Polmic - FB

aktualności

Jeszcze polska muzyka...

Jeszcze Polska MuzykaPodczas kolejnej odsłony cyklu „Jeszcze polska muzyka...” Orkiestra Akademii Beethovenowskiej dokona światowego prawykonania kompozycji Wojciecha Czepiela. Koncert odbędzie się 20 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem.

Program wypełnią: Symfonia D-dur nr 1 Josepha Haydna, Symfonia A- dur KV 201 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Symfonia d-moll niesłusznie zapomnianego,XVIII-wiecznego warszawskiego kompozytora, kapelmistrza i wydawcy Jana Engela. W ramach koncertu odbędzie się światowe prawykonanie utworu Studium Pieniny 2016 Wojciecha Czepiela, który tego wieczoru wystąpi również w roli dyrygenta prowadzącego orkiestrę. Wstęp wolny!

Prezentacja najbardziej wartościowych, choć niejednokrotnie zapomnianych utworów polskiej muzyki symfonicznej, w zderzeniu z arcydziełami muzyki europejskiej – to główne idee programu „Jeszcze polska muzyka...”, którego celem jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej. Właśnie dlatego koncerty, do udziału w których zaproszeni zostali znakomici soliści i dyrygenci odbywają się na terenie całej Polski. Również w tych miejscowościach, w których dostęp do najwyższego poziomu prezentacji muzyki klasycznej jest utrudniony i niedostateczny.

Więcej informacji – na stronie: www.akademiabeethovenowska.pl

VII Letni Festiwal Wędrowny „Na Gotyckim Szlaku”

Na gotyckim szlakuFundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na VII Letni Festiwal Wędrowny „Na Gotyckim Szlaku – Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego”, który odbędzie się między 13 sierpnia a 17 września 2016 roku.

Będzie to wędrówka szlakiem historii, gotyckiej architektury, malarstwa i rzeźby, połączona z cyklem koncertów muzyki dawnej. Na uczestników czeka atrakcyjny program sobotnich wycieczek, spotkań z historią, wystaw i koncertów. Festiwal rozpocznie się 13 sierpnia 2016 roku, tradycyjnie w pocysterskim zespole klasztornym w Kołbaczu. Tego dnia można będzie zwiedzić także Żabów koło Pyrzyc oraz Żelewo, natomiast wieczorem odbędzie się koncert zatytułowany Żywot człowieka renesansu. Będzie to podróż po ówczesnej Europie w poszukiwaniu muzyki, która pozwalała zajrzeć do duszy człowieka. W programie znajdą się psalmy opracowane przez kompozytorów francuskich, hiszpańskich, włoskich, angielskich oraz polskich, dopełnione dziełami na lutnię solo. Kierunek muzycznej drogi wskażą teksty dwóch najwspanialszych ówczesnych polskich poetów – Jana Kochanowskiego oraz Mikołaja Reja, którego rozprawa Żywot człeka poczciwego stanowić będzie kanwę całego programu.

W kolejne festiwalowe soboty organizatorzy zapraszają do Trzebiatowa, Szczecina Dąbia, Morynia i Gryfina. Finał Festiwalu odbędzie się 17 września 2016 roku w Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Przewodnikami Na Gotyckim Szlaku będą znawcy tematu historii sztuki dawnej Pomeranii: Michał Dębowski, Radosław Palus, Piotr Żak i Paweł Migdalski. Wśród wykonawców koncertów znajdą się tacy artyści jak: Katarzyna Wiwer – sopran, Aldona Bartnik – sopran, Bogumiła Tarasiewicz – alt, Nazar Tatsyshyn – tenor, Jarosław Bręk – bas, Henryk Kasperczak – lutnia, oraz zespół wokalny Agniculis, zespół muzyki renesansowej Miraculis, Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum i Orkiestra Famd.pl.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Szczegółowe informacje – na stronie: www.famd.pl

 

XIV Festiwal „Muzyka w Raju”

Muzyka w rajuW dniach 12–21 sierpnia 2016 roku już po raz czternasty w Gościkowie-Paradyżu na Ziemi Lubuskiej odbędzie się festiwal „Muzyka w Raju”.

Wydarzenie od wielu lat ma ugruntowaną pozycję na polskiej i europejskiej scenie muzyki dawnej. Długo można by wymieniać międzynarodowe projekty artystyczne i fonograficzne, które zostały zainicjowane w pocysterskim klasztorze, malowniczo położonym w dolinie Paklicy. Festiwal jest wydarzeniem, w czasie którego muzycy z całej Europy, ale także z Ameryki, Japonii i Australii, reprezentujący różne szkoły, estetyki i tradycje wykonawcze, mają okazję przez kilkanaście dni wspólnie pracować, wymieniać się doświadczeniami i lepiej poznawać. Większość programów koncertowych przygotowywanych jest wyłącznie z myślą o festiwalu, a część powstaje dopiero w Paradyżu w wyniku spotkań, które tutaj mają miejsce. Z reguły stają się też zaczynem nowych, wieloletnich muzycznych przyjaźni. Bardzo często ich efektem są nagrania płytowe, wielokrotnie później wyróżniane i nagradzane. W ostatnich latach tak właśnie było w przypadku płyt orkiestry Les Ambassadeurs, Vivy Biffi oraz Marca i Angelique Mauillon.

Na tegoroczną „Muzykę w Raju” złoży się 26 koncertów poświęconych głównie muzyce baroku i średniowiecza, ale usłyszymy także więcej niż kiedykolwiek muzyki renesansowej. Rolę orkiestry festiwalowej odgrywać będzie powstała z inicjatywy „Muzyki w Raju” orkiestra Kore, która zaprezentuje sześć premierowych programów. Średniowieczna i renesansowa część festiwalu pozostaje w rękach Coriny Marti i Michała Gondko oraz ich zespołu La Morra. Z nowymi programami powróci francuski kwartet Nevermind. W recitalach, jak i jako soliści zespołów, zaprezentuja się śpiewacy Viva Biffi, Yukie Sato, Marc Mauillon, Reinoud van Mechelen i Enea Sorini, skrzypkowie Anna Maria Lehtipuu, Davide Monti, Louis Creac’h, klawesyniści Marianna Henriksson, Jean Rondeau, Pierre Gallon, flecistki Anna Besson i Corina Marti oraz gambista Robin Pharo. Wielu z nich w Paradyżu już gościło, ale liczna grupa artystów pojawi się na Ziemi Lubuskiej po raz pierwszy.

Festiwal powstaje staraniami Fundacji Muzyki Dawnej „Canor” w ścisłej współpracy z gospodarzem klasztoru w Paradyżu, Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Inicjatorem „Muzyki w Raju” i jej dyrektorem jest Cezary Zych. Mecenasami festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Lubuskie, a także liczne grono sponsorów i partnerów. Koncerty festiwalu będą jak co roku nagrywane i transmitowane na antenach Programu 2 Polskiego Radia, Radia Zachód oraz radiofonii zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.muzykawraju.pl

12. Festiwal „Chopin i Jego Europa”

 12. Festiwal „Z ziemi włoskiej do Polski – od Mozarta do Belliniego” to temat przewodni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia 2016 roku w Warszawie.

12. edycja Festiwalu to kolejna konfrontacja twórczości Chopina z muzyką najbliższych mu kompozytorów – Bacha, Mozarta, Haydna, Belliniego, Jíroveca, to również podążanie śladami różnorodnych wpływów na muzykę Chopina oraz muzyki Chopina na dzieła innych twórców. To ulubione chopinowskie gatunki muzyczne – opera, pieśń, koncert, muzyka kameralna. To wreszcie popularne w XIX stuleciu opracowania, parafrazy i wariacje na tematy najbardziej znanych dzieł epoki. To również odważne – choć ryzykowne, a przez to i prowokacyjne – transformacje arcydzieł chopinowskich na inny rodzaj brzmienia. Wszystko to w mistrzowskich wykonaniach zarówno na instrumentach współczesnych, jak i historycznych. Wielkie bogactwo różnorodnych stylów wykonawczych – zwłaszcza muzyki patrona festiwalu, która zabrzmi w interpretacji laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego, zarówno na Steinwayach, Yamahach, jak i Erardach, Pleyelach i Broadwoodach.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Stanisław Leszczyński. Festiwal jest realizowany pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą, Programem 2 Polskiego Radia oraz Filharmonią Narodową. Sprzedaż biletów w kasach Muzeum Fryderyka Chopina oraz na stronie internetowej www.bilety.nifc.pl.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Szczegółowe informacje – na stronie: www.festiwal.nifc.pl

Czytaj więcej: 12. Festiwal „Chopin i Jego Europa”

Sierpień Talentów 2016

Sierpień Talentów 2016W dniach 21-31 sierpnia 2016 roku Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia" w Katowicach zaprasza na koncerty XII Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego „Sierpień Talentów”.

