Polmic - FB

aktualności

Wizyta delegacji Sekcji Młodzieżowej Związku Kompozytorów Federacji Rosyjskiej w Warszawie

r28 grudnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali im. K. Szymanowskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina będzie miał miejsce Koncert kameralny muzyki rosyjskiej i spotkanie z młodymi rosyjskim kompozytorami.

Koncert odbędzie się w ramach wizyty delegacji Sekcji Młodzieżowej Związku Kompozytorów Federacji Rosyjskiej (MolOt) i Międzynarodowej Gildii Młodych Kompozytorów, Muzykologów i Wykonawców „MolOt International Group” w Warszawie w dniach 27-29 grudnia 2016 roku. Przed koncertem, podczas spotkania twórczego z artystami w godzinach 16:00-19:00 Jarosław Sudziłowski, Artur Zobnin i Arsen Harutiunian opowiedzą o twórczości młodych kompozytorów Rosji i krajów WNP oraz zaprezentują partytury różnych szkół i kierunków, autorstwa muzyków Karelii, Tatarstanu, Białorusi, Jakucji, Moskwy, Jekaterynburga, Petersburga.

Podczas koncertu zabrzmią utwory W. Arzumanowa (Rosja-Francja), W. Artiomowa (Rosja-USA), J. Sudziłowskiego (Moskwa), A. Zobnina (Petersburg), W. Orłowa (Saratow), J. Gierke (Kazań), J. Corigliano (USA), a także F. Chopina, K. Szymanowskiego i K. Pendereckciego w wykonaniu Mariny Sudziłowskiej (alt), Marii Sabielkinej (fortepian), Artura Zobnina (skrzypce).

Rewizyta delegacji polskiej w Petersburgu planowana jest na wiosnę 2017 roku.

Wstęp wolny!

Koncert Sylwestrowy w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

k31 grudnia 2016 roku o godz. 20.30 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się świąteczne przedsięwzięcie „Koncert Sylwestrowy - zaproszenie do tańca".

Koncerty sylwestrowe stanowią stały punkt repertuaru Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Inspirowane Koncertami Noworocznymi z Wiednia, wydarzenia te mają na celu przedstawienie starannie wyselekcjonowanego, stylowego repertuaru, który ma zapewnić melomanom rozrywkę najwyższej klasy.

Tym razem w Nowy Rok wkroczymy tanecznym krokiem, w rytm najbardziej znanych walców, tańców z oper i kompozycji opartych na tańcach ludowych. Tego wieczoru zabrzmią między innymi, Uwertura do opery Hrabina Stanisława Moniuszki oraz Polonez z filmu Pan Tadeusz i Walc z filmu Trędowata autorstwa Wojciecha Kilara. O niezapomniane muzyczne chwile zadba Orkiestra Symfoniczna PFB pod dyrekcją Massimiliano Caldiego, a także sopranistka Katarzyna Hołysz. Koncert dopełni pokaz taneczny w wykonaniu pary baletowej. Po zakończeniu drugiego z koncertów Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaproszą Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers. Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazje menu kolacyjnego.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu – na stronie: www.filharmonia.gda.pl

I Festiwal Sceny Kamienica „Karnawał Świata”

r31 grudnia 2016 roku o godz. 18:00 i 20:30 najmniejszy teatr we Wrocławiu - Scena Kamienica (ul. Lelewela 15) zaprasza na tegoroczne „Rewie Sylwestrowe” w doborowej obsadzie.

„Rewia Sylwestrowa” na Scenie Kamienica uroczyście zainauguruje I Festiwal Sceny Kamienica „Karnawał Świata”, podczas którego zaprezentują się artyści z 10 zakątków świata z instrumentarium tradycyjnym i w specjalnych programach związanych z kulturami danego regionu naszego globu.

Podczas ostatniego wydarzenia w Starym Roku nie zabraknie szczególnie ukochanych fragmentów z operetek światowego repertuaru, takich jak: Zemsta Nietoperza, Księżniczka Czardasza, Wesoła Wdówka, Ptasznik z Tyrolu, słynnych broadwayowskich musicali, fragmentów z oper Mozarta, Verdiego, Pucciniego, Moniuszki, czardaszy i popisowych utworów skrzypcowych, czy specjalnych pokazów teatru rewiowego w wykonaniu solistów Wrocławskiej Akademii Baletu. W koncercie także wezmą udział: Liza Wesołowska – sopran; Katarzyna Haras – mezzosopran; Tomasz Maleszewski – tenor; Magdalena Jaszczak – fortepian; Kinga Augustyn – skrzypce. Poprzez syntezę różnych gatunków muzycznych, wartkie prowadzenie, piękną scenografie, a nader wszystko niezwykle kameralną atmosferę, zapowiada się prawdziwie szampańska zabawa.

