Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Koncert Laureatów X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga i konkursu „Młody Muzyk Roku”

SIKoncert Laureatów X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga i konkursu "Młody Muzyk Roku" odbędzie się 27 października 2018 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpią Sinfonia Iuventus pod batutą litewskiego dyrygenta Modestasa Barkauskasa oraz flecistka Marta Chlebicka.

Modestas Barkauskas, uczeń Juozasa Domarkasa, należy do najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych litewskich dyrygentów młodego pokolenia. Od 2008 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego młodzieżowej orkiestry w Szkole Muzycznej im. B. Dvarionasa w Wilnie, z którą wykonywał koncerty w Niemczech, Belgii, Francji, Polsce oraz Łotwie. Został też dyrektorem artystycznym i dyrygentem St. Christopher Chamber Orchestra w Wilnie, wykłada na Wydziałach Dyrygentury oraz Śpiewu Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. W 2017 r. zdobył III nagrodę w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach, a październikowy występ z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus stanowi realizację jednej z nagród konkursu, honorujących w ten sposób jego laureatów. Podczas Koncertu Laureatów wykona wraz z POSI V Symfonię Piotra Czajkowskiego.

Uroczy Koncert fletowy G dur Carla Stamitza zabrzmi w wykonaniu Marty Chlebickiej, uczennicy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie i laureatki prestiżowego konkursu "Młody Muzyk Roku", mającego wyłonić polskiego uczestnika konkursu Eurovision Young Musicians (którego tegoroczna edycja miała miejsce w sierpniu w Edynburgu). Styl muzyki Stamitza bywa często porównywany z klarownością i wdziękiem młodzieńczych utworów Mozarta (ów sam wiele zawdzięczał osiągnięciom „szkoły mannheimskiej”), dlatego też doskonałym dopełnieniem programu będzie jedno z jego ostatnich arcydzieł, błyskotliwa uwertura do Czarodziejskiego fletu.

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej na: www.sinfoniaiuventus.pl 

Prawykonanie „Chamber Piano Concerto” Agaty Zubel w Niemczech

Zubel20 października 2018 roku podczas Donaueschiger Musiktage odbędzie się prawykonanie Chamber Piano Concerto Agaty Zubel.

Rok 2018 jest dla kompozytorki niezwykle intensywny i bardzo udany. Za nami trzy prawykonania jej utworów: Cleopatra’s Songs, Fireworks oraz Bildbeschreibung, także kilka nagród, w tym kolejny już Koryfeusz Muzyki Polskiej. Kompozytorka nie powiedziała jeszcze jednak ostatniego słowa. Przed nami kolejne emocje związane z prezentacja najnowszych dzieł Agaty Zubel. Pierwszej interpretacji jej Chamber Piano Concertodokona Ingfrid Breie Nyhus. Pianistce towarzyszyć będzie Cikada Ensemble pod batutą Christiana Eggena.

Tak Agata Zubel pisze o najnowszym utworze: „Mój koncert fortepianowy nie musi przekraczać granic i jest niewrażliwy na rozmiary. Idea koncertowania realizuje się przez wzmożoną aktywność. Aby sztuka ta się udała, wszyscy wykonawcy muszą być gotowi przekroczyć to, co spodziewane. Publiczność zaczyna słuchać koncertu fortepianowego, a muzycy zaczynają grać koncert fortepianowy. Ale nie ma orkiestry, a pianista wykonuje partię rozpisaną na dwa instrumenty. Mimo to, od początku pracy aż po ostatnią nutę nie miałam wątpliwości, że jest to Chamber Piano Concerto na fortepian i zespół instrumentalny”.

Koncert transmitować będzie stacja SWR2.

Więcej – na stronie https://pwm.com.pl

Chińskie tournée Sinfonii Varsovii

SVAnne-Sophie Mutter, Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek i Sinfonia Varsovia wyruszają w dwutygodniową trasę koncertową do Chin, która odbędzie się w dniach 17–31 października 2018 roku. Świętujący 85. urodziny kompozytor poprowadzi 6 koncertów, podczas których Anne-Sophie Mutter, uznawana za jedną z najlepszych skrzypaczek na świecie, wykona dedykowany jej II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”.

Krzysztof Penderecki rozpoczyna swoją urodzinową trasę koncertową po Chinach w towarzystwie muzyków Sinfonii Varsovii, Macieja Tworka oraz Anne-Sophie Mutter. Artyści wystąpią wspólnie w 6 miastach z repertuarem złożonym z VII Symfonii d-moll op. 70 Antonína Dvořáka oraz dwóch dzieł, które Penderecki skomponował specjalnie dla niemieckiej skrzypaczki. La Follia na skrzypce solo powstała jako prezent urodzinowy dla Mutter, która prawykonała utwór w Carnegie Hall w 2013 roku. Ich dotychczasowa współpraca zaowocowała powstaniem czterech utworów, w tym dedykowanego Mutter II Koncertu skrzypcowego „Metamorfozy”.

Tournée zapoczątkuje koncert w National Centre For the Performing Arts w Pekinie. Następnie muzycy odwiedzą Zhengzhou, Szanghaj, gdzie wystąpią w ramach prestiżowego China Shanghai International Arts Festival, a także w Changsha, Xiamen i Zhuhai. Dopełnieniem trasy będą dwa koncerty Sinfonii Varsovii pod batutą Macieja Tworka. W Wuhan i Zhohou zabrzmią dzieła Ludwiga van Beethovena i Antonína Dvořáka, a także I Koncert skrzypcowy Pendereckiego, w którym partię solową wykona tajwański skrzypek Benny Tseng. Współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza chińska trasa koncertowa jest również elementem obchodów setnej rocznicy odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Więcej informacji na stronie www.sinfoniavarsovia.org 

Dzień muzyki polskiej w Bańskiej Bystrzycy

BystrycaArtyści, naukowcy i pedagodzy, prowadzący klasy solowe i zespoły kameralne w Akademii Muzycznej w Łodzi będą wykonawcami koncertów „Dnia muzyki polskiej” w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Koncerty odbędą się 16 października 2018 roku w Sali Koncertowej Wydziału Sztuk Dramatycznych Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), przy ul. Jana Kollara 22.

Podczas pierwszego koncertu „World Premieres” wystąpią soliści i zespoły kameralne. Prezentować będą po raz pierwszy utwory skomponowane przez uznanych łódzkich twórców: Olgę Hans, Krzysztofa Grzeszczaka i Jakuba Kowalewskiego, a także młodych kompozytorów: Marcina Wernera, Piotra Wróbla i Michała Grabowskiego. Podczas koncertu zabrzmią również kompozycje Agaty Barbary Jareckiej, Janusza Kopczyńskiego, Doroty Brolik-Bekrycht i Łukasza Wójcickiego – instrumentalistów, działających z sukcesami w łódzkim środowisku muzycznym. Na scenie pojawią się soliści grający na altówce, flecie, oboju, fortepianie, saksofonie oraz na tubie. Wystąpią także duety, tria i kwartety smyczkowe, złożone z instrumentalistów związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi.

Drugi koncert w wykonaniu pedagogów łódzkiej Akademii również zawierać będzie premierowy program. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych osiem utworów przeznaczonych dla solisty z towarzyszeniem orkiestry, skomponowanych przez: Olgę Hans, Marcina Wernera, Tomasza Bartoszka, Piotra Wróbla, Bogdana Dowlasza i Leszka Kołodziejskiego. Solistom towarzyszyć będzie Polish Modern Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Kamińskiego. Zespół powstał w 2017 roku i tworzą go artyści na stałe współpracujący ze współczesnymi kompozytorami. Utwory, które będą prezentowane podczas koncertu zostały napisane z myślą o konkretnych wykonawcach i im dedykowane.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest dr hab. Sławomir Cichor, a opiekę artystyczną nad projektem sprawuje dr hab. Ewelina Zawiślak, kierownik Katedry Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej w Łodzi.

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl

„Samson i Dalila” z Elīną Garančą i Roberto Alagną z The Metropolitan Opera 20 października na żywo w kinach

MetNowa inscenizacja opery Camille’a Saint-Saënsa Samson i Dalila otworzyła we wrześniu sezon 2018–19 w The Metropolitan Opera, a teraz 20 października pojawia się na ekranach kin na całym świecie w cyklu transmisji „The Met: Live in HD”. Transmisja w warszawskim Kinie Praha odbędzie się o godz. 18:35.

Biblijna opowieść o hebrajskim siłaczu Samsonie i filistyńskiej uwodzicielce Dalili inspirowała wielu twórców. Dzieło Camille’a Saint-Saënsa jest jej najbardziej znaną muzyczną interpretacją, a jednocześnie jedyną operą kompozytora, która regularnie pojawia się na scenach świata. Dalila, przedstawicielka pokonanego przez Hebrajczyków plemienia, kusząc Samsona swoim pięknem i miłością, najpierw wydobywa od niego tajemnicę jego nadprzyrodzonej siły ukrytej w jego długich włosach, a potem pozbawia go jej przez ich obcięcie. Romantyzm muzyki Saint-Saënsa łączy się z wczesnym impresjonizmem dzięki nowatorskiej instrumentacji dzieła.

W głównych rolach wystąpią Elīna Garanča jako zmysłowa Dalila, filistyńska piękność, i Roberto Alagna jako izraelski przywódca, siłacz Samson. Francuski bas-baryton Laurent Naouri będzie Arcykapłanem, baryton z Azerbejdżanu Elchin Azizov wystąpi w barytonowej partii Abimeleka, a bas Dmitry Belosselskiy wcieli się w Starego Żyda. Dyryguje Sir Mark Elder. Przedstawienie w języku oryginału (francuskim) z polskimi napisami potrwa około 3 godzin.

Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisje z The Metropolitan Opera, dostępna jest tutaj.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl

Poznań | Maltański Koncert Charytatywny

FP19 października 2018 roku o godz. 19.00 w Auli UAM będzie miał miejsce X Maltański Koncert Charytatywny zatytułowany „Trochę wiosny jesienią”.

Szymon Nehring, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2017 roku, jest jedynym Polakiem, który otrzymał pierwszą nagrodę w tym jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych świata. W 2015 roku, jako jedyny Polak, znalazł się wśród finalistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz wiele nagród dodatkowych. I choć – na przekór jesieni – odgłosów wiosny szukać będziemy w suicie Wiosna Claude’a Debussy’ego, z niecierpliwością czekamy na wciąż młodzieńczą – bo płynącą zaledwie z 23 wiosen życiowych doświadczeń – interpretację Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.

A ponadto w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego usłyszymy dzieła Ludwiga van Beethovena (Uwertura „Zur Namensfeier” op. 115, dedykowana księciu Antoniemu Radziwiłłowi) i Wojciecha Kilara (Krzesany).

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Informacja o biletach – na stronie http://www.filharmoniapoznanska.pl

Kraków | Czarodziejskie flety państwa Długoszów

FK19 października 2018 roku o godz. 19.30 podczas koncertu symfonicznego w Filharmonii Krakowskiej zabrzmi Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę Pawła Mykietyna.

Magiczne właściwości fletu opisywali twórcy mitologii, baśniopisarze i libreciści. Legendarny flecista z Hameln został bohaterem, gdy swą grą uwolnił mieszczan od straszliwej plagi szczurów, a czarodziejski flet z opery Mozarta okazał się skarbem zdolnym przywrócić światu harmonię. Kompozytorzy różnych epok i narodowości chętnie sięgali po ten instrument. W 2016 roku Koncert na dwa flety i orkiestrę skomponował także Paweł Mykietyn, który w swoim utworze zastosował specjalną technikę „przyśpieszania” i „spowalniania” czasu. W partiach solowych wystąpią fleciści – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, stanowiący duet zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Ponadto Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Charlesa Olivieri-Munroe wykona IV Symfonię Ludwiga Beethovena z 1806 roku i Koncert na orkiestrę kameralną Daniela Schnydera. Ten utwór powstał u progu nowego millenium, w 2000 roku. W pierwszej części, zatytułowanej Politrop, Schnyder odwołuje się do głównego bohatera Odysei Homera. Sprytny jak Odyseusz, znajduje sposoby na zestawienia rozmaitych fraz, egzotycznych rytmów i solowych popisów instrumentów. Kontrastująca część druga jest powrotem do tradycji muzyki europejskiej, a ostatnia – żwawą, pełną trytonów polką.

Dodatkowe informacje – na stronie Filharmonii.

Vivat Orkiestra! 70 lat Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie

FS19 października 2018 roku o godz. 19.00 odbędzie się koncert z okazji 70-lecia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.

Największy instrument świata – orkiestra symfoniczna. Współtworzony przez ludzi jest zarazem najtrudniejszym do zbudowania i utrzymania w dobrej kondycji instrumentem. A jednak dzięki zaangażowaniu i pasji, mimo niesprzyjających warunków, może powstać i przetrwać lata, a nawet okrągłe siedemdziesiąt lat. Właśnie tyle liczy sobie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie.

Z okazji swoich urodzin Orkiestra zaprezentuje nam pełnię swoich wykonawczych umiejętności. Program wypełnią kompozycje stanowiące popis różnorodnych możliwości orkiestrowych – poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza i wymagająca perfekcyjnego warsztatu muzyka z baletu Święto wiosny Igora Strawińskiego.

Wisienkę na urodzinowym torcie stanowić będzie światowa premiera utworu Quincy’ego Jonesa – trębacza, kompozytora, aranżera, producenta wywodzącego się z jazzu, jednak balansującego pomiędzy przeróżnymi muzycznymi stylami. Artysta w latach 1950. jako członek orkiestr jazzowych odbył liczne tournées po Europie, a w latach 1957–1958 uczęszczał na zajęcia z kompozycji klasycznej do Nadii Boulanger i Olivera Messiaena. Od 1964 roku (od filmu Sidneya Lumeta Lombardzista (The Pawnbroker) tworzy także muzykę filmową. Po nowej kompozycji możemy zatem spodziewać się niespodziewanego!

Więcej – na stronie  https://filharmonia.szczecin.pl

Warszawa | Muzycy dla Niepodległej

IMiTW setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości powstał projekt opowiadający o wybitnych muzykach, którym zawdzięczamy zachowanie narodowej tożsamości w okresie ponad stuletniej niewoli. Jedni osiągnęli sławę światową, inni są znani jedynie wśród rodaków, o niektórych zapomnieliśmy. O tych, często nieznanych, bohaterach polskiej drogi do wolności opowiada projekt „Muzycy dla Niepodległej”.

W ramach projektu wydana została książka, zawierająca biogramy wybranych artystów, ze szczególnym podkreśleniem ich działalności patriotycznej i roli, jaką odegrali na polskiej drodze do niepodległości. Prezentacja książki będzie miała miejsce 15 października o godz. 12.00 podczas uroczystej inauguracji projektu w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Zostanie wówczas otwarta wystawa prezentująca sylwetki bohaterów książki, która będzie czynna przez dwa tygodnie.

20 października o godz. 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się koncert, którego wykonawcami będą Agnieszka Kozłowska (sopran), Dorota Lachowicz (mezzosopran), Krzysztof Kur (tenor), Witold Żołądkiewicz (baryton), Warsaw Opera Quartet, pianistka Ewa Pelwecka oraz mediaChoir pod dyrekcją Łukasza Hermanowicza. W programie koncertu znajdą się utwory wokalne i wokalno-instrumentalne Fryderyka Chopina, Karola Kurpińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Projekt zrealizowany został przez Fundację „Rodzice Szkole”, Instytut Muzyki i Tańca, Muzeum Historii Polski oraz Archiwum Akt Nowych.

www.muzycydlaniepodleglej.pl