Polmic - FB

aktualności

Warszawa | POLIN Music Festival 2024

PolinMusicF 24Cztery koncertowe wieczory wypełnione światowymi i polskimi premierami. Pieśni, muzyka symfoniczna, perkusiści i tancerze uliczni, opera. Od Bernsteina po Braxtona, od Glassa po Weisera, od Mołodowskiej po Schulza. W dniach 22-25 lutego 2024 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystąpią renomowane polskie zespoły, artyści młodego pokolenia oraz międzynarodowe gwiazdy, jak zdobywcy Grammy, Third Coast Percussion. Czym jest dziś muzyka żydowska? Jaka historia kryje się między dźwiękami? Tego dowiemy się podczas tegorocznej edycji POLIN Music Festivalu.

Podczas koncertu inaugurującego Festiwal klarnecista Andrzej Ciepliński wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy prawykona Koncert klarnetowy "Tfiles" amerykańskiego kompozytora Alexa Weisera, zamówiony przez POLIN. Jako pierwsi w Polsce uczestnicy POLIN Music Festivalu usłyszą ponadto III Koncert fortepianowy izraelskiego dyrygenta i kompozytora Avnera Dormana, a solistą w tym utworze będzie amerykański pianista Mackenzie Melemed.

W ostatnim dniu festiwalu zobaczymy nową inscenizację opery Zbigniewa Rudzińskiego Manekiny, opartej na prozie Brunona Schulza. Jest to koprodukcja Muzeum POLIN i Opery Wrocławskiej.

Czytaj więcej: Warszawa | POLIN Music Festival 2024

Poznań | Feeria tańca w sercu miasta! I Festiwal „Przedwiośnie Baletowe”

PrzedwiosnieBaletowe 2024Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

I Festiwal „Przedwiośnie Baletowe”, który odbędzie się w dniach 15-25 lutego 2024 roku, to nowość w repertuarze Teatru Wielkiego w Poznaniu. Będzie platformą artystycznych kreacji młodych twórców, których łączy świeżość spojrzenia na taniec, młodzieńcza energia i poszukiwanie nowych formy ekspresji. Festiwal również nawiązuje do bogatej historii festiwalowej poznańskiego Teatru Wielkiego i do tradycji miasta w dziedzinie tańca.

„Przedwiośnie Baletowe” otworzy spektakl „Spectrum 02” – debiuty choreograficzne tancerzy Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. W tym projekcie dziewięcioro artystów baletu nie tylko tańczy i realizuje się w roli choreografów, ale też opracowuje strategię komunikacji, materiały promocyjne, scenografię, dobiera muzykę, kostiumy etc. Choreografię do kompozycji Wacława Zimpla, która znajdzie się w programie wydarzenia, przygotował Manuel Sanchez Cirbian.

Czytaj więcej: Poznań | Feeria tańca w sercu miasta! I Festiwal „Przedwiośnie Baletowe”

Nowe władze Koła Młodych ZKP!

logotyp ZKPW drodze wyborów uzupełniających skład zarządu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich na lata 2022-24 zyskał dwie nowe osoby - Alinę Dzięcioł i Monikę Sroczyńską. Pracę w zarządzie zakończyła Sylwia Nowastowska i Szymon Borys. Obowiązki przewodniczącego Koła Młodych pełnić będzie dotychczasowy członek zarządu Grzegorz Uran. Gratulujemy!

Działające przy Związku Koło Młodych ZKP powołane zostało do życia już w 1949 roku. Jego głównym celem jest szkolenie, przygotowywanie młodych kompozytorów, teoretyków i muzykologów do członkostwa w organizacji i do twórczego uczestnictwa w życiu muzycznym. Promocji młodych twórców służy wiele imprez, m.in. corocznie od 1969 r. Zarząd Koła Młodych organizuje Koncert w ramach imprez towarzyszących "Warszawskiej Jesieni".

ZKP zaprasza na nową stronę „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”!

PRM 2023„Polski Rocznik Muzykologiczny”, wydawany przez Sekcję Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, zaprasza na swoją nową stronę. „Rocznik” zamieszcza artykuły i komunikaty w języku polskim i angielskim z zakresu wszystkich subdyscyplin muzykologicznych, w tym wybrane materiały z Ogólnopolskich Konferencji Muzykologicznych ZKP.

„Polski Rocznik Muzykologiczny” został powołany do życia za sprawą Adolfa Chybińskiego w 1935 roku. Niestety wówczas ukazały się tylko dwa tomy (drugi w 1936 roku). W roku 2004, po prawie 70 latach, z inicjatywy Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich został wydany trzeci tom „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”, który dedykowano pamięci twórców polskiej muzykologii Profesorom Zdzisławowi Jachimeckiemu i Adolfowi Chybińskiemu.

Począwszy od rocznika 2011 (nr 9) zawartość kolejnych tomów prezentowana jest online w otwartym dostępie na licencji Attribution–ShareAlike 4.0 International (CC BY–SA 4.0). Wraz z XIV tomem „Rocznika” rozpoczął się nowy etap w dziejach czasopisma związany ze współpracą z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, które podjęło się wydawania i dystrybucji drukowanej wersji czasopisma. Strona czasopisma w 2023 roku przeszła przebudowę, została zaktualizowana i otrzymała nową oprawę graficzną.

Czytaj więcej: ZKP zaprasza na nową stronę „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”!

Katowice | „Scena Młodych": Tansman Trio

NOSPR 19 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fenomenalne Tansman Trio właśnie pracuje nad nowym albumem. Trzy utytułowane artystki zaprezentują w NOSPR 19 lutego 2024 roku o godz. 19.30 dzieła polskich twórców, które znajda się na tej płycie.

Roksana Kwaśnikowska, Agnieszka Podłucka i Zuzanna Sosnowska wyciągnęły już na światło dzienne szereg kompozycji polskich autorów, które przepadły w dziejowej zawierusze. A to dopiero początek ich działalności! W programie lutowego koncertu uwzględniły m.in. gęstą, barwną, zanurzoną w niezwykłym, fantazyjnym dźwiękowym świecie muzykę Romana Maciejewskiego i dwie kompozycje patrona zespołu – Aleksandra Tansmana.

Melomanów spragnionych kameralnych koncertów, szukających w repertuarze pięknych brzmień, choć niekoniecznie tych najbardziej popularnych i oczywistych, zapewne ucieszy obecność w programie Tria smyczkowego Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Katowice | „Scena Młodych": Tansman Trio

Gdańsk | „Scena Muzyki Polskiej": Jakub Kuszlik

Scena Muzyki PolskiejNarodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na koncert Jakuba Kuszlika, laureata IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Pianista wystąpi w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej" 18 lutego 2024 roku o godz. 18.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Jakub Kuszlik zdobył także II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016) i Hilton Head International Piano Competition w USA (2019). Jest laureatem III nagrody w Top of the World International Piano Competition w Tromso w Norwegii (2019). W 2022 roku ukazał się jego pierwszy solowy album Brahms, Chopin, wydany przez Polskie Radio. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. katarzyny Popowej-Zydroń.

Podczas gdańskiego recitalu zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz.

Czytaj więcej: Gdańsk | „Scena Muzyki Polskiej": Jakub Kuszlik

Warszawa | Piotr Moss & Sinfonia Iuventus

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 17 2 24Jubileusz 75-lecia urodzin Piotra Mossa oraz 55-lecia jego pracy artystycznej to okazja uczczenia artysty monograficznym koncertem. 17 lutego 2024 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zabrzmi reprezentatywny wybór jego kompozycji symfonicznych. Sinfonia Iuventus wystąpi wraz z solistą Łukaszem Długoszem pod batutą cenionego dyrygenta Mirosława Jacka Błaszczyka.

Jubilat należy do najbardziej oryginalnych kompozytorskich talentów swojego pokolenia, zarazem do szeregu polskich twórców aktywnych głównie poza granicami kraju. Jego twórczość jest bogata i różnorodna. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów czy utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji.

Podczas pierwszej części poświęconego mu koncertu usłyszymy pięcioczęściową Suitę na orkiestrę „Zoo", będącą żartobliwą reminiscencją wizyty kompozytora w warszawskim ogrodzie zoologicznym, oraz Koncert na flet i orkiestrę „Masques”, której inspiratorem powstania i adresatem dedykacji jest jeden z najwybitniejszych flecistów Łukasz Długosz.

Czytaj więcej: Warszawa | Piotr Moss & Sinfonia Iuventus

Wyniki I etapu 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Baird Tadeusz - portretDnia 13 lutego 2024 został rozstrzygnięty I etap 65. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Jury, które obradowało w składzie: Grażyna Pstrokońska-Nawratil (przewodnicząca), Alicja Gronau, Rafał Kłoczko, Katarzyna Kwiecień-Długosz i Edward Sielicki, po zapoznaniu się z 17 nadesłanymi na Konkurs utworami, do II etapu wybrało następujące utwory:

  • Mazurki wody, ognia i ziemi (godło AIRDAR)
  • Folk Story (godło MKBEWE)
  • Ritorno (godło X205)
  • Brzask (godło VOLEREEPOTERE)
  • Muzyka gestów (godło METHONE)
Czytaj więcej: Wyniki I etapu 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Kielce | Prawykonanie Suity Joanny Wnuk-Nazarowej

FSw 2 24Joanna Wnuk-Nazarowa rozpoczyna w tym roku świętowanie jubileuszu 75-lecia urodzin prawykonaniem utworu w Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach. Siedem grzechów głównych. Suita tragikomiczna na wielką orkiestrę symfoniczną po raz pierwszy zabrzmi 16 lutego 2024 roku o godz. 19:00 w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod batutą Jacka Rogali.

Suita zawiera ironiczno-sarkastyczną interpretację kardynalnych przywar ludzkich, ułożonych kolejno w siedmiu częściach: Pycha, Zazdrość, Rozpusta, Chciwość, Gniew, Obżarstwo i Lenistwo. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

W programie koncertu znalazły się również kompozycje Maurice'a Ravela i Roberta Molinelliego. W roli solisty wystąpi fenomenalny saksofonista Paweł Gusnar.

Czytaj więcej: Kielce | Prawykonanie Suity Joanny Wnuk-Nazarowej