Jak co roku podąża on za najważniejszymi aktualnymi wydarzeniami muzycznymi, których uczestnikami stają się młodzi artyści. Czasem jeszcze bardzo młodzi, ale już często utytułowani i mający świadomość wartości swoich kreacji wykonawczych. Czasem dopiero debiutujący na estradach koncertowych, przygotowujący się do ważnych konkursów, realizujący ambitne projekty programowe.

Rok 2016 to rok XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Podobnie więc jak 5 lat temu, „Silesia" zaprosiła do Katowic polskich uczestników październikowego konkursu, którzy zapewnili sobie w nim udział w preselekcjach, jakie zorganizowano w Toronto, Interlaken, Gdańsku i Tokyo pod kierownictwem światowej klasy skrzypka i przewodniczącego jury Maxima Vengerova.

Podczas sierpniowych koncertów wystąpią: Maciej Burdzy, Celina Kotz (prawo uczestniczenia w konkursie zapewniła sobie wygrywając już w zeszłym roku Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu), Robert Łaguniak, Anna Malesza, Amelia Maszońska, Jan Mazur i katowiczanka Maja Syrnicka. W festiwalowym kalendarzu znajdzie się także koncert z udziałem młodych artystów ukraińskich z lwowskiej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, którzy koncertować będą dzień wcześniej w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu.

31 sierpnia organizatorzy festiwalu po raz pierwszy gościć będą Lutosławski Youth Orchestra, która wystąpi pod batutą AdriánaVarela, jej dyrektora artystycznego. Ten wyjątkowy zespół, który tworzą uczniowie szkół muzycznych z całej Polski, powstał w 2013 roku z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, a od tego roku przyjął nową nazwę – Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO. Podczas koncertu, który odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, jako solista wystąpi Bartosz Koziak, jedyny wiolonczelista biorący udział w tegorocznym festiwalu.

ZOBACZ: Kalendarz koncertów

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.silesia.art.pl

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2016 – szósta edycja nagrody

KoryfeuszOgłoszenie laureatów szóstej edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej nastąpi podczas uroczystej Gali 1 października 2016 roku, w szóstą rocznicę działalności Instytutu Muzyki i Tańca, przypadającą w Międzynarodowym Dniu Muzyki. Nagroda zostanie przyznana w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa, a w tym roku – po raz pierwszy – również w kategorii Debiut Roku. Uroczystość odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a jej współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia.

Koryfeusz Muzyki Polskiej to nagroda, która powstała w 2011 roku z inicjatywy środowiska muzycznego i przez to środowisko jest przyznawana najwybitniejszym jej przedstawicielom. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej.

Nagrodę w kategoriach Osobowość Roku, Wydarzenie roku i Nagroda Honorowa przyznaje Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni nagrodą we wszystkich kategoriach. Rada programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 16 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 92 kandydatur. 19 września na stronie www.koryfeusz.org.pl rozpocznie się głosowanie publiczności na laureata w kategorii Debiut Roku. Głosowanie trwać będzie do północy 22 września. Równolegle trwać będzie tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

Tegoroczna Gala wręczenia nagrody jest prezentem urodzinowym dla Jana Krenza, pierwszego honorowego „Koryfeusza” z 2011 roku i niespodzianką dla drugiego jubilata - Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Gala będzie transmitowana „na żywo” na stronie internetowej www.koryfeusz.org.pl oraz na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Początek transmisji o godz. 19.00. Sylwetki nominowanych osób, opisy wydarzeń, a także szczegółowy program koncertu dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Laureaci otrzymają statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad nagrodą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Koncert polskich kompozytorek

Koncert KompozytorekKoncert prezentujący najnowsze dzieła przedstawicielek Związku Kompozytorów Polskich odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 20 sierpnia 2016 roku o godz. 18.00.

W programie koncertu znajdą się utwory wokalno-kameralne w wykonaniu Lilianny Zalesińskiej (mezzosopran) i Piotra Szymanowicza (fortepian). Artyści współtworzą duet głos-fortepian, określany jako jeden z ciekawszych polskich duetów pieśniarskich. Wspólnie wykonali około 40 recitali w Polsce i za granicą. Są uznanymi interpretatorami polskiej muzyki współczesnej, którą prezentowali m. in. podczas Dni Polskich w Wiedniu, na zakończenie Roku Witolda Lutosławskiego w Austrii, czy na koncercie specjalnym z okazji Roku Andrzeja Panufnika w dniu setnej rocznicy urodzin kompozytora. Na najbliższym koncercie duet przedstawi swoją interpretację utworów autorstwa Alicji Gronau, Iwony Kisiel, Olgi Hans, Moniki Kędziory oraz Aleksandry Garbal.

Organizatorami przedsięwzięcia są Związek Kompozytorów Polskich i oraz Program 2 Polskiego Radia. Bilety do kupienia na stronie www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.

ZOBACZ: Program koncertu

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

Opowiedz mi bajkę3 września 2016 roku na Dolnym Śląsku rozpocznie się cykl warsztatów dla najmłodszych, podczas których dzieci będą uczyć się, bawić i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek. Organizatorem zajęć jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzami Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Kłodzku i Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu.

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” będą odbywać się raz w miesiącu od września do listopada 2016 roku. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 3-5 lat i 6-8 lat, którym aktywnie towarzyszą ich opiekunowie. Uczestnicy poznają podstawy improwizacji oraz będą układać własne bajki, opierając się na ilustracjach z książek graficznych. Dziecięce opowiadania będą „przekładane” na język muzyczny przez muzycznych gości. Dzięki temu bawiąc się, najmłodsi odkryją świat muzyki współczesnej, różne głosy, instrumenty, niezwykłe brzmienia i nowe książki, a także będą mogli zagrać na wybranych perkusjonaliach.

Warsztaty poprowadzą ich twórcy – kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Gośćmi wrześniowych zajęć będą śpiewacy Justyna Stępień – sopran i Rafał Grozdew – tenor. Oboje na co dzień koncertują zarówno w Polsce jak i za granicą. Można ich usłyszeć w repertuarze klasycznym, współczesnym oraz folkowym.

Udział w warsztatach jest wolny. Za względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rejestracja e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 790 395 228.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Dostępna” oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

7. Festiwal „Artelier”

7. edycja festiwalu muzyki kameralnej ARTELIERW dniach 12–14 sierpnia 2016 roku w Teatrze „KANA” w Szczecinie odbędzie się siódma edycja festiwalu muzyki kameralnej ARTELIER. Głównym celem wydarzenia jest propagowanie muzyki kameralnej, przede wszystkim polskiej.

Połączenie w jednym czasie i miejscu wybitnych osobistości muzycznych oraz uzdolnionych muzyków młodego pokolenia, a także towarzyszące koncertom pokazy świateł, tworzy możliwość dotarcia do szerokiego grona osób, zaintrygowanych innym niż tradycyjne podejściem do muzyki klasycznej. Istotnym aspektem projektu jest również wymiar promocyjny: od samej muzyki kameralnej począwszy, przez przybliżanie publiczności szczecińskiej artystów polskich i światowych, aż po promowanie polskich kompozytorów.

W tym roku wśród wykonawców znaleźli się: Gustaw i Gwidon Ciężarek – skrzypce, Cezary Gójski – skrzypce, Dawid Pajdzik – altówka, Wojciech Sławiński – wiolonczela, Mateusz Rzytka – kontrabas, Soyeon Lim – fortepian, Grzegorz Bogdan – fortepian, instrumenty perkusyjne, Tomasz Woźniak – trąbka, Krzysztof Szczerbuk – akordeon, Andrzej Kopeć – elektronika oraz młodzieżowa orkiestra warsztatowa. Podczas koncertu finałowego 14 sierpnia prawykonany zostanie utwór na trąbkę, fortepian, kwintet smyczkowy i elektronikę Dialoghi - omaggio a J.K. Aldony Nawrockiej.

Festiwalowi towarzyszą od lat Warsztaty Muzyki Kameralnej w Szczecinie, organizowane przez Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.artelier.org.pl