Polmic - FB


patronaty

Wrocław | Cellos meet Chopin

MAWMiędzynarodowa Akademia Wiolonczelowa (MAW) to jedno z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Przybliża publiczności świat zespołów wiolonczelowych oraz wspomaga talenty pragnące doskonalić grę na tym instrumencie. Pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną, przyjmując jednocześnie formę festiwalu. Koncert w ramach MAW odbędzie się 27 lipca 2021 o godz. 20.00 w Narodowym Forum Muzyki.

Pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej jest zespół Polish Cello Quartet. Powstał on w 2011 roku z inicjatywy znakomitych polskich wiolonczelistów: Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety i Adama Krzeszowca. W ich repertuarze znajdują się głównie dzieła oryginalnie skomponowane na kwartet wiolonczelowy.

Lipcowy koncert rozpoczną wykonania opracowań utworów Fryderyka Chopina przygotowane specjalnie z myślą o Polish Cello Quartet. Następnie zabrzmi Louange à l’Éternité de Jésus (Uwielbienie wieczności Jezusa), czyli piąte ogniwo dzieła zatytułowanego Quatuor pour la fin du temps autorstwa Oliviera Messiaena. Fragment, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu, to powolna, tęskna kantylena wiolonczeli, grana na tle jednostajnych akordów fortepianu (które zostaną zastąpione przez zespół wiolonczel).

Koncert zwieńczy prawykonanie Sentieri interrotti (Szlaki przerwane) włoskiego kompozytora Francesca Bottigliera. Jest to dzieło przeznaczone na cztery wiolonczele solo i orkiestrę wiolonczelową, które powstało w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Agnieszka Frei

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8599 

Wigry | III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”

JAXStowarzyszenie JAX wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego zapraszają na III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”. Koncerty festiwalowe rozbrzmiewać będą w wybrane niedziele w dniach 25 lipca – 18 września 2021w XVII-wiecznym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach.

Przed nami podróż w świat różnorodnych form, stylów muzycznych i intersujących efektów akustycznych. Usłyszymy organy solo, a także współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, obojem czy rzadko prezentowaną bazuną tradycyjną – kaszubskim instrumentem muzycznym. Wystąpią uznani artyści, którzy od wielu lat aktywnie zaangażowani są w polskie i światowe życie kulturalne: Piotr Rojek, Gedymin Grubba, Paweł Gruba, Róża Lorenc, Wiktor Brzuchacz, Rafael Gabriel Przybyła, Dariusz Hajdukiewicz. Całość zwieńczy występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Melomani będą mogli poznać także organy skrzyniowe. Obecnie takie instrumenty to prawdziwe unikaty – w Europie znajdziemy ich zaledwie pięć, w tym jeden w Polsce. Został wykonany na wzór instrumentów barokowych przez manufakturę Johannesa Kirchera z Heidelberegu, a już niebawem organy te zabrzmią w pokamedulskiej świątyni.

Program koncertów uwzględnia utwory od wczesnego baroku po muzykę XX wieku. Nie zabraknie także kunsztownych improwizacji organowych, w których odnaleźć można znane i lubiane melodie. Tegoroczny festiwal zostanie wzbogacony o promocję polskiej literatury muzycznej, która zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Polski akcent będzie towarzyszyć każdemu z koncertów: zabrzmi m. in. muzyka Michała Kleofasa Ogińskiego, Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Feliksa Nowowiejskiego oraz utwory z Albumu Sapieżyńskiego.

Wstęp na koncerty festiwalowe jest bezpłatny.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: https://festiwal.wigry.pro/program-2021/ 

Lusławice | Festiwal „Emanacje” – współczesność i jazz

EmanacjeNadchodzący weekend w Lusławicach przyniesie niezwykłe zestawienia repertuarowe i ciekawe konteksty wykonawcze. 17 lipca 2021 wystąpią Agata Zubel (mezzosopran), Karolina Mikołajczyk (skrzypce), Ivo Jedynecki (akordeon) i Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca. Z kolei 18 lipca usłyszymy legendę jazzu – Adama Makowicza.