Podczas obydwu Rewii organizatorzy przygotowali w przerwie bankiet noworoczny dla wszystkich Gości.

Więcej informacji – na stronie: www.scenakamienica.pl 

Boże Narodzenie 2016

BN

Koncert noworoczny w Filharmonii Łódzkiej

k1 stycznia 2017 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert noworoczny „Wiedeńskie nastroje. Od operetki do musicalu”.

Wspaniałe melodie znanych i lubianych kompozytorów wprowadzą słuchaczy w miły, świąteczny nastrój. Podczas koncertu zabrzmią utwory operetkowe roztańczonego Wiednia drugiej połowy XIX wieku i melodie Broadwayu, słynne arie autorstwa G. Pucciniego, P. Mascagniego, G. Verdiego, utwory J. Straussa (ojca i syna), a także Mazur z opery Straszny Dwór S. Moniuszko.

Jako solistka wystąpi sopranistka Karina Skrzeszewska, urodzona we Wrocławiu, w rodzinie polsko-greckiej. Po ukończeniu (z wynikiem celującym) Wydziału Wokalno-Aktorskiego wrocławskiej Akademii Muzycznej swoje umiejętności wokalne doskonaliła pod kierunkiem takich mistrzów, jak Krystyna Szostek-Radkowa, Ryszard Karczykowski czy Paulos Raptis. Rozwijała swoją karierę zarówno w Polsce, jak i za granicą (Belgia, Holandia i Hiszpania, a także liczne występy m.in. na Ukrainie, w Grecji, Bułgarii, Portugalii i w USA). Jest znana jako znakomita odtwórczyni heroicznych ról włoskiego bel canta.

Podczas tego wyjątkowego koncertu Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Maestro José Maria Florêncio.

Program Koncertu dostępny jest na stronie: http://filharmonia.lodz.pl

Koncert muzyki filmowej na UMFC

u11 stycznia 2017 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (ul. Okólnik 2) o godz. 19.00 odbędzie się koncert muzyki filmowej.

Wystąpi Big Band UMFC pod kierunkiem Piotra Kostrzewy – kotlisty i perkusisty orkiestry Sinfonia Varsovia, założyciela Szymanowski Young Power, prezesa Fundacji Sinfonia Varsovia. W programie koncertu znajdą się tematy muzyczne ze słynnych filmów w aranżacjach bigbandowych. Zabrzmią również kompozycje polskich twórców, między innymi muzyka do filmów Stawka większa niż życie, Czterdziestolatek autorstwa saksofonisty i kompozytora Jerzego Matuszkiewicza oraz fragmenty ścieżki dźwiękowej stworzonej przez muzykologa i kompozytora Henryka Kuźniaka na potrzeby produkcji Vabank. W roli solistów wystąpią Barbara Kurdej-Szatan oraz Rafał Szatan.

Bilety w cenie 15 zł, które można kupić również przez Internet, znajdą się w sprzedaży od 5 stycznia 2017 roku.

Patronat medialny nad Koncertem objęło również Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Sylwester w Filharmonii Świętokrzyskiej

s31 grudnia 2016 roku o g. 18.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert sylwestrowy.

Wszyscy, którzy pragną spędzić ten wieczór w miłym towarzystwie, przy dźwiękach odpowiedniej do okoliczności muzyki i w koncertowym wykonaniu – będą usatysfakcjonowani. W programie znajdą się takie hity, jak: aria Jakuba Jestem fryzjer salonowy z Flisa Moniuszki, Libiamo, libiamo z Traviaty Verdiego, aria Olgi Ah, Tania, Tania z Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego, Czardasz z operetki Księżniczka czardasza Kalmana czy Przetańczyć całą noc z My fair Lady Loewego.

Utwory wykonają znakomici artyści polscy. Ewa Tracz – laureatka najwyższych trofeów na konkursach wokalnych, solistka Opery Wrocławskiej oraz, od września tego roku, solistka najsłynniejszej sceny operowej – La Scali w Mediolanie. Wcześniej debiutowała tam partią Konstancji w produkcji dla dzieci Uprowadzeniu z Seraju Mozarta. Magdalena Pluta – kończy Wydział Wokalno-Aktorski UMFC w Warszawie, ale jej dotychczasowe kreacje zostały zauważone przez krytykę i artystka w maju przyszłego roku zadebiutuje na deskach holenderskiej Opery Narodowej w tytułowej roli w madrygale L'Arianna Claudio Monteverdiego. Łukasz Skrobek – występował już m.in. w Operze Kameralnej w Rheinsbergu (Niemcy), na Festiwalu Belcanto w Moskwie, zaś na początku przyszłego roku zadebiutuje tytułową rolą Oniegina w spektaklu UMFC w Operze Narodowej w Warszawie. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala. Natomiast Barbara Schabowska – dziennikarka Polskiego Radia Program II – będzie naszym przewodnikiem po świecie oper, operetek i musicali.

Więcej informacji – na stronie: http://filharmonia.kielce.com.pl

 

Narodowe Forum Muzyki / Szymanowski, Lisiecki, Raiskin

n31 grudnia 2016 roku o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce koncert „Sylwester 2016”.

Ostatni w roku koncert Narodowego Forum Muzyki będzie pełen wyśmienitej muzyki w doskonałym wykonaniu. Rozpocznie wydarzenie niezwykła Uwertura koncertowa E-dur Karola Szymanowskiego – pierwszy utwór kompozytora przeznaczony na orkiestrę symfoniczną. W przepięknych melodiach Uwertury słychać młodzieńczą fascynację Szymanowskiego twórczością Richarda Straussa. Następnie zabrzmi Koncert fortepianowy Edvarda Griega. To dziś niewątpliwie jedno z najpopularniejszych dzieł twórcy, w którym doskonale połączył swoje dwie główne inspiracje – folklor skandynawski ( w III części usłyszymy tańce norweskie) i chopinowską tradycję pianistyczną. Finałem wyjątkowego wieczoru będzie opus magnum Antonína Dvořáka – IX Symfonia „Z Nowego Świata”, kompozycja kochana przez słuchaczy od czasu jej pierwszego wykonania, które miało miejsce w nowojorskiej Carnegie Hall w grudniu 1893 r. Ostatnia, a zarazem największa symfonia Dvořáka to dzieło wyjątkowe, mieszczące w sobie dwa zupełnie różne muzyczne światy. W Symfonii kompozytor w pomysłowy sposób połączył doskonale znany mu folklor czeski z melodiami inspirowanymi kulturą amerykańską.

Utwory zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej NFM pod batutą rosyjskiego muzyka, jednego z najbardziej wszechstronnych dyrygentów swojego pokolenia Daniela Raiskina. W roli solisty wystąpi znakomity polski pianista student Western Canada High School Jan Lisiecki.

Więcej informacji – na stronie: www.nfm.wroclaw.pl

„Człowiek z Manufaktury” – Publiczność ma głos!

c5 stycznia 2017 roku w łódzkim Teatrze Wielkim odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery Człowiek z Manufaktury ze specjalnym udziałem Małgorzaty Walewskiej.

Bohaterem nowej opery do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest łódzki fabrykant Izrael Kalmanowicz Poznański – jeden z najbogatszych ludzi w Europie, budujący fabryki, pałace, kamienice, szkoły, szpitale, kościoły i mieszkania dla robotników. Prapremiera dzieła odbędzie się w Teatrze Wielkim w Łodzi w listopadzie 2018 roku.

Do udziału w konkursie zarejestrowało się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Do 20 grudnia 2016 roku Jury wyłoni trzech finalistów, którzy zostaną zaproszeni przez Dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Pawła Gabarę do współpracy przy publicznym wykonaniu fragmentów opery 5 stycznia 2017 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi z udziałem solistów, chóru mieszanego i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Gościnnie wystąpi znakomita artystka Małgorzata Walewska – jedna z wiodących na świecie mezzosopranistek operowych, którą tygodnik „Time" zaliczył do grona dziesięciorga najsławniejszych Polaków XXI wieku.

Publiczność będzie uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu – w koncercie, połączonym z próbą otwartą i spotkaniem artystycznym z kompozytorami, biorącymi udział w finale konkursu. Widzowie będą mogli wybrać najlepszą ich zdaniem kompozycję. Wykonanie koncertowe zostanie sfilmowane, a następnie będzie prezentowane w Internecie oraz w Manufakturze. Na podstawie głosowania Jury i Słuchaczy/Widzów (także wysyłania głosów za pośrednictwem Internetu, zakończonego o północy z 29 na 30 stycznia 2017 roku), zostanie wybranych dwóch kompozytorów, którzy przejdą do III etapu (jeden wybrany przez Jury, drugi przez Słuchaczy/Widzów). Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek 30 stycznia 2017 roku o godzinie 12.00.

Więcej informacji – na stronie: www.operalodz.com