Polmic - FB

aktualności

Łochów | Mazowieckie Muzyczne Spotkania w Pałacu Łochów

Czas sztukiKolejny koncert w ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier będzie miał miejsce w Pałacu Łochów 31 października 2021 o godz.17.00.

Ten dziewiętnastowieczny pałac należał do znamienitych polskich rodów arystokratycznych: Hornowskich, Downarowiczów, Zamoyskich i Kurnatowskich. Bywał w nim również Cyprian Kamil Norwid (babka poety, Anna z Sobieskich Zdzieborska i Józefa Hornowska były siostrami), którego 200. rocznica urodzin obchodzona jest w tym roku. W tym malowniczym miejscu wystąpią skrzypek Maksymilian Grzesiak i pianistka Iwona Sukienik, którzy zaprezentują utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Arvo Pärta.

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w tym roku „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" odbywają się po raz czwarty.

Wstęp bezpłatny! Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Warszawa | Nadzwyczajny koncert w Filharmonii Narodowej: Bach i Kilar

FN31 października 2021 o godz. 20.00 Filharmonia Narodowa zaprasza na Nadzwyczajny Koncert „Bach – Kilar”. Dzieła tych geniuszy usłyszymy w mistrzowskim wykonaniu artystów Filharmonii oraz Krzysztofa Jakowicza i Jakuba Jakowicza. Mistrz ojciec i mistrz syn na jednym koncercie to „nie lada gratka” dla melomanów!

W pierwszej części koncertu zabrzmią najbardziej znane i lubiane skrzypcowe utwory Johanna Sebastiana Bacha: Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041, Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042 oraz Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka.

W drugiej części artyści zapraszają słuchaczy do świata przepięknej muzyki Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej oraz solistów: Marii Lewickiej (flet), Piotra Lisa (obój), Grzegorza Wołczańskiego (klarnet) i Danuty Kojro-Pawulskiej (klawesyn, fortepian). Artyści zaprezentują muzykę z filmów Z dalekiego kraju, Pan Tadeusz, Smuga cienia, Cwał, Kronika wypadków miłosnych, Pianista, Rodzina Połanieckich, Trędowata, Ziemia obiecana oraz Zazdrość i medycyna.

Koncert poprowadzi znany dziennikarz radiowy Paweł Sztompke.

Informacja prasowa organizatorów

Bilety: https://bit.ly/3v0XzBp 

Katowice | Koncert z okazji 70. rocznicy urodzin Krzysztofa Baculewskiego

BaculewskiNie od dziś wiadomo, że urodziny najlepiej świętować w gronie przyjaciół. Krzysztof Baculewski swoje 70-lecie będzie celebrował 30 października 2021 o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR razem z Cameratą Silesią, z którą współpracuje od niemal trzech dekad.

Baculewski w oryginalny sposób łączy zdobycze współczesnego języka muzycznego z tradycją wyznaczoną przez wielkich mistrzów – trudno zatem wyobrazić sobie bardziej odpowiednich interpretatorów jego twórczości niż śląscy śpiewacy, którzy z równą wprawą wykonują dzieła od renesansu po czasy dzisiejsze. Poza Nox ultima, nox beata wszystkie znajdujące się w programie utwory napisane zostały z myślą o Cameracie, a The Profane Anthem to Anne, łączący barwowe jakości z duchem baroku spod znaku Henry’ego Purcella, zapoczątkował wspólną artystyczną drogę kompozytora i Anny Szostak. Będziemy też świadkami koncertowego prawykonania Glosy – sonorystycznego (zgodnie z tytułem) komentarza dotyczącego sztuki i otaczającej rzeczywistości, który swoją premierę miał w wirtualnej przestrzeni w 2020 roku.

Czeka nas również premiera najnowszego utworu Baculewskiego na kwartet solistów, 8-głosowy chór mieszany i kwintet smyczkowy L’ordre règne à Varsovie. „‘Porządek panuje w Warszawie’ – to opublikowany w dzienniku ‘Le Moniteur’ przez popularnego w XIX w. grafika, ilustratora i karykaturzystę Grandville’a wizualny komentarz do wypowiedzi francuskiego ministra spraw zagranicznych Horace’a Sébastianiego, który tymi słowy skwitował upadek powstańczej Warszawy we wrześniu 1831 roku” – pisze o źródłach swoich inspiracji kompozytor. „Zresztą – sentencję tę można ironicznie odnieść do wielu innych sytuacji i historycznych, i teraźniejszych. Litografia Grandville’a w zestawieniu z moralitetem Juliana Tuwima tworzą parę intelektualnych narzędzi oglądu rzeczywistości, do których niżej podpisany pozwolił sobie dodać warstwę muzyczną. Dnia 21 października 2021 roku mija 190 lat od upadku Powstania Listopadowego”.

