Polmic - FB

aktualności

„Z klasyką przez Polskę”: Urszula Kryger i Paweł Cłapiński

NIMiTW dniach 24–26 września 2021 polska muzyka zabrzmi w wykonaniu jej znakomitych interpretatorów – mezzosopranistki Urszuli Kryger i pianisty Pawła Cłapińskiego – w Centrum Kultury i Bibliotece w Przytyku, w Sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Samorządowej w Mogielnicy i w Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach. Koncerty odbędą się w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Jedna z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek Urszula Kryger jest profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach muzycznych, otrzymując wysokie nagrody. W 1995 roku wystąpiła w La Scali z recitalem pieśni Fryderyka Chopina. Rok później z wielkim sukcesem debiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie w operze Kopciuszek G. Rossiniego w partii Angeliny. Występowała z takimi wybitnymi dyrygentami, jak Jan Krenz, Jerzy Semkow, Rafael Frühbeck de Burgos, Sir Colin Davis, Armin Jordan. Szczególną uwagą obdarza muzykę kameralną – jej sztuka interpretacji pieśni łączy w sobie perfekcyjność z niezwykłą naturalnością. Urszula Kryger dokonała wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i firm fonograficznych. Paweł Cłapiński, związany z Akademią Muzyczną im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi, jest również korepetytorem w łódzkim Teatrze Wielkim. Niejednokrotnie zdobywał nagrody ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych zarówno jako solista, jak i najlepszy pianista-partner znanych śpiewaków. W latach 2016-2018 był członkiem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie w klasie fortepianu Eytana Pessena.

W wykonaniu artystów podczas najbliższych koncertów usłyszymy najpiękniejsze pieśni Fryderyka Chopina, Władysława Żeleńskiego, a także Vincenza Belliniego, Gioacchina Rossiniego i Giacoma Pucciniego.

Wstęp wolny! Informacja o zaproszeniach – na stronie https://nimit.pl/ 

Sopot | XVII Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat”

MundusDo Sopotu wraca stacjonarnie Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat”! W 17. edycji festiwalu w dniach 22–26 września 2021 weźmie udział 15 chórów z całego świata. Gościem festiwalu będzie tegoroczny zdobywca nagrody „Fryderyk” – zespół Art’n’Voices.

Ze względu na sytuację epidemiczną część konkursowa odbędzie się dwutorowo. Polskie chóry wystąpią podczas przesłuchań na żywo w Kościele Gwiazda Morza. Natomiast chóry zagraniczne wezmą udział w wirtualnej odsłonie festiwalu. W konkursie na żywo staną w szranki chóry z Płocka, Wągrowca, Grudziądza, Wejherowa oraz reprezentanci Trójmiasta. Do konkursu on-line zgłosiło się osiem chórów z całego globu: Białorusi, Brazylii, Chin, Filipin, Meksyku, Słowacji i po raz pierwszy w festiwalu weźmie udział chór z Indonezji.

W ramach festiwalu odbędą się również koncerty towarzyszące w sopockich kościołach, Sopot Centrum oraz w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie dla podopiecznych tejże placówki. W programie festiwalu są również dwa koncerty dedykowane Sopotowi z okazji 120. rocznicy nadania praw miejskich w wykonaniu Chóru Festiwalowego Mundus Cantat oraz uczniów Sopockiej Szkoły Muzycznej. Podczas Koncertu Finałowego 25 września w auli Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego wystąpi zespół wokalny Art’n’Voices wykonujący polską muzykę współczesną, który w 2015 roku podczas festiwalu „Mundus Cantat” zdobył nagrodę Grand Prix.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://munduscantat.pl/ 

Białystok | 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2021”

HajnówkaPo raz czterdziesty chóry z całego świata zaprezentują się w Polsce na największym i najbardziej prestiżowym Festiwalu muzyki cerkiewnej. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku odbędzie się w dniach 21–26 września 2021.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów. O prestiżowe I nagrody chórzyści walczą w konkursie ocenianym przez jury składające się z najznamienitszych kompozytorów i dyrygentów śpiewu cerkiewnego. Jury od wielu lat przewodniczy Romuald Twardowski, wybitny polski kompozytor i pedagog. Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie – a więc chóry świeckie, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Odbywa się on nieprzerwanie od 1982 r.

Do udziału w jubileuszowej edycji Festiwalu zostały zakwalifikowane i zaproszone 32 chóry z 18 krajów Europy, Azji i Afryki. Zwieńczeniem trwającego pięć dni święta muzyki będzie wyjątkowy koncert galowy podczas którego, oprócz laureatów, wystąpi Chór, który w 1982 r. zakończył I edycję Festiwalu tj. Dni Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 1982” – Zespół Muzyki Cerkiewnej ks. Jerzego Szurbaka z udziałem znakomitych solistów, m.in. prof. Jadwigi Rappé. Zespół wystąpi również 19 września w Kościele Najświętszej Bogurodzicy na warszawskim Bemowie w ramach koncertu promującego Festiwal.

