Polmic - FB


patronaty

Katowice | Koncert z okazji 70. rocznicy urodzin Krzysztofa Baculewskiego

BaculewskiNie od dziś wiadomo, że urodziny najlepiej świętować w gronie przyjaciół. Krzysztof Baculewski swoje 70-lecie będzie celebrował 30 października 2021 o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR razem z Cameratą Silesią, z którą współpracuje od niemal trzech dekad.

Baculewski w oryginalny sposób łączy zdobycze współczesnego języka muzycznego z tradycją wyznaczoną przez wielkich mistrzów – trudno zatem wyobrazić sobie bardziej odpowiednich interpretatorów jego twórczości niż śląscy śpiewacy, którzy z równą wprawą wykonują dzieła od renesansu po czasy dzisiejsze. Poza Nox ultima, nox beata wszystkie znajdujące się w programie utwory napisane zostały z myślą o Cameracie, a The Profane Anthem to Anne, łączący barwowe jakości z duchem baroku spod znaku Henry’ego Purcella, zapoczątkował wspólną artystyczną drogę kompozytora i Anny Szostak. Będziemy też świadkami koncertowego prawykonania Glosy – sonorystycznego (zgodnie z tytułem) komentarza dotyczącego sztuki i otaczającej rzeczywistości, który swoją premierę miał w wirtualnej przestrzeni w 2020 roku.

Czeka nas również premiera najnowszego utworu Baculewskiego na kwartet solistów, 8-głosowy chór mieszany i kwintet smyczkowy L’ordre règne à Varsovie. „‘Porządek panuje w Warszawie’ – to opublikowany w dzienniku ‘Le Moniteur’ przez popularnego w XIX w. grafika, ilustratora i karykaturzystę Grandville’a wizualny komentarz do wypowiedzi francuskiego ministra spraw zagranicznych Horace’a Sébastianiego, który tymi słowy skwitował upadek powstańczej Warszawy we wrześniu 1831 roku” – pisze o źródłach swoich inspiracji kompozytor. „Zresztą – sentencję tę można ironicznie odnieść do wielu innych sytuacji i historycznych, i teraźniejszych. Litografia Grandville’a w zestawieniu z moralitetem Juliana Tuwima tworzą parę intelektualnych narzędzi oglądu rzeczywistości, do których niżej podpisany pozwolił sobie dodać warstwę muzyczną. Dnia 21 października 2021 roku mija 190 lat od upadku Powstania Listopadowego”.

Agnieszka Nowok-Zych

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bilety: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/camerata-silesia-baculewski-koncert-z-okazji-70-rocznicy-uro 

Katowice | Paderewski na Śląsku

FSKoncert symfoniczny w Filharmonii Śląskiej 29 października 2021 o godz. 19.00 będzie upamiętnieniem 120. rocznicy jedynego koncertu Ignacego Jana Paderewskiego na Śląsku: odbył się on właśnie w budynku, w którym od 1945 roku mieści się Filharmonia. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego oraz pianisty Krzysztofa Książka zabrzmią dzieła samego Paderewskiego, a także Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.

Rozpocznie koncert Uwertura Es-dur Paderewskiego, pochodząca z młodzieńczego okresu twórczości kompozytora. Będzie ona swego rodzaju introdukcją do Koncertu fortepianowego a-moll tego samego twórcy. Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Książek, półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).

Trzecim punktem programu będzie Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego, zorkiestrowana przez Grzegorza Fitelberga. Jest najbardziej znana z całego cyklu, mieszczącego się w op. 4, a spopularyzował ją nie kto inny, jak właśnie Ignacy Jan Paderewski, oczywiście w jej oryginalnej wersji – fortepianowej. Koncert zakończy poemat symfoniczny Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza.

Informacje prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 

Laureaci XIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni

Chełmno23 października 2021 roku w Auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie odbył się XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Collegium Cantorum z Chełmna. Po przesłuchaniach Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.

Grand Prix zdobył Chór VRC z Warszawy pod Dyrekcją Joanny Malugi.

Złote Pasma otrzymały: Chór VRC, Chłopięcy Chór Kameralny „Chcemy Śpiewać” z Łodzi, chór „Corda Cordi” ze Śremu, chór „Akatyst” z Kcyni. Srebrne pasma zdobyły: Zespół Wokalny „Cantavi Ad Homini” ze Śremu, Chór Akademicki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Chór „Armia Św. Jerzego” z Poznania, Chór „Semper Fidei” z Nakła nad Notecią. Brązowe pasmo otrzymał Chór „Parati Semper” ze Świecia.

Nagrodą specjalną dla najlepszego dyrygenta uhonorowano Agnieszkę Maciejewską (Chór „Akatyst” z Kcyni); wyróżnienie otrzymała dyrygentka Agnieszka Panas.

Za najlepsze wykonanie utworu G.G. Gorczyckiego uznano interpretację Chóru VRC z Warszawy pod dyrekcją Joanny Malugi. Nagrodę za najlepsze walory brzmieniowe przyznano Chłopięcemu Chórowi Kameralnemu „Chcemy Śpiewać” z Łodzi pod dyrekcją Katarzyny Sawiak.

Nagrody ufundowali: Urząd Miasta Chełmna, Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Collegium Cantorum w Chełmnie, Poseł na Sejm RP Arkadiusz Myrchy, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Starosta Chełmiński Zdzisław Gamański, Wicestarosta Chełmiński Wojciech Bińczyk, Burmistrz Miasta Chełmna Artur Mikiewicz, Zastępca Burmistrza Miasta Chełmna Piotr Murawski, Dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Edukacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na stronie: https://bit.ly/3B7jEzz 

Toruń | „Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze”: 230. rocznica śmierci Wolfganga Amadeusa Mozarta

TOS„Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze” to projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów i ważnych rocznic z nimi związanych, przypadających na rok 2021. Z okazji 230. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusa Mozarta 28 października w Kinie Centrum CSW o godz. 16.00 odbędzie się projekcja filmu Nanerl, siostra Mozarta oraz 29 października o godz. 19.00 – koncert Requiem pamięci Mozarta w Sali Koncertowej CKK Jordanki.

TOSProjekt odwołuje się do takich rocznic, jak 280. rocznica śmierci A. Vivaldiego, 100. rocznica śmierci C. Saint-Saënsa, 50. rocznica śmierci I. Strawińskiego, 230. rocznica śmierci W. A. Mozarta, 100. rocznica śmierci W. Żeleńskiego, 120. rocznica śmierci G. Verdiego oraz 110. rocznica śmierci G. Mahlera.

Udział w najbliższym koncercie wezmą Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Chór Politechniki Bydgoskiej, Chór Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Adama Banaszka; w roli solistów wystąpią Maria Rozynek-Banaszak (sopran), Elżbieta Wróblewska (mezzosopran), Sylwester Smulczyński (tenor) i Grzegorz Szostak (bas). W interpretacji artystów usłyszymy Requiem d-moll KV 626 Mozarta oraz IV Symfonię „Los Angeles" Arvo Pärta.

Spotkanie wprowadzające do koncertu, które poprowadzi Andrzej Sułek, rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wstęp do kina jest wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie CKK Jordanki oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Informacja o biletach na koncert – na stronie https://tos.art.pl/ 

Bielsko-Biała i Szczyrk | II Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”

BeskidW dniach 29–31 października 2021 roku odbędzie się w Bielsku-Białej i Szczyrku już druga edycja Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics” organizowanego przez fundację Temida Arts & Business – w tym roku największe tego typu wydarzenie w polskich Beskidach.

Już jego pierwsza odsłona w 2019 roku wzbudziła ogromne zainteresowanie melomanów i ogólnopolskich mediów, sprowadzając do Bielska-Białej takiej światowej klasy artystów, jak Charlie Siem i Valentina Igoshina. W tym roku wystąpią najlepsi wykonawcy z Polski (Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer, Baltic Neopolis Virtuosi) oraz Narodowa Orkiestra Kameralna Słowacji „Slovak Sinfonietta” pod batutą Martina Leginusa z solistkami Klárą Přecechtělovą i Bibiáną Bienikovą. Dodatkowo koncerty festiwalowe odbędą się także poza Bielsko-Białą – w słynnej z dzieł magicznego realizmu Galerii Bator Art w Szczyrku. Usłyszymy dzieła romantyczne i muzykę współczesną, w tym utwory Fryderyka Chopina i Romualda Twardowskiego.

Ponadto w ramach festiwalu czołowi polscy specjaliści z zakresu optymalnej aranżacji akustycznej i sprzętowej domowych wnętrz poprowadzą warsztaty. To na pewno będzie w tym regionie wyjątkowa uczta muzyczna i artystyczna.

„stART – cykl koncertów" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program i bilety: https://klasyka.eu/ 

Chełmno | XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni

Chełmno23 października 2021 roku w Auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie odbędzie się XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Collegium Cantorum z Chełmna.

W przesłuchaniach wezmą udział zespół wokalny „Semper Fidei” z Nakła nad Notecią, chór „Parati Semper” ze Świecia, chór „Akatyst” z Kcyni, zespół wokalny „Cantavi Ad Homini” ze Śremu, chór Akademicki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, chór kameralny „Armia Św. Jerzego” z Poznania, chór „Corda Cordi” ze Śremu, chłopięcy chór kameralny „Chcemy Śpiewać” z Łodzi, chór VRC z Warszawy. W programie konkursowym ważne miejsce zajmuje muzyka polska: zabrzmią m. in. utwory Piotra Jańczaka, Jacka Sykulskiego, Pawła Bębenka, Jana Maklakiewicza, Grzegorza Turnaua i Marka Raczyńskiego.

Zespoły oceniać będzie Jury konkursowe w składzie: dr hab. Andrzej Ryłko, prof. UAM – przewodniczący jury, prof. dr hab. Arkadiusz Kaczyński, dr hab. Monika Bachowska, prof. KAAFM, oraz mgr Michał Rajewski.

Chóry będą walczyć o złote, srebrne i brązowe pasma. Najlepszy chór otrzyma nagrodę Grand Prix i 2 tys. zł. Ponadto przewidziano nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta, nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu G.G. Gorczyckiego i nagrodę specjalną za najlepsze walory brzmieniowe.

Turniej pod patronatem Burmistrza Miasta Chełmna współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Chełmna.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Edukacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program - https://bit.ly/3bho0df 

Warszawa | „Schaeffer Arts Fight” – 13. edycja Festiwalu Era Schaeffera

Era29 października 2021 o godz. 19.00 podczas XIII Ery Schaeffera w warszawskim Basenie Artystycznym będzie miał miejsce multimedialny spektakl pt. Schaeffer Arts Fight – energetyczna „Walka o sztukę” z perspektywy dzieł Mistrza Schaeffera.

Wszyscy, którzy znają awangardową twórczość prof. Bogusława Schaeffera, dobrze wiedzą, że każde spotkanie z dziełami Mistrza, łączącymi w niezwykły sposób teatr muzykę, taniec, grafikę i sztuki wizualne oraz grę aktorką, ma unikatowy charakter i jest niezwykłym przeżyciem na poziomie estetycznym i filozoficznym. Tak będzie i tym razem.

Cytując Macieja Sobocińskiego, który wyreżyserował wszystkie spektakle w ramach projektu Era Schaeffera od jego powstania „Era Schaeffera XIII zaskoczy swoją oryginalną formą jak żadna dotąd. Oparta w całości na schaefferowskim nieprzewidywalnym dialogu biorących w niej udział artystów stanie się niekonwencjonalnym pojedynkiem o Człowieka / Prawdę i Istotę Sztuki”.

W spektaklu wystąpią: Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Sean Palmer, Marcel Wiercichowski, Witold Jurewicz, Janusz Radek, Marcin Wyrostek & Coloriage, Paweł Tomaszewski i Małe Instrumenty.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wydarzenie dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Dofinansowano go także ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z funduszu promocji kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Katarzyna Socha

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: http://aureaporta.eu/ 

Gdańsk | „Visions 4 Gdańsk” – O’Bows Quartet swojemu miastu. Premiera płyty

O'bowsO’Bows Quartet powstał w Gdańsku – stąd zrodził się pomysł, aby pierwszą płytę Kwartetu poświęcić i zadedykować temu miastu. Koncert premierowy płyty Visions 4 Gdańsk odbędzie się 4 listopada 2021 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w ramach festiwalu „Gdańsk dla muzyki polskiej”.

Na płycie znalazły się cztery utwory zamówione u młodych gdańskich kompozytorów, którym została pozostawiona całkowita swoboda w zakresie doboru stylu i formy utworu. Jedynym wyznacznikiem była konieczność inspiracji Gdańskiem. Każdy z nich pozostał więc wierny własnemu stylowi kompozytorskiemu, a zarazem w sposób indywidualny wyraził związaną z Gdańskiem wizję artystyczną. Nagranie zamówionych utworów będzie więc premierą fonograficzną.

W repertuarze koncertu znajdą się kompozycje Niezmierzone wody Beniamina Baczewskiego, nawiązujące do obchodów 100-lecia zaślubin Polski z morzem, Nigdy więcej wojny Macieja Zakrzewskiego, którą kompozytor poświęcił Gdańskowi jako miastu-symbolu, alegorii marzeń o pokoju, wolności, niezależności, Ulica Mariacka Antoniego Wojnara, inspirowana ulicą Mariacką w Gdańsku, oraz Stellaeburgum (Gwiazdogród) Kamila Cieślika, nawiązująca tytułem do nazwy wybudowanego na poddaszu jednej z gdańskich kamienic obserwatorium astronomicznego Jana Heweliusza.

Płyta została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz patronatem Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Magdalena Maniewska

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Link do wydarzenia: https://www.filharmonia.gda.pl/koncerty/symfoniczny/254-gdansk-dla-muzyki-polskiej-o-bows-quartet 

Warszawa | Rękopisy muzyczne prof. Zbigniewa Bargielskiego w Archiwum Kompozytorów Polskich BUW

BUW28 października 2021 o godz. 18.00 Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprasza na koncert muzyki Zbigniewa Bargielskiego w geście podziękowania profesorowi za jego wspaniałomyślną donację.

W roku 2019 profesor Zbigniew Bargielski ofiarował Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie swoje muzyczne rękopisy – świadectwo pięciu dekad twórczości, wzbogacając tym samym zbiory Archiwum Kompozytorów Polskich BUW. Koncert stanowi wyraz wdzięczności wobec Kompozytora, będzie też okazją prezentacji otrzymanego daru.

Kompozycje Profesora Bargielskiego zabrzmią w sali widowiskowej na poziomie -1 kompleksu BUW w wykonaniu znakomitych muzyków. Wystąpią saksofonistka Alina Mleczko, sopranistka Ewa Leszczyńska, pianiści Paweł Popko i Adam Mikołaj Goździewski, skrzypaczka Dominika Przech i akordeonistka Sara Wienczek. W ich wykonaniu usłyszymy takie utwory, jak Pięć pieśni „Noc – Dzień”, Hierofania I, Neosonatina, Tango i Kilka minut obecności.

Osoby zainteresowane przybyciem na koncert proszone są o potwierdzenie obecności wiadomością na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Dodatkowe informacje - https://www.buw.uw.edu.pl/rekopisy-muzyczne-prof-zbigniewa-bargielskiego-w-archiwum-kompozytorow-polskich-buw/ 

Katowice | Świętujemy urodziny Maestro Lawrence’a Fostera!

NOSPR23 października 2021 o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na koncert-święto! Dyrektor artystyczny i I dyrygent NOSPR Lawrence Foster świętuje tego dnia swoje 80. urodziny. Gwiazdą jego urodzinowego koncertu będzie legendarny pianista i dyrygent Daniel Barenboim, który po raz pierwszy wystąpi jako solista z polską orkiestrą.

„Daniel Barenboim jest moim zdaniem największym żyjącym dziś muzykiem. Czy dyryguje, czy gra na fortepianie, czy uczy, czy wreszcie wygłasza mowy, jest największy i kropka” – mówi o soliście swojego urodzinowego koncertu Maestro Foster. Usłyszymy Barenboima w uwielbianym, dramatyczno-wirtuozowskim Koncercie c-moll Ludwiga van Beethovena.

Pozostałe punkty programu również ułożone są według klucza najbliższych muzycznych przyjaźni dyrektora artystycznego NOSPR. Koncert otworzy Przebudzenie Jakuba Krzysztofa Pendereckiego, który wydatnie przyczynił się do objęcia przez Lawrence'a Fostera kierownictwa NOSPR. To właśnie Maestro Penderecki jako pierwszy zadzwonił do Fostera, żeby zaproponować mu objęcie stanowiska dyrektora artystycznego NOSPR. Amerykańskiego dyrygenta wybrała sama orkiestra. Przebudzenie Jakuba jubilat wybrał nieprzypadkowo – dzieło zostało prawykonane w 1974 roku w Monte Carlo pod batutą Stanisława Skrowaczewskiego przez Orchestre National de l'Opéra de Monte-Carlo. Foster był związany z tą orkiestrą przez 14 lat.

