Polmic - FB

aktualności

Gliwice | Jubileusz Gliwickiej Orkiestry Kameralnej

GOKGliwicka Orkiestra Kameralna zaprasza 9 października 2021 roku o godz. 18.00 do sali Scena Bojków (ul. Parkowa 5) w Gliwicach-Bojkowie na koncert z cyklu „Mistrzowskie interpretacje”. Koncert jest finałowym akcentem obchodów 20-lecia Orkiestry, która nie mogła świętować jubileuszu wraz ze swoją publicznością na żywo w 2020 roku.

Cykl „Mistrzowskie Interpretacje” realizowany jest przez Gliwicką Orkiestrę Kameralną od 2005 roku. Dzięki współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach zespół po raz pierwszy zagra w nowej sali na Scenie Bojków.

Program koncertu będzie częściowo nawiązywać do zrealizowanego koncertu online, który w ramach jubileuszu 20-lecia udało się GOK nagrać w Studiu Polskiego Radia Katowice im. Jerzego Haralda w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Kultura w sieci”. Z tego nagrania wydano również dzięki wsparciu STOART-u jubileuszową płytę CD, która jest już w sprzedaży zarówno online, jak i w wybranych sklepach muzycznych i sieci Empik w kraju. Zarówno koncert online, jak i CD są dostępne na stronie www.gliwickaorkiestra.pl.

Gliwicka Orkiestra Kameralna wystąpi pod batutą znakomitego polskiego dyrygenta młodego pokolenia Macieja Tomasiewicza, asystenta Andrzeja Boreyki w Filharmonii Narodowej i kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Maestro poprowadził również GOK podczas nagrania jubileuszowego CD. Solistą koncertu będzie ceniony polski pianista, kameralista i pedagog Piotr Sałajczyk, laureat nagrody „Fryderyk” oraz „Orfeusz”, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. W wykonaniu artystów usłyszymy Serenadę op.2 Mieczysława Karłowicza, Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Wolfganga Amadeusa Mozarta i Symfonię nr 45 „Pożegnalną” Josepha Haydna.

Koncert jest finansowany z budżetu miasta Gliwice.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

http://www.gliwickaorkiestra.pl/ 

Rzeszów | Rzeszowska Jesień Muzyczna po raz piąty!

Rzeszowska JesieńV Rzeszowska Jesień Muzyczna, organizowana co roku przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, odbędzie się w dniach 9–24 października 2021 w Klasztorze oo. Dominikanów oraz Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kluczową ideę programową oddaje podtytuł tegorocznego festiwalu „Zapomniana muzyka” – jego celem jest prezentacja polskiej rzadko wykonywanej muzyki kameralnej różnych epok oraz ukazywanie jej w kontekście europejskich trendów estetycznych. W programie znajdą się m.in. utwory Juliusza Zarębskiego, Ignacego Friedmana, Mieczysława Wajnberga, Karola Szymanowskiego, a także Sebastiana Perłowskiego.

Wystąpią tacy cenieni i wszechstronni muzycy, jak Jakub Jakowicz, Bartłomiej Wezner, Piotr Lato, Bartosz Koziak, Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak, Artur Rozmysłowicz, Dominik Płociński, Celina Kotz, Magdalena Bojanowicz, Piotr Różański, Agnieszka Kozło i Katarzyna Wasiak.

Festiwal będzie również transmitowany na kanale YouTube Stowarzyszenia. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny! Dofinansowano w ramach programu „Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program i informacje o obowiązkowych bezpłatnych wejściówkach – na stronie www.spmk.com.pl/projekt/jesien 

I Festiwal „Brzmienie Fest"

Brzmienie FestFestiwal „Brzmienie Fest" to pierwsza edycja nowego projektu muzycznego Fundacji Kultura Brzmienia, która odbędzie się w województwie dolnośląskim w dniach 9 października – 13 listopada 2021. Motywem przewodnim tego cyklu koncertów jest muzyka XX i XXI wieku w aranżacjach na różne zespoły instrumentalne i w wykonaniu cenionych polskich artystów.

Festiwal odbędzie się w kilku pięknych miejscach regionu: w Zamku na Wodzie w Wojnowicach (9 i 29 października), w Zamku Kliczków (6 i 13 listopada) oraz w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy (5 listopada). Udział w Festiwalu wezmą Time Quartet, Reed Connection Trio, Repercussion Percussion Group, flecistka Ewelina Zawiślak, skrzypek Maksymilian Grzesiak, mezzosopranistka Anna Werecka-Gryć, a także pianistki Kinga Firlej-Kubica i Iwona Sukienik. Ważne miejsce w programie Festiwalu zajmuje muzyka polska: w interpretacji artystów usłyszymy m. in. utwory Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Aleksandra Tansmana, Antoniego Szałowskiego, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Justyny Kowalskiej-Lasoń i Aleksandra Brycha.

