Polmic - FB

aktualności

Laureaci X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

TW-ONJury X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki przyznało 9 nagród regulaminowych i 28 nagród specjalnych!

I nagrodę jubileuszowej edycji zdobyła Rosjanka Maria Motolygina. Zwycięzcami konkursu zostali także: Slávká Zamečníková, Long Long, Ruslana Koval, Gihoon Kim i Piotr Buszewski. Slávká Zamečníková została zaproszona do udziału w najbliższym Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, w ramach którego odbędzie się jej recital. Tenor z Chin Long Long uhonorowany został też Nagrodą Polskiego Radia (zaproszenie do dokonania nagrania z Polską Orkiestrą Radiową) i Nagrodą im. Marii Fołtyn za najlepsze wykonanie utworu Moniuszki. Najwięcej nagród zdobył polski śpiewak Piotr Buszewski: Nagrodę Telewizji Polskiej, zaproszenie do udziału w 24. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Nagrodę Publiczności, Nagrodę im. Bogusława Kaczyńskiego dla najlepszego polskiego głosu, Nagrodę Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Wraz z Moniką Buczkowską otrzymał nagrody Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu i Filharmonii Koszalińskiej im. S. Moniuszki. Polską śpiewaczkę uhonorowano również Nagrodą im. Marty Eggerth i Jana Kiepury dla najbardziej obiecującego polskiego głosu; została też zaproszona do udziału w spektaklu Krakowskiej Opery Kameralnej.

Innym polskim finalistom również przyznano specjalne nagrody. Hubert Zapiór otrzymał nagrodę magazynu „Presto” (roczna opieka medialna) i Nagrodę Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie; Jan Żądło – Nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni Mieczysława Wajnberga, Alina Adamski – Nagrodę PWM za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku; Aleksandra Nowakowski – zaproszenie do udziału w Międzynarodowej Gali Operowej na zakończenie Festiwalu „Moniuszko Inspiration!”; Paweł Trojak – zaproszenie do udziału w moskiewskim Festiwalu „New Opera World 2019”.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://teatrwielki.pl/dzialalnosc/konkurs-moniuszkowski/laureaci-x-konkursu/ 

Nie żyje Zbigniew Rudziński...

Rudziński Zbigniew9 maja 2019 roku zmarł kompozytor Zbigniew Rudziński - wspaniały pedagog, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, członek Związku Kompozytorów Polskich.

Zbigniew Rudziński był uczniem Piotra Perkowskiego i Nadii Boulanger. Swoją karierę rozpoczął funkcją dyrektora działu muzycznego Warszawskiego Studia Filmów Dokumentalnych, gdzie pracował w latach 1962-68. Od 1973 był wykładowcą kompozycji w Akademii Muzycznej w Warszawie (od 1975 – jako docent, od 1989 – jako profesor zwyczajny). W latach 1980-81 był także dziekanem Wydziału Kompozycji tejże uczelni, a w latach 1981-84 – jej prorektorem. Jako wykładowca brał udział w International Seminar for Composers w Ohrid w Jugosławii (1975). Prowadził także mistrzowską klasę kompozycji na International Summer Courses w Wenecji (1977) oraz na Międzynarodowych Letnich Kursach w Olsztynie (1978). W 1979 był moderatorem i wykładowcą na Międzynarodowych Letnich Kursach dla Młodych Kompozytorów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej w Kazimierzu Dolnym. Od 1983 do 1989 roku pełnił funkcję dyrektora Composer’s Workshop w Bayreuth. Wykładał gościnnie w Akademii im. Sibeliusa w Helsinkach (1987), w Royal Academy of Music w Londynie (1990) oraz w Keimyung University w Daegu w Korei Południowej (1993, 1996, 2000-2005).

Od 1962 należał do Związku Kompozytorów Polskich; w latach 1968-80 był członkiem Zarządu Głównego, w latach 1981-82 – skarbnikiem, a w latach 1985-86 – sekretarzem generalnym.

Jego utwory były wykonywane w kraju i za granicą, m.in. w Pradze, Londynie, Sztockholmie, Helsinkach, Bonn, Berlinie, Wiedniu, Paryżu, Seulu.

Zbigniew Rudziński za swoją twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród, m. in. Srebrny Krzyż Zasługi (1975), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność pedagogiczną (1979, 1985), Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1986) oraz Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1991).

Pogrzeb Zbigniewa Rudzińskiego odbędzie się w dniu 15 maja (środa) o godz. 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

Cześć Jego pamięci!

