Polmic - FB


patronaty

Łódź | VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy

Data wydarzenia: 06-05-24

KonkursOboistow 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Katedra Instrumentów Dętych łódzkiej Akademii Muzycznej zaprasza na VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy. Jego inauguracją będzie Wieczór Muzyczny 6 maja w głównej siedzibie Akademii – zabytkowym Pałacu Karola Poznańskiego. Dwuetapowe przesłuchania zostaną rozegrane w dniach 6-8 maja. Wyniki konkursu poznamy w środę 8 maja podczas koncertu laureatów. Inauguracja Konkursu, przesłuchania oraz koncert z wręczeniem nagród są otwarte dla publiczności.

Konkurs jest przeznaczony dla studentów klas oboju i fagotu polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Mogą w nim wziąć udział także utalentowani uczniowie szkół muzycznych spełniający wymagania programowe. W programie obowiązkowym znalazły się m.in. Suita na obój i fortepian Stefana Kisielewskiego oraz Sonatina na fagot i fortepian Aleksandra Tansmana.

Czytaj więcej: Łódź | VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy

Konkurs Kompozytorski "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer"

Data wydarzenia: 20-05-24

Akademia muzyczna w Gdańsku - logotypPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer". Konkurs przeznaczony jest dla studentów klas kompozycji polskich akademii muzycznych. Termin nadsyłania prac upływa 20 maja 2024 roku.

Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie duetu na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer. Czas trwania kompozycji: od 4 do 8 minut (forma dowolna).

Każdy kompozytor może zgłosić dowolną liczbę prac. Utwory konkursowe należy zgłaszać anonimowo.

Zwycięska kompozycja zostanie prawykonana podczas XIII EURO Chamber Music Festival Gdansk 2024. Ponadto JM Rektor ufundował nagrodę główną w wysokości 1500 zł brutto.

Czytaj więcej: Konkurs Kompozytorski "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer"

Warszawa | Koncert z okazji 110. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika

POSI 25 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

25 maja 2024 o godz. 18.00 w Audytorium Muzeum Historii Polski w Warszawie będzie miał miejsce koncert z okazji 110. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX stulecia. Wystąpią Sinfonia Iuventus pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz Andrzej Jagodziński Trio w składzie: Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski i Czesław „Mały” Bartkowski.

Podczas wieczoru zabrzmią nawiązująca do muzyki ludowej północnych regionów naszego kraju Sinfonia rustica oraz oparta na Bogurodzicy, średniowiecznej pieśni stanowiącej jeden z najcenniejszych zabytków staropolszczyzny, Sinfonia sacra Andrzeja Panufnika.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert z okazji 110. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika

Zielona Góra | Coroczny koncert muzyki współczesnej „Barwy – Cienie – Wersy"

Barwy 14 5 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Coroczny koncert muzyki współczesnej to już tradycja w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tym razem, oprócz kompozytorów reprezentujących Zieloną Górę i Poznań, organizatorzy zaprosili do współpracy także twórców ze Szczecina. 14 maja 2024 roku o godz. 18.00 usłyszymy ich dzieła w Muzeum Ziemi Lubuskiej (al. Niepodległości 15, Zielona Góra). Wstęp wolny!

W programie znalazły się kompozycje instrumentalne: utwory na wiolonczelę i fortepian, fortepian solo, a także pieśni do słów Cypriana Kamila Norwida. W tytułach kompozycji znajdziemy odwołania do barw, cieni i poetyckich inspiracji, a grono wykonawców reprezentuje wszystkie trzy ośrodki: Milena Palkaj – fortepian (Szczecin), Wojciech Kaszuba – wiolonczela, Maria Koszewska-Wajdzik – fortepian (Poznań), Maciej Straburzyński – bas-baryton i Monika Hanus-Kobus – fortepian (Zielona Góra).

Czytaj więcej: Zielona Góra | Coroczny koncert muzyki współczesnej „Barwy – Cienie – Wersy"

Warszawa | Cykl "Elektro" w Hashtag Labie: Mazurowski i Sotomski

HashtagLab 7 5 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

7 maja 2024 o godz. 19.00 w Hashtag Labie usłyszymy utwory elektroniczne dwóch polskich kompozytorów eksperymentujących z muzyką konkretną: "Random Memory Grains" Dariusza Mazurowskiego i "Polyend Tracker" Jacka Sotomskiego.

Dariusz Mazurowski zaprezentuje nową wersję swojej kompozycji, dodając improwizowane interludia.

Jacek Sotomski na żywo będzie tworzył wielowątkowy, okołogodzinny utwór — na wzór setów DJskich — na tytułowym Trackerze firmy Polyend. Urządzenie wykorzystywano na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Każdy set będzie wyjątkowy i jednorazowy dzięki pół improwizowanemu charakterowi całego wystąpienia.

Czytaj więcej: Warszawa | Cykl "Elektro" w Hashtag Labie: Mazurowski i Sotomski

Tykocin | I Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner

FestiwalTiktiner 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwalową mapę Polski wzbogaca kolejne wydarzenie – Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner. Pierwsza edycja wydarzenia, organizowanego przez Instytut Mieczysława Wajnberga, Warszawskie Towarzystwo Sceniczne i Muzeum Podlaskie w Białymstoku - Oddział w Tykocinie, odbędzie się w dniach 12 maja - 2 czerwca 2024 w tykocińskiej synagodze – jednym z najważniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce. W programie znajdą się koncerty z udziałem polskich wirtuozów oraz wydarzenia edukacyjne. Wstęp jest bezpłatny!

Patronką festiwalu jest Rebeka (Rywka) Tiktiner – urodzona w Tykocinie w XVI wieku uczona talmudystka i autorka literatury religijnej adresowanej do kobiet, a także kilku pieśni do dziś śpiewanych z okazji święta Simchat Tora. Jej nazwisko pochodzi od słowa „Tiktin”, które w języku jidysz oznacza Tykocin.

Celem festiwalu jest prezentacja artystycznego dorobku diaspory żydowskiej obecnej na terenach Polski przez blisko 1000 lat, w tym muzyki żydowskiej w szerokim znaczeniu tego słowa – pisanej przez żydowskich kompozytorów, poświęconej tematyce żydowskiej lub inspirowanej tradycyjnymi melodiami, instrumentami, religią i historią Żydów.

Czytaj więcej: Tykocin | I Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner

Warszawa | ĄsąBąble w Hashtag Lab: "Nuci rzeczka"

Data wydarzenia: 27-04-24

HashtagLab 27 4 2024Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zanurzeni w dźwiękach takich kompozytorów, jak Grażyna Bacewicz, Philip Glass i Henry Mancini, dzieci w wieku 3–7 lat i bliscy im dorośli zanurkują wraz z artystami w zakamarki wyobraźni. Najbliższe międzypokoleniowe koncerty performatywne w ramach cyklu "ĄsąBąble" odbędą się w Hashtag Labie 27 kwietnia 2024 o godz. 10.00 i 12.00.

“Nuci rzeczka” to działanie performatywne łączące muzykę wykonywaną na żywo oraz ruch. Wspólnie z muzykami uczestnicy wydarzenia pobudzą swoje zmysły, ciała i wyobraźnię. Poprowadzą koncert choreografka i tancerka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz Anna Szawiel.

Utwory wykonają skrzypaczka Marta Piórkowska i pianista Krzysztof Kozłowski.

Czytaj więcej: Warszawa | ĄsąBąble w Hashtag Lab: "Nuci rzeczka"

Warszawa | XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego: koncert inauguracyjny

Data wydarzenia: 30-04-24

Konkurs Lutosławskiego - koncert inauguracyjnyPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza 30 kwietnia 2024 o godz. 19.00 na koncert w Filharmonii Narodowej inaugurujący XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. W roli solistów wystąpią m.in. członkowie jury i zwycięzcy poprzednich edycji Konkursu: Magdalena Bojanowicz, Adam Krzeszowiec, Tomasz Strahl i Marcin Zdunik. Towarzyszyć artystom będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy.

