Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Premiera „Suity narodów Europy”

Siuta narodowPodkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury zaprasza 4 listopada 2018 roku na prezentację międzynarodowego projektu muzycznego „Suita narodów Europy” w ramach X Wawer Music Festival, który będzie miał miejsce w warszawskim Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Boss o godz. 17.30.

Podczas koncertu odbędzie się światowa premiera nowo powstałego dzieła Suita narodów Europy skomponowanego przez ośmiu kompozytorów, z których każdy napisał po jednej części utworu. Kompozycja łączy ze sobą tradycje, style i odmienne światy muzyczne, pochodzące z kilku różnych krajów Europy. Uniwersalne, wielowarstwowe dzieło inspirowane jest muzyką ludową (taneczną) Białorusi, Czech, Litwy, Polski, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Każda więc z części będzie odzwierciedlała muzyczną tradycję kraju z którego pochodzi autor. Część pierwszą skomponował członek Związku Kompozytorów Polskich, wykładowca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy Marcin Kopczyński.

Podczas koncertu międzynarodowy skład muzyków zaprezentuje wyjątkowy cykl utworów instrumentalnych przedstawiających szeroką gamę brzmień: Marcin Kopczyński Capriccio polacco, Eliska Cilkova Part of Suite, Gyula Fekete Csardas, Vojtech Didi Musica rurale!, Victor Vojcik Polka rustica, Jonas Jurkūnas For birbynes, Miroslav Skoryk Pride and Carpathian dance, Kirill Volkov Eccosaises.

Utwór powstał w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Kąśna Dolna | Festiwal „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”

Centrum Paderewskiego4 listopada 2018 roku Centrum Paderewskiego zainauguruje drugą edycję Festiwalu „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”, któremu przyświeca idea promocji kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Nieprzypadkowy jest termin wydarzenia, które potrwa do 11 listopada. Nawiązuje on do jakże ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy odzyskania niepodległości.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się koncerty, lekcje patriotyczne oraz wystawa „Wokół Manru – jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego” autorstwa Adama Czopka. Festiwal rozpocznie się występem legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny z repertuarem najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Lekcje patriotyczne (6-9 listopada) skierowane są do dzieci i młodzieży w wykonaniu ich rówieśników z Koła Teatralnego „Improwizacja”, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, zaprezentowane w ciekawej formie spektaklu teatralnego Herosi Niepodległej. Spektakl pełni ważną rolę edukacyjną, ma także na celu zainspirować nauczycieli i animatorów do tworzenia ciekawych inicjatyw, które zachęcą ich wychowanków do poznawania polskiego dziedzictwa narodowego, czczenia miejsc pamięci, i które będą konsekwentnie wpływały na budowanie świadomości obywatelskiej.

Podczas koncertu finałowego, zatytułowanego „Viva Polonia! Viva Paderewski!” zabrzmi opera Ignacego Jana Paderewskiego  Manru w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej. To historyczny moment w prawie trzydziestoletniej historii Centrum Paderewskiego. Jedyne dzieło sceniczne Mistrza i jedyna dotąd polska opera wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku po raz pierwszy pojawi się na deskach kąśnieńskiej sceny w jedynej zachowanej w świecie posiadłości Wirtuoza.

III Edycja Programu „Muzyka Naszych Czasów”

MuzykaStowarzyszenie Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego – Międzynarodowe Centrum Muzyki oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zapraszają kompozytorów do udziału w III Edycji Programu „Muzyka Naszych Czasów”, która realizowana będzie od jesieni 2018 do zimy 2019 roku.

III Edycja Programu otwarta jest dla kompozytorów narodowości polskiej urodzonych po 1.01.1988 roku (również dla uczestników I i II Edycji Programu). Przedmiotem jest utwór kameralny przeznaczony na 1 do 5 (od solo do kwintetu) spośród poniższych instrumentów:

skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, fortepian, flet, klarnet, saksofon (altowy, tenorowy lub barytonowy), fagot, trąbka, waltornia, puzon, perkusja (multiperkusja i/lub marimba), akordeon.

Nadsyłać można jedynie utwory do tej pory niewykonywane. Można też nadesłać więcej niż jedną kompozycję. Czas trwania utworu nie powinien przekroczyć 6 minut. Preferowane będą utwory na instrument solowy. Utwór może wykorzystywać rozszerzone techniki kompozytorskie w podstawowym stopniu, ale jednak należy uwzględniać możliwości uczniów szkół muzycznych II stopnia.

Utwory należy nadsyłać drogą mailową (w formacie PDF) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Termin nadsyłania kompozycji upływa 15 listopada 2018 roku.

Wyboru utworów dokonają twórca Programu Adrianna Poniecka-Piekutowska, dr hab. Dariusz Przybylski i dr Ignacy Zalewski – kuratorzy Programu.

Wybrane utwory zostaną prawykonane w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w ramach koncertu Scena Prezentacji Programu „Muzyka Naszych Czasów”, a następnie wykonane 12 razy przez uczniów i studentów szkół i uczelni biorących udział w Programie.

Szczegółowe informacje – na stronie http://muzykanaszychczasow.pl/ 

Kantata niepodległościowa „..tylko prawda i pamięć!” w Porąbce Uszewskiej i Borzęcinie

Kantata4 listopada o godz. 17.00 w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Porąbce Uszewskiej i 11 listopada 2018 roku o godz. 17.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie wykonana zostanie Kantata niepodległościowa „..tylko prawda i pamięć!”.

Utwór zaprezentują Orkiestra Młodzieżowa Crushed Sounds BigBand, soliści i recytatorzy pod dyrekcją Dariusza Swoszowskiego. W roli solistów wystąpią: Izabela Sacha, Kinga Gurgul, Anna Sowa-Gurgul, Agnieszka Myrlak, Karolina Płaneta. Kantata składa się z 17 zróżnicowanych części, w ramach których zostaną wykonane wybrane wiersze i pieśni patriotyczne w opracowaniu Dariusza Swoszowskiego. Autorem libretta jest Agnieszka Sowa.

Śpiewanie to wielka przyjemność, a w takich wyjątkowych okolicznościach, jak 100. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, to także dowód patriotyzmu. Oddajmy hołd naszym wielkim przodkom. Okażmy się godnymi spadkobiercami spuścizny narodowej. Bądźmy silni, odważni i waleczni, prawdomówni i prawi, lojalni i honorowi. Bądźmy dobrymi, najlepszymi patriotami, bo tylko takich potrzebuje nasza Ojczyzna.

Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Tomasz Konieczny na Scenie Klasycznej TVP Kultura

TVP Kultura1 listopada 2018 roku o godz. 00:10 TVP Kultura zaprasza na premierową „Scenę Klasyczną”, na której wystąpi cieszący się międzynarodowym uznaniem wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny. Artysta wykona utwory z repertuaru klasycznego (pieśni Modesta Musorgskiego) oraz współczesnego – sonety Romualda Twardowskiego.

Bohaterem kolejnego odcinka „Sceny Klasycznej” będzie Tomasz Konieczny – śpiewak oraz aktor filmowy i teatralny. To obecnie jeden z czołowych bas-barytonów na świecie, który od ponad dziesięciu lat śpiewa w wiedeńskiej Staatsoper. Muzyk w lipcu 2018 roku wystąpił jako pierwszy Polak na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth, a w marcu 2019 roku zadebiutuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Śpiewak pojawi się w TVP Kultura w towarzystwie pianisty Lecha Napierały. Muzycy wykonają Pieśni i tańce śmierci Modesta Musorgskiego skomponowane w latach 1875-77 oraz Trzy sonety do Don Kichota Romualda Twardowskiego z 1990 roku.

Tomasz Konieczny jest już dobrze znany widzom TVP Kultura, którzy oglądali go wcześniej m.in. w Pasji wg Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, wykonanej na XV Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Zostanie ona przypomniana na antenie 16 listopada o godz. 12:40.

Koncert Jubileuszowy Krakowskiego Kwintetu Dętego

Krakowski KwintetKoncert Jubileuszowy Krakowskiego Kwintetu Dętego 30 października 2018 roku o godz. 19.00 w Auli „Florianka” Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się koncert z okazji 20-lecia działalności artystycznej Krakowskiego Kwintetu Dętego.

Koncertowo świętować z zespołem będą znakomici goście: Beata Bilińska (fortepian) i Paweł Gusnar (saksofon). W programie jubileuszowego koncertu znajdą się utwory Francisa Poulenca, Dariusa Milhauda, Alexandra Zemlinsky’ego, a także kompozytorów polskich: Cantabile in h Krzesimira Dębskiego i Burlesca Mikołaja Góreckiego. Krakowski Kwintet Dęty wraz z Beatą Bilińską dokonał prawykonania tego utworu. 

Krakowski Kwintet Dęty powstał w 1998 roku i tworzą go członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego – oboista Marek Mleczko, klarnecista Roman Widaszek, fagocista Paweł Solecki – oraz flecistka Katarzyna Kurowska-Mleczko i waltornista Tadeusz Tomaszewski. Członkowie Krakowskiego Kwintetu Dętego są laureatami wielu konkursów muzycznych, którzy spotkali się w krakowskiej orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis, współtworząc przez wiele lat grupę dętą o uniwersalnym charakterze. Muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem: od muzyki barokowej do współczesnej. Występowali w wielu ważnych ośrodkach muzycznych Europy (Paryż, Wiedeń, Lizbona) oraz niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków. Współpracując z pianistką Beatą Bilińską kwintet nagrał płytę z dziełami W.A. Mozarta, F. Danziego, G. Ligetiego, F. Poulenca, która była nominowana do nagrody „Fryderyk” w 2017 roku. Współpraca ta owocuje nowymi kompozycjami, które są dedykowane zespołowi. Członkowie Krakowskiego Kwintetu Dętego prowadzą również działalność pedagogiczną w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Katowicach oraz Szkołach Muzycznych II stopnia.

Warszawa | Uroczysty Koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

TW-ON30 października 2018 roku o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie miał miejsce uroczysty koncert, którym Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uświetnia obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie Te Deum Polonia Pawła Łukaszewskiego.

W uroczystym koncercie udział wezmą członkowie Rządu, Sejmu, Senatu, Korpus Dyplomatyczny, przedstawiciele świata kultury oraz instytucji państwowych i narodowych. Gośćmi Prezydenta podczas tego wieczoru będą także uczniowie wykazujący się szczególnymi osiągnięciami artystycznymi oraz dzieci i młodzież z kilkudziesięciu szkół z całej Polski noszących imię Ignacego Jana Paderewskiego.

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego prawykonają zamówiony specjalnie na tę okazję przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę nowy utwór Pawła Łukaszewskiego Te Deum Polonia na bas, chór i orkiestrę. W roli solisty wystąpi Wojciech Gierlach. Na stulecie nie mogło zabrzmieć inne dzieło, jak Ciebie Boga wysławiamy, bo tylko przez uroczyste Te Deum można wyrazić wdzięczność, chwałę i radość. Utwór Łukaszewskiego odsłania treść hymnu w pięciu częściach.

W programie wieczoru znalazła się także Fantazja polska gis-moll na fortepian i orkiestrę Ignacego Jana Paderewskiego. Partię fortepianu wykona Julia Kociuban.

Koncert transmitowany będzie online przez Polskie Radio program 2; retransmisja – na stronie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Polskiego Radia, w TVP1 o godz. 21.00 oraz w TV Polonia o godz. 23.00.

Dodatkowe informacje – na stronie https://teatrwielki.pl

Warszawa | Vortex Temporum – Wir czasu

Chain ensembleTowarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Scena Muzyki Nowej – cykl koncertów w Nowym Teatrze”, który odbędzie się 30 października 2018 roku o godz. 19:00.

W historii muzyki, nie tylko XX wieku, niewielu był twórców, których nazwiska tak mocno kojarzą się z ważnym, zainicjowanym przez nich nurtem. Do nich zaliczyć należy Gérarda Griseya (1946-1998) – kompozytora, którego nazwisko nieodmiennie przychodzi na myśl, kiedy słyszymy terminy „spektralizm”, „muzyka spektralna”. Modelowanie rozmaitych elementów muzyki (formy, przebiegów czasowo-rytmicznych, harmonii, barwy itd.) na wzór struktur odnajdywanych w naturze samego dźwięku, widocznych na „spektrogramach” okazało się jedną z ważniejszych inspiracji dla współczesnych kompozytorów. Vortex Temporum („wir czasu”) to jeden z jego najważniejszych utworów. Odnajdziemy w nim żywą, choć mocno złożoną pulsację rytmiczną, wyrafinowane współbrzmienia i konstrukcję formalną, niezwykłe ewolucje barw, charakterystyczne muzyczne gesty.

Na koncercie Chain Ensemble obok Vortex Temporum zabrzmi muzyka na flet solo Witolda Lutosławskiego do sztuki teatralnej Alfreda de Musseta Nie igra się z miłością. Utwór ten, powstały w 1953 roku na zamówienie Tadeusza Byrskiego, dyrektora teatrów w Kielcach i Poznaniu w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, długo uchodził za zaginiony. Odnaleziono go dopiero w 2013 roku.

Informacja o biletach na http://www.nowyteatr.org/

V Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie

Festiwal PaderewskiegoMiędzy 30 października a 28 listopada 2018 roku odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. Tegoroczny Festiwal włącza się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, której jednym z architektów był Paderewski.

Artysta spędził w stolicy swoją młodość i wielokrotnie do Warszawy powracał, już nie tylko jako pianista i kompozytor, lecz również jako wybitny polityk, filantrop i patriota. Koncerty zostały zaplanowane w najważniejszych salach koncertowych stolicy: w Filharmonii Narodowej, Łazienkach Królewskich, na Zamku Królewskim i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Wystąpią wybitni polscy i zagraniczni artyści oraz orkiestry, jak choćby Jerzy Maksymiuk z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Vadim Brodski, Peter Jablonski, Eduard Kunz czy Motion Trio. W ich wykonaniu usłyszymy dzieła patrona Festiwalu, a także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Zygmunta Stojowskiego, Karola Szymanowskiego i innych.

Wydarzenie rozpocznie koncert w Filharmonii Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt. „Stolica Wolności”. Wystąpią Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Muzycy wykonają Symfonię h-moll I. J. Paderewskiego. W dzień urodzin Paderewskiego, 6 listopada, w Filharmonii Narodowej odbędzie się „Koncert urodzinowy”, podczas którego Peter Jablonski wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 17, a pianista Eduard Kunz Fantazję Polską op.19 Paderewskiego. Muzycy wystąpią pod dyrekcją Marzeny Diakun.

Festiwal, jako impreza muzyczna, poszerzona jest o projekcje filmów dokumentalnych i wystawę, ukazuje Paderewskiego od innej nieco strony.

Program dostępny jest na stronie: http://www.avearte.pl/