Polmic - FB


patronaty

Olsztyn | 50. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka kobiet. Kobiety w muzyce”

ZKPW trakcie trzydniowej debaty w Olsztynie w dniach 9–11 września 2021 naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków będą prezentować swoje przemyślenia nad kobiecą kulturą muzyczną w szerokim spektrum twórczości, wykonawstwa, recepcji, a także refleksji o muzyce. 50. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka kobiet. Kobiety w muzyce” będzie miała miejsce w budynku Centrum Ekspozycyjnego Stara Kotłownia. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach obchodów 50-lecia Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Otwarcie Konferencji 9 września transmitowane będzie na żywo dzięki TV Kortowo.

Fenomen muzyki kobiet, a także ich udziału w szeroko rozumianej kulturze muzycznej jest zjawiskiem, które nadal pozostaje na uboczu. Bezsprzeczny rozwój badań z tego zakresu pozwala na nowo odczytywać drugoplanowość kobiecych dokonań w obszarze europejskiej kultury muzycznej do końca XIX wieku. Echa muzycznej przeszłości kobiet pozostają ważkim zagadnieniem także wobec wyzwań współczesności. Te wszystkie sfery stanowią istotny przyczynek do badań nad kobiecą kulturą muzyczną w szerokim spektrum twórczości, wykonawstwa, recepcji, a także refleksji o muzyce.

Konferencja ZKP odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert kameralny (10.09, godz. 17.30) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, na którym zaprezentowana zostanie twórczość współczesnych polskich kompozytorek: Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Anny Ignatowicz-Glińskiej i Bettiny Skrzypczak.

Link do streamingu otwarcia Konferencji: https://youtu.be/Jlk3ag9YAZM 

Patronat medialny nad Konferencją sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

PRZECZYTAJ: PROGRAM WYDARZENIA.

Strona Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: https://ws.uwm.edu.pl/ 

Kraków | 5. Festiwal „Krakowski Salon Muzyczny”

SPMKStowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów już po raz 5. zaprasza do Domu Jana Matejki – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie na unikatowy Festiwal „Krakowski Salon Muzyczny”. Od 2 do 30 września 2021 zorganizowanych zostanie sześć koncertów i dwie prelekcje przybliżające obyczaje koncertowe, twórczość niedocenianych kompozytorów oraz sylwetki zapomnianych postaci polskiego życia artystycznego, w tym W. Żeleńskiego, którego 100. rocznica śmierci przypada w tym roku. W ramach serii „Premiery na salonach” odbędzie się prawykonanie kompozycji Rafała Janiaka nawiązującej do 100. rocznicy urodzin S. Lema.

Nieprzypadkowo głównym wątkiem festiwalu jest popularny w XIX-wieku zwyczaj muzykowania domowego, salonowego, który był w Krakowie nie tylko elementem życia kulturalnego, ale także tworzył przestrzeń dla swobodnego rozwijania twórczości narodowej i zachowania tożsamości kulturowej w okresie istnienia Polski pod zaborami.

W 2021 roku udział w Festiwalu wezmą znakomici wykonawcy: Urszula Kryger, Zbigniew Zamachowski, Julia Kociuban, Messages Quartet, Herbert Piano Trio, Karol Kozłowski, Łukasz Hajduczenia, Mischa Kozłowski, Katarzyna Ewa Sokołowska, Monika Gardoń-Preinl, Jakub Jakowicz, Bartosz Koziak, Celina Kotz, Maciej Kułakowski, Łukasz Trepczyński, Grzegorz Mania. W programie oprócz wspomnianego W. Żeleńskiego, pojawi się również muzyka F. Schuberta, G. Bacewicz, A. Tansmana, C. Chaminade, R. Clarke, R. Schumanna, M. Ravela, J. Brahmsa. Dwa koncerty poprzedzą prelekcje, które wygłoszą dr hab. Agnieszka Draus i dr Maciej Negrey.