Patronat nad Festiwalem objął Związek Kompozytorów Polskich.

Szczegółowy program – na stronie www.festiwal-hajnowka.pl 

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021 – zgłoś kandydaturę!

KoryfeuszRozpoczyna się 11. edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Do 29 września 2021 do DO GODZ. 23.59 za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można przesyłać kandydatury do nagrody w kategoriach: „Osobowość roku”, „Wydarzenie roku” oraz „Nagroda honorowa”, a także „Odkrycie roku” dla debiutujących artystów. Zgłoszeń mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.

Wyboru nominowanych z nadesłanych zgłoszeń dokona Rada Programowa Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Nagrodę w kategorii „Odkrycie roku” przyznaje publiczność w otwartym głosowaniu internetowym, które odbędzie się między 8 a 13 października na stronie www.koryfeusz.org.pl. Laureatów w trzech pozostałych kategoriach w drodze tajnego głosowania wybierze Kolegium Elektorów, którego członkami są przedstawiciele organizacji i instytucji muzycznych w kraju oraz wszyscy dotychczasowi laureaci nagrodzeni Koryfeuszem Muzyki Polskiej.

Ogłoszenie zwycięzców nastąpi podczas gali transmitowanej i realizowanej w studiu TVP Kultura 14 listopada 2021 roku. Laureaci otrzymają statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka, rektora warszawskiej ASP.

Regulamin oraz wszelkie szczegóły dotyczące nagrody dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

O NAGRODZIE

Czytaj więcej: Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021 – zgłoś kandydaturę!

Gorzów | „Potęga koloru”: koncert inaugurujący sezon artystyczny 2021 / 2022 w Filharmonii Gorzowskiej

FGNowy sezon 2021 / 2022 w Filharmonii Gorzowskiej zainaugurowany zostanie 24 września o godz. 19.00 muzyką kompozytorów polskich i rosyjskich. Ich utwory, prezentujące niezwykłe obrazy, pejzaże, opowieści i nastroje i będące wyrazem wielkiego kunsztu oraz wyobraźni każdego z twórców, zaprezentuje Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Przemysława Fiugajskiego. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz.

Szkice miejskie powstały, gdy Henryk Wars mieszkał już w Ameryce. Ten „jazzujący”, pokrewny stylistyce gershwinowskiej tryptyk orkiestrowy odmalowuje pejzaż amerykańskiej metropolii, zachwycając niebywałym polotem i swobodą instrumentacji. Podczas koncertu usłyszymy I część suity – Wieżowce.

II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego to już echa Podhala i muzyki góralskiej. Dzieło wymykające się wszelkim znanym schematom harmonicznym, kolorystycznym czy formalnym zahipnotyzowało całą muzyczną Europę pierwszej połowy XX wieku. Do jego napisania namówił, a nawet trochę przymusił kompozytora przyjaciel – Paweł Kochański – pierwszy wykonawca partii solowej oraz autor kadencji.

Rosyjska ludowość oraz wschodni koloryt przenikać będą natomiast malowniczą muzykę Świtu nad rzeką Moskwą Modesta Musorgskiego oraz baśniową suitę z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego, która zaskakuje błyskotliwą orkiestracją i niezwykłą muzyczną ekspresją.

Udział w przygotowaniu koncertu brała Sabrina Stachel, uczestniczka programu „Dyrygent-rezydent”, realizowanego przez przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Informacja prasowa organizatorów

Informacja o biletach: https://www.filharmoniagorzowska.pl/ 

Kąśna Dolna | Prawykonanie utworów Macieja Jabłońskiego i Wojciecha Ziemowita Zycha

Centrum PaderewskiegoCentrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na koncert flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz, który odbędzie się w piątkowy wieczór 24 września 2021 o godz. 18.00. Prezentem dla melomanów będą dwa światowe prawykonania: utworu Wojciecha Ziemowita Zycha na 2 flety i fortepian oraz kompozycji Paralela na 2 flety i fortepian Macieja Jabłońskiego.

