Polmic - FB


patronaty

Warszawa | „Eksperymentalne wtorki” - nowa muzyka młodych kompozytorów!

SVW ramach XXI Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” w dniach 3 – 31 sierpnia 2021 odbędzie się cykl koncertów muzyki nowej „Eksperymentalne wtorki”.

To niezwykła okazja, by przekonać się, jak z tradycją i nowoczesnością radzi sobie pokolenie młodych kompozytorów. Kuratorką cyklu jest Wioleta Żochowska. Wśród wykonawców znajdą się Contemporary Music Ensemble Synaesthesis z Wilna (03.08) Ensemble Kompopolex (10.08), Hashtag Ensemble (17.08), Flow Unit 3 (24.08) i Sinfonia Varsovia Camerata (31.08). Artyści będą mierzyć się z takimi tematami, jak samotność, przenikanie świata realnego i wirtualnego czy relacji ciało-dźwięk.

Artyści zaprezentują dorobek twórców zagranicznych i polskich, w tym kompozycje Piotra Peszata, Marty Śniady, Anny Sowy, Zofii Dowgiałło, Kuby Krzewińskiego i Żanety Rydzewskiej. Ponadto będziemy świadkami premiery najnowszego utworu Mateusza Śmigasiewicza na perkusję.

W trakcie trwania Festiwalu w pobliżu Pawilonu Koncertowego będzie dostępna do bezpłatnego zwiedzania wystawa „Sinfonia Varsovia w skali” prezentująca wyjątkowy model akustyczny mającej powstać pod tym samym adresem największej sali koncertowej w Polsce.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: https://www.sinfoniavarsovia.org/ 

Warszawa | XXI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”

SV21 koncertów na 21. edycję Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”. W wakacyjnej atmosferze, od 29 lipca do 2 września 2021, na Pradze-Południe będzie trwało święto muzyki. Artyści zabiorą słuchaczy w sentymentalną podróż do przedwojennej Warszawy czy w dalekie zakątki obu Ameryk. Wśród solistów i dyrygentów, którzy towarzyszyć będą muzykom Sinfonii Varsovii, między innymi Szymon Nehring, Jerzy Maksymiuk i Aleksandar Marković.

Letnie koncerty będą odbywać się w cztery dni w tygodniu w Pawilonie Koncertowym przy Grochowskiej 272. Czwartki będą okazją, aby posłuchać utworów orkiestrowych w wykonaniu Sinfonii Varsovii i zaproszonych gości. Festiwal zainauguruje muzyka kompozytora z Argentyny, Astora Piazzolli. 5 sierpnia zabrzmi Rapsodia na tematy mołdawskie Mieczysława Wajnberga, a tydzień później Olga Rusin wykona partię sopranu w Pieśniach kurpiowskich Karola Szymanowskiego. Wydarzeniem wieczoru 26 sierpnia będzie wykonanie Orawy Wojciecha Kilara pod batutą Jerzego Maksymiuka. W programie koncertu finałowego znajdzie się Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Festiwalowe niedziele zarezerwowane są dla muzyki kameralnej. Program zaprezentują muzycy Sinfonii Varsovii i zaproszeni artyści. Podczas pięciu popołudniowych koncertów o godz. 16.00 usłyszymy zróżnicowany repertuar, w tym warszawskie piosenki z czasów przed- i powojennych (1.08).

Tematyka Poranków familijnych w każdą festiwalową sobotę będzie również związana z Warszawą, instrumentami orkiestry i światem przyrody.

Cykl koncertów muzyki nowej „Eksperymentalne wtorki",  to niezwykła okazja, by przekonać się, jak z tradycją i nowoczesnością radzi sobie pokolenie młodych kompozytorów.

Odbędą się również dwa wydarzenia towarzyszące: Animacja Rozchmurz się oraz Parada Żywa Zieleń Teatru Sztuka Ciała. Podczas festiwalu otwarta będzie także kawiarnia plenerowa.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: www.sinfoniavarsovia.org 

Katowice | Piano-Tężnia Festiwal

pianoW dniach 11 lipca–22 sierpnia 2021 odbędzie się II i III edycja Piano-Tężnia Festiwalu, który w zeszłym roku został odwołany ze względu na pandemię. Ideą wydarzenia finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice jest połączenie prozdrowotnych właściwości Tężni Solankowej w katowickim Parku Zadole oraz muzyki w interpretacji wybitnych pianistów. Wstęp wolny!

Recitale pianistyczne będą miały miejsce w parkowym Amfiteatrze nieopodal Tężni. Pierwszą z tegorocznych edycji festiwalu (11 lipca–1 sierpnia) organizuje Miejski Dom Kultury „Ligota” w Katowicach. W kolejne 4 niedziele o godz. 17.00 wystąpią: Anna Górecka, Piotr Sałajczyk, Beata Bilińska i Szczepan Kończal. Kolejna edycja (8–22 sierpnia), organizowana przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, obejmie recitale Andrzeja Wiercińskiego, Michała Dziewiora, Mateusza Tomicy i Pawła Tomaszewskiego (dwa ostatnie koncerty odbędą się 22 sierpnia o 17.00 i 18.30).

Artyści zaprezentują zróżnicowany repertuar, w którym znajdą się arcydzieła pianistyki – sonaty Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena, Sergiusza Prokofiewa, miniatury Claude’a Debussy’ego, George’a Gershwina, Sergiusza Rachmaninowa, a także muzyka polska: dwa recitale złożone będą wyłącznie z dzieł Fryderyka Chopina, pojawią się też utwory Władysława Żeleńskiego, Juliusza Zarębskiego, Bolesława Woytowicza, Grażyny Bacewicz i Ludomira Różyckiego oraz na finał - autorski program Pawła Tomaszewskiego.

W 5 kolejnych niedziel (11 lipca–8 sierpnia) bezpośrednio po recitalach Piano-Tężnia Festiwalu, o godz. 18.30, będą miały miejsce organizowane przez MDK „Ligota” warsztaty pod nazwą „Oddychanie przez śpiewanie”, podczas których zaproszeni artyści i zespoły wokalne będą wraz z publicznością śpiewać popularne utwory.

Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Kraków | VII Sinfonietta Festival w Muzeum Narodowym

SC1 lipca 2021 Sinfonietta Cracovia zainauguruje VII Sinfonietta Festival interdyscyplinarnym koncertem „Muzyczne przeciwciała – muzyka i immunologia”, który uświetni multimedialna prelekcja znakomitych gości związanych z Wiedeńskim Uniwersytetem Medycznym: prof. Marii Sibilii oraz prof. Manfreda Heckinga, współautorów cieszącego się ogromną popularnością wiedeńskiego cyklu „koncertów naukowych” Sounds and Science.

Wraz ze znakomitymi gośćmi Festiwalu słuchacze będą mieli szansę wybrać się w muzyczną podróż po immunologii i zajrzeć do historii medycznej jednych z najwybitniejszych kompozytorów w historii. W programie koncertów znajdą się również wybitne kompozycje inspirowane matematyką oraz innymi naukami ścisłymi, w tym utwory Aleksandra Borodina, Antona Weberna, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

„Clubbing kameralny” w oddziałach i ogrodach Muzeum Narodowego w Krakowie to propozycja łącząca formułę tradycyjnego koncertu z duchem clubbingu: pięć symultanicznie odbywających się w różnych lokalizacjach koncertów znakomitych polskich zespołów kameralnych zwieńczy plenerowy finał z udziałem Massimo Mercellego – wybitnego włoskiego flecisty, który dokona polskiej premiery dedykowanych mu Dwóch utworów Michaela Nymana.

Podczas finałowego koncertu Sinfonietta Festival w Sukiennicach opatrzonego podtytułem „Density. Fizyczny fenomen dźwięku” Massimo Mercelli wykona słynny utwór Density 21.5 na flet solo Edgara Varès'a – skomponowany z okazji premiery koncertowej jego wykonanego z platyny fletu. Ponadto Sinfonietta Cracovia dokona premiery zwycięskiego utworu VII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta na orkiestrę smyczkową i theremin obbligato.

Festiwal został objęty patronatem medialnym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: http://sinfonietta.pl 

Wrocław | Szklane piramidy

NFM24 czerwca 2021 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki podczas koncertu zespołu Lutosławski Quartet usłyszymy dzieła, które weszły już do kanonu współczesnej muzyki klasycznej, a także prawykonania dwóch utworów autorstwa polskich artystów.

Zaprezentowane zostaną kompozycje muzyków Lutosławski Quartet. Swoją premierę będzie miał V Kwartet smyczkowy autorstwa Marcina Markowicza, współzałożyciela i drugiego skrzypka zespołu, a także „O trudnościach przy budowaniu piramid” – scenariusz na kwartet smyczkowy Marcina Młodawskiego, wiolonczelisty kwartetu oraz koncertmistrza NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Zabrzmią również kompozycje estońskiego twórcy Arvo Pärta, które należą do najbardziej lubianych i najczęściej wykonywanych dzieł współczesności. Jego Summa z 1977 roku, która rozpocznie koncert, napisana została na chór do tekstu Credo, jednak później kompozytor opracował też wersję na inne składy. Prostota tej muzyki jest pozorna i skutecznie maskuje wysoki stopień jej komplikacji. Koncert zwieńczy wykonanie innej kompozycji przeznaczonej oryginalnie na chór i później przerobionej także na inne składy, Da pacem Domine z 2004 roku. Powstała ona na zamówienie Jordiego Savalla, który wykonaniem tego przepięknego medytacyjnego dzieła chciał uświetnić koncert w intencji pokoju w Barcelonie. Wysłuchamy ponadto napisanego w 1985 roku III Kwartetu smyczkowego „Mishima” Philipa Glassa.

Agnieszka Frei

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Inauguracja projektu „Impresjowizacja”

Chmielewska23 czerwca 2021 na Instagramowym koncie Fundacji Juliana Cochrana będzie miała miejsce inauguracja projektu „Impresjowizacja”, którego ambasadorką jest polska kompozytorka Aleksandra Chmielewska. Wraz z nią Julian Cochran Foundation przygotowała dla swoich followersów innowacyjny challenge – pierwszy polski interaktywny utwór napisany specjalnie na Instagram!

Aleksandra Chmielewska to młoda kompozytorka, improwizatorka, autorka literatury młodzieżowej, przewodnicząca Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i komisji wykonawczej Międzynarodowej Rady Twórców CIAM. W swojej muzyce stawia na pogłębienie kontaktu emocjonalnego ze słuchaczem.

Przez trzy dni (23–25 czerwca) obserwatorzy Instagrama Fundacji będą mieli możliwość odsłuchania improwizacyjnej kompozycji Aleksandry (której 3 części zostaną wgrane do IG TV). Następnie 15 sekundowe fragmenty utworu będą mogli załadować w wybranej przez siebie konfiguracji na swoje Insta Story (#123 #132 #213 #321 #231 #312). Każdy więc z uczestników tej innowacyjnej akcji będzie mógł poczuć się współtwórcą nowego interaktywnego utworu.

Jak będzie brzmiała 45-sekundowa kompozycja na Instagram? Czy muzyka współczesna podana w rozrywkowej formie uwiedzie użytkowników tego popularnego serwisu społecznościowego? O tym przekonamy się już w piątek.

Partnerem projektu jest Hałas Studio.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

https://www.instagram.com/juliancochranfoundation/ 

Wrocław | Organowe lato w NFM

NFMW letnie wieczory pomiędzy 7 lipca a 18 sierpnia 2021 Narodowe Forum Muzyki zaprasza do Sali Głównej, by wysłuchać recitali wirtuozów: Józefa Serafina, Elżbiety Karolak, Juliana Gembalskiego i Romana Peruckiego. Koncerty staną się okazją do poznania bardzo szerokiego spektrum powstałej na przestrzeni wieków literatury organowej (od baroku, przez romantyzm, aż po czasy nam współczesne).

Wrocławscy melomani nie mieli wielu okazji do wysłuchania koncertów organowych w NFM. W ostatnich miesiącach to pandemia zagrała „pierwsze skrzypce”, uniemożliwiając dzielenie się pięknem brzmienia tego instrumentu. Podczas najbliższych koncertów usłyszymy muzykę organową różnych epok, w tym improwizacje Juliana Gembalskiego oraz utwory Feliksa Nowowiejskiego. Publiczność, dzięki wyznaczonym na estradzie miejscom, będzie miała również możliwość przyjrzenia się pracy organisty oraz mechanice i zasadzie działania tego największego, wymyślonego przez człowieka instrumentu!

Organy piszczałkowe w Narodowym Forum Muzyki pod względem rozmiarów, siły brzmienia, możliwości kolorystycznych i zakresu częstotliwości przewyższają orkiestrę symfoniczną. Instrument, zaprojektowany i wykonany przez organmistrzów z pracowni Orgelbau Klais z Bonn, która szczyci się ponad stuletnią tradycją i doświadczeniem, swoim królewskim brzmieniem idealnie wpisuje się w akustykę Sali Głównej NFM. Za sprawą tego instrumentu muzyka minionych wieków zabrzmi pełniej, a możliwość zagrania współczesnych utworów otworzy drogę do poznania wielu nowych kompozycji.

Materiały prasowe organizatora

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.nfm.wroclaw.pl/organy 

Warszawa | VI SuperSam + 1: Tony Buck & Krzysztof Ostrowski

SuperSam24 czerwca 2021 w warszawskim klubie SPATiF o godz. 20.00 rozpocznie się VI edycja cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1.

„Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków uznani artyści polscy i zagraniczni, nastawieni na działania eksperymentalne i innowacyjne, spotykają się na scenie po raz pierwszy.

Tegoroczny cykl koncertów rozpocznie się występem Tony’ego Bucka i Krzysztofa Ostrowskiego.

Tony Buck jest jednym z najbardziej kreatywnych i śmiałych artystów australijskich o bogatym doświadczeniu zdobytym na całym świecie. Po studiach Tony spędził dwa lata w Japonii, gdzie stworzył zespół PERIL z Otomo Yoshihide i Kato Hideki. Następnie, w połowie lat 90-ch ubiegłego wieku przeniósł się do Europy. Był zaangażowany we współpracę z zespołami The Necks, Kletka Red, The EX czy The Exiles. Wykonywanym przez niego utworom często towarzyszą elementy video i instalacje. Krzysztof „Freeze” Ostrowski to bydgoski muzyk, instrumentalista i producent, najczęściej kojarzony z szeroko rozumianą sceną elektroniczną. Szeroki, stale udoskonalany dobór instrumentarium i rozległa wyobraźnia artystyczna to znaki szczególne artysty, często skłaniającego się ku eksperymentalnym rozwiązaniom. Występuje solowo oraz w ramach audiowizualnego duetu Soundscape Mirror (z artystą wizualnym Tomem Skofem), jak i w różnych konfiguracjach zazwyczaj związanych z bydgoską alternatywą wywodzącą się z klubu Mózg.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie na stronie: http://supersam.mozg.pl 

Korzkiew | Letni Festiwal „Muzyczna Korzkiew”

Muzyczna KorzkiewW dniach 27 czerwca – 29 sierpnia 2021 odbędzie się Letni Festiwal „Muzyczna Korzkiew", pełniący istotną rolę w życiu kulturalnym regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Cotygodniowe koncerty, a także spotkania z artystami i animatorami kultury będą miały miejsce w każdą niedzielę o godz. 17.15 w zabytkowym kościele p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi, który słynie z niepowtarzalnej akustyki.