21 września 2021 Herbert Piano Trio i Zbigniew Zamachowski prawykonają kompozycję Rafała Janiaka Dźwięki robotów na aktora, trio fortepianowe i perkusję (2021) do fragmentów Bajek robotów Stanisława Lema. Utwór Janiaka powstał w ramach tegorocznego programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Koncerty odbędą się na żywo, a następnie będą retransmitowane online na kanale YouTube SPMK.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Festiwal dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: www.spmk.com.pl/krakowski-salon-muzyczny 

Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego 2021

Czas SztukiFundacja „Czas Sztuki” zaprasza na drugi koncert w ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego na placu parafialnym w Dębem Wielkim 5 września 2021 o godz.18.00. W programie koncertu znajdą się kompozycje barokowe, XX i XXI wieku w wykonaniu nietuzinkowego tria skrzypcowo-akordeonowego.

W ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego zaplanowano 13 wydarzeń artystycznych, po jednym w każdej z trzynastu gmin powiatu mińskiego. Festiwal łączy w sobie wiele dziedzin sztuki: zostaną zorganizowane koncerty muzyki klasycznej, edukacyjne warsztaty muzyczne dla seniorów oraz dla dzieci, a także spotkania muzyczno-poetyckie upamiętniające wybitnych polskich poetów i ich twórczość. Podczas wydarzeń wystąpią znakomici artyści: Mateusz Szemraj, Adeb Chamoun, Olga Bończyk, Mischa Kozłowski, Agata Barwinek-Bembinow, Tango Fuerte, Reed Connection, Maciej Bator, Katarzyna Wiwer, Maksymilian Grzesiak, Katarzyna Boniecka, Rafał Łuc, The Time Quartet.

Podczas najbliższego koncertu usłyszymy muzykę Antonia Vivaldiego, Jeana-Marie Leclaira, Alfreda Schittke, Arvo Pärta w interpretacji skrzypków Katarzyny Bonieckiej, Maksymiliana Grzesiaka i akordeonisty Rafała Łuca.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny! Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego, Województwa Mazowieckiego i sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Warszawa | VI SuperSam + 1: Edyta Jarząb & Anthony Pateras

Super SamDrugi koncert w ramach VI edycji cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1 będzie miał miejsce w warszawskim Klubie SPATiF (al. Ujazdowskie 45) 2 września 2021 o godz. 20.00. Na jednej scenie wystąpią Edyta Jarząb i Anthony Pateras.

„Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków uznani artyści polscy i zagraniczni, nastawieni na działania eksperymentalne i innowacyjne, spotykają się na scenie po raz pierwszy, jak na przykład Edyta Jarząb i Anthony Pateras.

Artystka dźwiękowa Edyta Jarząb praktykuje „głębokie słuchanie” jako punkt wyjścia dla dźwiękowego aktywizmu. Tworzy audiosferę m. in. w teatrze tańca, za pomocą głosu, fal radiowych, field recordingu i elektroniki. Współtworzy społecznościowe Radio Kapitał w Warszawie i jest autorką poetyckich słuchowisk i interwencji dźwiękowych w przestrzeni miejskiej. Swoje prace oparte na improwizacji prezentowała m.in. podczas 7. festiwalu Canti Spazializatti, Warszawskiego Sanatorium Dźwięku, Aerosol Lab w Berlinie, wystawy „Organica. Zapisy Mechaniczne” w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest wielokrotną rezydentką eksperymentalnego studia WORM w Rotterdamie i stałą współpracowniczką interdyscyplinarnej platformy Q-O2 w Brukseli.

Anthony Pateras jest kompozytorem, pianistą i twórcą muzyki elektronicznej. Uzyskał tytuł magistra i stopień doktora na Monash University na podstawie prac naukowych, które skupiały się na związkach między kompozycją, improwizacją i muzyką elektroniczną. Tworzył kompozycje na zamówienie INA-GRM, Radio France, Südwestrundfunk, ensemble]h[iatus i Kitchen Orchestra Stavanger.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie na stronie: http://supersam.mozg.pl 

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Inauguracja sezonu artystycznego 2021 / 2022

POSIKoncert 4 września 2021 o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie inaugurujący nowy sezon artystyczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus poprowadzi Marek Wroniszewski. W programie – dzieła Mikołaja Rimskiego-Korsakowa i Johannesa Brahmsa oraz występ skrzypka Jakuba Haufy i wiolonczelisty Tomasza Strahla, którzy należą do najwybitniejszych polskich wirtuozów swych instrumentów.