Na koniec zabrzmią kompozycje przywodzące na myśl jeszcze jedną z ojczyzn głównego bohatera wieczoru – Rapsodie rumuńskie George'a Enescu. Foster – syn emigrantów z Rumunii wychowany w słonecznym Los Angeles – pierwszy raz odwiedził kraj swoich rodziców jako 26-latek. Zakochał się w tym kraju i do dziś jest z nim mocno związany, również jako niestrudzony promotor twórczości największego rumuńskiego kompozytora.

Koncert objęła patronatem honorowym Ambasady Rumunii w Rzeczpospolitej Polskiej.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bilety: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/daniel-barenboim-lawrence-foster-nospr-koncert-z-okazji-80-r 

Wrocław | „Zamówienia kompozytorskie”: Fides et ratio

NFM21 października 2021 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce koncert z okazji Dnia Papieskiego, odbywający się pod hasłem „Fides et ratio” (wiara i rozum). Zabrzmią dzieła trzech wrocławskich kompozytorów, napisane specjalnie na tę okazję, a przeznaczone na akordeon, klawesyn, chór chłopięcy i elektronikę.

Sero te amavi („Późno Cię umiłowałem”) to dzieło Marcina Bortnowskiego oparte na cytacie z Wyznań św. Augustyna. Autor tej kompozycji jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował kompozycję w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Oprócz działalności twórczej zajmuje się nauczaniem współczesnych technik kompozytorskich oraz muzyki komputerowej.

Stanisław Krupowicz przed uzyskaniem dyplomu Akademii Muzycznej w Warszawie ukończył studia na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat obronił na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Był jednym z inicjatorów powstania festiwalu Musica Electronica Nova i pierwszym jego dyrektorem artystycznym. Te Deum („Ciebie Boga wysławiamy”) jego autorstwa to utwór wykorzystujący słowa wczesnochrześcijańskiego hymnu datowanego na IV wiek.

Ostatnim dziełem w programie koncertu jest Eulogētos (po grecku znaczy to „Błogosławiony”) – kompozycja Marcina Rupocińskiego. Twórca ten kształcił się we wrocławskiej Akademii Muzycznej, najpierw pod okiem Pstrokońskiej-Nawratil, później zaś pod kierunkiem Krupowicza. Podejmuje działania artystyczne na styku różnych mediów – programuje instalacje multimedialne, tworzy muzykę elektroakustyczną oraz interesuje się komputerowym wspieraniem procesu komponowania.

Zamówienie utworów Marcina Bortnowskiego, Stanisława Krupowicza i Marcina Rupocińskiego w ramach projektu Fides et ratio dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Wrocław | Ogród miłości

pW programie koncertu LutosAir Quintet i saksofonisty Bartłomieja Dusia 24 października 2021 o godz. 18.00 w Narodowym Forum Muzyki znalazły się dzieła przeznaczone na saksofon, flet, obój, klarnet, fagot i waltornię. Artyści prawykonają utwór Kanały napowietrzające Miłosza Wośko.

Koncert rozpocznie wykonanie utworu Henriego Tomasiego Printemps (Wiosna). Podczas wydarzenia usłyszymy też pełną wdzięku i bezpretensjonalną Suite innego francuskiego twórcy – Charlesa-Édouarda Lefebvre’a, reprezentującego epokę romantyzmu. Następnie zabrzmi The Garden of Love – przeznaczony na saksofon sopranowy i taśmę utwór urodzonego w 1951 roku holenderskiego kompozytora Jacoba ter Veldhuisa.

Miłosz Wośko, którego nowa kompozycja na kwintet dęty i elektronikę zostanie prawykonana podczas koncertu, jest przedstawicielem tzw. trzeciego nurtu w muzyce jazzowej: łączy w swoich dziełach elementy jazzu i muzyki poważnej. Najnowszy utwór tego muzyka wielu talentów „jest pełen wieloznaczności, historii i emocji”, jak podkreśla sam kompozytor.

Zwieńczy koncert ukończona w drugiej połowie lat 30. XX wieku suita Scaramouche op. 165 Dariusa Milhauda.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Żabia Wola | Mistrzowski Kurs Interpretacji dla śpiewaków „Styl i technika" z Anną Radziejewską i Pawłem Sommerem

AkademiaFundacja Wspierania Kultury „Przyjaciele Muzyki” zaprasza śpiewaków do udziału w kursie mistrzowskim „Styl i technika", który poprowadzą dr hab. Anna Radziejewska, prof. UMFC, i mgr Paweł Sommer. Kurs odbędzie się w Pałacu Ojrzanów (ul. Tarczyńska 1, Żabia Wola) w dniach 3–7 listopada 2021.