Stypendium im. Witolda Lutosławskiego 2019

LutoslawskiZarząd Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego ogłasza konkurs na stypendium przyznawane przez Rodzinę Kompozytora. Stypendium w wysokości 10 000 dolarów, przeznaczone na mistrzowskie kształcenie za granicą, zostanie przyznane jednej osobie.

O stypendium mogą ubiegać się polscy studenci, uczniowie i absolwenci krajowych szkół i uczelni muzycznych: kompozytorzy oraz muzycy zainteresowani twórczością XX i XXI wieku. Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego prosi zainteresowanych o przesyłanie podań oraz następujących dokumentów w terminie do 14 czerwca 2019 roku:

życiorys z uwzględnieniem dotychczasowych osiągnięć,

świadectwo ukończenia szkół/uczelni lub dokument poświadczający etap zaawansowania kształcenia,

plan kształcenia za granicą ze wskazaniem wybranego pedagoga prowadzącego,

rekomendacja dwóch wykładowców akademickich,

załączenie nagrań, partytur (w wersji tradycyjnej lub elektronicznej), linków do wykonań, w celu zapoznania się z dorobkiem artystycznym kandydata.

Podanie i dokumenty należy przesłać na adres Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego (ul. Bracka 23, 00-028 Warszawa) z dopiskiem na kopercie: „Stypendium im. Witolda Lutosławskiego 2019”; liczy się data stempla pocztowego.

Strona Towarzystwa: http://www.lutoslawski.org.pl/ 

Lublin | XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego

ForumFilharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie w dniach 13–19 maja 2019 roku zaprasza na XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego.

W ramach Forum zaplanowano siedem koncertów (dwa solowe, cztery kameralne i jeden symfoniczny), nawiązujących do przypadających w 2019 roku rocznic odejścia do Wieczności wybitnych kompozytorów: 25-lecia Witolda Lutosławskiego, 15-lecia Marka Stachowskiego i 170-lecia Fryderyka Chopina. W tym roku przypada też 105. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika, 60. rocznica urodzin związanych z Lublinem Mariusza Dubaja i Jerzego Kornowicza, 70-lecie Cudu Lubelskiego w Archikatedrze Lubelskiej oraz 30-lecie powołania Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Zainauguruje Forum koncert „Współczesna muzyka kompozytorów lubelskich (jubileusz 60-lecia urodzin Mariusza Dubaja)”. Usłyszymy muzykę Andrzeja Nikodemowicza, Krzesimira Dębskiego, Jerzego Kornowicza, ponadto zostaną prawykonane utwory Mieczysława Mazurka i jubilata Mariusza Dubaja. Premiery jego utworów odbędą się też 15 maja: podczas wykładów-koncertów dla dzieci i młodzieży pt. „Muzyka i plastyka – dwie córki jednego Boga” zabrzmią utwory Dubaja, zainspirowane obrazami Joanny Brześcińskiej-Riccio, Mariusza Drzewińskiego oraz Krzysztofa Szymanowicza.

Szczególnym wydarzeniem będzie koncert symfoniczny 17 maja „Arcydzieła współczesnej muzyki symfonicznej”, podczas którego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Jerzego Swobody zaprezentuje Sinfonia sacra Andrzeja Panufnika, Choreię Marka Stachowskiego (pierwsze wykonanie w Lublinie), IV Symfonię Witolda Lutosławskiego, a także Koncert fortepianowy Stefana Kisielewskiego, który zabrzmi w interpretacji jego pierwszych wykonawców. Partię solową wykona światowej sławy pianista Marek Drewnowski.

Nowością tegorocznego lubelskiego Forum jest I Konkurs Kompozytorski dla Dzieci i Młodzieży im. Kompozytorów Lubelskich dla uczniów szkół muzycznych Lublina i Lubelszczyzny. 19 maja odbędzie się koncert laureatów Konkursu.

Szczegółowy program – na stronie http://filharmonialubelska.pl/pl,0,s284,forum_witolda_lutoslawskiego_most.html 

Warszawa | Ignacy Jan Paderewski. Listy. Spotkanie promocyjne

NIFCJuż 13 maja 2019 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się spotkanie z redaktorkami książki Ignacy Jan Paderewski. Listy do Ojca i Heleny Górskiej (1872–1924). W trakcie wydarzenia w interpretacji Grzegorza Damięckiego zostaną odczytane fragmenty listów kompozytora, odbędzie się także recital fortepianowy w wykonaniu Michała Dziewiora.

„Pal te listy Helenko” – pisał Ignacy Jan Paderewski do swojej przyszłej żony. Mimo prośby, Helena Górska postanowiła je zachować i dzięki temu korespondencja przetrwała do naszych czasów. Po ponad stu latach niemal 300 listów mistrza fortepianu trafiło z USA do Polski staraniem krakowskiej muzykolog Małgorzaty Perkowskiej-Waszek. Opracowane przez nią, a następnie przez Justynę Szombarę i Małgorzatę Sułek zostały wydane nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w publikacji zatytułowanej Ignacy Jan Paderewski. Listy do Ojca i Heleny Górskiej (1872–1924).

Korespondencja kompozytora stanowi świadectwo jego żywego intelektu i nietuzinkowej osobowości. Na kartach listów artysta relacjonował m.in. przebieg swych studiów kompozytorskich i pracy twórczej, dlatego też nierzadko są one jedynym źródłem informacji na temat nieznanych wcześniej czy też niezachowanych do naszych czasów kompozycji. Treść listów artysty ujawnia także wiele interesujących faktów o współczesnych mu osobach, w tym wybitnych muzykach, kompozytorach, wykonawcach i pedagogach.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Katowice | IV „Muzyczne wieczory w Bazylice”

MWW dniach 12–26 maja 2019 roku w Katowicach odbędzie się IV festiwal „Muzyczne wieczory w Bazylice”, organizowany przez Rzymskokatolicką Parafię św. Szczepana w Katowicach – Bogucicach wraz z MDK „Bogucice – Zawodzie”.

Jest to impreza muzyczna skupiona wokół Bazyliki – Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej, która weszła na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych i stanowi wkład w rozwój Katowic i regionu, a także sprzyja dostępności kultury, nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców. To festiwal, który z dużym powodzeniem zaistniał w maju 2016 roku, wpisując się w szeroką strategię kulturalną Katowic – Miasta Muzyki UNESCO. Kierownictwo artystyczne festiwalu sprawuje prof. dr hab. Roman Widaszek.

Czwarta edycja festiwalu to trzy odmienne charakterem koncerty, ukazujące muzykę jako niezwykle barwną dziedzinę sztuki. Inauguracyjny „Koncert rodzinny" będzie spotkaniem łączącym pokolenia. Muzyka z bajek i filmów przeplatana wierszami Jana Brzechwy, czytanymi przez znakomitą aktorkę Małgorzatę Kożuchowską, to propozycja zarówno dla dzieci, rodziców, jak i seniorów. Drugi koncert – „Arcydzieła dawnych mistrzów” to wieczór z muzyką klasyczną. W wykonaniu ClavDuo, Messages Quartet oraz Juliana Gembalskiego zabrzmią rzadko wykonywane koncerty na dwa klawesyny J.S. Bacha oraz koncert organowy G. F. Haendla. Udział w trzecim muzycznym wieczorze pt. „La Pasion del Acordeon” weźmie zespół Marcin Wyrostek & Corazon. Wybitny akordeonista, zwycięzca programu "Mam talent" znany ze współpracy z czołowymi artystami estrady, zaprezentuje się wraz z zespołem Corazon w programie łączącym własną twórczość z wybitnymi dziełami muzyki klasycznej. Zabrzmią m. in. Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Mazurek A-dur Karola Szymanowskiego i Mazurek a-moll Wojciecha Kilara.

ZOBACZ: stronę wydarzenia.

58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

LancutJuż po raz 58. Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie jest organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który odbędzie się w dniach 11–26 maja 2019 roku.

Zamek w Łańcucie – jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie – rozbrzmiewał muzyką już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wieku dzięki właścicielom Zamku z rodu Lubomirskich, a później Potockich. Koncerty tegorocznego Festiwalu będą miały miejsce w Sali Balowej Muzeum Zamku, Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej oraz w Sali Hotelu Sokół. Koncerty plenerowe odbędą się na Dziedzińcu Zamku w Krasiczynie oraz w Kościele oo. Bernardynów w Leżajsku.

Udział w festiwalu wezmą: The King’s Singers, Krzysztof Jabłoński i Rita Shen, Andrzej Jagodziński Trio i Agnieszka Wilczyńska, artyści Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej, Mara Dobresco i Andrei Kivu, Vincezo Capezzuto i Soqquadro Italiano, Bartłomiej Nizioł i Michał Francuz, a także Bilkent Symphony Orchestra i Krzysztof Meisinger pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka. Podczas koncertu plenerowego w Krasiczynie, poświęconemu 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej prowadzoną przez Jiri Petrdlika wystąpią tak znani soliści, jak Urszula Kryger, Rafał Bartmiński, Adam Zdunikowski i Marcin Bronikowski. Koncert w Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku odbędzie się z udziałem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod batutą Andrzeja Kosendiaka oraz chóru Narodowego Forum Muzyki. 58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie zakończony zostanie koncertem znakomitego solisty operowego Piotra Beczały, który w towarzystwie Polskiej Orkiestry Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego wykona najpiękniejsze arie tenorowe Stanisława Moniuszki, Georgesa Bizeta, Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego.

W programie Festiwalu znalazły się też dzieła Henryka Melcera, Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Stojowskiego i Władysława Żeleńskiego.

Szczegółowy program – na stronie http://festiwallancut.pl/ 

31. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich

MFKK„Obraz jako źródło inspiracji muzycznej” – to temat tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, który odbędzie się w dniach 11–19 maja 2019 roku.

Podczas 31. edycji festiwalu przedstawione zostaną m.in. kompozycje inspirowane japońskimi drzeworytami, obrazami europejskich i amerykańskich malarzy, a także filmem i zjawiskami optycznymi. Na koncertach prezentowana będzie twórczość kompozytorów z Polski, Niemiec, Włoch, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Meksyku, Korei Południowej i Japonii. Zabrzmi 20 prawykonań światowych oraz 13 prawykonań polskich.

Wykonawcami będą doskonali muzycy, m.in.: bas-baryton Robert Keller ze Szwajcarii dokona nowego prawykonania Pieśni perskich Konstantego Regameya, a Simone Beneventi, włoski perkusista, zaprezentuje po raz pierwszy utwór krakowskiego kompozytora Karola Nepelskiego. Usłyszymy także wybitną flecistkę Jadwigę Kotnowską podczas polskiego prawykonania Run Hanny Kulenty. Ponadto wystąpią znakomite zespoły i orkiestry: Kwartet Dafô, Trio Śląskie, orkiestra Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Orkiestra Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.

W ramach przedsięwzięcia odbędzie się też sesja naukowa, zatytułowana „Muzyka i obraz”, na której wygłoszą referaty teoretycy z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi.

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą Hanna Kulenty oraz kompozytorka z Włoch Ada Gentile, która referat o swojej twórczości wygłosi w Akademii Muzycznej w Krakowie. W związku z 30. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Koreą Południową gośćmi festiwalu będą kompozytorzy średniego i młodego pokolenia z Korei: Chang-min Park, Jeo See i Lydia Deokin Ko.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: www.zkp.krakow.pl 

Bydgoszcz | VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa muzyka” 2019

Nowa MuzykaW dniach 10–14 maja 2019 roku w Bydgoszczy będzie miała miejsce VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowa muzyka”.

Festiwal „Nowa muzyka” jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Związku Kompozytorów Polskich oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Ideą tego corocznego przedsięwzięcia jest tworzenie nowych jakości artystycznych poprzez łączenie różnych dyscyplin, tj. muzyka, obraz, słowo, multimedia. Festiwal sprzyja więc promocji najnowszej twórczości muzycznej i inspiruje kompozytorów, muzyków, plastyków, twórców multimediów i literatów do wspólnego tworzenia kultury. Najistotniejszym założeniem jest prezentacja w Bydgoszczy nowatorskich niekomercyjnych zjawisk artystycznych z Polski i zagranicy.

Bydgoszczanie usłyszą muzykę twórców z Australii, Serbii i przede wszystkim kompozytorów polskich. Odbędzie się koncert studentów kompozycji Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, koncert kompozytorów Kujawsko-Pomorskiego Oddziału ZKP, koncert kompozytorów gdańskich, pokaz filmów krótkometrażowych i animacji studentów i wykładowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z muzyką studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W programie tegorocznej odsłony znalazły się też prawykonania światowe utworów Aleksandry Brejzy, Sławomira Czarneckiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Piotra A. Komorowskiego, Artura Kroschela, Marcina Molskiego, Bohdana Riemera, Pauliny Zujewskiej, a także Lux Aeterna na perkusję solo Kirsten Milenko – utwór poświęcony pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://www.nowamuzyka.bydgoszcz.pl/