Polmic - FB

aktualności

Katowice | „Kwartet Śląski - arcydzieła z kontrapunktem polskim": Zbigniew Bargielski

Kwartet Śląski - Arcydzieła z kontrapunktem polskim: Zbigniew BargielskiPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kontrapunktem polskim koncertu 2 marca 2024 roku o godz. 18.00 w NOSPR w ramach cyklu „Kwartet Śląski - arcydzieła z kontrapunktem polskim" będzie kwartet smyczkowy jednego z najstarszych z żyjących kompozytorów polskich – Zbigniewa Bargielskiego. I Kwartet smyczkowy kompozytor napisał podczas swojego pobytu w Austrii - stąd jego nazwa – „Alpejski”.

– „Nagraliśmy wszystkie kwartety kompozytora na płyty. To świetna muzyka, a każdy kolejny kwartet jest zupełnie niepodobny do poprzedniego. Bargielski ma wiele świetnych, zaskakujących pomysłów muzycznych, a jego język muzyczny jest niezwykle młodzieńczy” - mówią o muzyce Bargielskiego muzycy Kwartetu Śląskiego.

Czytaj więcej: Katowice | „Kwartet Śląski - arcydzieła z kontrapunktem polskim": Zbigniew Bargielski

Konin | Wielkopolski Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Dariusza Przybylskiego

KonkursPrzybylski 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im I. J. Paderewskiego w Koninie organizuje 11 marca 2024 roku Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Dariusza Przybylskiego. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o znakomitym polskim kompozytorze, rozbudzanie zainteresowania wykonawstwem i słuchaniem muzyki współczesnej oraz konfrontacja osiągnięć i wiedzy uczniów z różnych szkół muzycznych w Polsce. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 marca.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia regionu wielkopolskiego i łódzkiego. Konkurs jest jednoetapowy i będzie składać się z części teoretycznej oraz odsłuchowej.

Czytaj więcej: Konin | Wielkopolski Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Dariusza Przybylskiego

Zielona Góra | III Miesiąc Kobiet w Filharmonii Zielonogórskiej

MiesiacKobiet 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ideą cyklu koncertów „Miesiąc Kobiet" w Filharmonii Zielonogórskiej jest popularyzacja twórczości polskich i zagranicznych kompozytorek oraz prezentacja tej spuścizny przez czołowe artystki. Koncert fortepianowy Clary Schumann, Piąta Beethovena i specjalnie napisany na tę okazję utwór Elżbiety Sikory wybrzmią podczas koncertu 1 marca 2024 roku o godz. 19.00, inaugurującego trzecią edycję projektu. Koncert finałowy odbędzie się 28 marca.

1 marca Koncert Clary Schumann zabrzmi w Filharmonii Zielonogórskiej po raz pierwszy. Natomiast kulminacją koncertu będzie prawykonanie zamówionej specjalnie na tę okazję przez Filharmonię Uwertury symfonicznej Elżbiety Sikory. Utwór został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Orkiestra Filharmonii i pianistka Julia Kociuban wystąpią pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń. Koncert tego wieczoru oraz spotkanie z dyrygentką i solistką (o godz. 18.00) poprowadzi Agata Kwiecińska.

Czytaj więcej: Zielona Góra | III Miesiąc Kobiet w Filharmonii Zielonogórskiej

Odszedł od nas na zawsze śpiewak Marcin Bronikowski...

Bronikowski MarcinW wieku 55 lat zmarł podczas podróży do Albanii śpiewak operowy Marcin Bronikowski, świetny kameralista, laureat wielu konkursów wokalnych.

Na scenie zadebiutował w wieku 24 lat w Operze Narodowej w Sofii partią Figaro w Cyruliku sewilskim Gioacchina Rossiniego. Dwa lata później, w 1994 roku po raz pierwszy wystąpił w Teatrze Wielkim w Warszawie, jako Albert w Wertherze Julesa Masseneta.

Śpiewał na najbardziej znanych scenach operowych na świecie, m.in. w Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Gran Teatro "La Fenice" w Wenecji, w Narodowej Operze w Szanghaju, w Hong-Kongu; na festiwalach w Bregenz, Macau, San Sebastian, Martina Franca, Schlezwig-Holstein, Warnie i in.

Był jedynym polskim śpiewakiem operowym, którego José Carreras zaprosił do udziału w swoim koncercie charytatywnym z okazji 50-lecia UNICEFu. Koncert ten odbył się w warszawskim Teatrze Stanisławowskim w Boże Narodzenie 1996 roku.

W trakcie swojej kariery zaśpiewał ponad 40 ról operowych.

Nagrywał dla Radia Bułgarskiego, II Programu Polskiego Radia, Radia Bawarskiego w Monachium, Radia Hiszpańskiego, Narodowego Radia Fińskiego, a także brał udział w wielu krajowych i zagranicznych programach telewizyjnych (m.in. w Belgii, Chinach, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Korei, Norwegii i RPA).

Otrzymał Honorowego Srebrnego Asa 1996 za osiągnięcia artystyczne, przyznaną przez Miesięcznik "Polish Market" Honorową Perłę w kategorii KULTURA za „propagowanie polskiej muzyki na największych scenach operowych świata” (2010) oraz Doroczną nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2013).

