Polmic - FB

aktualności

Ziemia Kłodzka Tańczy

zWe wrześniu 2017 roku w Kłodzku i Międzylesiu odbędą się warsztaty „Ziemia Kłodzka Tańczy”, łączące taniec współczesny, improwizację taneczną, grę aktorską i muzykę współczesną.

Na rozpoczynający się we wrześniu br. nowatorski projekt edukacyjno-artystyczny „Ziemia Kłodzka Tańczy” złożą się 24 godziny bezpłatnych warsztatów tańca współczesnego i aktorstwa dla uczniów szkół podstawowych z Kłodzka i Międzylesia. Inicjatorką projektu jest Małgorzata Kołcz.

Podczas warsztatów dzieci poznają elementy tańca współczesnego, hip-hopu, baletu klasycznego, akrobatyki, techniki i plastyki ruchu scenicznego. Ważnym elementem będą te części zajęć, w ramach których dzieci poprzez zadania improwizacyjne same będą tworzyć ruch, działając wyobraźnią i emocjami. Zajęcia z aktorstwa skupią się na pracy z głosem, dykcją oraz interpretacją. Stałym elementem będzie trening techniki oddechu powiązanego z głosem oraz świadomością ciała. Warsztaty będą rozwijać u dzieci asertywność oraz wyobraźnię, ucząc dyscypliny, pracy w grupie oraz kultury teatralnej.

Zajęcia z tańca współczesnego i improwizacji poprowadzi dr hab. Aleksandra Dziurosz, prof. UMFC, natomiast zajęcia wprowadzające dzieci w grę aktorską poprowadzi dr Bartosz Martyna. Oboje są bardzo cenionymi pedagogami i artystami, występującymi w Polsce i za granicą.

Szczególnym wsparciem i atrakcją podczas zajęć tanecznych będzie muzyka na żywo – improwizacje dostosowane do scenariusza warsztatów w wykonaniu Michała Górczyńskiego (klarnety), Risto Gjorevskiego (saksofon), Patryka Tik Tak Mateli (beatbox), Kariny Kamizeli (flet), zespołu Trillingen Duo oraz kompozytora i pianisty Jarosława Siwińskiego.

Podsumowaniem warsztatów będą otwarte dla publiczności prezentacje, odbywające się 2 i 3 października, podczas których dzieci przedstawią zdobyte umiejętności oraz wspólnie wykonają układy choreograficzne do muzycznych improwizacji na żywo.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna 2017.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: program warsztatów w Kłodzku

                  program warsztatów w Międzylesiu

Inauguracja sezonu artystycznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina 2017/2018

u1 października 2017 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się pierwszy koncert w sezonie artystycznym 2017/2018 UMFC.

Recital Fortepianowy z udziałem Adama Wodnickiego odbędzie się w  ramach cyklicznych koncertów sezonu artystycznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pt. „Zagraniczni goście”.

Nazwany przez krytyków „fenomenalnym pianistą” i „muzyczną gwiazdą”  Adam Wodnicki, profesor fortepianu University of North Texas College of Music w Denton, zaprezentuje muzykę fortepianową od klasycyzmu po XX wiek. Usłyszymy dzieła Josepha Haydna, Fryderyka Chopina, Siergieja Prokofiewa i Roberta Muczynskiego (1929–2010). Warto wspomnieć o tym ostatnim, amerykańskim kompozytorze polskiego pochodzenia: jego dziadek ze strony ojca wyemigrował z Warszawy do USA w 1910. Muczynski ukończył studia z zakresu kompozycji i fortepianu w klasie Aleksandra Czieriepnina na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu DePaul w Chicago. Koncertował z orkiestrami symfonicznymi Chicago, Cincinnati, Tuscon i Minnesoty, a także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Waszyngtonie. Przez wiele lat wykładał na wydziale kompozycji Uniwersytetu Arizona w Tuscon. Twórczość Muczynskiego, obejmująca utwory na fortepian solo, kompozycje kameralne i orkiestrowe, cieszy się wielkim uznaniem w USA i Europie. Skomponował także muzykę do 9 nagrodzonych filmów dokumentalnych, wyprodukowanych przez Wydział Filmu na Uniwersytecie Arizona.