Baśniowy, „wyobrażony” Orient zawsze fascynował artystów Zachodu, a impulsem, który rozbudził szczególne zainteresowanie, stało się wydanie w XVIII i XIX wieku kolejnych przekładów arcydzieła literatury arabskiej (zbierające baśnie, legendy i anegdoty z różnych kręgów kulturowych dawnego Wschodu) – Księgi tysiąca i jednej nocy. Jej czarowi uległ też Mikołaj Rimski-Korsakow, jedna z najważniejszych postaci rosyjskiego neoromantyzmu, mistrz orkiestrowych barw i efektów. Właśnie aspekt kolorystyczny ma szczególne znaczenie w jego skomponowanej w 1888 roku orkiestrowej suicie Szeherezada, składającej się z czterech programowych miniatur ilustrujących wybrane epizody cyklu. Dzieło odniosło ogromny sukces, służąc też m.in. adaptacjom baletowym, filmowym, i do dziś uchodzi za najpopularniejsze w dorobku twórcy.

Jakub Haufa i Tomasz Strahl połączą swe talenty w późnym arcydziele Johannesa Brahmsa, nostalgicznym, wzruszającym, utrzymanym w ciemnym kolorycie Koncercie podwójnym a-moll. Powstał jako wyraz odnowienia trwającej od młodości i wystawianej na różne próby przyjaźni z wielkim skrzypkiem Józefem Joachimem, który pod batutą kompozytora wykonywał dzieło wraz z wiolonczelistą Robertem Hausmannem.

Piotr Maculewicz

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Wrocław | Brave Kids pod wrocławskim niebem

NFMZapraszamy na koncert Chóru Chłopięcego NFM pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny 28 sierpnia 2021 o godz. 17.00 w ramach tegorocznej odsłony Brave Kids – projektu edukacyjno-artystycznego, w którym biorą udział dziecięce zespoły i grupy artystyczne z całego świata! Usłyszymy znane utwory z filmów o przygodach profesora Ambrożego Kleksa, piosenki dla dzieci skomponowane przez Witolda Lutosławskiego, a także kompozycje religijne.

Dwa pierwsze filmy z udziałem pana Kleksa – Akademia pana Kleksa i Podróże pana Kleksa – powstały na podstawie powieści Jana Brzechwy; trzeci – Pan Kleks w kosmosie – bazował już na scenariuszu oryginalnym. Obrazy wyreżyserował Krzysztof Gradowski, będący również autorem słów kilku piosenek, do których muzykę napisał Andrzej Korzyński. Podczas koncertu usłyszymy tak znane przeboje, jak Witajcie w naszej bajce, Kaczka-dziwaczka, Na wyspach Bergamutach.

Choć nazwisko Witolda Lutosławskiego kojarzy nam się przede wszystkim z takimi dziełami, jak Gry weneckie, Koncert na orkiestrę, czy też Mi parti, to istotne miejsce w jego dorobku zajmują również drobniejsze utwory, jak na przykład piosenki pisane do tekstów dla dzieci. Mimo swojego często „dziecięcego” charakteru utwory ukazują doskonały warsztat kompozytorski ich autora, o czym będziemy mieli okazję się przekonać w trakcie wydarzenia, które dopełnią Vivat, vivat musica Andrzeja Koszewskiego oraz utwory religijne w wykonaniu Chóru Chłopięcego NFM. Zabrzmi m.in. Alleluja z wirtuozowskiego motetu Exsultate jubilate KV 158 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Austriacki kompozytor napisał to dzieło w Mediolanie, a zadedykował je włoskiemu kastratowi Venanziowi Rauzziniemu. Wysłuchamy również The Lord is my Shepherd (Pan jest moim pasterzem) Howarda Goodalla. Motyw z tego utworu wykorzystany został w nagradzanym serialu komediowym BBC Vicar of Dibley (Pastor na obcasach).

Agnieszka Frei

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8653 

Kraków | Jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Cypriana Kamila Norwida: prapremiera opery „Wanda” Joanny Wnuk-Nazarowej

PWMW Roku Cypriana Kamila Norwida Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Opera Krakowska wraz z Programem Drugim Polskiego Radia i Zamkiem Królewskim na Wawelu zapraszają na premierę opery Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. Wydarzenie odbędzie się 10 września 2021 o godz. 20.30, z powtórzeniem spektaklu 11 września na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wydarzenie jest jedynym tak wysokiej rangi przedsięwzięciem ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Roku Cypriana Kamila Norwida” w 200. rocznicę urodzin poety, prozaika i dramatopisarza. Patronat honorowy nad spektaklem objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński.

Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej jest nie tylko drugą na świecie po Vandzie Antonina Dvořáka ukończoną i wystawioną operą poświęconą tematyce legendarnej polskiej władczyni. To pierwsza opera w katalogu kompozytorki – unikatowe na skalę światową dzieło muzyczne adaptujące tekst Norwida do warunków scenicznego wykonania operowego.

Nowa opera jest próbą dokonania niezwykłej syntezy elementów legend pradziejów miasta Krakowa, twórczości Norwida i kulturowych kontekstów epoki romantyzmu oraz współczesnej kompozycji muzycznej, w której rolę wiodącą odgrywają wyraźnie wyczuwalne rytmy polskich tańców narodowych współgrających z prasłowiańskim zaśpiewem chóralnym. Kompozytorka odczytuje norwidowskie wartości we współczesnym kontekście, skłaniając do wielopłaszczyznowych refleksji.

Wybór czasu i miejsca realizacji prawykonania dzieła nie są przypadkowe. To właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu i jego przedpolu rozgrywa się akcja misterium Norwida. Również tam, w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze Wawelskiej, odbył się dwadzieścia lat temu – w 2001 roku – symboliczny pochówek Cypriana Kamila.

Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej, dedykowana pamięci Jadwigi Haliny Gallowej, to blisko 70-minutowe dzieło muzyczne stworzone z myślą o wykonaniach wieloobsadowych na głosy solowe, chór mieszany, chór dziecięcy, balet i orkiestrę symfoniczną.

Dofinansowano w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Justyna Pieszczek-Zadańska

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.opera.krakow.pl 

Czytaj więcej: Kraków | Jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Cypriana Kamila Norwida: prapremiera opery „Wanda”...

Żabia Wola | Akademia Kameralistyki w Pałacu Ojrzanów

Przyjaciele MuzykiFundacja Wspierania Kultury „Przyjaciele Muzyki” zaprasza duety, a także indywidualnych śpiewaków i pianistów do udziału w kursie mistrzowskim „Liryka wokalna w duecie”, który odbędzie się w Pałacu Ojrzanów (ul. Tarczyńska 1, Żabia Wola) w dniach 6–10 września 2021 roku.

Jest to jedyny tego rodzaju kurs mający ma na celu pogłębienie umiejętności interpretacji pieśni, kameralnego muzykowania oraz współpracy śpiewaka i pianisty w duecie wokalnym.

Lekcje będą prowadzić cenione artystki – prof. Urszula Kryger i prof. Katarzyna Jankowska-Borzykowska.

W kursie mogą wziąć udział śpiewacy i pianiści – studenci i absolwenci (bez górnej granicy wieku). Zaproszenie jest skierowane do istniejących duetów oraz artystów indywidualnych, którzy podczas kursu będą pracować także w duetach utworzonych z pozostałymi kursantami.

Organizator zapewnia Uczestnikom w czasie trwania kursu 5 lekcji dla każdego duetu według grafiku ustalonego przez prowadzących, przy czym lekcje będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych – Uczestników kursów. Kurs zakończony będzie koncertem w wykonaniu Uczestników.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad Akademią Kameralistyki objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Zasady uczestnictwa

Gdańsk | Premierą widowiska „Burzliwe dzieje oręża polskiego”

Teatr OtwartyTeatr Otwarty w Gdańsku, który w 2021 roku świętuję jubileusz 25-lecia istnienia, zaprasza na premierę widowiska muzyczno-teatralnego Burzliwe dzieje oręża polskiego z okazji 100. rocznicy ustanowienia Orderu Odrodzenia Polski. Wydarzenie odbędzie się w Dworze Artusa w Gdańsku 16 października o godz. 18.00 pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

Twórcą i dyrektorem artystycznym Teatru Otwartego jest Dariusz S. Wójcik – znany gdański artysta śpiewak, który w roku 2021 został zwycięzcą wojewódzkich eliminacji Plebiscytu „Osobowość Roku 2020” oraz laureatem 3. miejsca w Ogólnopolskiej edycji Plebiscytu „Osobowość Roku Polski 2020” w kategorii „kultura”. Właśnie Dariusz Wójcik jest autorem scenariusza i reżyserem widowiska Burzliwe dzieje oręża polskiego. Zadedykował go Ojcom polskiej Niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Daszyńskiemu, którzy zostali odznaczeni Orderem Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.

W programie znajdą się pieśni patriotyczne, które powstawały w różnych okresach walk o Niepodległość oraz po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, a dla obywateli żyjących w wolnym kraju są ważną częścią kultury narodowej. Utwory Wojciecha (Alberta) Sowińskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Kazimierza Hofmana, Karola Kurpińskiego, Władysława Tarnowskiego, Mieczysława Kozar-Słobódzkiego, Władysława Piątkiewicza, Adama Kowalskiego, Alfreda Schutza, Witolda Rowickiego, Andrzeja Panufnika i Alberta Harrisa usłyszymy w nowych aranżacjach kompozytora, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Kamila Cieślika, prodziekana Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki.

Dużym atutem widowiska są znakomici artyści zaproszeni do udziału w wydarzeniu. Wystąpią Małgorzata Trojanowska (sopran), Jacek Szymański (tenor), Dariusz S. Wójcik (bas), Rafał Lewandowski (fortepian), Daniel Salulski (narrator), Zespół Kameralny Mea Patria i Męski Zespół Wokalny. Nieodłącznym elementem widowiska będą komentarze historyczne nawiązujące do tych wydarzeń w formie prelekcji, którą wygłosi pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, zaś jego pięknym dopełnieniem układy choreograficzne prezentujące polskie tańce narodowe w wykonaniu tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Jantar” Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp bezpłatny - rezerwacja darmowych zaproszeń: 600 290 214.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa"

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Mecenat: Fundacja im. Franciszka Stefczyka i Argo s.a.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.teatrotwarty.pl 

Lusławice | „Emanacje” 2021: wielki finał

EmanacjeOstatni weekend sierpnia 2021 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego to aż trzy koncerty finałowe: 27 sierpnia – koncert finałowy uczestników warsztatów Adama Sztaby „Latem zagrane”, 28 sierpnia – ostatni w ramach Festiwalu recital chopinowski w wykonaniu Marcina Wieczorka, oraz 29 sierpnia – koncert Orkiestry Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, będący zwieńczeniem Festiwalu. Wszystkie koncerty odbędą się o godz. 19.00 w sali koncertowej.

EmanacjeKoncert uczestników warsztatów Adama Sztaby zaprezentuje rezultat tygodniowych intensywnych prób orkiestry warsztatowej, w której zasiądą młodzi muzycy grający zarówno na instrumentach akustycznych, jak i elektrycznych oraz elektronicznych. Tego wieczoru zabrzmią partytury kompozytorów i aranżerów uczestniczących w warsztatach oraz samego Adama Sztaby. Koncert otrzyma oprawę dźwiękową najbardziej uznanej polskiej firmy nagłośnieniowej – GMB Pro Sound.

EmanacjeMarcin Wieczorek z Radomia znalazł się wśród 87 pianistów zakwalifikowanych do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Studiował pod kierunkiem Ewy Pobłockiej oraz Pawła Wakarecego w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie kształci się w klasie fortepianu Stefana Wojtasa. Jest zwycięzca konkursu „La Palma d'Oro” we Włoszech (2019), laureatem I nagrody na konkursie im. Teodora Leszetyckiego w Niemczech (2020) i II nagrody na konkursie „Nuova Coppa Pianisti" w 2019. Młody pianista otrzymał szereg prestiżowych stypendiów, występował na koncertach i festiwalach w Europie i Ameryce Północnej, wielokrotnie nagrywał dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

Polska muzyka współczesna zdominuje program koncertu orkiestry Aukso: usłyszymy Hymn i Arię Aleksandra Lasonia na orkiestrę smyczkową, II Symfonię na 13 instrumentów smyczkowych Andrzeja Krzanowskiego, Wyspy Eugeniusza Knapika na kameralną orkiestrę smyczkową oraz Sinfoniettę no. 3 Krzysztofa Pendereckiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.emanacje.pl 

Kraków | Pan Ton Quartet prezentuje utwory Jerzego Fitelberga

Pan Ton QuartetPan Ton String Quartet we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają na I Koncert Monograficzny poświęcony muzyce kameralnej Jerzego Fitelberga na kwartet smyczkowy, który odbędzie się 29 sierpnia 2021 o godz. 19.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (al. 3 Maja 1) w Krakowie. Wydarzenie towarzyszy wystawie „4 x Nowoczesność. Polskie Style Narodowe”.

Podczas pierwszego koncertu Pan Ton String Quartet zaprezentuje trzy z sześciu utworów na kwartet smyczkowy Jerzego Fitelberga: I Kwartet (1926), II Kwartet (1928) oraz III Kwartet (1935-36). Wydarzenie zostanie także opatrzone autorską prelekcją altowiolisty zespołu, która dotyczy życia i twórczości tego mało znanego w Polsce kompozytora.

Dorobek Jerzego Fitelberga (1903-1951) to twórczość odkrywana dziś na nowo, w której dokonała się wyjątkowa fuzja stylów, prądów i kierunków twórczych z różnych środowisk artystycznych Europy i Ameryki Północnej z 1. poł. XX wieku. Kompozytor ten z nie do końca wyjaśnionych przyczyn pozostaje dziś niedoceniony, pomimo iż jego muzyka była przed jego śmiercią często wykonywana na wielu znaczących festiwalach i koncertach oraz otrzymała kilka prestiżowych nagród. Jednym z zadań jakie przyświeca temu wydarzeniu jest popularyzacja tej niesłusznie pomijanej postaci i twórczości.

Pan Ton String Quartet tworzą: Karolina Szymbara, Fabio Salmeri (skrzypce), Paweł Riess (altówka) i Krzysztof Sadłowski (wiolonczela).

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ze względu na restrykcje pandemiczne liczba miejsc pozostaje ograniczona, w związku z czym wymagana jest uprzednia rezerwacja, którą można dokonać mailowo ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonicznie (12 433 57 44)

Oba koncerty monograficzne zrealizowane są w ramach Stypendium Ministra Kultury, Sztuki, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Paweł Riess

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://mnk.pl/ 

Lusławice | „Emanacje” 2021: Aleksandra Świgut i Motion Trio

EmanacjeAleksandra Świgut i Motion Trio wystąpią w ramach „Emanacji” 2021 w Lusławicach 21 i 22 sierpnia o godz. 19:00: recital chopinowski pianistki będzie miał miejsce w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, natomiast trio wystąpi w Arboretum.

EmanacjeAleksandra Świgut studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Piotra Palecznego, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały, a także w Guildhall School of Music and Drama w klasie Davida Dolana. Obecnie jest doktorantką Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej fundacji Jütting. Jest laureatką konkursów pianistycznych w Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie. W 2018 otrzymała II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na instrumentach Historycznych w Warszawie. W tym roku usłyszymy jej grę również podczas XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Akordeonowe Motion Trio jest laureatem Grand Prix i Pierwszej Nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w 2000 roku. Zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 44 krajach świata na sześciu kontynentach, występując na tak prestiżowych estradach, jak np. nowojorska Carnegie Hall. W dorobku zespołu znajduje się 13 płyt, m. in. Polonium poświęcona wyłącznie muzyce polskiej. Podczas najbliższego koncertu zaprezentują po raz pierwszy w wersji na trio akordeonowe Trzy utwory w dawnym stylu Krzysztofa Pendereckiego, a także dzieła Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara, Michaela Nymana, Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz kompozycje członków zespołu – Janusza Wojtarowicza, Marcina Gałażyna i Pawła Baranka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.emanacje.pl 

Lusławice | „Emanacje”: Jakub Kuszlik i Penderecki Youth Orchestra

Emanacje15 sierpnia 2021 o godz. 19.00 podczas koncertu Penderecki Youth Orchestra – orkiestry, która powstała z inicjatywy Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego – spotkamy się z muzyką trzech twórców: Antonina Dvořáka, Krzysztofa Pendereckiego i Grażyny Bacewicz. Dzień wcześniej w kolejnym koncercie z cyklu recitali chopinowskich w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego o godz. 19.00 usłyszymy utytułowanego pianistę Jakuba Kuszlika.

EmanacjeJakub Kuszlik kształcił się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, w 2019 zdobył II nagrodę jednego z najważniejszych konkursów fortepianowych w Stanach Zjednoczonych – „Hilton Head Piano Competition”. Pianista koncertował nie tylko w Europie, lecz także w Stanach Zjednoczonych, Islandii i Japonii.

Dotychczasowe występy Penderecki Youth Orchestra przyniosły entuzjastyczne reakcje publiczności, a także zaowocowały uznaniem w środowisku muzycznym. Penderecki Youth Orchestra powstała w 2018 roku i połączyła uzdolnioną młodzież w wieku od 16 do 19 lat związaną z Lusławicami. Dzięki udziałowi w realizowanych tam projektach, wspierających ich rozwój i otwierających na muzyczny świat, PYO reprezentuje ideę Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego – miejsca spotkań uczniów z mistrzami, talentów z najwyższymi artystycznymi wzorcami. Podczas najbliższego koncertu pod batutą Macieja Tworka zespół wykona Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, Chaconne z Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego, a także Serenadę na smyczki E-dur op. 22 Antonína Dvořáka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.emanacje.pl 

Muzyczne lato w podkarpackich dworach

SPMKStowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów powraca z projektem „Muzyczne lato w podkarpackich dworach” 2021. Festiwal rozpoczną wydarzenia w Dworze Błotnickich w Dzikowcu (17 i 29 sierpnia o godz. 17.00), a następnie odbędą się dwa koncerty w Dworku Hupki w Niwiskach (17 i 22 września o godz. 16.00). Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Podkarpackiego.

SPMKW ramach festiwalu zostaną zrealizowane 4 koncerty kameralne, które odbędą się w unikatowych zabytkowych dworkach. Celem projektu jest popularyzacja kameralistyki, poszerzenie znajomości muzyki polskiej, promocja młodych artystów, a także promocja podkarpackich pereł dziedzictwa kulturowego. Zaproponowany program w wykonaniu znakomitych artystów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Muzyków Kameralistów, związany jest z polską tradycją dworów szlacheckich. Utwory wybitnych kompozytorów, tworzone i wykonywane w zaciszu siedzib ziemiańskich, przypominają o pięknej tradycji koncertów salonowych. Część programu zostanie poświęcona kompozycjom Władysława Żeleńskiego, którego 100. rocznica śmierci przypada w 2021 roku. Ponadto odbędzie się prawykonanie nowych utworów Marty Mołodyńskiej-Wheeler.

Miejsca wydarzeń stwarzają idealne warunki do wysłuchania koncertów bez zbędnego rozmachu, w pięknym otoczeniu przyrody: publiczność może uczestniczyć w nich zarówno bezpośrednio w dworkach, jak i w ogrodach.

Tomasz Wawer

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej na: https://spmk.com.pl/ 

Katowice | Muzyka wieczorna

FSKoncert Chóru Filharmonii Śląskiej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej na koniec wakacji 27 sierpnia 2021 o godz. 19.00 wypełnią dzieła, które ukażą nam inspirujące nocne krajobrazy. Filharmoniczne zespoły, pod wodzą swoich kierowników artystycznych – Macieja Tomasiewicza i Jarosława Wolanina – wykonają kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Josefa Rheinbergera, Romualda Twardowskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego, Zoltána Kodalya oraz Luigiego Boccheriniego.

Koncert otworzy pogodna Serenada „Eine kleine Nachtmusik” Wolfganga Amadeusa Mozarta, jeden z jego najbardziej rozpoznawalnych utworów. Będzie to idealny wstęp do dalszej części spotkania pełnego utworów inspirowanych tajemniczą atmosferą nocy: zabrzmią bowiem An die Sterne Roberta Schumanna, Waldesnacht Johannesa Brahmsa, Abendlied Josefa Rheinbergera, Esti dal Zoltána Kodalya i Musica notturna della strade di Madrid Luigiego Boccheriniego.

Śląska Orkiestra Kameralna wykona Serenadę na orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego. Jest to utwór pełen pogodnego nastroju, humoru, tętniący rytmem i energią, kończący się niezwykle żywiołowym obertasem. Po tym ognistym akcencie ponownie nadejdzie chwila wytchnienia wraz z kolejnymi utworami wokalnymi. Usłyszymy m. in. pieśń do słów Jana Kochanowskiego Gościu, siądź pod mym liściem Mikołaja Piotra Góreckiego, opierającą się na słynnej fraszce Na lipę.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/