Cześć Jego pamięci!

Nie żyje Andrzej Orkisz...

Orkisz andrzej 28 lutego w wieku 86 lat zmarł wybitny wiolonczelista, kameralista i pedagog Andrzej Orkisz (1937-2024).

Studiował grę na wiolonczeli w klasie Józefa Mikulskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie oraz w Paryżu pod kierunkiem Paula Torteliera.

W latach 1962-72 w Filharmonii Narodowej w Warszawie był zastępcą koncertmistrza oraz koncertmistrzem.

Andrzej Orkisz jako solista występował w Polsce, wielu krajach europejskich i Meksyku. Działał również jako kameralista – w latach 1969-85 był członkiem Warszawskiego Kwintetu Fortepianowego.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, firm fonograficznych Polskie Nagrania i Olimpia.

Andrzej Orkisz w latach 1969-84 wykładał w Akademii Muzycznej w Warszawie, w latach 1980-82 również w Akademii Muzycznej w Krakowie, zaś od 1984 do 1992 w Konserwatorium w Tarbes (Francja). Prowadził równolegle klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi (od 1992), w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie (od 1992) i Akademii Muzycznej w Warszawie (od 1997). W 1994 otrzymał tytuł profesora. Zasiadał w jury ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów.

Cześć Jego pamięci!

Opole | Muzyka nieśmiertelna: Jakub Jakowicz i Jakub Montewka w Filharmonii Opolskiej

Muzyka nieśmiertelna w Filharmonii OpolskiejPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1 marca 2024 roku o godz. 19.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej wystąpi pod batutą młodego dyrygenta i kompozytora Jakuba Montewki, który w sezonie artystycznym 2022/2023 pełnił funkcję dyrygenta-asystenta Filharmonii. W wykonaniu zespołu zabrzmi muzyka nieśmiertelna. Partię solową w I Koncercie skrzypcowym Karola Szymanowskiego wykona światowej sławy polski skrzypek Jakub Jakowicz, który gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859).

I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego otworzył nowy rozdział w historii koncertów instrumentalnych. Od wielkich kompozycji romantycznych różni go właściwie wszystko: forma dzieła jest jednoczęściowa, ale składająca się z pięciu ogniw, a wirtuozeria wykonawcza zaprezentowana w zupełnie nowym ujęciu.

Czytaj więcej: Opole | Muzyka nieśmiertelna: Jakub Jakowicz i Jakub Montewka w Filharmonii Opolskiej

Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego

Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa NowowiejskiegoTrwa rezydencja dyrygencka Martyny Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie w sezonie 2023/24 w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. 1 marca 2024 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii w ramach rezydencji odbędzie się koncert, na którym zabrzmi muzyka czeska i polska.

Martyna Zych, młoda dyrygentka, która została wybrana do tegorocznej edycji konkursu „La Maesta” w Paryżu, poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Zabrzmią Uwertura koncertowa „Karnawał" i Koncert wiolonczelowy h-moll Antonina Dvořáka oraz I Symfonia Henryka Warsa. Partię solową w Koncercie wiolonczelowym wykona Emil Olejnik, student nowojorskiej Juilliard School.

Czytaj więcej: Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa...

Nakło nad Notecią | VIII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza

KonkursBlechacz 29 2 24Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

VIII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza o randze ogólnopolskiej odbędzie się 16 marca 2024 roku w Nakielskim Ośrodku Kultury. Wziąć w nim udział będą mogli uczniowie szkół muzycznych I stopnia. Organizatorzy przewidują nagrody dla I, II i III miejsca oraz wyróżnienia w każdej z grup, a także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina. Termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony i upływa 29 lutego 2024 roku.

W przeciągu minionych lat w nakielskim Konkursie Pianistycznym, któremu patronuje nakielanin, wzięło udział ponad 250 uczestników z najróżniejszych zakątków Polski. W tym roku Konkurs przeprowadzany będzie w trzech grupach wiekowych:

  • I grupa: klasy I - II c.6 oraz I klasa c.4
  • II grupa: klasy III - IV c.6 oraz II klasa c.4
  • III grupa: klasy V - VI c.6 oraz klasy III - IV c.4.
Czytaj więcej: Nakło nad Notecią | VIII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem...

Warszawa | „Still in the Middle" - koncert urodzinowy w Hashtag Lab

HashtagLab 29 2 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

29 lutego o godz. 19.00 Hashtag Ensemble zaprasza do swojego warszawskiego domu na Barskiej 29 na pierwszy koncert z okazji 10-lecia działalności. Artyści pod dyrekcją Lilianny Krych przedstawią różne spojrzenia polskich i rumuńskich kompozytorów na negocjacje człowieka z czasem. Gościnnie wystąpi m.in. fenomenalny pianista Tymoteusz Bies.

Jak zapowiadają organizatorzy, „Będzie więc trochę zegarowo, trochę tanecznie, a trochę kosmicznie. Serdecznie zapraszamy na wycieczkę przez muzyczną czasoprzestrzeń z Hashtag Ensemble, a na wszystkich urodzinowych gości czekamy z niespodziankami"!

Czytaj więcej: Warszawa | „Still in the Middle" - koncert urodzinowy w Hashtag Lab