Polmic - FB

aktualności

Kraków | "London Calling": Krauze, Penderecki, Greenwood

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SC 15 2 24

W 2024 roku Sinfonietta Cracovia odkrywa dla krakowskiej publiczności nowe obszary muzyki wspólnie z muzykami słynnej London Sinfonietty. Koncert w ramach cyklu "Sinfonietta Nova" będzie nie tylko spotkaniem z artystami znad Tamizy, lecz także spotkaniem z nowym repertuarem. 15 lutego w Teatrze Łaźnia Nowa o godz. 18.00 prawykonają Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego, który stworzył Zygmunt Krauze.

Kuratorem koncertów w cyklu Sinfonietta Nova w roku 2024 jest Andrew Burke, szef London Sinfonietty, a podczas trzech koncertów (15 II, 7 IV oraz 20 II) liderzy londyńskiej orkiestry włączą się do wspólnego muzykowania z Sinfoniettą Cracovią.

Koncert 15 lutego to występ z koncertmistrzem London Sinfonietty, Jonathanem Mortonem oraz podróż przez muzykę XX i XXI wieku: od twórczości Krzysztofa Pendereckiego, przez monumentalną ścieżkę dźwiękową oscarowego filmu Aż poleje się krew, po ambientowe brzmienia współczesnych artystów oraz prawykonanie nowego utworu Zygmunta Krauzego z gościnnym udziałem samego kompozytora, który zasiądzie za fortepianem.

Czytaj więcej: Kraków | "London Calling": Krauze, Penderecki, Greenwood

Katowice | Dowcip, brawura i legendarny warsztat

NOSPR 15 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Witold Lutosławski obchodziłby w tym roku 111. urodziny i z tej okazji napisałby zapewne jakąś miniaturę. Kondensował bowiem to, co chciał powiedzieć, był przeciwnikiem przesady i rozgadania. 15 lutego 2024 roku o godz. 19.30 jego miniatury zaprezentuje zespół kameralny, a w roli solistki wystąpi sopranistka Magdalena Lucjan, laureatka ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Zabrzmią efektowne Wariacje na temat Paganiniego (1941), grane podczas okupacji w warszawskiej kawiarni „Aria”, utwory pedagogiczne Preludia taneczne (1954), Epitafium (1980) i Grave (1981) poświęcone zmarłym przyjaciołom, oraz jego ostatni utwór - Subito (1992) na skrzypce i fortepian. Usłyszymy ponadto krótkie pieśni Chantefleurs et chantefables (1990) do surrealistycznych wierszyków dla dzieci w opracowaniu Eugeniusza Knapika na głos i fortepian.

Czytaj więcej: Katowice | Dowcip, brawura i legendarny warsztat

Warszawa | 15. Festiwal Nowe Epifanie

NoweEpifanie 2415. edycja Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca 2024. Program podzielony został na trzy bloki: koncerty, pokazy teatralne oraz filmy. Wydarzeniom towarzyszyć będą kameralne spotkania z artystami, na które wstęp jest wolny. Hasło jubileuszowej edycji brzmi: „Czemu jesteście zmieszani?”

W Ewangelii św. Łukasza to pytanie Jezus stawia swoim uczniom zaraz po swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Tegoroczna tematyka ogniskuje się więc wokół choroby, bólu, cierpienia, śmierci, sytuacji trudnych, które wprawiają ludzi w stan konsternacji, zmieszania.

Podczas koncertu „Piosenki zmieszane” (21 II) zabrzmią pieśni Adama Struga do wierszy Mickiewicza, Zacharasiewicza, Leśmiana, Tuwima, Lechonia, Grochowiaka i Rymkiewicza w wykonaniu autora i zespołu instrumentalnego. Repertuar koncertu „Golgotha” (9 III) zespołu Jerycho składa się z dawnych religijnych pieśni ludowych o Misterium Męki Pańskiej. Natomiast zespół Dziczka wykona pieśni o religijnym charakterze (tzw. psalmy), zaczerpnięte z nagrań autentycznych wykonawców z obszaru Ukrainy Wschodniej, Polesia, a także Północnego Podlasia (22 III). W programie teatralnym znajdą się spektakle Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z muzyką Jacka Sotomskiego i Gusła w reż.Grzegorza Brala z muzyką Macieja Rychłego.