Zabrzmi przede wszystkim muzyka polska: Concerto grosso Krzysztofa Pendereckiego na trzy wiolonczele i orkiestrę, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę "Simple Music" Pawła Szymańskiego, Partita Witolda Lutosławskiego na skrzypce i orkiestrę, w której partię solową wykona legendarny Krzysztof Jakowicz, który osobiście znał Patrona Konkursu. Wieczór rozpocznie się wykonaniem utworu Ricercar a 6 Johanna Sebastiana Bacha w opracowaniu Antona Weberna.

Czytaj więcej: Warszawa | XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego: koncert...

Zielona Góra | 65. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda – koncert finałowy

65. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda – koncert symfonicznyPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

26 kwietnia 2024 o godz. 19.00 poznamy zwycięzców jubileuszowego 65. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda podczas koncertu finałowego, który po raz pierwszy odbędzie się Filharmonii Zielonogórskiej. Utwory finalistów prawykona Orkiestra Filharmonii pod batutą Macieja Tomasiewicza. W roli solistki wystąpi wybitna skrzypaczka Agata Szymczewska. Na koncert przybędzie Prezes Związku Kompozytorów Polskich dr Mieczysław Kominek.

Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (dawniej Konkurs Młodych Związku Kompozytorów Polskich) organizowany jest od 1958 roku. Ma na celu umożliwienie startu młodym kompozytorom polskim oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy. Wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny ZKP. Przedmiot konkursu jest każdego roku inny. W tym roku jest to utwór jednoczęściowy lub cykl miniatur na trąbkę i fortepian albo na skrzypce, altówkę lub wiolonczelę solo.

Czytaj więcej: Zielona Góra | 65. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda – koncert finałowy

Wrocław | Chór NFM pod dyrekcją Martiny Batič

Data wydarzenia: 28-04-24

NFM 28 4 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert Chóru NFM 28 kwietnia o godz. 18.00 pod dyrekcją cenionej słoweńskiej dyrygentki Martiny Batič, będzie okazją do świętowania przypadającej w 2024 roku 200. rocznicy urodzin Antona Brucknera - zabrzmi jego utwór Christus factus est, a także dzieła religijne i świeckie, pochodzące z różnych stron Europy, napisane na przestrzeni trzech wieków: Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, Franka Martina, Ambroža Čopiego i Karola Szymanowskiego.

Motet Bruknera Christus factus est na czterogłosowy chór a capella pełen jest ekspresji, dużych kontrastów zawartych w prostych ramach formalnych. Dwukrotnie powtórzonym słowom „Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył” towarzyszy enharmoniczne przejście z tonacji bemolowych do krzyżykowych, co odzwierciedla w warstwie muzycznej słowa z Listu św. Pawła do Filipian dotyczące posłuszeństwa Chrystusa Bogu aż do śmierci krzyżowej.

Muzykę polską reprezentować będą Sześć pieśni kurpiowskich Szymanowskiego – efekt jego zainteresowania folklorem ludu Kurpi, zamieszkującego Puszczę Zieloną i Puszczę Białą na Mazowszu.

Więcej o programie: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10332 

Essen | Koncert z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Data wydarzenia: 04-05-24

ESSEN – NIEMCY | Gajecka – Antosiewicz | Wesołowski | Orkiestra Kameralna 4 maja 2024 rokuPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą dyrektora Filharmonii Śląskiej Adama Wesołowskiego wystąpi podczas uroczystego koncertu zorganizowanego z okazji otwarcia wystawy w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen 4 maja 2024 o godz. 19.00, poświęconej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Tarnogórska kopalnia srebra, podobnie jak Kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wydarzenie upamiętnia także 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Solistką podczas koncertu będzie Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, która wraz z filharmonikami śląskimi ukaże publiczności klawesyn zarówno w odsłonie współczesnej, jak i barokowej. Zaprezentuje się ona w Koncercie klawesynowym d-moll Johanna Sebastiana Bacha oraz Silver Concerto Adama Wesołowskiego, gdzie oprócz tradycyjnych instrumentów, usłyszymy również dźwięki Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Czytaj więcej: Essen | Koncert z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Warszawa | 38. Warszawskie Spotkania Muzyczne

WSM 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na 38. Warszawskie Spotkania Muzyczne w dniach 10-19 maja 2024. Usłyszymy muzykę dawna i najnowszą, w tym zupełne nowości. Zagrają znani muzycy, zadebiutują na festiwalu kolejni kompozytorzy, nawet XVII-wieczni. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny!