EmanacjeMisją artystyczną Orkiestry Muzyki Nowej, którą zespół konsekwentnie realizuje od wielu lat, jest eksplorowanie obszaru muzyki współczesnej w poszukiwaniu dzieł znaczących, ważnych dla polskiej i światowej kultury muzycznej, które są warte szerokiej promocji. Podczas koncertu zespół oraz soliści zaprezentują różne oblicza muzyki XX i XXI wieku. Usłyszymy Strofy Krzysztofa Pendereckiego, Folk songs Luciana Beria oraz Koncert Opolski Piotra Mossa.

Adam Makowicz – światowej klasy wirtuoz fortepianu, artysta wielkiego formatu, jeden z najbardziej cenionych za granicą polskich artystów jazzowych – współpracował z najwybitniejszymi jazzmanami, w tym z Teddy’m Wilsonem i Benny’m Goodmanem. W 1977 wyemigrował do USA. Nagrał dla wytwórni fonograficznej CBS Columbia płytę Adam, występował w Carnegie Hall, na prestiżowych europejskich i amerykańskich festiwalach jazzowych. Od lat 90. XX w. Makowicz regularnie przyjeżdża do Polski, dając recitale solowe i występując z orkiestrami symfonicznymi, często w repertuarze klasycznym. Koncert w Lusławicach zakończy obchody jubileuszu 80-tych urodzin artysty.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie www.emanacje.pl 

Katowice | Jubileusze znakomitych kompozytorów: koncert dedykowany Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Wincentemu Hawelowi

FSKoncert w Filharmonii Śląskiej 9 lipca 2021 o godz. 19.00 będzie prawdziwym świętem. Dedykowany jest on dwóm profesorom, postaciom niezwykle ważnym dla Filharmonii Śląskiej oraz dla śląskiej i polskiej szkoły kompozytorskiej – Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Wincentemu Hawelowi, świętującym w lipcu swoje urodziny. Tego dnia Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz sopranistka Sylwia Olszyńska wykonają ich dzieła, ale także urzekające pieśni Mieczysława Karłowicza oraz Serenadę C-dur Piotra Czajkowskiego.

Właśnie 9 lipca Eugeniusz Knapik obchodzić będzie 70. rocznicę urodzin. Koncert rozpocznie Pieśń Gdy…, która swoje prawykonanie miała w Filharmonii Śląskiej podczas 8. Międzynarodowych Dni H.M. Góreckiego HoloGramy. Podobnie jak wtedy, również na lipcowym koncercie partię solową wykona Sylwia Olszyńska. Utwór ten jest hołdem dla Henryka Mikołaja Góreckiego i wykorzystuje ten sam tekst literacki, który był inspiracją Patrona Filharmonii Śląskiej przy tworzeniu III Kwartetu smyczkowego „…pieśni śpiewają”.

Drugim punktem programu będą Momenty muzyczne Jana Wincentego Hawela. W opusie 131 mieszczą się trzy tytułowe „momenty”. Dzieło to jest jedną z ulubionych kompozycji tego twórcy, będzie zatem idealnym prezentem w przeddzień 85-tych urodzin Honorowego Szefa Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Momenty łączą w sobie notację tradycyjną i aleatoryzm, więc publiczność zgromadzona w sali koncertowej będzie doświadczać jedynej i niepowtarzalnej wersji tego utworu.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 

Lusławice | IX Festiwal Muzyki „Emanacje”: Kroke i Adam Kałduński

EmanacjeEuropejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na koncerty w ramach trwającego Festiwalu Muzyki „Emanacje”, które odbędą się 10 i 11 lipca 2021 o godz. 19.00. Występ Adama Kałduńskiego rozpocznie cykl recitali chopinowskich, które stanowią jedną z osi 9. „Emanacji”. Podczas drugiego z koncertów krakowski zespół Kroke zaprezentuje lusławickiej publiczności najbardziej popularne utwory ze swojego repertuaru.

EmanacjeCotygodniowe spotkania z muzyką Fryderyka Chopina będą okazją, aby usłyszeć znakomicie zapowiadających się artystów niemal w przeddzień ich udziału w słynnym i prestiżowym konkursie zaplanowanym na jesień tego roku. Jako pierwszy w ramach cyklu wystąpi Adam Kałduński. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów jest zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Pekinie (2019); na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020) zdobył II nagrodę ex aequo, tym samym uzyskując kwalifikację do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obecnie kształci się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń.

Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również̇ artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami, które usłyszymy już 11 lipca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.emanacje.pl 

Bydgoszcz | XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam"

RubinsteinXII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” odbędzie się w dniach 7-13 grudnia 2021 roku w Bydgoszczy. Zgłoszenia do udziału w Konkursie należy złożyć do 10 listopada.

Uczestnikami Konkursu mogą zostać pianiści wszystkich narodowości, urodzeni nie wcześniej niż 1 stycznia 1999 roku. Udział w konkursie dla uczniów krajowych publicznych szkół i placówek artystycznych jest bezpłatny.

Na I i II etap organizatorzy zapraszają do Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Występy finałowe pianistów odbędą się w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego (11-12 grudnia) wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, w której grają wyróżniający się polscy instrumentaliści w wieku do 30 lat. Koncert Laureatów odbędzie się dzień później, 13 grudnia. Poza wysokimi nagrodami finansowymi laureaci otrzymają Nagrodę Chopinowską oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a także nagrody w postaci koncertów i stypendiów.

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” to jeden z najważniejszych polskich konkursów muzyczny dla młodych pianistów. Honorowym przewodniczącym Konkursu jest Ewa Rubinstein – córka wielkiego pianisty. W przeszłości objawiały się tu niesamowite talenty – pianiści, którzy przez wiele lat nagrywali dla znaczących wytwórni płytowych, zdobywali najwyższe lokaty na Konkursie Chopinowskim w Warszawie, w tym Rafał Blechacz, Julianna Awdiejewa czy Szymon Nehring. Konkurs organizowany jest od 1993 roku przez Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy i Towarzystwo Mozartowskie w Bydgoszczy przy współudziale Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Urzędu Miasta Bydgoszczy. Konkurs jest rekomendowany przez MKDNiS. W 2000 roku konkurs wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych (EMCY).

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin Konkursu - na stronie: www.konkurs-rubinstein.bydgoszcz.pl 

Tarnowskie Góry | I Koncert „Muzyka w dialogu”

CWMKCentrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej zaprasza na nowy cykl koncertowy, który zostanie zainaugurowany 11 lipca 2021 o godz. 18.00 w Pałacu w Rybnej koncertem „Muzyka w dialogu”.

Podczas wydarzeń zaprezentowane zostaną utwory podejmujące dialog muzyczny na kilku poziomach: instrumentalnym (w kontekście barwy, możliwości technicznych i wyrazowych), między epokami i stylami muzycznymi, między tradycją a nowoczesnością. Autorką projektu artystycznego jest dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz

W programie pierwszego koncertu znajdą się prawykonania utworów Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej oraz Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Usłyszymy także kompozycje Marcela Chyrzyńskiego, Aleksandra Tansmana, Aleksandra Lasonia, Henryka Mikołaja-Góreckiego, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Kazimierza Serockiego oraz Bohuslava Martinu. Repertuar zaprezentują: Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Długosz – flet, Beata Warykiewicz-Siwy – skrzypce, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry, Pałacu w Rybnej oraz Stowarzyszenia Gorczycki.pl.

Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje: https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com/

Zakopane | 44. Dni Karola Szymanowskiego

44 Dni44. Dni Karola Szymanowskiego w Zakopanem potrwają od 25 lipca do 1 sierpnia 2021. Tegoroczna edycja dedykowana jest Pokoleniu Stalowowelskiemu w 70. rocznicę urodzin.

W 2021 roku polskie środowisko artystyczne obchodzić będzie 70. rocznicę urodzin kompozytorów Pokolenia Stalowowolskiego, nazywanego również Pokoleniem '51: Eugeniusza Knapika, Aleksandra Lasonia i Andrzeja Krzanowskiego. Dzieła tych twórców stanowią naturalną kontynuację działalności Karola Szymanowskiego, ojca polskiej muzyki XX wieku. Andrzej Chłopecki ukuł termin „nowy romantyzm”, który odnosi się do utworów wychodzących spod pióra (a raczej ołówków) wymienionej trójki Ślązaków. Program festiwalu obejmuje wybór ich najbardziej reprezentacyjnych utworów kameralnych na różne składy instrumentalne.