Adam Wodnicki wykona Desperate measures (Wariacje na temat Paganiniego) op. 48 Roberta Muczyńskiego. To jeden z ostatnich utworów kompozytora. Błyskotliwe wariacje napisane w klimacie jazzującym z pewnością będą perełką wieczoru muzycznego.

Bezpłatne karty wstępu dostępne są od 18 września w Chopin University Press (pn. – pt., godz. 12.00 – 19.00).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Artur Malawski – życie i twórczość. 60 lat od śmierci artysty”

m2 października 2017 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Artur Malawski – życie i twórczość. 60 lat od śmierci artysty”. Początek o godz.11.00.

Organizatorem Konferencji, która odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, jest Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne. Wezmą w niej udział artyści, pedagodzy, znani naukowcy, badacze życia muzycznego z Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa, Przemyśla, Rzeszowa, Sanoka i Wiśniowej.

W części drugiej Konferencji odbędą się promocje najnowszych publikacji naukowych i albumów dotyczących znakomitych postaci polskiego życia muzycznego, a także zagadnień interpretacji muzycznych.

Materiały z Konferencji ukażą się w piśmie muzyczno-literackim „Kamerton” (2017 nr 61) wydawanym przez Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej.

W tym samym dniu, 2 października, o godz. 17.00 w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie będzie miał miejsce koncert „Artur Malawski – in memoriam”.

Konferencji i koncertowi towarzyszyć będzie wystawa „Z życia i twórczości Artura Malawskiego”, prezentowana w foyer Filharmonii przygotowana przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

Patronat medialny nad konferencją i koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gala wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017

k1 października poznamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017. Na galę wręczenia nagród zapraszamy o godz. 18.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Rada programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 14 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 149 kandydatur. Podczas gali, którą w Międzynarodowym Dniu Muzyki organizują Instytut Muzyki i Tańca, Program 2 Polskiego Radia, Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej, poznamy laureatów nagrody w kategoriach Osobowość Roku, Wydarzenie Roku, Nagroda Honorowa oraz w przyznawanej od ubiegłego roku kategorii Debiut Roku. Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów. Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Wyniki głosowania poznamy podczas koncertu galowego zatytułowanego „Róbmy swoje” – tytuł koncertu nawiązuje do piosenki Wojciecha Młynarskiego. Wystąpią gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki, pianista Piotr Latoszyński oraz zespół jazzowy. Wszystkim wykonawcom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina i Macieja Koczura.

Podczas koncertu będzie miało również miejsce prawykonanie zamówionego przez Fundację Muzyki Filmowej i Jazzowej Koncertu fortepianowego Zygmunta Koniecznego, które zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Gala wręczenia nagrody, którą poprowadzą Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski, będzie transmitowana „na żywo” na stronach internetowych www.koryfeusz.org.pl i www.polskieradio.pl oraz na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Początek transmisji o godz. 18.00.

Sylwetki nominowanych osób, opisy wydarzeń, a także szczegółowy program koncertu dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Patronat medialny nad nagrodą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

IV Krakowska Jesień Muzyczna

kStowarzyszenie Artystyczne ,,Porta Musicae" oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zapraszają na cztery niezwykłe spotkania z muzyką kameralną podczas IV Krakowskiej Jesieni Muzycznej, która odbędzie się w dniach 1–4 października 2017 roku.

Program czwartej edycji Krakowskiej Jesieni Muzycznej zakłada prezentację dzieł polskich i zagranicznych kompozytorów, w tym jedno prawykonanie światowe utworu napisanego specjalnie dla występujących artystów.

Festiwal zainauguruje koncert znanego pianisty Petera Jablonskiego, który wraz ze swoim bratem Patrikiem wykonają program na dwa fortepiany prezentujący utwory Mozarta, Gershwina i Strawińskiego. Podczas festiwalu wystąpi również Bukolika Piano Trio z niezwykle ciekawym programem pokazującym różne oblicza tria fortepianowego w kontekście dzieł muzyki polskiej XX wieku (Witolda Lutosławskiego, Hanny Kulenty i Mikołaja Góreckiego). Trzeciego dnia  zaprezentuje się Ilja Domnins – Laureat I Nagrody oraz Nagrody Fundacji BieleckiArt dla Osobowości Artystycznej Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”. Tegoroczny festiwal zamknie koncert duetu klarnetowo-fortepianowego w składzie Barbara Borowicz i Anna Miernik, prezentujący program polski: od utworów Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego po prawykonanie światowe utworu napisanego specjalnie dla artystek – My Jewish Dreams Zbigniewa Andrzeja Lamparta.

Bilety do nabycia na stronie Filharmonii oraz w kasie przy ulicy Zwierzynieckiej 1.

Więcej informacji – na oficjalnej stronie Festiwalu: www.kjm.festiwalmuzyczny.com

Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

omb30 września 2017 roku Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej we współpracy z Centrum Kultury Wilanów zaprasza na kontynuację warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które odbędą się w Warszawie.

Połączenie muzyki, książek, improwizacji i zabawy to idea zajęć, przeznaczonych dla dwóch grup dzieci w wieku 3–5 lat oraz 6–8 lat. Uczestnicy słuchają muzyki nowej, poznają podstawy improwizacji oraz układają własne bajki na podstawie ilustracji z książek graficznych. Opowiadania te są następnie „przekładane” na język muzyczny przez zaproszonych gości. Wspólnie bawiąc się, dzieci odkrywają świat muzyki współczesnej, różne instrumenty i ich niezwykłe brzmienia, a także wspaniałe książki.

Gościem najbliższych zajęć będzie pochodzący z Macedonii Risto Gjorevski [klarnet, saksofon] oraz Trillingen Duo w składzie: Iwona Jędruch [gongi, śpiew, skrzypce electro] i Małgorzata Kołcz [kontrabas]. Warsztaty poprowadzi kompozytor Jarosław Siwiński.

Podczas zajęć dzieciom aktywnie towarzyszą ich opiekunowie. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą i są bezpłatne. Projekt współfinansowany ze środków Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

SuperSam +1: Jan Jelinek / Piotr Kurek

s28 września 2017 roku o godz. 20.00 w warszawskim klubie „Mózg Powszechny” (ul. Zamoyskiego, 20) odbędzie się kolejny koncert z cyklu wystąpień mistrzowskich „SuperSam + 1”, organizowany przez Fundację Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarnych „Mózg Foundation”.

„SuperSam + 1” to cykl wystąpień mistrzowskich. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak performance, multimedia, monodram. Podczas „SuperSam + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne. „Super” w tytule oznacza, że program budowany jest w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy. 28 września na scenie klubu „Mózg Powszechny” spotkają się Jan Jelinek i Piotr Kurek.

Podejście do muzyki Jana Jelinka w głównej mierze opiera się na przekształcaniu dźwięków, przenoszeniu parametrów popu w abstrakcyjną, zredukowaną i strukturalną elektronikę. Obchodząc zasady tradycyjnej muzykalności, Jelinek tworzy kolaże z maleńkich fragmentów dźwięków, pochodzących z samplerów, magnetofonu, odtwarzaczy multimedialnych i innych urządzeń nagrywających. Artysta często wykorzystuje pętle i delikatne modulowanie, aby wydobyć istotę utworu i dookreślić ją i jednocześnie ukryć jego źródło.

Piotr Kurek, zamieszkały w Warszawie muzyk, znany jest z projektów Piętnastka oraz solowych albumów wydanych w kraju i za granicą. Współpracował z grupami teatralnymi i tańca współczesnego: TR Warszawa, Stary Teatr, Lubelski Teatr Tańca, Centre Chorégraphique National de Rillieux-la-Pape oraz Paper Tiger. Jest autorem bądź współautorem wielu projektów instrumentalnych m.in. Heroiny, Suaves Figures (z Sylvią Monnier), Piętnastka (z Hubertem Zemlerem), ABRADA (z Francesco de Gallo). Uczestniczył w festiwalach muzycznych i teatralnych, m.in. Unsound, Malta Festival, CTM, UH Fest, OFF Festival.

Patronat medialny nad cyklem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.supersam.mozg.pl/ 

Festiwal na piątkę: V Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu — poziom 320

320W dniach 22–29 września 2017 roku w Zabrzu odbędzie się jubileuszowa V edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320.

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320 od początku swojego istnienia prezentował muzykę klasyczną w niebanalny sposób, korzystając z szeregu nowatorskich rozwiązań: kreatywnie eksploatując multimedia, wprowadzając elementy tańca, a nawet akrobatyki. Czy jubileuszowa edycja dorówna poprzednim, zasługując na muzyczne świadectwo z wyróżnieniem? O tym musicie się przekonać sami, odwiedzając w dniach 22–29 września osadzoną w postindustrialnej scenerii zabrzańską Kopalnię Guido oraz Sztolnię Królowa Luiza.

Podczas koncertu inauguracyjnego 23 września w unikatowej sali koncertowej kopalni Guido — 320 metrów pod ziemią— gwiazda światowej wiolinistyki skrzypek Dmitry Sitkovetsky obok utworów Pendereckiego zaprezentuje wraz ze swoim Sitkovetsky Trio legendarną już aranżację prawdziwego przeboju muzyki barokowej — nastrojowych Wariacji Goldbergowskich J. S. Bacha. Specjalnie na ten koncert wiedeńska artystka Irina Titova, której widowiskowe piaskowe animacje biją rekordy popularności w stolicy muzyki, przygotowała piaskową interpretację arcydzieła Bacha.

Z kolei wybitny fiński wiolonczelista Arto Noras 28 września zaprezentuje śląskiej publiczności dedykowaną mu przez Pendereckiego Suitę na wiolonczelę solo oraz I Koncert wiolonczelowy C. Saint-Saënsa z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej, która dodatkowo wykona w swojej siedzibie Uwerturę uroczystą Dymitra Szostakowicza oraz Entratę Patrona Festiwalu. Podziemnym wykonaniem tego utworu — które odbyło się w Kopalni Guido w obecności kompozytora — rozpoczęła się pięć lat temu historia Festiwalu.

Ponad 200 artystów zgromadzonych na estradzie w postindustrialnej scenerii Sztolni Królowa Luiza przystąpi do wykonania monumentalnego dzieła Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy na finał Festiwalu. Tym stosunkowo rzadko prezentowanym ze względu na gigantyczny aparat wykonawczy utworem już 29 września zadyryguje sam jego twórca. Kompozycję — obok szeregu znakomitych śpiewaków i recytatora (Hossa, Sikora, Lubańska, Zdunikowski, Nowacki, Holland) — wykonają w Zabrzu Sinfonietta Cracovia oraz Chór Filharmonii Krakowskiej.

Szczegółowy program – na stronie: http://penderecki320.com

Festiwal Siły Natury „Ziemia, planety, gwiazdy"

tW dniach 22 września - 1 października 2017 roku w Toruniu odbędzie się nowy Festiwal Siły Natury „Ziemia, planety, gwiazdy".

Siły Natury to nowy interdyscyplinarny projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w formie festiwalu, który odbywać się będzie przez kolejne 3 lata w regionie kujawsko-pomorskim. Pierwsza edycja nosi tytuł „Ziemia, planety, gwiazdy". Ideą projektu jest prezentacja artystycznych związków i relacji pomiędzy żywiołami a muzyką. W ramach zadania odbędą się koncerty symfoniczne z oprawą multimedialną, koncerty kameralne, recital, otwarte próby generalne, projekcja filmowa, wystawa zdjęć, wykłady, cykl audycji muzycznych dla dzieci z małych miejscowości, konkurs plastyczny i konkurs kompozytorski. Wszystkie działania są spójne pod kątem merytorycznym i dotyczą tematyki zadania. Związek przedstawionego programu z naturą jest czynnikiem nadrzędnym. Do udziału zostali zaproszeni wybitni polscy artyści, uznani na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Podczas koncertu inaugurującego Festiwal 22 września w Sali Koncertowej CKK Jordanki o godz. 19:00 zostanie zaprezentowany m. in. utwór Magdaleny Cynk Planetoida 12999 Toruń. W przestrzeni kosmicznej oprócz znanych już przed wiekami planet unosi się również Toruń. Takie miano (a dokładnie – 12999 Toruń) nosi planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu trzech lat i 157 dni, odkryta w 1981 roku przez Edwarda Bowella. Na cześć tego ciała niebieskiego toruńska kompozytorka napisała swoje dzieło, które należy do cyklu 19 miniatur pisanych na różnorodne składy wykonawcze Planetoidy. Kompozycje te dedykowane są miastom oraz wybitnym postaciom nauki i sztuki, związanym z kulturą polską i mającym swoich imienników w Kosmosie. Planetoida Toruń napisana została na inaugurację Roku Astronomii w 2009 i zadedykowana jest rodzinnemu miastu.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://tos.art.pl