Polmic - FB

aktualności

Znamy laureatów 7. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego!

7. Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa PendereckiegoJury, po zapoznaniu się z 14 partyturami, postanowiło przyznać w ramach 7. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego Nagrodę Główną i dwa wyróżnienia.

Na konkurs nadesłano 15 partytur z 9 krajów: Austria (1), Chiny (1), Francja (1), Hong Kong/W. Brytania (1), Kosowo (1), Polska (6), Szwecja (1), Ukraina (1), USA (2).

Jury obradowało w składzie: Marcel Chyrzyński (przewodniczący), Zbigniew Bargielski, Ivan Buffa (Słowacja), Federico Gardella (Włochy), Gośka Isphording (Polska/Niemcy) i Wojciech Widłak. Sekretarzem Konkursu była Aleksandra Patalas.

Nagrodę Główną w wysokości 1.000 USD przyznano utworowi Musical clicks, whistles and knocks (godło: Gwiazda).

Ponadto Jury postanowiło przyznać 2 honorowe wyróżnienia za utwory: October-abschied (godło: Nysewalk) i Breathings (godło: 211289).

Po otwarciu kopert okazało się, iż zdobywcą Nagrody Głównej jest Ylli Daklani z Kosowa.

Wyróżnionymi kompozytorami są Filip Gołdanowski z Polski (godło: Nysewalk) i Otto Wanke z Austrii (godło: 211289).

Czytaj więcej: Znamy laureatów 7. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego!

Warszawa | Sinfonia Viva - 25 lat niezwykłej podróży muzycznej w Polsce, na świecie i w kosmosie!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SinfoniaViva 10 2 24Wyjątkowe wydarzenie 10 lutego 2024 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będzie okazją do wspólnego świętowania i celebrowania bogatej historii orkiestry Sinfonia Viva oraz do delektowania się niezwykłą muzyką. Podczas koncertu jubileuszowego z okazji 25-lecia istnienia orkiestry prawykonany zostanie II Koncert skrzypcowy Tomasza Radziwonowicza pod batutą autora, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Gabriela Balcerek (Royal College of Music) - najmłodsza stypendystka programu „Młoda Polska”.

Orkiestra, założona z inicjatywy wybitnego skrzypka, kameralisty, aranżera, kompozytora i dyrygenta - Tomasza Radziwonowicza, od pierwszych dni zaskakiwała swoją wszechstronnością, prezentując repertuar obejmujący muzykę klasyczną, jazzową i filmową. Wzięła nawet udział w organizacji misji amerykańskiego wahadłowca Endeavour w 2010 roku, podczas której nagranie muzyki Fryderyka Chopina wraz z kopią jego rękopisu Preludium A-dur zostało zabrane w kosmos. W ciągu ćwierćwiecza swojej działalności Sinfonia Viva wzięła udział w nagraniu ponad 50 płyt, zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Nagrodę „Fryderyk" (2010) za album Miki Urbaniak oraz prestiżowy Złoty Orfeusz przyznawany przez Academie du Disque Lyrique we Francji.

Czytaj więcej: Warszawa | Sinfonia Viva - 25 lat niezwykłej podróży muzycznej w Polsce, na świecie i w kosmosie!

Białystok | Prawykonanie Koncertu na akordeon Wojciecha Chałupki: Klaudiusz Baran i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Chalupka 9 2 24Koncert na akordeon i orkiestrę Wojciecha Chałupki zostanie po raz pierwszy wykonany w Sali Koncertowej ZSM w Białymstoku 9 lutego 2024 roku o godz. 19.00. Wystąpi wybitny akordeonista – Klaudiusz Baran, któremu kompozytor zadedykował to dzieło. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Utwór Chałupki prezentuje różnorodne oblicza akordeonu oraz jego szerokie możliwości. Trzyczęściowa kompozycja jest pełna kontrastów, rozpoczynając od majestatycznej i pełnej energii pierwszej części, poprzez śpiewną i delikatną część drugą, aż do żywiołowego finału: klasyczna forma i nowatorskie brzmienia!

Podczas koncertu usłyszymy również Fuga y Misterio Astora Piazzolli, suitę orkiestrową z musicalu Evita Andrew Lloyda Webbera oraz Porgy and Bess – A symphonic Picture George’a Gershwina - zbiór najbardziej znanych utworów z opery Porgy and Bess w opracowaniu Roberta Russella Bennetta.

Informacja o biletach: https://www.oifp.eu/repertuar/koncert-na-zakonczenie-karnawalu 

Katowice | NOSPR: Marin Alsop i Gabriela Montero

NOSPR 9 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pianistyka w mistrzowskim wydaniu! Gabriela Montero - wenezuelska pianistka i kompozytorka, laureatka III nagrody zdobytej w XIII Konkursie Chopinowskim w 1995 roku, 9 lutego 2024 roku o godz. 19:30 wystąpi w Katowicach w roli solistki. Towarzyszyć jej będzie NOSPR pod batutą Marin Alsop.

Jako pierwsze zabrzmi Allegro de Voiron - neoklasyczna perełka na orkiestrę Michała Spisaka. Następnie w wykonaniu wenezuelskiej artystki usłyszymy jej I Koncert „Latynoski”, poświęcony ojczyźnie Montero. Drugą część koncertu wypełni Życie bohatera Richarda Straussa. NOSPR zaprasza w podróż: od Francji, przez Wenezuelę, aż po tajemne dziedziny, w których toczy się czas herosów.

Czytaj więcej: Katowice | NOSPR: Marin Alsop i Gabriela Montero

Sanok | XIX Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bieszczady bez 24Podczas XIX Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w dniach 3-9 lutego 2024 w Sanoku na 20 instrumentach najwyższej klasy zagrają mistrzowie i młodzi adepci pianistyki. Tegorocznym motywem przewodnim będzie „Czas w muzyce”. W programie znajdą się koncerty symfoniczne i recitale, spektakl komediowy w wykonaniu Ireneusza Krosnego, wystawa prac Barbary Porczyńskiej, XIII Mistrzowska Szkoła Pedagogiki Fortepianowej oraz XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Młody Wirtuoz". Wystąpią mi.in. Elena Margolina-Hait, Alexander Gadijev, Anahit Nersesyan, Jekaterina Drzewiecka, duet Anna Geniušienė i Lukas Geniušas, a także Lwowska Orkiestra Kameralna „Akademia” pod batutą Igora Pylatyuka i Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją dr. Michała Szymanowskiego.

Na publiczność czeka wyjątkowa podróż w świat muzyki skomponowanej przez najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Część koncertów i nadzwyczajnych wydarzeń będzie transmitowana transmitowane na żywo na fanpage Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Relację przeprowadzi również TVP3 Rzeszów, TVP Kultura oraz Polskie Radio Rzeszów, Polskie Radio program II oraz Radio Dla Ciebie.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” udostępnia szeroki zasób wiedzy od zajęć zdrowotnych po wykłady z podstaw biznesu w promocji kultury. W ramach tegorocznej edycji Forum uczestnicy wezmą udział w:

Czytaj więcej: Sanok | XIX Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”

Podziękowania dla Pani Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz

Szanowna Pani Małgorzato,

W związku z Pani rezygnacją ze stanowiska Dyrektora – Redaktora Naczelnego Programu 2 Polskiego Radia, złożoną w dramatycznych okolicznościach, chcemy złożyć Pani podziękowanie za wieloletnią współpracę ze Związkiem Kompozytorów Polskich. Miała ona różne koleje, ale jesteśmy przekonani, że ostatecznie przyniosła pozytywne efekty dla polskiej muzyki oraz życia muzycznego w Polsce i dla całej kultury polskiej. Życzymy wszystkiego dobrego w Pani dalszej pracy w dziedzinie muzyki i kultury, wyrażając nadzieję na niejedno jeszcze muzyczne spotkanie.

Mieczysław Kominek
Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Nie żyje muzykolog Leon Markiewicz...

Leon Markiewicz

Związek Kompozytorów Polskich żegna zmarłego 4 lutego 2024 roku w Katowicach Profesora Leona Markiewicza, członka naszego stowarzyszenia w Sekcji Muzykologów od 1964 roku.

Zaczynał swoją działalność zawodową od Jana Sebastiana Bacha, pisząc pracę magisterską o Kunst der Fuge. Potem wracał jeszcze do Bacha, zajmował się klasykami wiedeńskimi, w szczególności Beethovenem, pisał o Szymanowskim i Lutosławskim, ale najbardziej charakterystyczny rys Jego twórczości muzykologicznej to zainteresowanie regionem, twórcami i muzyką powstałą na Śląsku, z rozszerzeniem – koniecznie – na Zagłębie Dąbrowskie.

Książki i artykuły o Grzegorzu Fitelbergu, Bolesławie Szabelskim, Karolu Stryji i Michale Spisaku, oczywiście o Wojciechu Kilarze i Henryku Mikołaju Góreckim, a do tego niezliczone publikacje o życiu muzycznym Górnego Śląska i działających tam placówkach muzycznych: Filharmonii Śląskiej, Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia, Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, o chórach. No i ogromna własna działalność w różnych śląskich instytucjach z muzyką związanych.

Profesor Markiewicz urodził się w polskim Wilnie, ale całe niemal życie poświęcił polskiemu Śląskowi.

Requiescat in Pace.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 10 lutego, o godz. 12.00 w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Mieczysław Kominek
Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Kondolencje po śmierci Romualda Twardowskiego

Kondolencje TwardowskiSzanowni Państwo,

Narodowy Związek Kompozytorów Ukrainy przekazuje szczere wyrazy współczucia w związku ze śmiercią wybitnego polskiego kompozytora Pana Romualda Twardowskiego.

Pan Twardowski był wielkim przyjacielem Ukrainy, Jego utwory stale rozbrzmiewały w wykonaniu naszych zespołów i cieszyły się dużym powodzeniem u publiczności. Jakiś czas temu, na 2-3 lata przed wojną, odbył się wielki koncert symfoniczny z utworami Kompozytora i odniósł wielki sukces.

Składamy szczere kondolencje całej polskiej muzycznej społeczności, Jego krewnym, miłośnikom Jego wybitnego talentu, i sądzimy, że odejście kompozytora takiej rangi odbije się na światowej kulturze muzycznej.

Pogrążeni w smutku

Sekretarz Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy, Artystka Ludowa Ukrainy, laureat Narodowej Nagrody Ukrainy im. T. Szewczenki, członek korespondent Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy, profesor Łesia Dyczko

Prezes Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy, Zasłużony Działacz Sztuk Ukrainy, laureat Narodowej Nagrody Ukrainy im. T. Szewczenki, członek korespondent Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy, profesor Igor Szczerbakow

Nie żyje Michał Zieliński...

Michał Zieliński, kompozytor3 lutego w wieku 58 lat odszedł kompozytor, teoretyk muzyki i śpiewak dr hab. Michał Zieliński, profesor Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W macierzystej uczelni prowadził zajęcia z instrumentacji, solfeżu i harmonii modalnej. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych, poświęconych muzyce dawnej i współczesnej.

Michał Zieliński był współzałożycielem, wokalistą i kierownikiem artystycznym zespołu muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz. Zespół w latach 1992-2017 dał ponad 300 koncertów w kraju i za granicą, nagrał kilka audycji radiowych i telewizyjnych oraz 12 studyjnych albumów CD. Za swoją debiutancką płytę Wacław z Szamotuł, Marcin Leopolita – Collegium Vocale (DUX) zespół otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategorii „Album Roku — Muzyka Dawna” (2001).

W twórczości kompozytorskiej Zielińskiego również przeważały utwory chóralne i na zespoły wokalne. Instrumenty dawne wykorzystywał w swoich dziełach kameralnych (np. Na fraszki Jana z Czarnolasu - suita na kwartet wokalny, flauto traverso, 3 viole da gamba i lutnię).

Otrzymał szereg nagród za swoją wszechstronną działalność: Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „za twórczą obecność, pomnażanie piękna i bogactwa życia muzycznego Regionu” (2010), Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2012), Indywidualną Nagrodę II stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2012), Medal Starosty Bydgoskiego „Za zasługi dla powiatu” (2014) oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2017).

Cześć Jego pamięci!