Czytaj więcej: Warszawa | 15. Festiwal Nowe Epifanie

Wrocław | XV Leo Festiwal

LeoFestiwal w NFM w 2024 rokuPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileuszowy 15. Leo Festiwal odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki w dniach 10-19 maja 2024 roku. Na to wydarzenie zaprasza Christian Danowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu.

„Zainspirowany książką Bieguni Olgi Tokarczuk, która podejmuje tematykę ruchu i czasu, chciałbym podczas tegorocznego Leo Festiwalu zachęcić do wspólnej refleksji nad tymi uniwersalnymi zagadnieniami i przyjrzeć się im poprzez pryzmat muzyki oraz tańca.

Czytaj więcej: Wrocław | XV Leo Festiwal

Warszawa | Nowy cykl koncertowy w Nowej Miodowej – „Lekcje Muzyki”

LekcjeMuzyki 13 2 24Fundacja Nowa Miodowa i ZPSM Nr 1 w Warszawie zapraszają na nowy cykl koncertowy w Nowej Miodowej – „Lekcje Muzyki”. Tytuł z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ nie do końca lekcje i nie tylko muzyki… Na pierwszych dwóch koncertach cyklu w 2024 roku - 13 lutego i 12 kwietnia - wystąpią znakomici muzycy, którzy jednocześnie są pedagogami Nowej Miodowej: skrzypek Janusz Wawrowski (z towarzyszeniem Tymoteusza Biesa przy fortepianie) i pianista Filip Wojciechowski (z Triem) oraz pianista Marek Bracha.

Najbliższy koncert to prawdziwe muzyczne spotkanie z utytułowanymi polskimi artystami, laureatami wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych. Janusz Wawrowski i Tymoteusz Bies wykonają Sonatę da Camera i Humoreskę Grażyny Bacewicz, Balladę g-moll op. 23 i Walc Es-dur op. 18 Fryderyka Chopina, oraz Preludium B-dur nr 21 BWV 886 Johanna Sebastiana Bacha.

Jazzowe interpretacje polskiej muzyki zabrzmią w wykonaniu znanego zespołu, który działa nieprzerwanie od 2000 roku. W drugiej części koncertu pianista i kompozytor Filip Wojciechowski, kontrabasista Paweł Pańta i perkusista Patryk Dobosz powrócą do twórczości Bacewicz i zaprezentują Oberek, Taniec Mazowiecki i Kołysankę w opracowaniu Wojciechowskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | Nowy cykl koncertowy w Nowej Miodowej – „Lekcje Muzyki”

Znamy laureatów 7. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego!

7. Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa PendereckiegoJury, po zapoznaniu się z 14 partyturami, postanowiło przyznać w ramach 7. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego Nagrodę Główną i dwa wyróżnienia.

Na konkurs nadesłano 15 partytur z 9 krajów: Austria (1), Chiny (1), Francja (1), Hong Kong/W. Brytania (1), Kosowo (1), Polska (6), Szwecja (1), Ukraina (1), USA (2).

Jury obradowało w składzie: Marcel Chyrzyński (przewodniczący), Zbigniew Bargielski, Ivan Buffa (Słowacja), Federico Gardella (Włochy), Gośka Isphording (Polska/Niemcy) i Wojciech Widłak. Sekretarzem Konkursu była Aleksandra Patalas.

Nagrodę Główną w wysokości 1.000 USD przyznano utworowi Musical clicks, whistles and knocks (godło: Gwiazda).

Ponadto Jury postanowiło przyznać 2 honorowe wyróżnienia za utwory: October-abschied (godło: Nysewalk) i Breathings (godło: 211289).

Po otwarciu kopert okazało się, iż zdobywcą Nagrody Głównej jest Ylli Daklani z Kosowa.

Wyróżnionymi kompozytorami są Filip Gołdanowski z Polski (godło: Nysewalk) i Otto Wanke z Austrii (godło: 211289).

Czytaj więcej: Znamy laureatów 7. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego!

Warszawa | Sinfonia Viva - 25 lat niezwykłej podróży muzycznej w Polsce, na świecie i w kosmosie!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SinfoniaViva 10 2 24Wyjątkowe wydarzenie 10 lutego 2024 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będzie okazją do wspólnego świętowania i celebrowania bogatej historii orkiestry Sinfonia Viva oraz do delektowania się niezwykłą muzyką. Podczas koncertu jubileuszowego z okazji 25-lecia istnienia orkiestry prawykonany zostanie II Koncert skrzypcowy Tomasza Radziwonowicza pod batutą autora, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Gabriela Balcerek (Royal College of Music) - najmłodsza stypendystka programu „Młoda Polska”.

Orkiestra, założona z inicjatywy wybitnego skrzypka, kameralisty, aranżera, kompozytora i dyrygenta - Tomasza Radziwonowicza, od pierwszych dni zaskakiwała swoją wszechstronnością, prezentując repertuar obejmujący muzykę klasyczną, jazzową i filmową. Wzięła nawet udział w organizacji misji amerykańskiego wahadłowca Endeavour w 2010 roku, podczas której nagranie muzyki Fryderyka Chopina wraz z kopią jego rękopisu Preludium A-dur zostało zabrane w kosmos. W ciągu ćwierćwiecza swojej działalności Sinfonia Viva wzięła udział w nagraniu ponad 50 płyt, zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Nagrodę „Fryderyk" (2010) za album Miki Urbaniak oraz prestiżowy Złoty Orfeusz przyznawany przez Academie du Disque Lyrique we Francji.

Czytaj więcej: Warszawa | Sinfonia Viva - 25 lat niezwykłej podróży muzycznej w Polsce, na świecie i w kosmosie!

Białystok | Prawykonanie Koncertu na akordeon Wojciecha Chałupki: Klaudiusz Baran i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Chalupka 9 2 24Koncert na akordeon i orkiestrę Wojciecha Chałupki zostanie po raz pierwszy wykonany w Sali Koncertowej ZSM w Białymstoku 9 lutego 2024 roku o godz. 19.00. Wystąpi wybitny akordeonista – Klaudiusz Baran, któremu kompozytor zadedykował to dzieło. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Utwór Chałupki prezentuje różnorodne oblicza akordeonu oraz jego szerokie możliwości. Trzyczęściowa kompozycja jest pełna kontrastów, rozpoczynając od majestatycznej i pełnej energii pierwszej części, poprzez śpiewną i delikatną część drugą, aż do żywiołowego finału: klasyczna forma i nowatorskie brzmienia!

Podczas koncertu usłyszymy również Fuga y Misterio Astora Piazzolli, suitę orkiestrową z musicalu Evita Andrew Lloyda Webbera oraz Porgy and Bess – A symphonic Picture George’a Gershwina - zbiór najbardziej znanych utworów z opery Porgy and Bess w opracowaniu Roberta Russella Bennetta.

Informacja o biletach: https://www.oifp.eu/repertuar/koncert-na-zakonczenie-karnawalu 

Katowice | NOSPR: Marin Alsop i Gabriela Montero

NOSPR 9 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pianistyka w mistrzowskim wydaniu! Gabriela Montero - wenezuelska pianistka i kompozytorka, laureatka III nagrody zdobytej w XIII Konkursie Chopinowskim w 1995 roku, 9 lutego 2024 roku o godz. 19:30 wystąpi w Katowicach w roli solistki. Towarzyszyć jej będzie NOSPR pod batutą Marin Alsop.

Jako pierwsze zabrzmi Allegro de Voiron - neoklasyczna perełka na orkiestrę Michała Spisaka. Następnie w wykonaniu wenezuelskiej artystki usłyszymy jej I Koncert „Latynoski”, poświęcony ojczyźnie Montero. Drugą część koncertu wypełni Życie bohatera Richarda Straussa. NOSPR zaprasza w podróż: od Francji, przez Wenezuelę, aż po tajemne dziedziny, w których toczy się czas herosów.

Czytaj więcej: Katowice | NOSPR: Marin Alsop i Gabriela Montero