Szczególnie ważnym wydarzeniem w ramach 44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego będzie prawykonanie Anandy na fortepian i kwartet smyczkowy Aleksandra Lasonia, a także „spóźnione prawykonanie” Reliefu VIII na akordeon solo i taśmę Andrzeja Krzanowskiego, przedwcześnie zmarłego w 1990 roku. Poza dziełami tegorocznych jubilatów, w repertuarze festiwalu znajdą się m.in. dzieła kompozytorów szczególnie dlań ważnych w różnych momentach artystycznej drogi. Na Festiwalu wystąpią wybitni wykonawcy, którzy niestrudzenie od wielu lat propagują twórczość dzisiejszych 70-latków – młody wiek wielu z nich potwierdza jedynie, iż muzyka Pokolenia '51 wciąż cieszy się zainteresowaniem tak interpretujących ją kolejnych generacji artystów, jak i spotykających się z nią słuchaczy.

Materiały prasowe organizatora 

Dofinansowano ze środków MKDNiS w ramach programów "Muzyka" i „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: https://www.szymanowski.zakopane.pl/

Warszawa | Koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

DKSStowarzyszenie JAX zaprasza na koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 9 lipca 2021 roku o godz. 18:00 w Domu Kultury Świt w Warszawie.

Wystąpią artyści, którzy od wielu lat zaangażowani są w krajowe i międzynarodowe życie kulturalne: Krzysztof Borysiewicz (bas) współpracujący z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Mainfranken Theater Würzburg, Salzburger Landestheater i Staatstheater Kassel, zdobywca Grand Prix na Konkursie Wokalnym Francisco Vinas w Barcelonie; Róża Lorenc (skrzypce) – laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska; oraz dr Wiktor Brzuchacz (organy) – zdobywca „Złotego Lauru Młodego Organisty”, absolwent Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye i Akademii Muzycznej w Poznaniu

Artyści przygotowali repertuar zawierający wybitne dzieła polskiej i europejskiej literatury muzycznej. Obok utworów Antonia Vivaldiego, Edwarda Elgara, Gabriela Fauré, Cezara Cui i Camille’a Saint-Saënsa, zaprezentowana zostanie także muzyka Emila Młynarskiego i Romana Statkowskiego, która zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Dzieła muzyczne przeplatać się będą z zarysem historycznym uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz przedstawieniem najważniejszych postaci związanych z tym wydarzeniem.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Katowice | Zakończenie 76. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej: Tauron Eko Koncert

FS2 lipca 2021 roku o godz. 19.00 odbędzie się ostatni Tauron Eko Koncert w 76. sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego, na którym wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz wspaniała solistka – pianistka Anna Górecka.

Koncert zabierze słuchaczy w świat barwnej muzyki, przenoszącej w różne zakątki świata. Usłyszymy echa Ameryki, energiczne węgierskie tańce, a przez postać Don Juana znajdziemy się na chwilę w słonecznej Hiszpanii. Nim to jednak nastąpi, odkryjemy piękno drzemiące bardzo niedaleko nas – w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. O muzyczne wrażenia zadbają wspólnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz znakomita solistka, pianistka Anna Górecka.

Jako pierwsze zabrzmi Silver concerto Adama Wesołowskiego, kompozycja, w której fortepian solo, orkiestra smyczkowa oraz multimedia, wykorzystujące dźwięki i obrazy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, połączą się w znakomitej harmonii. Znajdziemy tutaj wiele symboli, jak na przykład odwołanie do pierwiastka srebra (Ag) poprzez używanie dźwięków A i G oraz akordów A-dur i G-dur. W melodyce także usłyszymy dźwięki opisujące ten pierwiastek: Ag (symbol), 47 (liczba atomowa), 11 (grupa), 5(okres), d (blok). W drugim punkcie programu znajdzie się Capriccio na fortepian i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego, w którym, podobnie jak w Silver concerto, partię solową wykona Anna Górecka. Usłyszymy tutaj inspiracje twórczością ojca kompozytora i solistki, Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego. Znajdą się tu także elementy, w których widać wpływy muzyki amerykańskiej. Obecność tego punktu w programie koncertu 2 lipca jest o tyle ciekawa, iż tę kompozycję prawykonał w 1998 roku nie kto inny, jak właśnie Anna Górecka i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, którą w tamtym dniu poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk.

