer), Małgorzata Malke i Izabela Kozak, Bohema Trio. Jak co roku na estradzie festiwalowej wystąpią również uczestnicy kursów muzycznych Małopolskiej Akademii Talentów; specjalny koncert w ich wykonaniu - Wieczór Chopinowski - odbędzie się 29 czerwca.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny! Obowiązuje opłata za wejście do tężni w Krynicy-Zdroju.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Czytaj więcej: Łącko, Krynica-Zdrój | Festiwal Muzyki Klasycznej 9. Małopolskiej Akademii Talentów

Łódź | „Niobe": premiera spektaklu baletowego

Niobe 1.7.23

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Niektórzy mogą być zaskoczeni – premiera spektaklu baletowego w teatralnej malarni… Choreografka Antonina Jakubowska dla swojego baletu Niobe z muzyką Jana Gromskiego wybrała właśnie malarnię Teatru Wielkiego w Łodzi z jej specyfiką i nastrojem. Spotkanie ze sztuką tańca w niecodziennym anturażu odbędzie się 1 lipca 2023 o godz. 21.30.

Niobe to mityczna królowa Teb, która obraziwszy boginię Leto, została surowo ukarana – utratą własnego potomstwa. Sam Zeus nie mogąc znieść rozpaczy Niobe zamienił ją w skałę, jednak i to nie ukoiło bólu kobiety, która nawet jako skała roniła łzy. Ten tragiczny mit został pretekstem do stworzenia autorskiego dzieła: spektaklu teatru tańca poświęconego tematowi macierzyństwa. Autorka nadała spektaklowi podtytuł „Studium miłości", pragnąc za pomocą ruchu „nieść prawdę odczuć i próbę ukojenia, tak trudną do wyrażenia w słowach".

Spektakl został zrealizowany ze środków stypendialnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2021-2022.

Informacja o biletach: https://www.operalodz.com/NIOBE_-_STUDIUM_MILOSCI,29,545 

Kielce | I Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Pianistyczne „Przestrzenie Kultury”

PrzestrzenieKultury 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 17-21 lipca 2023 odbędą się I Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Pianistyczne „Przestrzenie Kultury” w Kielcach. Termin składania zgłoszeń upływa 25 czerwca.

Przedsięwzięcie dedykowane jest pianistom na wszystkich szczeblach edukacji artystycznej: zarówno uczniom szkół muzycznych I i II stopnia, jak również studentom i absolwentom akademii muzycznych. Zajęcia poprowadzą znani pedagodzy i artyści: Olga Łazarska, Hubert Rutkowski, Bartłomiej Kominek oraz Luka Okros.

W ramach kursu odbędą się: lekcje mistrzowskie w specjalnościach fortepian oraz duet fortepianowy, wykłady, a także koncerty wykładowców i uczestników kursu, podczas których zabrzmi również polska muzyka współczesna.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://przestrzeniekultury.org.pl/ 

Gdańsk | XII EURO Chamber Music Festival

EuroChamber 23

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W 12. edycji EURO Chamber Music Festival nie zabraknie tego co było dotychczas: mistrzowskiej kameralistyki, młodych talentów, szerokiego spektrum repertuaru koncertowego, nietuzinkowych wydarzeń, wreszcie ciekawych, autorskich projektów poświęconych wielkim postaciom kultury światowej. Festiwal odbędzie się w Gdańsku w dniach 21 czerwca - 9 lipca 2023.

W tegorocznej odsłonie projektu wezmą udział m.in. zwyciężczyni XV Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego Veriko Tchumburidze & Friends, Włodek Pawlik - jedyny laureat Grammy Award polskiego jazzu (23 czerwca, „Jazzowy prezent na Dzień Ojca"), Orkiestra Opery Bałtyckiej w kameralnym wydaniu pod batutą Trajana Murynia, tudzież wybitni artyści z Polski, Francji, Luksemburga, Bułgarii, Włoch, Izraela. Tegoroczne obchody kopernikańskie nie ominęły organizatorów - w Parku Oliwskim 7 lipca będzie miał miejsce Koncert z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zaś zwieńczenie festiwalu odbędzie się niejako w obecności (multimedialnej) urodzonej 100 lat temu Wisławy Szymborskiej: podczas koncertu Duo del Gesù zabrzmią jej wiersze i muzyka Witolda Lutosławskiego.

Czytaj więcej: Gdańsk | XII EURO Chamber Music Festival

Warszawa | ĄsąBąble w Hashtag Lab: Kwiaty brzmiące i brzdące

Hashtag 24.6.23

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co piszczy w trawie i jak to w ogóle możliwe, że na co dzień nie słyszymy brzmienia i dźwięku kwiatów? 24 czerwca 2023 o godz. 10.00 i 12.00 w Hashtag Lab dzieci i ich rodzice wraz z muzykami będą mogli sprawdzić, czy zwykła trawa może zmienić się w instrument dęty, a także stworzyć własne partytury graficzne.