W kursie mistrzowskim mogą wziąć udział śpiewacy – studenci i absolwenci bez górnej granicy wieku. Zgłoszenia wraz z CV artystycznym (max. 2000 znaków) i programem, nad którym uczestnicy chcą pracować w trakcie kursu, należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 30 października 2021.

W czasie trwania kursu odbędzie się 5 lekcji dla każdego duetu według harmonogramu ustalonego przez prowadzącego, przy czym lekcje będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych – Uczestników kursów. Przedsięwzięcie zwieńczy koncert w wykonaniu Uczestników.

Organizator zapewnia Uczestnikom zakwaterowanie w pokojach 1 lub 2-osobowych wraz z pełnym wyżywieniem w Pałacu Ojrzanów. Koszt kursu wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem to 1200 zł brutto.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Patronat medialny nad Akademią Kameralistyki w Pałacu Ojrzanów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Wrocław | Mistrz współczesności

NFM22 października 2021 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki wysłuchamy kompozycji z epoki romantyzmu oraz nowego dzieła na wiolonczelę i orkiestrę autorstwa znanego polskiego kompozytora współczesnego Pawła Szymańskiego. Orkiestra i Chór NFM oraz wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz-Koziak wystąpią pod batutą znakomitej Marzeny Diakun.

Usłyszymy Os justi WAB 30, Ave Maria WAB 6, Locus iste WAB 23, Christus factus est WAB 11 oraz Virga jesse floruit WAB 52 Antona Brucknera. Są to utwory surowe w brzmieniu, ascetyczne, ale jednocześnie delikatne i głęboko uduchowione.

Następnie znakomita wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz-Koziak wykona Simple Music na wiolonczelę i orkiestrę Pawła Szymańskiego, który zapisał się w historii muzyki polskiej jako kompozytor wyjątkowo niezależny, krytycznie myślący o muzycznej współczesności i potrafiący w interesujący sposób integrować ją z elementami zaczerpniętymi z przeszłości, zwłaszcza z epoki baroku. Szymański określił swoje artystyczne credo następująco: „Współczesny artysta, w tym i kompozytor, znajduje się w okowach dwóch skrajności. Z jednej strony grozi mu bełkot, jeżeli całkowicie odrzuci tradycję, z drugiej zaś może popaść w banał, jeśli za bardzo się na nią zapatrzy. To jest paradoks uprawiania sztuki dzisiaj. Jakie jest z takiej sytuacji wyjście? Skoro nie można całkowicie uwolnić się od banału, to trzeba z tym banałem prowadzić pewną grę, traktować go jako tworzywo pozwalające na zachowanie pewnych elementów konwencji, ale równocześnie za pomocą cudzysłowu, metafory, paradoksu osiągnąć do niego odpowiedni dystans”.

Koncert zwieńczy wykonanie IV Symfonii „Tragicznej” Franza Schuberta.

Zamówienie utworu Simple Music Pawła Szymańskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Latowicz | Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego

Czas sztukiFundacja „Czas sztuki” zaprasza na siódme wydarzenie w ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego, podczas którego w Kościele św. Trójcy w Latowiczu 24 października 2021 o godz. 13.00 zabrzmią pieśni z XVII i XVIII wieku.

Wykona je krakowska sopranistka Katarzyna Wiwer i organista ze Świdnicy Maciej Bator, który zagra na pozytywie. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów, jak Giulio Caccini, Giovanni Battista Bononcini, Claudio Monteverdi, Henry Purcell; zabrzmią ponadto anonimowe pieśni z Kancjonałów sióstr Benedyktynek ze Staniątek.

W ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego zaplanowano 13 wydarzeń artystycznych, po jednym w każdej z trzynastu gmin powiatu mińskiego. Festiwal łączy w sobie wiele dziedzin sztuki: zorganizowano koncerty muzyki klasycznej, edukacyjne warsztaty muzyczne dla seniorów oraz dla dzieci, a także spotkania muzyczno-poetyckie upamiętniające wybitnych polskich poetów i ich twórczość.

Koncert odbędzie się po mszy świętej. Wstęp jest bezpłatny!

Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego i Województwa Mazowieckiego. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB