Polmic - FB

aktualności

Olsztyn | Uroczysta Inauguracja 73. sezonu artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

FWM14 września 2018 roku o godz. 19:00 podczas uroczystej Inauguracji 73. sezonu artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zabrzmi Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego.

Wybór muzyki Ignacego Jana Paderewskiego na koncert inaugurujący 73. Sezon artystyczny WMF wydaje się wyborem idealnym, zważywszy na obchodzony w 2018 roku jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Paderewski to nie tylko wirtuoz fortepianu czy utalentowany kompozytor, ale wielki patriota, mąż stanu i premier polskiego rządu słusznie obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego nazywany Ojcem Polskiej Niepodległości. Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewski dedykował profesorowi Teodorowi Leszetyckiemu, u którego odbywał studia pianistyczne w konserwatorium w Wiedniu. Prawykonania dokonała rosyjska pianistka Anetta Jessipowa, żona Leszetyckiego. Miało ono miejsce 20 stycznia 1889 roku w Wiedniu. Orkiestrą dyrygował Hans Richter. Kilka tygodni później, 8 kwietnia 1889 roku Koncert a-moll Anetta Jessipowa zaprezentowała warszawskiej publiczności. Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy to dzieło w interpretacji pianisty Łukasza Krupińskiego.

W drugiej części koncertu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentuje poemat symfoniczny Till Eulenspiegels lustige Streiche (Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała) op. 28 Richarda Straussa.

Więcej – na stronie: https://filharmonia.olsztyn.pl

Gdańsk | Filharmonia Narodowa przed sezonem: polska symfonika i romantyczny koncert

PFB14 września 2018 roku o godz. 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się Koncert symfoniczny, podczas którego zabrzmią dzieła Karola Szymanowskiego i Mieczysława Wajnberga.

W marcu tego roku w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpiła Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją swego szefa artystycznego George'a Tchitchinadze. Teraz przyszedł czas na rewanż: Filharmonia Narodowa i jej dyrektor artystyczny Jacek Kaspszyk wystąpią nad Motławą. Solistą będzie znakomity polski skrzypek Jakub Jakowicz, który wykona jeden z najbardziej lubianych koncertów romantycznych – Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna. A na początek ukazująca pełne możliwości brzmienia wielkiej orkiestry, młodzieńcza, bardzo jeszcze straussowska Uwertura Szymanowskiego.

Najciekawszą pozycją koncertu będzie IV Symfonia Wajnberga – kompozytora do niedawna jeszcze zupełnie zapomnianego. Ten urodzony w Warszawie przyjaciel Szostakowicza, którego życie było pełne dramatycznych przejść, jest obecnie coraz częściej wykonywany, także w Polsce. Filharmonia Narodowa z Jackiem Kaspszykiem nagrała ostatnio parę płyt z muzyką Wajnberga (między innymi w 2014 roku IV Symfonię i Koncert skrzypcowy). Powstała niedługo po drugiej wojnie światowej IV Symfonia uważana jest za jedno z najwybitniejszych jego dzieł: choć zaczyna się bardzo dramatycznie pełna jest typowego dla Wajnberga liryzmu.

Następnego dnia koncert zostanie powtórzony w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.filharmonia.gda.pl

Kraków | XVI Festiwal „Sacrum Profanum”

SacrumDni 11–17 września 2018 roku będą świętem Niepodległej Muzyki. Program Festiwalu „Sacrum Profanum” zogniskowany jest tym razem wokół haseł: „Niepodległość”, „Wolność”, „Emancypacja” i „Fantazmat”.

Koncerty oznaczone hasłem „Niepodległość” prezentują suwerenną twórczość polskich kompozytorów wszystkich pokoleń ostatniego stulecia, których myśl kompozytorska wzbogaciła światowy obieg muzyki współczesnej. Są to m.in. Bogusław Schaeffer (notacje graficzne, teatr muzyczny), Witold Szalonek (pionier wykorzystywania multifonów, czyli „dźwięków kombinowanych”), Agata Zubel (łącząca znakomicie kompozycję z wokalistyką) czy Marta Śniady („nowa dyscyplina”) – w sumie usłyszymy utwory 27 polskich twórców. Dziesięć z tych kompozycji powstało lub powstaje na zamówienie festiwalu „Sacrum Profanum”. Program Festiwalu wypełni twórczość przedstawicieli jeszcze 10 krajów: Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Litwy, Norwegii, USA, Japonii i Australii.

W programie znalazły się także pozycje związane z 85. urodzinami Krzysztofa Pendereckiego – wpisują się one w miejskie obchody urodzin Maestro w Krakowie – oraz z 80. urodzinami Zygmunta Krauze (odbędzie się m.in. prawykonanie jego utworu Deklaracja). Festiwal przypomina także o jubileuszu 70-lecia Chóru Polskiego Radia.

Szczegółowy program – na stronie: http://sacrumprofanum.com/ 

Mój pierwszy koncert

SCKoncerty z muzyką najwybitniejszych polskich kompozytorów, niecodzienne akcje edukacyjne dla najmłodszych a na muzyczny deser… słynne Cztery pory roku Vivaldiego ‒ to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowała dla mieszkańców województwa małopolskiego w dniach 11–13 września 2018 roku Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

Jedna z najlepszych polskich orkiestr kameralnych we wrześniu odwiedzi Bulowice, Dobczyce, Gdów, Łapanów i Kamionną w ramach drugiej odsłony wyjątkowego tournée „Mój pierwszy koncert”, prezentującego twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów: Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Macieja Radziwiłła, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Program koncertów uzupełni wykonanie fragmentów słynnych Czterech pór roku Antonio Vivaldiego ‒ jednej z najsłynniejszych i najbardziej urzekających kompozycji w historii muzyki klasycznej.

W ramach projektu zrealizowane zostaną zarówno koncerty dla całej rodziny, jak i te dedykowane najmłodszym melomanom ‒ przygotowane przez niezastąpioną Panią Sinfonietkę. W trakcie spotkań z muzykami uczestnicy wydarzeń będą mieli szansę zajrzeć za kulisy koncertu muzyki klasycznej, porozmawiać z artystami, a nawet… zadyrygować orkiestrą!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: harmonogram koncertów

Dodatkowe informacje – na stronie: http://sinfonietta.pl/ 

Katowice | I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego

Konkurs SzymanowskiegoNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Pierwsza edycja odbędzie się w dniach 10-23 września 2018 roku.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to inicjatywa, mająca na celu popularyzację polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości, będącej istotną częścią narodowego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorem Konkursu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, współorganizatorami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice, Polskie Radio S.A., Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. 

Konkurs będzie miał miejsce w Katowicach – Mieście Kreatywnym Muzyki UNESCO – w cyklu 5-letnim, w 5 kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycja.

Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Przewidywana pula nagród we wszystkich pięciu kategoriach to 287 000 EUR. Oprócz nagród głównych (I, II i III nagroda w każdej kategorii), we wszystkich kategoriach wykonawczych zostaną przyznane nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a w kategoriach "Skrzypce" i "Śpiew" – także nagroda dla najlepszego pianisty-kameralisty.

Finalistom w kategoriach: fortepian, skrzypce i spiew towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą w sali koncertowej NOSPR poprowadzi Alexander Humala. Koncert finałowy w kategorii kwartet smyczkowy odbędzie się w sali kameralnej. Bilety są dostępne w kasie biletowej NOSPR oraz w systemie sprzedaży online na stronie internetowej NOSPR.

Przesłuchania finałowe w kategoriach: fortepian (16.09), skrzypce (18.09 i 19.09) oraz śpiew (20.09) w sali koncertowej NOSPR oraz w kategorii kwartet smyczkowy (15.09) w sali kameralnej NOSPR, można będzie oglądać na żywo na oficjalnym kanale NOSPR na YouTube.

Przez cały czas trwania Konkursu radiowa Dwójka zaprasza na transmisje i retransmisje przesłuchań uczestników oraz relacje i omówienia. Nadawane one będą w wieczornym i nocnym paśmie koncertowym – przede wszystkim w cyklu „Letni festiwal muzyczny”. Ponadto wszystkie wykonania zaprezentowane podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zostaną umieszczone w specjalnym serwisie internetowym, który znaleźć można pod adresem: Szymanowski-konkurs.polskieradio.pl.

Patronat medialny nad Konkursem objęlo Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Od Moniuszki do Starszych Panów

Od MoniuszkiW dniach 9 września – 28 października 2018 roku na terenie Województwa lubelskiego odbędzie się prezentacja miniatury muzyczno-teatralnej Od Moniuszki do Starszych Panów, połączona z warsztatami teatralnymi. Organizatorem przedsięwzięcia jest Oddział Lubelski Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Jak łączą się ze sobą pieśni romantyków i satyra sprzed 60 lat? Na to pytanie odpowiada miniatura muzyczno-teatralna Od Moniuszki do Starszych Panów. Warstwę muzyczną stanowią oryginalnie zaaranżowane utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Stanisława Niewiadomskiego oraz piosenki pióra duetu Jerzy Wasowski – Jeremi Przybora. W lekko prowadzonym scenariuszu nakładają się na siebie humor i sentyment, minimalizm i ekspresja, pieśń i piosenka. Widowisko reżyseruje (jednocześnie będąc autorem scenariusza) Urszula Lewartowicz, opracowaniem warstwy muzycznej zajęła się Agnieszka Schulz-Brzyska, a udział w nim wezmą znani i cenieni artyści środowiska lubelskiego.

Po spektaklu widzowie będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych, wprowadzających w tajniki pracy scenicznej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Czytaj więcej: Od Moniuszki do Starszych Panów

Katowice | Premiera „Audycji V” Andrzeja Krzanowskiego w NOSPR

NOSPRZapraszamy na wydarzenie, jakiego w NOSPR jeszcze nie było. 9 września 2018 roku w sali koncertowej odbędzie się premiera Audycji V Andrzeja Krzanowskiego – opery w 20 scenach do tekstów Zbigniewa Doleckiego i Jacka Bierezina.

Ten przedwcześnie zmarły, wybitny śląski kompozytor pozostawił swoje nowatorskie dzieło w rękopisie. Pomimo kilku podejść utwór od kilku dekad czeka na swoje prawykonanie sceniczne. Audycja V jako forma przekracza ramy koncertu, widowiska teatralnego, poematu choreograficznego, projekcji multimedialnej, stanowiąc swoistą meta-formę łączącą słowo, dźwięk, światło, taniec, multimedia, elementy happeningu i interakcję z publicznością. Również aparat wykonawczy utworu jest bardzo złożony: aktorzy, sopran solowy, chór kameralny, orkiestra podzieloną na kilka grup, tancerze, mim, wielokanałowa warstwa elektroakustyczna.

Krzanowski stworzył przedziwną formę – formę audycji – w której poezja jest współrzędnym partnerem. Audycja V jest w pewnym sensie sumą czterech poprzednich, zarówno jeżeli chodzi o użyte teksty, jak i o warstwę muzyczną.

Premiera opery rozpoczyna tegoroczny cykl przedsięwzięć w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia „Muzyka polska za mało znana”.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR w sezonie 2018/2019 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.nospr.org.pl

52. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku

FPPW dniach 8–14 września 2018 roku odbędzie się doroczne święto polskich pianistów – Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Zapoczątkowany w 1967 roku, Festiwal pozostaje nie mającym sobie równych miejscem promocji rodzimej pianistyki. Bogata historia, obfitująca w wirtuozerskie wykonania najwybitniejszych polskich pianistów, uczyniła z Festiwalu znaczące wydarzenie muzycznych w Polsce, a jednocześnie wizytówkę kulturalną Słupska.

W tym roku odbędą się dwa koncerty symfoniczne, wieczór wokalno-pianistyczny, recitale fortepianowe, salon laureatów oraz wieczór jazzu. Koncert inauguracyjny uczci 70. rocznicę śmierci Raula Koczalskiego, wybitnego chopinisty i kompozytora, autora m.in. 5-ciu koncertów fortepianowych. Po odnalezieniu i rekonstrukcji III Koncertu fortepianowego po raz pierwszy zaprezentuje go w Polsce Joanna Ławrynowicz. Ponadto Łukasz Krupiński wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.

W ramach cyklu „Estrada Młodych” odbędzie się 6 półrecitali, a każdy z uczestników wykona jedną z miniatur Ignacego Jana Paderewskiego; za najlepsze wykonanie przez Zespół Opiniujący Estradę Młodych zostanie przyznana specjalna nagroda.

Podczas koncertu finałowego zabrzmi również muzyka współczesna: odbędzie się światowe prawykonanie Koncertu na fortepian, flet i orkiestrę smyczkową Zbigniewa Kruczka, który kompozytor stworzył na zamówienie FPP.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.stsk.eslupsk.pl/ 

IV Edycja Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka”

KropkaFundacja Meakultura po raz czwarty ogłasza konkurs dla krytyków muzycznych „Kropka”. Dla najlepszych autorów przewidziane są nagrody finansowe i rzeczowe. Głównym Współorganizatorem konkursu i Fundatorem Grand Prix w IV edycji jest Instytut Muzyki i Tańca.

„Kropka” to jedyny w Polsce konkurs, którego celem jest promowanie rzetelnej krytyki muzycznej, wspieranie dziennikarzy debiutujących oraz docenianie autorów piszących o muzyce polskiej za granicą. Dla najlepszych krytyków organizatorzy przewidzieli następujące nagrody: Grand Prix w wysokości 3000 zł ufundowane przez Instytut Muzyki i Tańca, dwie Nagrody Główne w wysokości 2500 zł ufundowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Nagroda Specjalna za tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju (fundatorem nagrody rzeczowej jest Instytut Adama Mickiewicza), Wyróżnienie dla Debiutanta (Nagroda Dyrektora-Redaktora Naczelnego PWM), Nagroda Fundacji Meakultura za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej, Nagroda Specjalna Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich dla osób działających na rzecz muzyki w radiu i telewizji, Nagroda Specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Nagroda Indywidualna Piotra Metza za najlepszy tekst o muzyce popularnej. Laureaci otrzymają też nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów konkursu.

W Jury konkursu zasiądą: dr Daniel Cichy (Przewodniczący), dr hab. Joanna Maleszyńska, dr Anna Ignatowicz-Glińska (Stowarzyszenie Autorów ZAiKS), Agata Kwiecińska, dr hab. Mirosław Pęczak, Rafał Księżyk i Remigiusz Mazur-Hanaj.

Teksty można nadsyłać do 15 października 2018 roku przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.konkurskropka.pl lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ogłoszenie wyników nastąpi 26 listopada, a uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się 5 grudnia.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów na stronie konkursu: http://www.konkurskropka.pl/