Agnieszka Nowok-Zych

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bilety: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/camerata-silesia-baculewski-koncert-z-okazji-70-rocznicy-uro 

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: premiera „Alinea” Hanny Kulenty

POSIWażną misją Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa jest promocja muzyki polskiej – i tej historycznej, i najnowszej. Zawsze wielką radością i satysfakcją jest dla zespołu udział w prawykonaniach dzieł i taką okazją będzie koncert 30 października 2021 o godz. 19.00: w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zabrzmi najnowszy utwór Hanny Kulenty, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Hanna Kulenty – jedna z najciekawszych indywidualności kompozytorskich współczesnej polskiej sceny muzycznej – w swym bogatym i różnorodnym dorobku ma także kompozycje na różne instrumenty solowe, wykorzystując ich potencjał „do ujawniania realności i nierealności”, a solistom towarzyszy zwykle orkiestra o rozbudowanym składzie. Jej Alinea odwołuje się do konwencji koncertu, ale gatunek jest tu jednak umowny, upłynniony, pozostaje na usługach treści muzycznej i doświadczeniowej. Utwór jest jednoczęściowy, zbudowany na dialogu linii melodycznych klarnetu i fortepianu, którym towarzyszy duży zespół orkiestrowy. Główny temat o charakterze pseudotonalnym wybrzmiewający w instrumentach solowych ma być dialogiem dwóch światów. Solistą zapowiadającej się bardzo atrakcyjnie premiery będzie klarnecista Roman Widaszek, charyzmatyczny i wszechstronny wirtuoz swego instrumentu, artysta o imponującym dorobku koncertowym i nagraniowym.

Obok wyczekiwanej premiery nowego dzieła usłyszymy także dwa inne, atrakcyjne utwory: koncertową suitę Peleas i Melisanda Jeana Sibeliusa i młodzieńczą Symfonię G-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta. Koncert poprowadzi George Tchitchinadze – jeden z najbardziej lubianych muzyków Gruzji, który współpracował z wieloma polskimi orkiestrami, a wszystkie jego koncerty w naszym kraju spotykały się z gorącym przyjęciem.

Transmisja pierwszej część koncertu (Mozart, Kulenty) na kanale YouTube i na www.sinfoniaiuventus.pl.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje: www.sinfoniaiuventus.pl 

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: premiera „Alinea” Hanny Kulenty

Gdynia | „Requiem” Pawła Łukaszewskiego w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz

Polski Chór KameralnyW tym roku mija 80. rocznica męczeńskiej śmierci polskiego franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie Auschwitz. 30 października 2021 o godz. 19.30 w gdyńskim kościele Ojców Franciszkanów w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego, orkiestry Sinfonia Varsovia i solistów pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego zabrzmi Requiem Pawła Łukaszewskiego.

Miejsce uroczystego koncertu jest nieprzypadkowe. To właśnie kaplicę pw. św. Antoniego, stanowiącą podwaliny obecnego kościoła, w maju 1937 roku osobiście poświęcił przyszły święty. Koncert pod patronatem Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Wojdy odbędzie się dzięki współpracy z Zakonem Franciszkanów, wsparciu MKDNiS oraz władz miasta Gdańska i Gdyni.

Postać św. Maksymiliana Marii Kolbego jest znana w Polsce, ale także na świecie, z powodu heroicznego czynu, na jaki Franciszkanin zdobył się w roku 1941. Zakonnik oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Gdy zdecydował się iść na śmierć powiedział: „Chcę dodać innym odwagi do życia”. Został pierwszym Polakiem kanonizowanym po II wojnie światowej.

𝘙𝘦𝘲𝘶𝘪𝘦𝘮 (łac. „odpoczynek“) to kompozycja mszalna, wykonywana w dzień zaduszny i podczas uroczystości żałobnych. W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych Requiem Pawła Łukaszewskiego zaprezentują światowej sławy polskie zespoły, a w roli solistów wystąpią włoska sopranistka Roberta Mameli i Adam Krużel (baryton).

Wstęp wolny!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://www.polskichorkameralny.pl/pl/ 

Bielsko-Biała i Szczyrk | II Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”

BeskidW dniach 29–31 października 2021 roku odbędzie się w Bielsku-Białej i Szczyrku już druga edycja Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics” organizowanego przez fundację Temida Arts & Business – w tym roku największe tego typu wydarzenie w polskich Beskidach.

Już jego pierwsza odsłona w 2019 roku wzbudziła ogromne zainteresowanie melomanów i ogólnopolskich mediów, sprowadzając do Bielska-Białej takiej światowej klasy artystów, jak Charlie Siem i Valentina Igoshina. W tym roku wystąpią najlepsi wykonawcy z Polski (Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer, Baltic Neopolis Virtuosi) oraz Narodowa Orkiestra Kameralna Słowacji „Slovak Sinfonietta” pod batutą Martina Leginusa z solistkami Klárą Přecechtělovą i Bibiáną Bienikovą. Dodatkowo koncerty festiwalowe odbędą się także poza Bielsko-Białą – w słynnej z dzieł magicznego realizmu Galerii Bator Art w Szczyrku. Usłyszymy dzieła romantyczne i muzykę współczesną, w tym utwory Fryderyka Chopina i Romualda Twardowskiego.

Ponadto w ramach festiwalu czołowi polscy specjaliści z zakresu optymalnej aranżacji akustycznej i sprzętowej domowych wnętrz poprowadzą warsztaty. To na pewno będzie w tym regionie wyjątkowa uczta muzyczna i artystyczna.

„stART – cykl koncertów" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program i bilety: https://klasyka.eu/ 

Katowice | Paderewski na Śląsku

FSKoncert symfoniczny w Filharmonii Śląskiej 29 października 2021 o godz. 19.00 będzie upamiętnieniem 120. rocznicy jedynego koncertu Ignacego Jana Paderewskiego na Śląsku: odbył się on właśnie w budynku, w którym od 1945 roku mieści się Filharmonia. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego oraz pianisty Krzysztofa Książka zabrzmią dzieła samego Paderewskiego, a także Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.

Rozpocznie koncert Uwertura Es-dur Paderewskiego, pochodząca z młodzieńczego okresu twórczości kompozytora. Będzie ona swego rodzaju introdukcją do Koncertu fortepianowego a-moll tego samego twórcy. Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Książek, półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).

Trzecim punktem programu będzie Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego, zorkiestrowana przez Grzegorza Fitelberga. Jest najbardziej znana z całego cyklu, mieszczącego się w op. 4, a spopularyzował ją nie kto inny, jak właśnie Ignacy Jan Paderewski, oczywiście w jej oryginalnej wersji – fortepianowej. Koncert zakończy poemat symfoniczny Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza.

Informacje prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 

Warszawa | „Schaeffer Arts Fight” – 13. edycja Festiwalu Era Schaeffera

Era29 października 2021 o godz. 19.00 podczas XIII Ery Schaeffera w warszawskim Basenie Artystycznym będzie miał miejsce multimedialny spektakl pt. Schaeffer Arts Fight – energetyczna „Walka o sztukę” z perspektywy dzieł Mistrza Schaeffera.

Wszyscy, którzy znają awangardową twórczość prof. Bogusława Schaeffera, dobrze wiedzą, że każde spotkanie z dziełami Mistrza, łączącymi w niezwykły sposób teatr muzykę, taniec, grafikę i sztuki wizualne oraz grę aktorką, ma unikatowy charakter i jest niezwykłym przeżyciem na poziomie estetycznym i filozoficznym. Tak będzie i tym razem.

Cytując Macieja Sobocińskiego, który wyreżyserował wszystkie spektakle w ramach projektu Era Schaeffera od jego powstania „Era Schaeffera XIII zaskoczy swoją oryginalną formą jak żadna dotąd. Oparta w całości na schaefferowskim nieprzewidywalnym dialogu biorących w niej udział artystów stanie się niekonwencjonalnym pojedynkiem o Człowieka / Prawdę i Istotę Sztuki”.

W spektaklu wystąpią: Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Sean Palmer, Marcel Wiercichowski, Witold Jurewicz, Janusz Radek, Marcin Wyrostek & Coloriage, Paweł Tomaszewski i Małe Instrumenty.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wydarzenie dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Dofinansowano go także ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z funduszu promocji kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Katarzyna Socha

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: http://aureaporta.eu/ 

Toruń | „Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze”: 230. rocznica śmierci Wolfganga Amadeusa Mozarta

TOS„Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze” to projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów i ważnych rocznic z nimi związanych, przypadających na rok 2021. Z okazji 230. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusa Mozarta 28 października w Kinie Centrum CSW o godz. 16.00 odbędzie się projekcja filmu Nanerl, siostra Mozarta oraz 29 października o godz. 19.00 – koncert Requiem pamięci Mozarta w Sali Koncertowej CKK Jordanki.

TOSProjekt odwołuje się do takich rocznic, jak 280. rocznica śmierci A. Vivaldiego, 100. rocznica śmierci C. Saint-Saënsa, 50. rocznica śmierci I. Strawińskiego, 230. rocznica śmierci W. A. Mozarta, 100. rocznica śmierci W. Żeleńskiego, 120. rocznica śmierci G. Verdiego oraz 110. rocznica śmierci G. Mahlera.

Udział w najbliższym koncercie wezmą Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Chór Politechniki Bydgoskiej, Chór Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Adama Banaszka; w roli solistów wystąpią Maria Rozynek-Banaszak (sopran), Elżbieta Wróblewska (mezzosopran), Sylwester Smulczyński (tenor) i Grzegorz Szostak (bas). W interpretacji artystów usłyszymy Requiem d-moll KV 626 Mozarta oraz IV Symfonię „Los Angeles" Arvo Pärta.

Spotkanie wprowadzające do koncertu, które poprowadzi Andrzej Sułek, rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wstęp do kina jest wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie CKK Jordanki oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Informacja o biletach na koncert – na stronie https://tos.art.pl/