Polmic - FB

aktualności

Poznań | „Wydawało się jasne" Artura Kroschela – prawykonanie

Kroschel 22 3 24Kameralna Orkiestra Smyczkowa Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu pod batutą Olgi Polowczyk 22 marca 2024 o godz. 19:00 w Auli Nova Akademii prawykona utwór Wydawało się jasne dr. hab. Artura Kroschela, prof. AM, Kierownika Katedry Kompozycji.

Kameralna Orkiestra Smyczkowa, którą tworzą studenci Katedry Instrumentów Smyczkowych, Harfy i Gitary, to zespół działający od 2014 roku. Od roku akademickiego 2018/2019 kierownictwo artystyczne zespołu sprawuje Marcin Suszycki, znakomity skrzypek - solista i kameralista, koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i pedagog Akademii. W roli solisty wystąpi pianista Michał Francuz— zastępca kierownika Katedry Kameralistyki Fortepianowej.

Muzycy wykonają również Koncert fortepianowy A-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta, Tańce rumuńskie i Divertimento Béli Bartóka.

Informacja o biletach: https://amuz.edu.pl/event/koncert-kameralnej-orkiestry-smyczkowej-22-03-2024/ 

Kraków | Lee Reynolds i Charlie Lovell-Jones - „Gwiazdy z Sinfoniettą"

Kraków | Lee Reynolds i Charlie Lovell-Jones - „Gwiazdy z Sinfoniettą"Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Brytyjski dyrygent Lee Reynolds poprowadzi Sinfoniettę Cracovię podczas koncertu z cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą", 21 marca 2024 o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, prezentując żywiołowy i klasycznie elegancki zarazem program. W roli solisty - również brytyjski artysta, skrzypek Charlie Lovell-Jones.

Utwory czterech kompozytorów: Grażyny Bacewicz, Ralpha Vaughan Williamsa, Jeana Sibeliusa i Josepa Suka stworzą mozaikę romantycznych i neoklasycznych form, będącą znakomitą przestrzenią do pokazu wirtuozerii artystów: zarówno orkiestry smyczkowej, jak i solisty. W tej ostatniej roli wystąpi utalentowany Walijczyk, którego usłyszymy m. in. w słynnym, przepełnionym błogim zachwytem nad naturą utworze Lark Ascending (Wzlatujący skowronek), inspirowanym poezją George’a Mereditha.

W programie wieczoru ponadto rozkoszna Serenada Josepa Suka oraz jedno z najważniejszych dzieł Grażyny Bacewicz – Koncert na orkiestrę smyczkową

Czytaj więcej: Kraków | Lee Reynolds i Charlie Lovell-Jones - „Gwiazdy z Sinfoniettą"

Warszawa | „Dyrygent-rezydent": koncert pasyjny Sinfonii Varsovii

Koncert Pasyjny Sinfonii Varsovii na Kamionku w 2024 rokuDoroczny koncert pasyjny Sinfonii Varsovii w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku odbędzie się w 2024 roku 21 marca o godz. 19.30 w ramach programu „Dyrygent-rezydent", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Orkiestrę poprowadzi flecista i dyrygent Daniel Mieczkowski. Wstęp wolny!

Artyści wykonają oryginalną wersję na orkiestrę Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze (Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu) Josepha Haydna oraz II Sinfoniettę na klarnet i smyczki Krzysztofa Pendereckiego. W roli solisty wystąpi klarnecista Radosław Soroka.

II Sinfonietta prawykonana została właśnie 20 lat temu (w 1994) przez Paula Meyera i Sinfonię Varsovię pod batutą kompozytora. Zestawienie klarnetu ze smyczkami eksponuje partię instrumentu dętego, ale zarazem kompozytor dbał, by pozostawał on primus inter pares.

Więcej informacji: www.sinfoniavarsovia.org 

Warszawa | Prawykonanie „Pasji według świętego Mateusza” Krzysztofa Kusiel-Moroza

Warszawa | Prawykonanie „Pasji według świętego Mateusza” Krzysztofa Kusiel-Moroza16 marca 2024 roku o godz. 17.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie oraz w Niedzielę Palmową 24 marca o 19.15 w kościele Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach przy ulicy Klasyków 21 odbędzie się prawykonanie Pasji według świętego Mateusza prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza w opracowaniu Jerzego Cembrzyńskiego, laureata Grammy. Wystąpią znakomici soliści, chór AVE oraz muzycy Filharmonii Narodowej. Wstęp wolny!

Pierwsza wersja utworu powstała ponad dwie dekady temu jako utwór na chór dziecięcy i organy, wykonywany podczas liturgii. Z okazji 85-lecia chóru AVE Pasja prawykonana zostanie w nowej odsłonie: jako kompozycja koncertowa w opracowaniu na chór, solistów i zespół instrumentalny.

Partię Ewangelisty wykona Michał Rajewski, znakomity polski baryton, a jednocześnie chórmistrz, dyrygent i organista. W rolę Jezusa wcieli się z kolei Bogdan Śliwa, bas z Polskiej Opery Kameralnej. Rolę Piłata zaprezentuje Bartłomiej Włodkowski, na co dzień dyrygent chóru AVE. Solistom i chórowi towarzyszyć będą świetni instrumentaliści: Agata Bała (obój, rożek angielski), Grzegorz Chmielewski (altówka), Piotr Domański (kotły), Adrian Janda i Adam Bardowski (klarnet), Sebastian Portka (trąbka), Katarzyna Gluza i Michał Szałach (skrzypce), Nadia Bojadżijew i Mateusz Szmyt (wiolonczela), Piotr Wilczyński (organy). Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Czytaj więcej: Warszawa | Prawykonanie „Pasji według świętego Mateusza” Krzysztofa Kusiel-Moroza

Scena Muzyki Polskiej sezon 2024/25 – startuje nabór wniosków!

"Scena Muzyki Polskiej" - logotypNarodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Narodową, rozpoczyna nabór wniosków do kolejnej edycji programu „Scena Muzyki Polskiej”. Program przeznaczony jest dla polskich artystów wykonawców, a jego głównym celem jest promocja polskiej twórczości kompozytorskiej, szczególnie utworów mniej dziś znanych i rzadziej wykonywanych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 kwietnia 2024 roku.

Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii oraz w siedzibach dwóch innych partnerów danej edycji programu. Partnerzy edycji w sezonie 2024/25 zostaną ogłoszeni wraz z wynikami naboru.

Wniosek aplikacyjny (w formie podpisanego skanu oraz w wersji edytowalnej) należy przysłać wyłącznie w wersji elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z linkiem do miejsca, w którym zamieszczony jest wymagany materiał audio-video.

Czytaj więcej: Scena Muzyki Polskiej sezon 2024/25 – startuje nabór wniosków!

Kompozytorka Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej!

Sikora Elzbieta 2024Elżbieta Sikora zostanie uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzyma nagrodę za całokształt twórczości 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.

Francuska Académie Charles Cros od 1947 roku przyznaje prestiżowe nagrody za najlepsze nagrania muzyczne oraz specjalną Nagrodę Prezydenta Francji za całokształt twórczości. W ostatnich latach nagrodę tę otrzymali m.in. Kaija Saariaho czy Bernard Cavanna. Académie Charles Cros doceniła również płytę Concertos, będącą podsumowaniem dorobku Elżbiety Sikory w tym gatunku, przyznając jej nagrodę Coup de Coeur.

Czytaj więcej: Kompozytorka Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej!

Informacja o planach likwidacji Polskiego Radia Chopin jest nieprawdziwa

Logotyp Radia ChopinNawiązując do „Listu otwartego Związku Kompozytorów Polskich w sprawie przyszłości Radia Chopin”, nowy wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia i mianowany równocześnie dyrektorem Radia Chopin Piotr Matwiejczuk, w rozmowie z PAP zaznaczył, że „planowana jest zmiana miejsca Polskiego Radia Chopin w strukturze Polskiego Radia, czego pierwszym przejawem jest objęcie przeze mnie dwóch stanowisk. […] Jednak zmiany nie będą dotyczyły emisji.” Dwójka i Radio Chopin „jako oddzielne programy mają pozostać”.

Oświadczenie Piotra Matwiejczuka przyjmujemy z zadowoleniem.

Mieczysław Kominek
Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Stypendium im. Witolda Lutosławskiego 2024

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zaprasza do składania wniosków o stypendium artystyczne ufundowane przez spadkobierców kompozytora. Stypendia przeznaczone są na studia podyplomowe realizowane za granicą, przede wszystkim dla kompozytorów oraz dla instrumentalistów chcących profilować się w wykonawstwie muzyki najnowszej. O stypendium mogą się ubiegać osoby posiadające dyplom ukończenia artystycznych studiów wyższych w polskich uczelniach państwowych, minimum na poziomie licencjatu. Termin składania podań w roku 2024 upływa 30 maja.

O stypendium mogą się ubiegać osoby posiadające dyplom ukończenia artystycznych studiów wyższych w polskich uczelniach państwowych, minimum na poziomie licencjatu. Limit wieku dla osób ubiegających się o stypendium to 35 lat.

Czytaj więcej: Stypendium im. Witolda Lutosławskiego 2024

Warszawa | Wystawa i Koncert „Kto tańczy za mnie?”

KtoTanczy 20 3 2024Patronat medialny nad Koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert improwizacji Żanety Rydzewskiej, towarzyszący wystawie Agnieszki Mastalerz „Kto tańczy za mnie?”, odbędzie się w Sali koncertowej Muzeum Chopina 20 marca 2024 roku o godz. 17.00.

Instalację video Agnieszki Mastalerz, na którą składają się dwa niezależne obrazy, dopełnia ambientowa ścieżka dźwiękowa Żanety Rydzewskiej. Improwizacja oparta będzie na przetwarzaniu i zapętlaniu dźwięków, które nagrane zostały w przestrzeniach pokazywanych na video.

Przed koncertem odbędzie się rozmowa z obiema twórczyniami o źródłach inspiracji i wzajemnym przenikaniu się sztuk.

Obowiązuje rezerwacja bezpłatnych wejściówek w kasach lub na stronie https://bilety.nifc.pl/rezerwacja/termin.html?id=643&date=2024-03-20