Po przerwie w 2020 roku, kiedy życie kulturalne praktycznie zamarło, Festiwal powraca w roku 2021 z nadzieją na lepsze. Festiwal od roku 2011 organizowany jest przez Stowarzyszenie „Muzyczna Korzkiew”, którego działalność opiera się na umożliwianiu bliższego kontaktu z wysokiej klasy muzyką, a także promocji młodych artystów oraz animacji muzyczno-kulturalnej w regionie.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną znamienite utwory światowej klasy twórców, także tych z Polski, między innymi: Sonaty skrzypcowe Ludwiga van Beethovena, wybrane dzieła fortepianowe Fryderyka Chopina – w tym Koncert fortepianowy e-moll z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, Tria fortepianowe Józefa Haydna, Franciszka Lessla, Andrzeja Panufnika, Sergiusza Rachmaninowa i Ludomira Różyckiego, dzieła na kwintet dęty Wojciecha Kilara, Jacquesa Iberta czy Malcolma Arnolda, ponadto cykle pieśni Modesta Musorgskiego oraz Ralpha Vaughan-Williamsa, a także autorskie kompozycje na fortepian solo Dominika Wani.

Podczas najbliższej edycji Festiwalu wystąpią Cracow Golden Quintet, Farve Ensemble, Daniel Stabrawa, Mirosław Herbowski i Jacek Ozimkowski, Mariola Cieniawa wraz z Ewą Miecznikowską i Kazimierzem Olechowskim, Aleksandra Dąbek i Mateusz Dubiel, Sławomir Cierpik i Piotr Bylica, Katarzyna Vernet wraz z Krzysztofem Kataną i Krzysztofem Sadłowskim, a także młodzi laureaci znaczących turniejów muzycznych.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Paweł Riess

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalkorzkiew.pl 

Toruń | 25. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

TOSGłówną ideą 25. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który odbędzie się w Toruniu w dniach 20 czerwca – 4 września 2021, jest prezentowanie najpiękniejszej muzyki w zabytkowych wnętrzach Torunia. Tegoroczna edycja składa się z 21 wydarzeń, w tym koncertów symfonicznych, kameralnych, recitali, projekcji filmowych (Maksymiuk. Koncert na dwoje, Efekt Chopina) oraz wystawy zdjęć z okazji jubileuszu festiwalu.

Artyści najwyższej klasy, a także muzycy młodego pokolenia oraz studenci uczelni muzycznych wystąpią w CKK Jordanki, Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, Kinie Centrum, Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościele św. Jakuba, Hotelu Filmar, na Dziedzińcu Ratusza oraz na scenie na Rynku Staromiejskim.

W ramach festiwalu odbędzie się koncert z udziałem jednego z najlepszych akordeonistów w Polsce, zwycięzcy drugiej edycji programu „Mam Talent” Marcina Wyrostka. Zaprezentuje on z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Adama Banaszaka utwory Astora Piazzolli oraz kompozycje własne. W związku z przyznaniem nagród pozaregulaminowych w 5. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego, który odbywał się w Toruniu w 2019 r., na festiwalu wystąpi laureatka III nagrody – Japonka Yumiko Yumiba, która wykona najbardziej znane utwory literatury skrzypcowej z towarzyszeniem fortepianu.

W wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej usłyszymy zarówno musicale, muzykę filmową, rozrywkową (najsłynniejsze utwory Niemena, Zauchy, Nalepy i Czerwonych Gitar), jak i poważną (w tym utwory Henryka Wieniawskiego, Józefa Surzyńskiego, Andrzeja Panufnika i Mikołaja Góreckiego). Z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego wykonane zostaną utwory Fryderyka Chopina. Finał festiwalu uświetnią arie z najsłynniejszych oper i operetek w wykonaniu litewskich solistów Ievy i Vytautasa Juozapaitisa z towarzyszeniem muzyków TOS pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program Festiwalu – na stronie https://www.muz-arch.pl/ 

Łańcut | 60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

FRzJuż po raz sześćdziesiąty w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie wybitni artyści będą dzielić się z publicznością sztuką muzyczną. Od 20 czerwca do 2 lipca 2021 roku zostanie zrealizowanych osiem festiwalowych koncertów, które odbędą się zarówno w Sali Balowej Muzeum – Zamku w Łańcucie, jak i w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, a także w plenerze, przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie.

Wezmą w nich udział artyści o międzynarodowej sławie, którzy zaprezentują dzieła muzyczne powstałe głównie w epoce romantyzmu, ale zabrzmi także muzyka współczesnych twórców, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, oraz mistrzów muzyki dawnej i klasycznej.

Nadzwyczajnym festiwalowym wydarzeniem będzie recital Ivo Pogorelica, interesująco zapowiada się również występ duetu fortepianowego Braci Jussen czy wystawienie opery Siła małżeństwa, skomponowanej przez Marcello di Capua, rezydującego przed laty w łańcuckim zamku. Na godzinę przed rozpoczęciem większości koncertów podczas koncertów promenadowych wystąpi Zespół Instrumentów Dętych „Da Camera“. Tworzą go członkowie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, a repertuar, który został przygotowany na tegoroczne muzyczne święto, śmiało zaliczyć można do kategorii muzyki ogrodowej, idealnej na upalne letnie wieczory.

Jak podkreśla Marta Wierzbieniec (dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie i Muzycznego Festiwalu w Łańcucie), muzyczna uczta czas niepokoju i niepewności „zamieni na wieczory wypełnione radością wspólnego przebywania w przestrzeniach sztuki, która powstaje także po to, by czynić świat lepszym i piękniejszym”.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program Festiwalu – na stronie http://festiwallancut.pl/ 

Kraków | „Maraton serenad”: sprintem ku normalności

SCDwa dni, dwa programy, cztery koncerty – to muzyczny sprint Jurka Dybała i Sinfonietty Cracovii ku normalności. Po miesiącach treningów nareszcie przyszła pora, aby wystartować nie szczędząc sił i nadgonić zaległy dystans! 23 i 24 czerwca 2021 mury krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wypełni muzyka na żywo, a w dwóch odrębnych programach znajdą się najpiękniejsze serenady – od Czajkowskiego po Pendereckiego.

Każdego dnia program zostanie powtórzony o godz. 18.00 i 20.00, aby spragniona wrażeń krakowska publiczność zachowując ten wymagany fizyczny „dystans” mogła cieszyć się muzyką, nie musząc ścigać się o miejsca na sali koncertowej.

W interpretacji zespołu usłyszymy Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, Suitę na orkiestrę smyczkową Leoša Janáčka, Serenadę e-moll op. 20 Edwarda Elgara, Serenadę Krzysztofa Pendereckiego, a także Souvenir d'un lieu cher na skrzypce i orkiestrę op. 42, Méditation i Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 48 Piotra Czajkowskiego. W roli solisty wystąpi skrzypek Maciej Lulek.

Kamila Czernek

Koncert został objęty patronatem medialnym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie www.sinfonietta.pl 

Gdańsk | X Euro Chamber Music Festival

Euro ChamberX Euro Chamber Music Festival odbędzie się w Gdańsku w dniach 21 czerwca – 23 lipca 2021. Festiwal otrzymał międzynarodowy prestiżowy znak EFFE (Europe For Festivals Festivals For Europe) na lata 2019–2021 przyznawany przez European Festival Association jako jedno z najciekawszych wydarzeń festiwalowych w Europie.

Od pierwszej edycji w festiwalu biorą udział znakomici zagraniczni kameraliści, jak również będący u progu kariery laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, a także związani z Gdańskiem wyróżniający się instrumentaliści młodego pokolenia. Podczas jubileuszowej X edycji Festiwalu wystąpią m. in. Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka, Franck Leblois, Split Guitar Quartet, Cracow Duo, Krzysztof Komendarek-Tymendorf, Arnaud Kaminski, Arthashes i Sarah Stamboltsyan. W ich interpretacji usłyszymy arcydzieła muzyczne różnych epok, w tym utwory Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego i Feliksa Nowowiejskiego.