Jak podkreśla Jarosław Siwiński - dyrektor artystyczny Spotkań "Przywołamy najlepsze i najgorsze czasy Rzeczypospolitej, akademicy ze Lwowa przywiozą nam piękną – wbrew złym czasom – muzykę, po latach przerwy powitamy orkiestrę symfoniczną w pełnym składzie, a festiwal zakończymy w niesamowitej przestrzeni postnowoczesnego kościoła na Ursynowie. Na koncercie rodzinnym tym razem będą bajki. Bajki będą wyłącznie dźwiękowe, elektroniczne i wyobrażone, a oprowadzi po nich znakomity przewodnik. Nie pomoże nam tylko ocenić, które z bajek są dla dzieci, a które dla ich rodziców. Cóż, i tak coraz trudniej to rozróżnić".

Czytaj więcej: Warszawa | 38. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Wrocław | Bolero – finał Akademii Orkiestrowej NFM

NFM 27 4 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert wieńczący tegoroczną edycję Akademii Orkiestrowej NFM odbędzie się 27 kwietnia 2024 o godz. 18.00. Wezmą w nim udział instrumentaliści NFM, uczestnicy dwóch akademii orkiestrowych – z NFM oraz Staatskapelle Berlin, a poprowadzi ich pochodzący z Chin Jong-Jie Yin, który wygrał XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W roli solistki wystąpi kazachska skrzypaczka Meruert Karmenova.

W programie znajdą się cieszące się ogromną popularnością Bolero Maurice’a Ravela i Uwertura kubańska Georga Gershwina.

Laureatka II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego wykona II Koncert skrzypcowy patrona konkursu, należący do jego najpopularniejszych kompozycji. Po przerwie artyści wykonają suitę Henryka Warsa Szkice miejskie, napisaną na początku lat pięćdziesiątych XX w. po emigracji kompozytora do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Czytaj więcej: Wrocław | Bolero – finał Akademii Orkiestrowej NFM

Opole | Harfa? Najlepiej dwie!

FO 10 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Harfiści z Polski i Kostaryki - Juliusz Wesołowski i Carlos Roberto Peña Montoya - wystąpią na estradzie Filharmonii Opolskiej 10 maja 2024 o godz. 19.00 z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą Wojciecha Rodka. W ich wykonaniu usłyszymy wykwintne dzieła kompozytorów różnych epok.

Dwie harfy wziął na tapet współczesny polski kompozytor, Maciej Małecki. Concertino w dawnym stylu na dwie harfy i orkiestrę smyczkową wpisuje się w postmodernistyczny nurt twórczości muzycznej; znajdujemy w nim również odwołania do dawnych stylów.

Czytaj więcej: Opole | Harfa? Najlepiej dwie!

Lusławice | BISMA Bacewicz International Summer Music Academy 2024

BISMA 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tegoroczna edycja BISMA Bacewicz International Summer Music Academy odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w dniach 8-15 września 2024. Akademia przeznaczona jest dla pianistów - studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych oraz dla szczególnie uzdolnionych uczniów liceów muzycznych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 lipca.

Lekcje mistrzowskie podczas Akademii poprowadzą: Dmitri Alexeev i Claudio Martinez-Mehner (grupa I) oraz Oliver Schnyder i Ilya Maximov (grupa II).

Każdy uczestnik ma zagwarantowane cztery 60-minutowe lekcje mistrzowskie (dwie z wybranym profesorem z grupy I oraz dwie z wybranym profesorem z grupy II), a także noclegi w pokoju jednoosobowym w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego; pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja), możliwość indywidualnych ćwiczeń w studiach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego; możliwość udziału w koncertach i wydarzeniach towarzyszących organizowanych przez BISMA.

Czytaj więcej: Lusławice | BISMA Bacewicz International Summer Music Academy 2024