Różnorodny świat barwnych kielichów, czarek i pucharków, secesja kształtów roślin to gotowe partytury graficzne czyli nuty, które doświadczony współczesny muzyk potrafi odczytać i zagrać. Podczas tego koncertu i zarazem miniperformansu zabrzmią dzieła kompozytorów XX i XXI wieku z całego świata. Dzieci będą mogły także stworzyć własne partytury graficzne (m.in. za pomocą farb plakatowych) w formie kwiatów i natychmiast je usłyszeć w wykonaniu Marty Grzywacz (śpiew), Adama Eliasińskiego (klarnet) i Konstantego Szemraja (gitara).

Ostatni przed wakacjami koncert z cyklu „ĄsąBąble" w ogrodzie Hashtag Lab będzie barwny, kreatywny i zupełnie niezwyczajny.

W przypadku niepogody koncert odbędzie się w budynku Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab.

Bilety: https://hashtaglab.pl/event/kwiaty-brzmiace-i-brzdace/ 

Kraków | III Konkurs kompozytorski „Art & Violence”: koncert finałowy

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ArtViolence 23.6.23Fundacja 2Act zaprasza na koncert finałowy 3. edycji Konkursu Kompozytorskiego „Art & Violence”. 23 czerwca 2023 o godz. 18.00 w krakowskim Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) prawykonany zostanie zwycięski utwór łódzkiego kompozytora Tomasza Szczepanika intimidazione. Wstęp wolny!

Przedmiotem tegorocznego konkursu była kompozycja na klawesyn i elektronikę. Usłyszymy ją w wykonaniu światowej sławy klawesynistki Gośki Isphording, wykładowczyni amsterdamskiego konserwatorium. Znawczyni współczesnej literatury klawesynowej zaprezentuje również Kantate Peterisa Vasksa, Yuomec Aleksandry Gryki, Espressivo Graciane Finzi, éskhatos | at one end of a continuum Martyny Koseckiej. Będziemy także świadkami polskiego prawykonania Fingerprints Anne Thorvaldsdottir.

Czytaj więcej: Kraków | III Konkurs kompozytorski „Art & Violence”: koncert finałowy

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: polska muzyka klasyczna to nie tylko Chopin!

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MKMP 13.6.2313 czerwca 2023 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, który odbędzie się w dniach od 2 do 9 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Wydarzenie popularyzuje mniej znaną polską muzykę XIX i XX wieku zarówno wśród międzynarodowych wykonawców, jak i publiczności. Laureaci III edycji oprócz nagród finansowych o wartości ponad 100.000 EUR otrzymają także wiele ciekawych propozycji koncertowych.

W konferencji wzięli udział: Wanda Zwinogrodzka – Podsekretarz Stanu w MKiDN, Paula Lis -Sołoducha – Dyrektor NIMiT, prof. Marta Wierzbieniec – Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, Lech Dzierżanowski – zastępca Dyrektora NIMiT ds. muzyki oraz zaproszeni dziennikarze.

Trzecia edycja Konkursu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Czytaj więcej: III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: polska muzyka klasyczna to nie tylko Chopin!

Opole | Filharmonia Opolska: zakończenie 71. sezonu artystycznego

FO 16.6.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert symfoniczny wieńczący 71. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbędzie się 16 czerwca 2023 o godz. 19.00. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi dyrektor Filharmonii, Przemysław Neumann, a w roli solisty wystąpi Jakub Kuszlik – najlepszy polski pianista XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Jakub Kuszlik koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Armenii, Islandii, Francji, na Litwie i w Brazylii. Wystąpił z wielkim sukcesem w Lincoln Center w Nowym Jorku.

W wykonaniu artystów zabrzmi Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Wśród oper komicznych Richarda Straussa najbardziej znaną jest Der Rosenkavalier, czyli Kawaler srebrnej róży - w interpretacji Orkiestry Filharmonii Opolskiej usłyszymy także suitę z tej opery.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/zakonczenie-71-sezonu-artystycznego/ 

Warszawa | Introverts’ Collective

Hashtag 16.6.23

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hashtag Ensemble zaprezentuje w swojej nowej siedzibie 15 czerwca 2023 o godz. 19.00 projekt “Introverts’Collective”, będący monograficznym koncertem Rafała Zapały z udziałem samego kompozytora.

Koncert jest też próbą odejścia od linearności przebiegu muzycznego, wyzyskania możliwości wszechobecnej technologii do wyjścia poza stereotypową interakcję muzyków i publiczności i wejścia w sytuację prawdziwie partnerskiego dialogu, horyzontalności komunikacji i otwarcia na nieprzewidywalne.

“Introverts’Collective” jest efektem stypendium im. Fulbrighta (Fulbright Senior Award 2021), a program wieczoru stanowią cztery utwory z lat 2018–2021: Futility, Judge Me Again, Scrolling to Zero i stworzona specjalnie z myślą o tym projekcie kompozycja, od której całość wzięła tytuł: Introverts’ Collective.

Czytaj więcej: Warszawa | Introverts’ Collective

III Konkurs Kompozytorski Festiwalu ArteFonie 2023

Art n V Konkurs 23

Patronat medialny nad Konkursem i Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zespół Wokalny Art’n’Voices oraz Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej zapraszają do udziału w III Konkursie Kompozytorskim organizowanym w ramach Festiwalu ArteFonie 2023. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 lipca.

Konkurs ma na celu popularyzację i rozwijanie literatury muzycznej przeznaczonej dla chórów amatorskich, ze szczególnym uwzględnieniem chórów żeńskich.

Przedmiotem tegorocznej edycji jest napisanie utworu w jednym z dwóch wariantów do wyboru:

  1. utwór na jednorodny chór żeński a cappella;
  2. utwór na jednorodny chór żeński z towarzyszeniem fortepianu.

W związku z ustanowieniem przez Sejm RP Mikołaja Kopernika patronem roku 2023, utwór skomponowany musi zostać do słów astronoma: „A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne?”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia do pobrania na stronie zespołu w zakładce festiwalu pod adresem: https://artnvoices.art/festiwal-artefonie/ 

Katowice | Joyce DiDonato w NOSPR

NOSPR 18.6.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Niebiański głos jednej z najlepszych śpiewaczek naszych czasów wielokrotnie nagradzany był Grammy. 18 czerwca 2023 o godz. 18.00 będziemy mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć piękna mezzosopranu Joyce DiDonato i uczestniczyć w prawdziwie rajskim widowisku Eden, które łączy utwory kompozytorów z całego świata, ruch i teatr - przez krytyków okrzyknięty „ikonicznym” i „przełomowym”.

Eden to dopracowany w najdrobniejszym szczególe pokaz umiejętności Joyce DiDonato. Obejmujący cztery stulecia muzyki – od Glucka, Händla i Cavallego, po Mahlera, Ivesa i nowy utwór napisany na specjalne zamówienie przez nagrodzoną Oscarem kompozytorkę Rachel Portman – Eden to płomienna deklaracja nadziei, będąca celebracją majestatu, mocy i tajemnicy Natury poprzez łączącą i przemieniającą siłę muzyki.

Czytaj więcej: Katowice | Joyce DiDonato w NOSPR

Kraków | Sinfonietta Cracovia i Ben Goldscheider: finał sezonu

SC 22.6.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W koncercie wieńczącym sezon artystyczny 2022/2023 Sinfonietta Cracovia gościć będzie gwiazdę waltorni – wirtuoza Bena Goldscheidera. Partnerować będzie mu 22 czerwca o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak.

W sali Filharmonii Krakowskiej zabrzmią ostatnie przed wakacyjną przerwą dźwięki głównego cyklu koncertów Sinfonietty Cracovii – „Gwiazdy z Sinfoniettą". W koncercie podsumowującym sezon Orkiestra przywołuje najważniejsze punkty swojej działalności, prezentując urozmaicony program czerpiący z różnych muzycznych źródeł: od klasyki po muzykę nową.

W programie znajdzie się Koncert na róg Es-dur Richarda Straussa. Nie zabraknie motywów filmowych (muzyka Nina Roty) oraz muzyki zupełnie współczesnej: koncert otworzy utwór Orsi kompozytorki Martyny Koseckiej. Zwieńczeniem koncertu będzie absolutna klasyka – zabrzmi VII Symfonia Ludwiga van Beethovena, określona przez Wagnera "apoteozą tańca". Czy można wyobrazić sobie piękniejszy finał sezonu?

Więcej: https://www.sinfonietta.pl/koncerty/ben-goldscheider 

Dobczyce | II Mistrzowskie Kursy Instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”

DobczyceKursy 3.7.23

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 3–9 lipca 2023 w Dobczycach odbędą się II Mistrzowskie Kursy Instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”. Przeznaczone są dla dzieci (od 8 roku życia) i młodzieży szkół artystycznych I i II stopnia oraz studentów uczelni muzycznych. W tym roku kursy poprowadzą Łukasz Błaszczyk, Monika Szweda (skrzypce), Grzegorz Frankowski (kontrabas), Agata Igras (flet), Tomasz Polak (klarnet), Gajusz Kęska (fortepian) oraz Konrad Mastyło (warsztaty zespołowe). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 czerwca.

W trakcie kursów wykładowcy przeprowadzą po 5 lekcji (45 min.) dla każdego z uczniów. Każdy uczestnik ma możliwość pracy z akompaniatorem (2 x 20 min.).

Na zakończenie kursów odbędzie się koncert wykładowców i uczestników (8 lipca), w programie którego znają się dzieła polskich twórców. Odbędzie się polskie prawykonanie II Koncertu na fortepian, orkiestrę smyczkową i kotły Miłosza Magina: w roli solisty wystąpi Gajusz Kęska, natomiast za pulpitem dyrygenckim stanie Marek Hampel. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa również dlatego, że podczas koncertu wybrani przez prowadzących kursów uczniowie będą mieli możliwość zaprezentowania utworu ze swojego repertuaru z Orkiestrą Krakowskiego Syndykatu Kulturalnego.

Czytaj więcej: Dobczyce | II Mistrzowskie Kursy Instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”