Informacja prasowa organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stroniehttps://filharmonia-slaska.eu/production/zakonczenie-sezonu-gorecka-shemet-orkiestra-symfoniczna-filharmonii-slaskiej/?=2 

Kraków | „Planety” Holsta i „Maska” live in koncert czyli Mikrokosmos Stanisława Lema w ICE Kraków

SC15 lipca 2021 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie w uwielbianej przez krakowian formule live in concert — „Maska / Planety”, w trakcie którego Sinfonietta Cracovia wraz ze swoimi słuchaczami wkroczy nie tylko do świata wzajemnych powiązań muzyki i nauki, ale również — wyruszy w fascynującą podróż po uniwersum sztuki i muzyki filmowej.

W trakcie koncertu, który odbędzie się w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w ICE Kraków, Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała zaprezentuje — po raz pierwszy w historii z muzyką na żywo! — oparty na prozie Stanisława Lema, wielokrotnie nagradzany film Maska w reżyserii braci Quay. W trakcie projekcji zrealizowanego w legendarnym polskim studiu Se-Ma-For filmu orkiestra wykona na żywo jego ścieżkę dźwiękową — spektakularne, wielkoformatowe dzieło Krzysztofa Pendereckiego De natura sonoris I.

W drugiej części koncertu usłyszymy natomiast słynną, pełną rozmachu suitę orkiestrową Planety Gustava Holsta — dzieło powszechnie uważane za jedną z pierwszych kompozycji utrzymanych w stylistyce współczesnej muzyki filmowej, które od dziesiątek lat inspiruje największych twórców gatunku — m.in. Hansa Zimmera czy Johna Williamsa (ten ostatni opierał się na motywach kompozycji Holsta tworząc ścieżkę dźwiękową do filmów z cyklu Gwiezdne wojny). Każda z siedmiu części kompozycji została zatytułowana przez Holsta nazwą jednej z planet Układu Słonecznego oraz przypisanymi im przez kompozytora astrologicznym właściwościom.

Wizjonerska proza Lema, znakomite dzieło filmowe we wspaniałej oprawie i iście kosmiczny rozmach legendarnych Planet — przed nami bez wątpienia fascynująca eskapada w odległe galaktyki!

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kamila Czernek

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.sinfonietta.pl 

Lusławice | IX Festiwal Emanacje

EmanacjeIX Festiwal Emanacje odbędzie się pomiędzy 4 lipca a 29 sierpnia 2021 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Trzy nurty tegorocznych Emanacji, wraz ze znakomitymi artystami zaproszonymi do udziału w Festiwalu, będą tworzyć niezwykłe konteksty i ciekawe zestawienia repertuarowe.

Podczas koncertu inauguracyjnego Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wykona Trzy utwory w dawnym stylu Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenia główne będą obejmować koncerty prezentujące twórczość Maestro na orkiestrę kameralną w kontekście dzieł wielkich mistrzów epok minionych oraz z perspektywy twórców współczesnych. Zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Eugeniusza Knapika, Andrzeja Krzanowskiego, Aleksandra Lasonia, Wojciecha Lemańskiego, Piotra Mossa oraz Karola Szymanowskiego. W ramach festiwalu wystąpią m.in. Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Kameralna Primuz, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Penderecki Youth Orchestra, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy – AUKSO, Cracow Singers oraz Motion Trio.

Drugą osią festiwalu będą cotygodniowe recitale młodych, wybitnych polskich pianistów – uczestników eliminacji do 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wystąpią m.in. Adam Kałduński, Zuzanna Pietrzak, Piotr Aleksewicz, Andrzej Wierciński, Jakub Kuszlik, Aleksandra Świgut i Marcin Wieczorek. Program Festiwalu uzupełnią ciekawe wydarzenia towarzyszące o nieco lżejszym charakterze: jazzowe koncerty w ramach Seifert Jazz Days, recital Adama Makowicza, czy koncert uczestników warsztatów Adama Sztaby.

Festiwal będzie także okazją do zwiedzania stałej ekspozycji multimedialnej „Krzysztof Penderecki – dziedzictwo polskiej muzyki XX i XXI wieku”, której treść przybliża postać oraz dzieła Artysty na tle bogatego dorobku polskich kompozytorów ostatniego stulecia. Udział w koncertach będzie można połączyć ze spacerem po słynnym Arboretum.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.penderecki-center.pl/ 

Laureaci VII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta”

SCRozstrzygnięty został 7. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sinfonietta per Sinfonietta”. Przedmiotem Konkursu było skomponowanie utworu Sinfonietta per Sinfonietta na orkiestrę smyczkową i theremin obbligato. W ramach tegorocznej edycji Jury Konkursu nie zdecydowało się przyznać I nagrody.

W obradach Jury uczestniczyli: Joanna Wnuk-Nazarowa – przewodnicząca Jury, Eugeniusz Knapik, Marcel Chyrzyński i Jurek Dybał.

Laureatem II nagrody został Nikodem Kluczyński (Polska) za utwór Sinfonietta per Sinfonietta. Bridge over the Styx na theremin i orkiestrę smyczkową.

Laureatem III nagrody został Robin Lilja (Szwecja) za utwór Sinfonietta per Sinfonietta.

Jury zdecydowało się również przyznać wyróżnienie Michaelowi Mishchenkovi (Białoruś) za utwór Sinfonietta per Sinfonietta. Echo.

Premierowe wykonanie kompozycji laureata II nagrody, Nikodema Kluczyńskiego, któremu towarzyszyć będzie wręczenie dyplomów autorom nagrodzonych i wyróżnionych prac, odbędzie się w dniu 4 lipca 2021 roku w trakcie koncertu „Density. Fizyczny fenomen dźwięku” w ramach VII Sinfonietta Festival (Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach ‒ oddział MNK, godz. 19.00).

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji na: www.sinfonietta.pl 

Suwałki | II WigroSfera

WigrosferaFestiwal Wigrosfera to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi suwalszczyzny. Druga edycja festiwalu odbędzie się 2 i 3 lipca 2021 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwałkach.

Wydarzenia będą dostępne zarówno dla widowni na miejscu oraz – dzięki wysokiej jakości transmisji audio-video – również na żywo w Internecie. Główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry. W mieście Suwałki koncerty będą się odbywały na terenie malowniczych bulwarów przy Czarnej Hańczy.

Idea artystyczna zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągniecia, w tym również technologiczne. W ciągu dwóch dni festiwalu odbędzie się pięć koncertów, podczas których wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich kwartetów smyczkowych wraz z wybitnym trębaczem jazzowych; znakomity duet skrzypce i wiolonczela wykorzystujący najnowsze zdobycze technologiczne, eksperymentujący perkusista wraz z elektroniką i video oraz psychodeliczna grupa neorockowa. Zaproszeni artyści to: NeoQuartet, Emil Miszk, Roshko Brothers, Krzysztof Arszyn Topolski oraz zespół Ludojad. Zabrzmią m.in. Endorfiny Marzeny Majcher, zaprezentowane zostaną dwa wczesne dzieła Andrzeja Wajdy, do których muzykę na żywo wykonają artyści związani z tegoroczną edycją festiwalu, oraz najnowsza muzyka będąca połączeniem jazzu, improwizacji i elektroniki.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje na stronie: www.wigorsfera.com 

Warszawa | „Eksperymentalne wtorki” - nowa muzyka młodych kompozytorów!

SVW ramach XXI Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” w dniach 3 – 31 sierpnia 2021 odbędzie się cykl koncertów muzyki nowej „Eksperymentalne wtorki”.

To niezwykła okazja, by przekonać się, jak z tradycją i nowoczesnością radzi sobie pokolenie młodych kompozytorów. Kuratorką cyklu jest Wioleta Żochowska. Wśród wykonawców znajdą się Contemporary Music Ensemble Synaesthesis z Wilna (03.08) Ensemble Kompopolex (10.08), Hashtag Ensemble (17.08), Flow Unit 3 (24.08) i Sinfonia Varsovia Camerata (31.08). Artyści będą mierzyć się z takimi tematami, jak samotność, przenikanie świata realnego i wirtualnego czy relacji ciało-dźwięk.

Artyści zaprezentują dorobek twórców zagranicznych i polskich, w tym kompozycje Piotra Peszata, Marty Śniady, Anny Sowy, Zofii Dowgiałło, Kuby Krzewińskiego i Żanety Rydzewskiej. Ponadto będziemy świadkami premiery najnowszego utworu Mateusza Śmigasiewicza na perkusję.

W trakcie trwania Festiwalu w pobliżu Pawilonu Koncertowego będzie dostępna do bezpłatnego zwiedzania wystawa „Sinfonia Varsovia w skali” prezentująca wyjątkowy model akustyczny mającej powstać pod tym samym adresem największej sali koncertowej w Polsce.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: https://www.sinfoniavarsovia.org/