Misją Fundacji Kultura Brzmienia jest zapraszanie ludzi do świata kultury: zajmuje się organizacją wydarzeń artystycznych, łącząc muzykę z innymi dziedzinami sztuki. I Festiwal „Brzmienie Fest” jest współfinansowany przez Fundację PZU i Fundację „Lotto" im. Haliny Konopackiej.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Fundacji: https://www.facebook.com/fundacjakulturabrzmienia/ 

Jelenia Góra | „Scena dla Muzyki Polskiej": Polish Violin Duo

FDFilharmonia Dolnośląska zaprasza publiczność 7 października 2021 o godz. 13.00 na koncert kameralny współorganizowany z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena dla Muzyki Polskiej”. Utwory wybitnych polskich kompozytorów zaprezentuje Polish Violin Duo.

Duet był nominowany do ostatniej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „odkrycie roku” za niekonwencjonalność w klasycznej formie duetu. Muzycy są jeszcze studentami Akademii Muzycznych w Poznaniu i Łodzi, a mają już na swoim koncie ponad 180 nagród zdobytych na konkursach na całym świecie. Do najważniejszych osiągnieć duetu należą I nagroda i sześć nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) oraz I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Niemczech (2019).

W najbliższy czwartek duet skrzypcowy wykona dwa Duo Concertante B-dur na dwoje skrzypiec op. 16 nr 3 Joachima Kaczkowskiego, Kaprysy z op. 18 Henryka Wieniawskiego, Suity na dwoje skrzypiec Grażyny Bacewicz i Michała Spisaka oraz Sonatinę Tadeusza Paciorkiewicza.

Koncert jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Informacje o biletach – na stronie https://filharmonia.jgora.pl/ 

Katowice | 9. Festiwal Prawykonań: premiera instalacji dźwiękowej Barbary Kingi Majewskiej „Ciasne przejście o stromych ścianach”

NOSPRInstalacja dźwiękowa Barbary Kingi Majewskiej Ciasne przejście o stromych ścianach, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 10 października o godz. 16.00 w foyer NOSPR w ramach 9. Festiwalu Prawykonań, opowiada historię elementu scenografii operowej. W instalacji stanie się on źródłem dźwięków – umieszczone w nim głośniki będą emitować dźwięki, z którymi dialog podejmą muzycy.

Barbara Kinga Majewska określa swoją instalację jako rzeźbę dźwiękową z muzyką na żywo: udział w premierze weźmie sama kompozytorka, a także altowiolistka Aleksandra Batog i wiolonczelistka Danuta Sobik-Ptok.

Punktem wyjścia dla instalacji jest horyzont teatralny z inscenizacji opery Walkiria Richarda Wagnera – mierzący 36 metrów długości i 7 metrów szerokości, ręcznie malowany, płócienny brezent. Podczas przedstawień, zwieszany ze sztankietu w głębi sceny, zamykał swoją powierzchnią przestrzeń należącą do spektaklu. Po czternastu przedstawieniach trafił w 1989 roku do magazynu i pozostał w nim przez kolejne 30 lat. W tym roku zostanie przeniesiony do foyer siedziby NOSPR w Katowicach: zamiast tłumić dźwięki, będzie tworzył dla nich rozległą i otwartą czarę.

Wydarzenie niebiletowane, wstęp wolny!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://nospr.org.pl/pl 

Olsztyn | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" 2021

OMBRusza kolejna edycja warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej organizuje od kilku lat w całej Polsce. Pierwsze warsztaty w 2021 roku odbędą się w ramach olsztyńskiego festiwalu dźwięku dla dzieci „Sonikalia” w dniach 7–9 października.

Główną ideą projektu jest popularyzacja muzyki naszych czasów oraz improwizacji wśród najmłodszych. Dzieci w wieku 3–5 oraz 6–8 lat podczas warsztatów poznają podstawy improwizacji, poznają różnorodne instrumentarium, bawią się pięknie ilustrowanymi książkami (w tym z serii „Ulica Czereśniowa” wydawnictwa Dwie Siostry) i w ten sposób łagodnie wchodzą w świat muzyki współczesnej.

Zajęcia poprowadzą znakomici artyści: harfistka Agata Galik, kontrabasistka Małgorzata Kołcz, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka.

W tym roku w ramach dwóch projektów warsztaty odbędą się również w Krajence, Zakrzewie, Jastrowiu, Bielawie i Warszawie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

Szczegóły na stronie organizatora festiwalu: https://sonikalia.pl/program/opowiedz-mi-bajke/ 

Premiera płyty „Andrzej Koszewski – Choral Works”, czyli jego orkiestra ludzkich głosów

DUXOd 7 października 2021 będzie dostępna w sprzedaży płyta Andrzej Koszewski – Choral Works – czwarty już krążek z cyklu „Antologia polskiej twórczości a cappella”, realizowanego od roku 2018 przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Płyta wydana została przez DUX Recording Producers we współpracy z Instytutem Rozwoju Sztuki.

Muzyka mistrza Koszewskiego wyróżnia się na tle współczesnej polskiej muzyki chóralnej, dlatego obecność jego twórczości w tworzonej przez Janusza Siadlaka antologii jest krokiem naturalnym, a nawet koniecznym. Szczególnie w przededniu 100. rocznicy urodzin kompozytora, w którego dorobku dominuje muzyka na chór a cappella.

Na płycie znalazł się przekrój twórczości Andrzeja Koszewskiego – 60 minut wyjątkowych doznań muzycznych, na które składają się zarówno utwory sakralne, jak i świeckie. W wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej można usłyszeć kompozycję Muzyka fa-re-mi-do-si z 1960 r., poetycki Tryptyk wielkopolski, zachwycające miniatury Gry, zabawy brzmieniem w Tre pezzi oraz dedykowany Janowi Pawłowi II Angelus Domini z 1981 r. i wytrawne Trittico da messa.

Koncert promocyjny odbędzie się 18 listopada o godz. 19.00 podczas koncertu w Filharmonii Częstochowskiej.

Płyta dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a partnerami wydawnictwa są Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Filharmonia Częstochowska.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.dux.pl/

Poznań | Z2P Stage #3: „Spatiality”

Z2PKoncert muzyki przestrzennej z cyklu Z2P Stage odbędzie się 7 października 2021 o godz. 18.00 w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym Future Labs. Odsłuch utworów będzie miał miejsce w specjalnie przystosowanej sali wyposażonej w zestaw ponad 30 głośników zapewniając dookólną projekcję dźwięku.

Tematyką trzeciej odsłony Z2P Stage będzie przestrzenność w eksperymentalnej muzyce elektronicznej. Wiąże się z tym wykorzystanie wielokanałowego systemu nagłośnieniowego w celu uprzestrzennienia kompozycji dźwiękowych. Prace zaprezentowane podczas wydarzenia będą podsumowaniem rezydencji artystycznych w studiu dźwięku ambisonicznego, odbywających się w przestrzeni Art & Science. W trakcie rezydencji uczestniczki oraz uczestnicy przez kilka tygodni rozwijali swoje projekty artystyczne wykorzystując do tego 24-głośnikowy system dźwiękowy. Podczas najbliższego koncertu usłszymy: Tactile thresholds II Michała Janochy, OVERRESONATED_finalversion(15) Anny Obary, Journey of The Guilty Souls Wiktorii Różyckiej, Utricularia Soil Troth i Pustynnienie Lidii Zielińskiej.

Z2P Stage to cykl koncertów oraz performance’ów realizowanych w laboratorium Art & Science w PSNC Future Labs. Założeniem Z2P Stage jest prezentowanie obok regularnych koncertów zdarzeń, w ramach których nowa technologia staje się równoprawnym instrumentem. Z2P Stage to również przestrzeń mediacji za pośrednictwem technologii, nauki oraz sztuki, której wynikiem jest eksperyment dźwiękowy, soundartowy czy performatywny.

Ze względu na nietypowe warunki tego wydarzenia liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Wrocław | Wajnberg odkryty

NFMMieczysław Wajnberg to jeden z najbardziej intrygujących kompozytorów tworzących w ubiegłym stuleciu. Choć przyszedł na świat i dojrzewał w Warszawie, to całe dorosłe życie spędził w Związku Radzieckim, gdzie zyskał sławę i uznanie. Jego fascynująca muzyka dopiero od niedawna wzbudza zainteresowanie w Polsce. Cenione artystki – śpiewaczki Aleksandra Kubas-Kruk i Anna Bernacka oraz pianistka Monika Kruk – zaprezentują wybrane pieśni tego twórcy w Narodowym Forum Muzyki 7 października 2021 o godz. 19.00.

Dorobek Wajnberga jest bardzo obszerny. Obejmuje sto pięćdziesiąt trzy kompozycje noszące numer opusowy, a także wiele dzieł użytkowych, napisanych z myślą o filmach, cyrkach czy na potrzeby radia. Wśród licznych symfonii, koncertów instrumentalnych czy oper specjalne miejsce zajmują pieśni na głos i fortepian. Były one dla Wajnberga przestrzenią osobistej wypowiedzi i wyrazem najgłębiej skrywanych uczuć.

W programie wrocławskiego koncertu znalazło się pięć cykli pieśni. Jeden z nich, czyli Trzy pieśni op. 22, to opracowania tekstów Adama Mickiewicza. Jednak poetą szczególnie przez Wajnberga cenionym i lubianym był Julian Tuwim. Artystki wykonają cztery cykle napisane do liryków tego poety, pochodzące z różnych etapów życia kompozytora. Będą to Stare listy op. 77, Wspomnienie op. 62, Biblia cygańska op. 57 oraz Akacje op. 4.

Koncert poświęcony pieśniom Wajnberga będzie poruszającym spotkaniem z twórczością wybitnego kompozytora.

Agnieszka Frei

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl