Polmic - FB

aktualności

Ostrów Wielkopolski | Baltic Neopolis Virtuosi

Festiwal Muzyczny Południowej WielkopolskiW ramach XI Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski 15 lipca 2018 roku w Ostrowie Wielkopolskim będzie miał miejsce koncert zespołu Baltic Neopolis Virtuosi, który prawykona Uwerturę na oktet smyczkowy Mikołaja Góreckiego.

Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski skierowany jest do melomanów odciętych od kontaktu z kulturą z powodu oddalenia od Kalisza oraz ogranicznonych możliwości finansowych (wstęp na koncerty festiwalu jest bezpłatny). Stanowi wyjście ku publiczności w małych ośrodkach, umożliwiając jej kontakt z muzyką wykonywaną na żywo.

W dawnej ostrowskiej Synagodze wystąpi międzynarodowy zespół Baltic Neopolis Virtuosi. Ośmioro wybitnych artystów krajów nadbałtyckich spotka się, by zaprezentować dzieła kompozytorów z Polski, Szwecji, Estonii oraz Niemiec, których twórczość stanowi klasykę współczesności i kamień milowy sztuki XX wieku. Jaką ma temperaturę muzyka północnej Europy? Będzie można sprawdzić w niedzielę w Forum Synagoga o godz. 15:00.

Zespół Baltic Neopolis Virtuosi zadebiutował podczas II Baltic Neopolis Festival – Międzynarodowego Festiwalu Muzyki 2016 w Polsce. Jego główną misją jest promocja zarówno muzyki polskiej, jak i tej z innych krajów leżących nad Bałtykiem. Zespół składa się z członków Baltic Neopolis Orchestra oraz solistów o międzynarodowej renomie, takich, jak skrzypkowie Bartłomiej Nizioł, Emanuel Salvador – koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra, Radosław Pujanek – koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej, altowioliści Emilia Goch Salvador – założycielka i dyrektorka Baltic Neopolis Orchestra, Andriy Viytovych – pierwszy altowiolista orkiestry Royal Opera House w Londynie, dyrygent Adam Klocek – laureat Grammy Award w 2014 oraz Andreas Lend – jeden z najbardziej utytułowanych estońskich wiolonczelistów.

Szczegółowy program – na stronie Filharmonii Kaliskiej.

Nowości w katalogu firmy DUX 2018

DUXW 2018 roku znana firma fonograficzna DUX przekazała do fonoteki Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC swoje najnowsze publikacje CD:

Łukaszewski • Musica Profana 2 (DUX 1296) – drugi album Musica Profana w przybliżającej twórczość Pawła Łukaszewskiego serii Łukaszewski Collection, koncentruje się na utworach fortepianowych, wybranych przez Wojciecha Świętońskiego – znakomitego młodego pianistę, od wielu lat ściśle współpracującego z kompozytorem.

Szymanowski • Muzyka Fortepianowa • Szlezer (DUX 1367) – nagranie wczesnych utworów Karola Szymanowskiego, ukazanych na płycie, było marzeniem Marka Szlezera od wielu lat. Zdumiewa wyjątkowe piękno tej muzyki, powala siła młodzieńczej ekspresji, wyrafinowanie środków, umiejętność zróżnicowanego budowania napięcia i tworzenia przejmującego klimatu wyrazowego.

Górecki, Kilar • For You, Anne-Lill (DUX 1475) – flecistka Agata Kielar-Długosz i towarzyszący jej przy fortepianie Andrzej Jungiewicz prezentują recital ułożony z utworów polskich kompozytorów, których twórczość zakorzeniona jest w różnych nurtach popularnych w XX w.

Bach • Goldberg Variations (DUX 1488/1489) – niniejszy album prezentuje pierwsze polskie nagranie Wariacji w wersji dla tria smyczkowego (opracował ją znany rosyjski skrzypek Dymitr Sitkowiecki), dokonane przez znakomitych polskich kameralistów w rewelacyjnej akustyce sali koncertowej łódzkiej Akademii Muzycznej.

Gorzów | Chopin znów w plenerze

FG15 lipca 2018 roku rozpocznie się cykl koncertów plenerowych, organizowanych przez Filharmonię Gorzowską, które odbywają się pod hasłem „Pikniki Chopinowskie”.

W każdą kolejną niedzielę, do końca wakacji, bo aż do 2 września, organizatorzy zapraszają na Plac Sztuk. Co tydzień od godz. 16.00 przez około dwie godziny piękne zielone tereny wokół Filharmonii zamienią się w miejsce wyjątkowego miejskiego pikniku. Jeśli pogoda nie dopisze, koncerty odbędą się wewnątrz, w sali koncertowej Filharmonii.

W tym roku nowością będzie wzbogacenie repertuaru o kompozycje innych twórców, w tym polskich kompozytorów XX wieku. Podczas inauguracji cyklu koncertowego Tomasz Marut wykona Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego. 22 lipca Martyna Kubik zaprezentuje Maski op. 34 tegoż autora. Natomiast w interpretacji dr. Sławomira Wilka usłyszymy utwory fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Pachulskiego.

W każdym przypadku wstęp na wszystkie koncerty letnie jest darmowy.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.filharmoniagorzowska.pl 

Młodzi – Młodym

NFMW dniach 13, 14, i 15 lipca 2018 roku w Sandomierzu, Radomiu i Lublinie odbędzie się sesja letnia Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego.

Tematem Akademii Chóralnej 2018 jest narodowe śpiewanie. Dwunastu młodych polskich kompozytorów specjalnie na tę okazję napisało utwory poświęcone pochwale śpiewu. Okoliczność jest tym bardziej wyjątkowa, że w 2018 roku PNChM obchodzi piąte urodziny, a kompozycje te stanowią piękny prezent pod nazwą „Młodzi – Młodym”!

Na efekt artystyczny, jak zwykle, składa się praca podczas prób kwartetowych i sekcyjnych, które wspólnie z dyrektor artystyczną PNChM Agnieszką Franków-Żelazny prowadzi dyrygent asystent – Artur Koza. Młodzi artyści pracują nad otwarciem wokalnym podczas indywidualnych lekcji śpiewu pod okiem wybitnych pedagogów śpiewu.

W gronie dwunastu kompozytorów piszących w tym roku utwory dla PNChM znaleźli się: Aleksandra Chmielewska, Katarzyna Danel, Zuzanna Falkowska, Łukasz Farcinkiewicz, Szymon Godziemba-Trytek, Jan Krutul, Michał Malec, Marek Raczyński, Anna Rocławska-Musiałczyk, Sebastian Szymański, Łukasz Urbaniak i Michał Ziółkowski.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Wyjątkowy Koncert Charytatywny – Orkiestra Symfoniczna The World Doctors Orchestra i pianista Krzysztof Książek

DoctorsW październiku 2018 roku po raz pierwszy w Polsce na jednej scenie wystąpi 100 lekarzy z World Doctors Orchestra i wybitny pianista Krzysztof Książek, którzy zagrają na rzecz walki z nowotworami krwi.

Z okazji dziesięciolecia istnienia w Polsce Fundacji DKMS odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia muzyczne – koncerty symfoniczne w wykonaniu Światowej Orkiestry Lekarzy. 11 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a 12 października w krakowskim Centrum Kongresowym ICE, orkiestra wykona VIII Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz, chcąc podkreślić rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości w Polsce, po raz pierwszy zagra Uwerturę Es-dur Ignacego Jana Paderewskiego. Występ Orkiestry uświetni wybitny pianista Krzysztof Książek Koncertem fortepianowym e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

The World Doctors Orchestra (Światowa Orkiestra Lekarzy) została założona w 2007 roku i łączy przyjemność z dobrej muzyki z globalną odpowiedzialnością społeczną w zakresie nieograniczonego dostępu do świadczeń medycznych. Dwa do trzech razy w roku setka lekarzy z prawie pięćdziesięciu krajów wymienia białe, lekarskie fartuchy na wieczorowe stroje i wykonuje koncert na rzecz organizacji działającej w sektorze zdrowia oraz osób potrzebujących opieki zdrowotnej. Przychody z każdego koncertu trafiają do wybranych organizacji non-profit. Założycielem zespołu i dyrygentem jest prof. dr Stefan Willich. Do tej pory lekarze z WDO zagrali już niemal 60 koncertów między innymi w Dubaju, USA, Japonii, Hiszpanii, Kapsztadzie. Polska jest 27 krajem na ich trasie koncertowej.

Intencją wydarzenia jest pozyskanie środków na realizację celów statutowych Fundacji DKMS oraz przemówienie językiem muzyki na rzecz szerzenia idei dawstwa szpiku w Polsce i na świecie.

Patronat medialny nad koncertem charytatywnym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji o koncercie można znaleźć na https://www.dkms.pl/pl/koncertWDO 

Premiera „Diffusions” Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej w Belgii

Borowicz10 lipca 2018 roku podczas Międzynarodowego Kongresu Klarnetowego ClarinetFest w Ostendzie w Belgii odbędzie się premiera nowego utworu Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej.

Barbara Borowicz wraz z klarnecistką Kristine Dizon prawykonają Diffusions na dwa klarnety napisanego przez Agnieszkę Zdrojek-Suchodolską.

10 lipca odbędzie się również koncert Oktetu Klarnetowego z Akademii Muzycznej w Krakowie, pracującego pod opieką dr Barbary Borowicz. W jego skład wchodzą studenci z klasy prof. Andrzeja Godka i dr Barbary Borowicz: Sara Ślemp, Izabela Żurczak, Oleh Malovichko, Rafał Gomółka, Jarosław Sroka, Mateusz Woźniak i Tomasz Sowa. W programie między innymi premiera utworu kosowskiego kompozytora Artana Hasani Funny Dialogue, który powstał z dedykacją dla oktetu.

Ponadto 11 lipca, występując gościnnie z perkusistą Bartoszem Sałdanem, podczas recitalu na Kongresie Barbara Borowicz wykona utwory polskich kompozytorów: Tamisage na klarnet solo Artura Kroschela (2018) i Reflexion na klarnet i perkusję Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej (2018).

Rybna | W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej

Aleksandra GajeckaKolejne kocerty „W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej” odbędą się 8 , 12 i 14 lipca 2018 o godz. 18.00 w Pałacu w Rybnej. Wystąpią klawesynistki Małgorzata Klajn oraz Aleksandra Gajecka-Antosiewicz.

Podczas koncertu 8 lipca, zatytułowanego "Klawesyn współczesny wśród śpiewu, metalu, afrykańskich mlasków i innych niesamowitości", usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: François-Bernard Mâche, Ton Bruynèl, Jacob Ter Veldhuis i Mauricio Kagel. Obok towarzyszącej klawesynowi warstwy elektronicznej (ale także w jej wnętrzu), jako jeden z elementów natury pojawi się głos ludzki. Paleta dźwiękowych barw klawesynu kontrastowana będzie z nie tylko z ludzką mową, ale także z dźwiękami metalu, afrykańskiego języka mlaskowego i odgłosami natury. Wystąpi klawesynistka młodego pokolenia Małgorzata Klajn, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Marka Toporowskiego. Relizacją dźwięku zajmie się Krzysztof Sztekmiler, natomiast koncert poprowadzi Piotr Oczkowski.

„Dźwięki unoszą się w wieczornym powietrzu” to tytuł koncertu, który 12 lipca wykona Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (na zdjęciu). Będzie to koncert prezentujący różne techniki kompozytorskie odzwierciedlające wrażliwość, wyobraźnię i intelekt człowieka XX i XXI wieku. Wykonane zostaną m.in. utwory „dla klawesynisty, który mówi”, jak również „dla klawesynisty, który nie mówi i nie gra” (sic!). W programie: Claude Debussy, John Cage, Sergio Ortega, a także dwa prawykonania: Suita op. 37 bis na klawesyn Tomasza Kamieniaka oraz Asteryzmy na klawesyn i taśmę Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz. Kolejny koncert z cyklu, tym razem pod hasłem „Avanti!”, odbędzie się 14 lipca, a wśród wykonawców znajdą się uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Klawesynowego.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry i Pałacu w Rybnej.

Wstęp wolny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: tel. 32 284 18 37.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki "Emanacje"

EmanacjeW sobotę, 7 lipca 2018, uroczystym koncertem na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rozpocznie się 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki "Emanacje". Impreza potrwa aż do 9 września, a dziesięć festiwalowych tygodni wypełni 40 zróżnicowanych koncertów na terenie Małopolski i Podkarpacia.

Festiwal zainauguruje koncert argentyńskiej pianistki, laureatki II nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000) – Ingrid Fliter. Artystka znana jest z doskonałych interpretacji dzieł polskiego kompozytora a jej album „Preludes” znalazł się w zestawieniu 10 najlepszych nagrań Chopina wszechczasów wg magazynu Gramophone. W Lusławicach usłyszymy autorski wybór nokturnów, a recital poprzedzi pierwszy w historii występ zespołu kameralnego Penderecki Piano Trio, w skład którego wchodzą m.in. muzycy fenomenalnego Meccore String Quartet.

Nie będzie to jedyny sceniczny debiut podczas tegorocznych "Emanacji". W 2018 roku świętujemy 85. urodziny wybitnego polskiego twórcy i patrona lusławickiego Centrum – Krzysztofa Pendereckiego. Penderecki Piano Trio, nieprzypadkowo powołane zostało do życia w jubileuszowym roku Mistrza – już wkrótce, specjalnie dla zespołu powstanie dedykowany mu, nowy utwór kameralny. Na drugi debiut przyjdzie nam zaczekać do 31 sierpnia, kiedy to zainaugurowany zostanie nowy projekt edukacji mistrzowskiej przygotowany przez lusławickie Centrum – Penderecki Youth Orchestra, złożona z utytułowanych młodych polskich instrumentalistów orkiestra smyczkowa, prowadzona przez wybitnego dyrygenta, dyrektora orkiestry kameralnej AUKSO – Marka Mosia.

2018 to także rok, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w programach festiwalowych koncertów muzyka polska będzie odgrywała znaczącą rolę. Wysłuchamy m.in. prawykonania nowego utworu Miłosza Bembinowa, recitalu Szymona Komasy „Pieśni polskie”, a także kompozycji Fryderyka Chopina (m.in. w wykonaniu „cudownych dzieci” światowej pianistyki – podopiecznych Fundacji słynnego chińskiego pianisty – Lang Langa). "Emanacje" podsumuje wrześniowy cykl koncertów realizowany we współpracy z warszawskim festiwalem „Chopin i jego Europa”.

Szczegółowy program – na stronie: www.emanacje.pl 

Beethoven Pastoral Project

BTHVNW roku 2020 Niemcy obchodzą wraz z całym światem 250. urodziny Ludwiga van Beethovena. Oficjalny program rocznicowy BTHVN2020 odbędzie się pod patronatem Franka-Waltera Steinmeiera, prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Jednym z rocznicowych projektów jest "Beethoven Pastoral Project".

Ludwig van Beethoven (1770-1827) urodził się w Bonn, które dziś jest nie tylko miastem kompozytora, ale także miastem ONZ i siedzibą Sekretariatu ONZ ds. Zmian Klimatu. Beethoven kochał naturę. Dla niego było to miejsce relaksu, samotności i inspiracji. Jego szósta symfonia "Pastoralna" muzycznie przedstawia harmonijną jedność między ludzkością a naturą. Dzisiaj natura jest zagrożona, a ludzkość jest na drodze do zniszczenia swojego środowiska i środków do życia.

"Beethoven Pastoral Project" ma na celu zwrócenie uwagi na temat "ludzkości i natury", reprezentowany w sensie romantycznym w muzyce "pastoralnej", oraz aktywne reagowanie na dzisiejsze pilne pytania dotyczące ochrony środowiska i globalnego zrównoważonego rozwoju oraz osiągnięcie celów Paryskiego porozumienie klimatycznego.

Organizatorzy projektu zapraszają artystów z całego świata do stworzenia międzynarodowej sieci w celu rozwijania i jednoczenia własnych wizji harmonijnego współżycia ludzkości i natury, z występami w Dzień Ziemi (22 kwietnia 2020), Światowy Dzień Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych (5 czerwca 2020) lub inny wybrany dzień przed 5 czerwca 2020. Przedsięwzięcie przyjmie formę globalnego oświadczenia w sprawie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju  – dla lepszego świata dla milionów ludzi.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach: www.beethoven-pastoral-project.com i www.bthvn2020.de