29 czerwca odbędzie się mistrzowski wieczór poezji Kamila Cypriana Norwida i Charlesa Baudelaire'a z okazji 200. rocznicy urodzin dwóch wielkich poetów. Występ jednego z największych polskich aktorów Jana Englerta zostanie uświetniony muzycznym akompaniamentem przez francusko-polski zespół smyczkowy Duo del Gesù.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły na www.eurochambermusicfestival.com 

Czytaj więcej: Gdańsk | X Euro Chamber Music Festival

Częstochowa | IV „Muzyka w Świątyniach”

Collegium Cantorum„Muzyka w Świątyniach” to wyjątkowa, mistyczna podróż w czasie, odbywająca się przy kojących dźwiękach sakralnej muzyki chóralnej. Podczas koncertu w ramach tego powracającego po czasie obostrzeń projektu 22 czerwca 2021 o godz. 19.00 w częstochowskim Sanktuarium św. Antoniego z Padwy wystąpi Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją maestro Janusza Siadlaka.

W interpretacji muzyków usłyszymy dzieła Juliusza Łuciuka oraz Andrzeja Koszewskiego. Będzie to wyjątkowe wydarzenie również dlatego, że zespół wykona po raz pierwszy przed publicznością utwory, które znajdą się na dwóch płytach chóru: premiera albumów przewidziana jest po wakacjach.

Tradycyjnie już muzyce towarzyszyć będzie opowieść historyczna – o parafii, jej przeszłości, a także o ważnych wydarzeniach regionu częstochowskiego. Przez meandry dziejów przeprowadzi uczestników dr Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Specjalnie zaprojektowane oświetlenie stworzy mistyczną atmosferę i podkreśli szczegóły architektoniczne Świątyni.

Zadanie dofinansowane jest ze środków Urzędu Miasta Częstochowy oraz Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie organizatora: www.instytutsztuki.com 

Koncert Laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika

Konkurs CofalikaKoncert Laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika zostanie wyemitowany 11 czerwca 2021 roku o godz. 17.00 na kanale YouTube Szkoły Muzycznej I st. im. O. Kolberga w Czasławiu.

W dniach 4–6 czerwca 2021 roku w Sułkowicach odbył się II Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika, którego organizatorem była Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu. Przesłuchania konkursowe, jako jedne z pierwszych w Polsce w formie stacjonarnej, odbywały się w Sali koncertowej w Sułkowicach, gdzie mieści się oddział Szkoły. Do udziału w konkursie zgłosiło się 108 uczestników z 59 szkół muzycznych z całej Polski.

Ideą Konkursu jest promocja młodych utalentowanych uczniów, upowszechnianie muzyki skrzypcowej oraz popularyzacja twórczości prof. Antoniego Cofalika, zasłużonego pedagoga i autora licznych utworów dla dzieci i młodzieży. Jury w składzie: prof. Antoni Cofalik – przewodniczący, prof. hab. Małgorzata Skorupa oraz mgr Małgorzata Giza-Piątek przyznało 69 nagród i wyróżnień jednocześnie oceniając poziom Konkursu bardzo wysoko. Kwota nagród dla uczestników Konkursu przekroczyła 20000 zł. Każdy uczestnik Konkursu otrzymał dyplom uczestnictwa oraz upominki.

Telewizja iTV Myślenice – Region Południe profesjonalnie nagrała i zarejestrowała Koncert Laureatów, w którym wzięli udział laureaci I II i III miejsc w poszczególnych kategoriach oraz Grand Prix. Uczestnicy ci to również laureaci nagrody ufundowanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w postaci lekcji mistrzowskiej z Danielem Stabrawą w ramach organizowanej przez PWM 18. edycji Dni Edukacji Muzycznej (listopad 2021). Do udziału w Koncercie został zaproszony też znakomity skrzypek Stanisław Słowiński, który podjął się improwizacji na temat trzech utworów z cyklu Ptaszarnia Antoniego Cofalika: Słowik, Kukułka i Wróble.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie http://www.smczaslaw.pl/