Łukasz Długosz uznany jest przez krytykę za jednego z najbardziej znanych polskich flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Laureat wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywca czołowych nagród na kilkunastu prestiżowych konkursach międzynarodowych koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Prowadzi również działalność pedagogiczną. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Agata Kielar-Długosz jest uznaną flecistką i propagatorką muzyki polskiej. W roli solistki grała ze wszystkimi orkiestrami w Polsce; występuje również nierzadko z zachodnioeuropejskimi renomowanymi orkiestrami. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Przy fortepianie flecistom towarzyszyć będzie Andrzej Jungiewicz – dr hab., prof. AM, związany z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Podczas koncertu oprócz premier najnowszych dzieł polskich kompozytorów usłyszymy Melodię op. 16 nr 2 Ignacego Jana Paderewskiego, Good Night op. 63 na flet altowy i fortepian Henryka Mikołaja Góreckiego, Mazurka op. 33 na dwa flety i fortepian Fryderyka Chopina oraz Oblivion na dwa flety i fortepian Astora Piazzolli.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dodatkowe informacje: https://www.centrumpaderewskiego.pl/ 

Mińsk Mazowiecki | Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego: spotkania edukacyjne

Czas sztukiFundacja „Czas sztuki” zaprasza w dniach 18 i 27 września 2021 w ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego na edukacyjne spotkania muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z okazji 600-lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki.

Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce 18 września 2021 o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, drugie – 27 września o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Piotra Skrzyneckiego w Miejskiej Szkole Artystycznej im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim.

Udział w spotkaniach „Natura smyczkiem malowana" weźmie kwartet smyczkowy The Time Quartet. Artyści zabiorą słuchaczy w podróż przyrodniczą, podczas której dzięki przepięknym kompozycjom klasycznym odwiedzimy wspólnie zarówno polskie lasy, jak i egzotyczną dżunglę. W programie znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Dymitra Szostakowicza, a także Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena i Felixa Mendelssohna.

Wstęp wolny! Dofinansowano ze środków budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/events/419254326206009/ 

Warszawa | „Warszawska Jesień” 2021: spotkanie z rumuńską kompozytorką Doiną Rotaru

WJ22 września 2021 o godz. 12.00 w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich (Rynek Starego Miasta 27) będzie miało miejsce spotkanie z rumuńską kompozytorką Doiną Rotaru. Partnerem wydarzenia, organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, jest Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

Urodzona w 1951 roku rumuńska kompozytorka Doina Rotaru uzyskała licencjat oraz magisterium z kompozycji w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie. Studiowała tam w latach 1970–1975 u Tiberiu Olaha. Od 1996 roku jest profesorem kompozycji, a od 2008 roku kierownikiem katedry kompozycji na tej samej uczelni. Jej imponujący dorobek obejmuje niemal każdy gatunek muzyczny: od utworów solowych, kameralnych, chóralnych po orkiestrowe, od utworów łączących muzykę instrumentalną z elektroniczną po muzykę teatralną. Płyty z jej muzyką zostały wyprodukowane przez Attacca Productions (Amsterdam), Romania Radio Broadcasting Corporation, Electrecord (Bukareszt).

Dzieła Doiny Rotaru prezentowane były na wielu koncertach i festiwalach na całym świecie: w Europie, na Dalekim Wschodzie, Australii, Kanadzie, Ameryce Północnej i Południowej. Niektóre utwory zostały zamówione przez Radio France, Radio Graz, Suntory Hall Tokyo, francuskie Ministerstwo Kultury, festiwal „Warszawska Jesień”, Stockholm Saxophone Quartet, zespoły i solistów z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii. Doina Rotaru otrzymała nagrody Akademii Rumuńskiej (Bukareszt, 1996) i Związku Kompozytorów Rumuńskich (1981, 1986, 1990, 1994, 1997, 2001, 2004 i 2007). Za II Symfonię zdobyła w 1994 roku I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie GEDOK (Mannheim).

Spotkanie z nią w językach polskim i angielskim poprowadzi znawca muzyki współczesnej - muzykolog Krzysztof Kwiatkowski. Udział w spotkaniu potwierdzili prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, dyrektor Festiwalu Jerzy Kornowicz i muzycy, którzy wezmą udział w koncercie jubileuszowym Doiny Rotaru: koncert odbędzie się następnego dnia, 23 wrzesnia o godz. 17.00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Szczegółowy program: https://warszawska-jesien.art.pl/2021/program 

Chlewiska | IV Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier: koncert Reed Connection

Czas sztuki19 września 2021 o godz. 15.00 w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka" w Chlewiskach Powiatu siedleckiego w ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier wystąpi zespół Reed Connection.

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w tym roku „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" odbywają się po raz czwarty.

Trio Reed Connection tworzą soliści Filharmonii Zielonogóskiej: oboista Michał Mogiła, klarnecista Jarosław Podsiadlik i fagocista Rafał Dołęga. W programie koncertu znajdą się arcydzieła muzyki klasycznej, jak i również muzyka filmowa i rozrywkowa, zabrzmią m. in. utwory Ludwiga van Beethovena, Henriego Tomasiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, George’a Gershwina, Leo Delibesa, Claude’a Debussy’ego i Carlosa Gardela.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu koncertowego jest bezpłatny!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB