Polmic - FB

aktualności

Poznań | Ogólnopolski Konkurs „Kompozytor – rezydent w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego”

FNTowarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego poszukując nowych form popularyzowania niezwykle bogatej twórczości Patrona, zdecydowało o uruchomieniu programu rezydencji kompozytorskich w Salonie Muzycznym, nawiązującego do znanej na całym świecie praktyki zapraszania do współpracy młodych artystów. Konkurs odbywa się pod patronatem Poznańskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Założeniem rezydencji jest opracowywanie, także prawykonanie i nagranie nowych aranżacji na zespoły kameralne utworów Nowowiejskiego, tych najsłynniejszych, ale też tych zupełnie dziś nieznanych, nadal spoczywających w archiwach w postaci autografów. 

W trakcie rezydentury odbywają się trzy koncerty: monograficzny (wybrane utwory Kompozytora-rezydenta) oraz dwa związane z twórczością Patrona.

Rezydent na 2019 rok wyłoniony będzie w drodze specjalnego konkursu. Do udziału w Konkursie zapraszani są kompozytorzy mający polskie obywatelstwo, którzy do 1 października 2018 nie ukończyli 30. roku życia. Czas trwania rezydentury: od stycznia do grudnia 2019 roku. Honorarium Kompozytora-rezydenta: 13 200 zł brutto.

Zgłoszenia dokonywane są poprzez wypełnienie formularza i oświadczenia. Należy przesłać także CV, 3 partytury, 3-4 nagrania wybranych utworów przeznaczonych na różnorodne kameralne obsady wykonawcze i opis koncepcji rezydentury. Termin zgłoszenia: do 1 października 2018 roku.

W składzie jury są przedstawiciele Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego, Poznańskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego i Miasta Poznania, artysta-wykonawca, Kompozytorzy-rezydenci edycji 2017 i 2018.

Regulamin Konkursu, karta zgłoszeniowa oraz oświadczenie dostępne są na stronie www.nowowiejski.pl w zakładce „Aktualności”.

Najnowszy koncert André Rieu od 31 lipca 2018 w ponad 60 kinach

Amore„Amore – mój hołd dla miłości”, czyli najnowszy koncert André Rieu i jego Orkiestry Johanna Straussa pojawi się w ponad 60 polskich kinach. W warszawskim Kinie Praha transmisja koncertu odbędzie się 31 lipca 2018 roku o godz. 18:30.

Holenderski wirtuoz skrzypiec i jego koncerty przebojów muzyki klasycznej w pięknej scenerii średniowiecznego rynku w Maastricht, skąd pochodzi André Rieu, co roku przyciągają do miasta tłumy. To niezwykłe przeżycie dla osób w każdym wieku, pełne wzruszeń, humoru i zabawy, w barwnej oprawie kwiatów, świateł i wyszukanych kreacji występujących wykonawców. 7 lipca br. maestro zaproponował romantyczne widowisko pt. „Amore – mój hołd dla miłości”. Koncert ten zarejestrowano i od 31 lipca do 15 sierpnia będzie można go oglądać w kinach na całym świecie, w tym w 60 w Polsce.

nazywowkinach.pl – dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin – zaprasza na serię retransmisji wyjątkowego, letniego koncertu André Rieu oraz jego Orkiestry. Jak zawsze zabrzmią aranżacje wielkich przebojów muzyki klasycznej, ale także nowe kompozycje, przygotowane specjalnie na kolejne koncerty w Maastricht. W programie utwory Straussa, Verdiego, Pucciniego, Webbera, Rodgersa, a także słynna Kalinka i Granada.

Z okazji tegorocznego wyjątkowego koncertu André zaoferował niezwykłą możliwość złożenia jedynej w swoim rodzaju dedykacji miłosnej. Każdy z widzów mógł zadedykować walca swojej ukochanej osobie. André osobiście wybrał jedną dedykację i ogłosił zwycięzcę podczas koncertu.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Lista kin i terminy pokazów tutaj. Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl

Warszawa | Na półmetku Letnich Koncertów na Grochowskiej

LetnieCykl popołudniowych Letnich Koncertów na Grochowskiej potrwa aż do 26 sierpnia 2018 roku, dostarczając wielu muzycznych wrażeń.

W trakcie dotychczasowych koncertów w Pawilonie Koncertowym zagościło wielu wybitnych artystów, prezentując repertuar od baroku i klasycyzmu, po piosenki Jerzego Wasowskiego i musicale Leonarda Bernsteina. Program drugiej połowy cyklu wygląda równie interesująco, zachęcając do poznawania muzyki kameralnej w wykonaniu znakomitych muzyków.

Niezwykle ciekawie zapowiada się koncert Duetu HarSax, który wystąpi 29 lipca. Zespół, tworzony przez saksofonistę Daniela Kobielskiego i harfistę Juliusza Wesołowskiego wykona kompozycje przeznaczone oryginalnie na ten niecodzienny skład. W wykonaniu duetu usłyszymy m. in.kompozycję SaHarBAD na saksofon altowy i harfę Anny Marii Huszczy. Podczas koncertu artyści dokonają ponadto prawykonania utworu Macieja Małeckiego Scherzo na saksofon altowy i harfę. Na uwagę zasługuje koncert 4 sierpnia, podczas którego skrzypek Marcin Markowicz i pianista Grzegorz Skrobiński zaprezentują Sonatinę D-dur op. 46 Mieczysława Wajnberga.

Tradycyjnie, w trakcie Letnich Koncertów na Grochowskiej, wystąpią wyróżniający się młodzi artyści, stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia, laureaci I Międzyuczelnianego Konkursu Altówkowego (Gdańsk 2017) i wyróżniający się studenci klasy kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w repertuarze których również znajduje się polska muzyka współczesna.

Letnie Koncerty na Grochowskiej odbywają się w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 16:00.

Szczegółowe informacje o koncertach dostępne na stronie: http://www.sinfoniavarsovia.org 

Gdańsk| Ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika

Jarmark28 lipca 2018 roku o godz. 12.00 w Dworze Artusa odbędzie się Ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika, podczas którego zabrzmi specjalnie napisany na to wydarzenie hejnał autorstwa Pawła Hulisza.

Ceremonia otwarcia nawiązuje do XV-wiecznych postaci „piszczków” miejskich i wieżowych, których obowiązkiem było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram miasta. Miejskim muzykiem był także nastawiacz wieżowego carillonu. Od momentu zatrudnienia przez Radę Miasta Gdańska piszczków i trębaczy, niezmiennie uroczystemu otwarciu i zamknięciu Jarmarku towarzyszy muzyka.

Uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika obwieści światu specjalnie napisany w oparciu o gdańskie muzykalia hejnał, odgrywany przez trębaczy Tubicinatores Gedanenses i ratuszowy carillon (Monika Kazmierczak). Trębaczy (aż szesnastu!) wypatrywać należy w oknach i na dachu Dworu Artusa. A skoro Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku 758-lecie, to hejnał skomponowany został z 758 nut. Cały witz polega na tym, że każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem.

Więcej – na stronie: http://jarmarkdominika.pl/ 

IX Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

FestiwalIX Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach potrwa do 11 sierpnia 2018 roku.

Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach to cykl koncertów organizowany od 2010 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach. Od 2011 roku realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie przemianowanym w 2014 roku na Mazowiecki Instytut Kultury, odpowiedzialnym za kształt programowy przedsięwzięcia.

Podczas festiwalu prezentowane są głównie utwory muzyki klasycznej w wykonaniu uznanych zespołów kameralnych. Koncerty odbywają się w każdą sobotę o godz. 18.00 w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach przy ul. Pięknej 8.

28 lipca wystąpi najbardziej obiecujący kwartet smyczkowy młodego pokolenia, New Music Quartet – laureaci I Nagrody oraz trzech Nagród Specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. zespół wykona utwory polskich kompozytorów współczesnych: Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Karola Szymanowskiego. W programie koncertu Zespołu Harmonijek Ustnych Animato 4 sierpnia znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Mateusza Święcickiego. Na koniec wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe, które zaprezentuje m. in. kompozycje Krzesimira Dębskiego.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie: www.mik.waw.pl 

Podlasie SlowFest trwa do 12 sierpnia

PodlasiePrzełom lipca i sierpnia to najlepszy moment żeby odwiedzić Podlasie. Najspokojniejszy festiwal świata Podlasie SlowFest potrwa do 12 sierpnia 2018 roku.

Fanów kontemplacyjnych brzmień muzycznej alternatywy czekają koncerty w rytmie slow. Koncert „Quarter-tone piano” jest próbą przywrócenia muzyce jej naturalnych rejestrów. Ile straciła muzyka europejska porzucając podział ćwierćtonowy na rzecz półtonowego pokażą Piotr i Agnieszka Kopińscy dzięki specjalnie przestrojonym fortepianom od Yamaha Polska (26 lipca). W trakcie koncertu odbędzie się również prapremiera mikrotonowej kompozycji Krzysztofa Gawlasa  Splines, a zaraz po koncercie będzie można porozmawiać z kompozytorem podczas spotkania.

Koncert Radical Polish Ansambl, który łączy folklor z muzyką klasyczną i awangardę z tradycją w jedną brzmieniową wrażliwość, odbędzie się 3 sierpnia. Styl Radical Polish Ansambl to wykonanie muzyki współczesnej oparte na pradawnym poczuciu rytmu, wrażliwości brzmieniowej i tonalnej oraz formach przekazu ustnego. Woody Black 4, który wystąpi 11 sierpnia, to z kolei jedyny na świecie zespół improwizujący na czterech klarnetach, w tym trzech basowych.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.podlasieslowfest.pl/program-psw/ 

Katowice | Bilety na koncerty finałowe I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego

ksNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Pierwsza edycja odbędzie się w dniach 11-23 września 2018 roku.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to inicjatywa, mająca na celu popularyzację polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości, będącej istotną częścią narodowego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorem Konkursu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, współorganizatorami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice, Polskie Radio S.A., Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. 

Konkurs będzie miał miejsce w Katowicach – Mieście Kreatywnym Muzyki UNESCO – w cyklu 5-letnim, w 5 kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycja.

Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Przewidywana pula nagród we wszystkich pięciu kategoriach to 287 000 EUR. Oprócz nagród głównych (I, II i III nagroda w każdej kategorii), we wszystkich kategoriach wykonawczych zostaną przyznane nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a w kategoriach "Skrzypce" i "Śpiew" – także nagroda dla najlepszego pianisty-kameralisty.

Finalistom w kategoriach: fortepian, skrzypce i spiew towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą w sali koncertowej NOSPR poprowadzi Alexander Humala. Koncert finałowy w kategorii kwartet smyczkowy odbędzie się w sali kameralnej. Bilety są już dostępne w kasie biletowej NOSPR oraz w systemie sprzedaży online na stronie internetowej NOSPR.

Patronat medialny nad Konkursem objęlo Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XIX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry/Pieniny 2018

AuksoW dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2018 roku na Suwalszczyźnie oraz 13–16 sierpnia 2018 w Pieninach odbędą się koncerty Aukso – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy – pod dyrekcją Marka Mosia z udziałem gości specjalnych. Gwiazdami tegorocznej edycji będą: maestro Jacek Kaspszyk, wirtuoz gitary Waldemar Gromolak, ceniony kompozytor Zygmunt Krauze, pianista Wojciech Waleczek. Ponadto, finał festiwalu poszerzy się na międzynarodowe grono wykonawców – Reut Rivkę oraz zespół KK PEARLS Krzysztofa Kobylińskiego.

Od 19 lat Letnia Filharmonia Aukso umożliwia kontakt ze sztuką o najwyższych walorach wykonawczych mieszkańcom małych miejscowości, którzy nie mają takich możliwości na co dzień. Program wydarzenia, które odbędzie się na Suwalszczyźnie (w Suwałkach, Gawrych Rudzie, Maćkowej Rudzie, Mikołajewie i Hucie) i w Pieninach (w Szczawnicy i Jaworkach), obejmuje koncerty orkiestrowe, kameralne, spotkania z artystami i warsztaty, także z technik relaksacyjnych i fizykoterapii dla muzyków pod kierunkiem austriackiego specjalisty Burkharda Dammanna.

W gronie artystów zaproszonych do XIX edycji Filharmonii pojawi się wybitna postać polskiej i światowej sceny: uznany w kraju i za granicą ambasador kultury polskiej, dyrygent, dyrektor Filharmonii Narodowej – Jacek Kaspszyk oraz jeden z czołowych współczesnych kompozytorów – Zygmunt Krauze. Ale będą również goście z zagranicy, tacy jak pochodzący z Izraela wokalistka Reut Rivka i gitarzysta Dima Gorelik, czy kolumbijski basista Edi Sanchez – soliści zespołu KK PEARLS, działającego pod kierownictwem polskiego pianisty Krzysztofa Kobylińskiego.

Orkiestra Aukso zaprezentuje się w trzech odsłonach programowych, które nawiązują do obchodzonych w roku 2018 jubileuszy. W programie klasycznym obok utworów doby baroku (koncerty Antonio Vivaldiego z udziałem solisty – Waldemara Gromolaka) znajdą się utwory polskich kompozytorów (m.in. Paderewskiego). Repertuarowo Festiwal wyeksponuje także twórczość Zygmunta Krauzego, świętującego w tym roku swoje osiemdziesięciolecie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program wydarzeń i pozostałe szczegóły na stronie organizatora: http://soksuwalki.eu/xix-letnia-filharmonia-aukso-wigry-2018/ 

Letni festiwal muzyki poważnej „Muzyczna Korzkiew” 2018

KorzkiewCoroczny letni festiwal muzyki poważnej „Muzyczna Korzkiew” potrwa do 26 sierpnia 2018 roku.

Festiwal odbywa się w pięknym barokowym Kościele pod wezwaniem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Korzkwi. Pierwsza edycja koncertów, organizowanych przez Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew, odbyła się w 2012 roku. Podczas Festiwalu prezentowane są najznamienitsze utwory światowej klasy twórców, w tym kompozytorów polskich. Dzieła tych twórców w formie wokalno-instrumentalnej wykonują znakomici artyści. W tym roku udział w wydarzeniu wezmą m. in. chór Insieme pod dyrekcją Moniki Bachowskiej, duet fortepianowy Dorota i Paweł Motyczyńscy i pianista Mirosław Herbowski.

W wykonaniu muzyków usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Janusza Krzysztofa Korczaka i Witolda Lutosławskiego. 5 sierpnia w ramach Festiwalu odbędzie się Koncert Jubileuszowy „Mirosław Herbowski i Jego Goście”.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie: http://muzycznakorzkiew.pl/