Polmic - FB

aktualności

Szczecin | Koncert inaugurujący trasę koncertową zespołu Baltic Neopolis Virtuosi po Azji

Baltic Neopolis OrchestraKoncert inaugurujący trasę koncertową zespołu Baltic Neopolis Virtuosi po Azji „Sunrise in Asia” odbędzie się 5 października 2019 roku w Technoparku Pomerania (Sala Castanea) w Szczecinie o godz. 19:00.

Na specjalne zaproszenie National Centre of Performing Arts (Indie), Ho Chi Minh City Conservatory of Music (Wietnam), a także Ambasady Polski w Hanoi muzycy Baltic Neopolis Orchestra (w składzie Baltic Neopolis Virtuosi) w dniach 5–15 października 2019 roku odbędą muzyczną podróż po Indiach i Wietnamie i zaprezentują muzykę polską. Celem trasy jest zwiększenie zainteresowania polską kulturą i świętowanie w krajach, z którymi Polska w roku 2019 będzie świętować rocznicę stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Podczas koncertu inauguracyjnego oprócz szeregu kompozycji polskich twórców zaprezentowany zostanie specjalnie skomponowany przez wietnamskiego kompozytora Phuc Linh utwór Sunrise in Asia. Ponadto zabrzmią kompozycje wielkich i cenionych Rodaków: Mikołaja Góreckiego, Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Projekt otrzymał wsparcie Instytutu Adama Mickiewicza, Konsulatu Polski w Mumbaju, a także Ambasady Polski w Hanoi.

Szczegółowe informacje o trasie – na stronie http://balticneopolis.pl 

Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Muzyki

PalecznyJuż od 44 lat na całym świecie 1 października jest Międzynarodowym Dniem Muzyki – świętem, które w 1975 roku zainicjował Yehudi Menuhin. Celem tego szczególnego Dnia jest zwrócenie uwagi na nadzwyczajną wartość, ważność, dobro i miejsce, jakie zajmuje w życiu nas wszystkich Muzyka. Muzyka, bez której wielkiego, choć często niezauważalnego oddziaływania, nasze życie byłoby o wiele uboższe, a ludzie bez dostępu do Muzyki nie byliby sobą. […]

Podstawowym i zarazem niezwykle istotnym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzyki jest promocja artystów jako tych, którzy poprzez Muzykę tworzą i przekazują piękno. Pomoc, uznanie i docenienie pracy młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków jest i powinna być satysfakcją dla nieco starszych, doświadczonych przedstawicieli środowiska muzycznego.

Sam, dopiero po trzydziestu latach nieprzerwanej aktywności koncertowej, postanowiłem połączyć pracę estradową z działalnością pedagogiczną, przekazując swoje doświadczenia młodym pianistom. Zrozumiałem, że zawód artysty muzyka to nie tylko praca indywidualna, koncerty i podróże. Pomimo wielu trudności w połączeniu różnych nurtów swojej działalności, odczuwam olbrzymią satysfakcję z promowania innych artystów.

Wszystkim tegorocznym i poprzednim laureatom Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, wręczanej w Międzynarodowym Dniu Muzyki, pragnę przekazać serdeczne gratulacje wraz z życzeniami wspaniałego dalszego rozwoju talentu i osobowości artystycznej. Ale przede wszystkim pragnę życzyć spełnienia w tym trudnym zawodzie oraz prawdziwej, naturalnej, z głębi duszy płynącej radości z możliwości przekazywania piękna Muzyki wszystkim tym, którzy tego pragną, potrzebują i oczekują od nas muzyków!

Piotr Paleczny

Warszawa | Sinfonia Varsovia Kameralnie – sekstet

SVSekstety – popularne w romantyzmie, w XX wieku nieco zapomniane. Choć obecnie są rzadko prezentowane, na koncercie z cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie 2 października 2019 roku o godz. 19.00 (ul. Grochowska 272) publiczność będzie miała okazję wysłuchać dwóch utworów przeznaczonych na sześcioro wykonawców. W programie wydarzenia znalazły się dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Ernő Dohnányi’ego.

Orkiestra Sinfonia Varsovia kontynuuje rozpoczęty w styczniu cykl spotkań z muzyką kameralną, które odbywają się pod hasłem „od duetu do oktetu”. Do tej pory w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia zagrały duety, trio, kwartet oraz kwintet, zespoły złożone z muzyków orkiestry i gościnnych artystów. Po wiosenno-letniej przerwie w siedzibie orkiestry wystąpi sekstet: Karol Sikora (klarnet), Stefano Rossi (waltornia), Stanisław Podemski (skrzypce), Adam Siebers (altówka), Piotr Mazurek (wiolonczela) i Agnieszka Kozło (fortepian). Możliwości brzmieniowe sześcioosobowego zespołu stały się kanwą dla poszukiwań XX-wiecznych kompozytorów, dla których kameralistyka stanowiła ważną część twórczego życia. Dobrym przykładem jest pochodzący z 1934 roku Sekstet C-dur op. 37 węgierskiego kompozytora Ernő Dohnányi’ego, który napisał utwór na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian, odwołując się do późnoromantycznej estetyki i modnej wówczas muzyki filmowej. Jego utwór wprowadza na scenę pianistę, a przy tym wydobywa wszelkie walory barwowe z każdego instrumentu, co jest nie lada sztuką.

Ponad 60 lat później Krzysztof Penderecki sięgnął po ten sam zestaw instrumentów, pisząc jedną ze swych najlepszych kompozycji kameralnych. Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian mimo bogactwa faktur, różnych temp oraz wielu rytmów pozostaje dziełem spójnym i wyjątkowo klarownym, a przy tym niepozbawionym lekkości i charakterystycznej ironii. Utwór dzieli się na dwie części, co według niektórych muzykologów nasuwa skojarzenia z formą dwudzielną znaną z twórczości Witolda Lutosławskiego.

Dodatkowe informacje - na stronie www.sinfoniavarsovia.org 

Szczecin | Wajnberg 100

WajnbergLinus Roth i Mieczysław Wajnberg – to historia odkrycia, wskrzeszenia, nadania brzmienia, głębokiego zrozumienia. Udało się w niej zapisać również Szczecinowi. 2 października 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza odbędzie się koncert „Wajnberg 100” z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora.

Linus Roth pełni funkcje profesora skrzypiec w „Leopold-Mozart-Zentrum” na Uniwersytecie w Augsburgu, dyrektora artystycznego X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Leopolda Mozarta i dyrektora artystycznego międzynarodowego festiwalu „Ibiza Concerts”. W 2015 roku założył Międzynarodowe Towarzystwo Mieczysława Wajnberga, którego celem jest promocja sylwetki oraz dorobku polskiego i rosyjskiego kompozytora. Wraz z pianistą José Gallardem nagrał wszystkie sonaty skrzypcowe Wajnberga – nagranie jest pierwszym w historii zarejestrowaniem tych utworów.

W Filharmonii Szczecińskiej artyści wykonają dzieła na skrzypce i fortepian Mieczysława Wajnberga i Dymitra Szostakowicza, w tym wspomniane Sonaty na skrzypce i fortepian op. 12 nr 1 i op. 39 nr 4 Wajnberga. Linus Roth gra na skrzypcach Stradivariego z 1703 roku, udostępnionych przez „L-Bank, Staatsbank of Baden-Württemberg, Germany”.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/pl 

Wrocław | Premiera opery Zygmunta Krauze

OW1 października 2019 roku o godz. 19:00 w Operze Wrocławskiej będzie miała miejsce premiera opery Zygmunta Krauze Yemaya – Królowa Mórz w reżyserii Hanny Marasz.

Spektakl, pełen magii baśniowego świata, jednocześnie kryje w sobie ważne wątki egzystencjalne. Adresatem najnowszej opery Krauzego jest publiczność familijna. Dzieło więc spełnia nie tylko funkcje kulturotwórcze i popularyzatorskie wśród dzieci i rodzin, ale także buduje relacje, oparte na wzajemnym uwrażliwianiu na piękno. Yemaya – Królowa Mórz powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, specjalnie na zamówienie Opery Wrocławskiej, promującej poprzez swe działania twórczość polskich kompozytorów.

Jak pisze autorka libretta Małgorzata Sikorska-Miszczuk: „Yemaya – Królowa Mórz jest opowieścią o ojcu i synu. Sześcioletni bohater historii, Omar, kocha ojca, a ojciec jego. Jednak ojciec nie akceptuje w synu jego delikatności i duchowości. Uważa, że w okrutnych czasach, w których żyjemy, takie cechy są niemęskie. Omar, który wychowuje się bez matki, uczy się, że dla ojca to, jakim jest, jest niedopuszczalne. Uczy się ukrywać samego siebie przed jedyną osobą, którą ma w życiu. Dla Omara cały świat ma duszę. Omar opiekuje się i rozmawia z kwiatami na balkonie. To jego jedyni przyjaciele”.

Dzieło zaprezentują Chór, Chór Dziecięcy, Balet i Orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Adama Banaszaka. W głównych rolach wystąpią Bożena Bujnicka (Yemaya), Jacek Jaskuła (Ojciec) i Helena Czech (Omar).

Przed premierą, 1 października o godz. 18:00, w foyer Opery Wrocławskiej odbędzie się spotkanie z kompozytorem i reżyserką opery Hanną Marasz, które poprowadzi Justyna Rudnicka.

Więcej – na stronie https://www.opera.wroclaw.pl 

Warszawa | 1 października poznamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019

Koryfeusz 20191 października 2019 roku w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, poznamy laureatów dziewiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku.

Gala wręczenia nagrody będzie transmitowana na kanale IMITpolska na YouTube www.youtube.com/user/IMITpolska oraz na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Początek transmisji o godz. 19.30. Podczas koncertu wystąpią sopranistka Joanna Freszel i pianista Maciej Grzybowski, kwartet saksofonowy The Whoop Group, Marcin Wasilewski Trio oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. W ich wykonaniu usłyszymy utwory Mieczysława Karłowicza, Mieczysława Wajnberga, Pawła Mykietyna, Tomasza Stańki i Wojciecha Kilara.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2019 w kategorii „Osobowość roku” rywalizować będą: Łukasz Długosz, Jakub Józef Orliński, Martyna Pastuszka, Maciej Prochaska i Aga Zaryan. „Wydarzeniem roku” zostanie jedno z pięciu nominowanych: Festiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego, Kromer Biecz Festival, koncerty Kwartetu Śląskiego z okazji 40-lecia istnienia zespołu, autorski projekt Emiliana Madeya „Moniuszko for the World”, przygotowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydawnictwo prezentujące czteroaktową operę Halka Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej z międzynarodową obsadą solistyczną. Dzięki głosom publiczności tytuł „Odkrycie roku” mają szansę otrzymać kameraliści Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek za nagranie płyty Polonaises, pianista Janusz Olejniczak jako radiowy popularyzator muzyki za prowadzenie audycji „Co słychać” w Polskim Radiu „Radio dla Ciebie”, Jakub Józef Orliński za debiutancką płytę Anima Sacra, Tomasz Ritter – zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, Sasha Strunin za album Autoportrety. Ze względu na charakter „Nagrody honorowej” nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród.

Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sylwetki nominowanych osób, opisy wydarzeń, a także szczegółowy program koncertu dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl 

Toruń | V Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

Lipinski CompetitionPlejada młodych wirtuozów skrzypiec z 13 krajów stanie w muzyczne szranki o statuetkę Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego, który odbędzie się w dniach 1–13 października 2019 roku w Toruniu. Łączna pula nagród to 51 000 euro.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna już po raz 5. organizuje Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. W tym roku wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Odbywający się co trzy lata festiwal ściąga do Torunia wirtuozów skrzypiec z całego świata.

Główny punkt stanowi Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, w którym na laureatów czekają wysokie nagrody pieniężne. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 80 młodych skrzypków z różnych części globu. 22 zakwalifikowanych uczestników z 13 krajów oceniać będzie międzynarodowe grono jury, składające się z wybitnych skrzypków i pedagogów, na czele z przewodniczącym prof. Ilyą Kalerem – światowej sławy wirtuozem skrzypiec.

Festiwal tworzą liczne wydarzenia, wśród nich: koncerty, recitale, wykłady, projekcje filmowe, warsztaty lutnicze. Całości przyświeca idea przywrócenia Karolowi Lipińskiemu należytego miejsca w historii muzyki polskiej i światowej. Wśród kompozycji rozbrzmiewających podczas Konkursu i Festiwalu nie zabraknie muzyki polskiej, gdyż jej promocja w świecie stanowi jedną z głównych idei, patronujących imprezie. W wykonaniu Ilyi Kalera usłyszymy Hommage à Lipiński Macieja Bałenkowskiego. Atom String Quartet przedstawi swoje autorskie interpretacje utworów Krzysztofa Pendereckiego. Duet wybitnych skrzypków – Krzysztof i Jakub Jakowiczowie – wykonają Sonatę na dwoje skrzypiec Aleksandra Tansmana. Ponadto podczas Koncertu Laureatów odbędzie się prapremiera Eseju na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową Pawła Riessa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie http://lipinski-competition.com/ 

Przesłuchania do Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa: trąbka

POSIPolska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa ogłasza przesłuchania dla muzyków do 30 roku życia na stanowisko „Trąbka”. Termin przesłuchania: 21 października 2019 roku.

Przesłuchania odbędą się w stolicy, w Zespole Szkół im. inż. S. Wysockiego d. „Kolejówka” (ul. Szczęśliwicka 56).

Osobom, które pomyślnie przejdą przesłuchania Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa może zaoferować: umowę o pracę, atrakcyjne wynagrodzenie, pracę pod kierunkiem wybitnych dyrygentów, szeroko zakrojoną edukację artystyczną oraz zdobycie doświadczenia pracy w orkiestrze. Termin nadsyłania zgłoszeń: 17 października 2019 roku. Zgłoszenia można dokonać wyłącznie poprzez stronę internetową: https://bit.ly/2lSyTLU 

Do zgłoszenia należy dołączyć: życiorys w języku polskim, podpisane oświadczenie (do pobrania na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/trabka-termin-przesluchania-21-pazdziernika/ )

Kandydat, w przypadku odwołania swojej obecności na przesłuchaniu, zobowiązany jest do poinformowania instytucji drogą e-mailową lub telefonicznie najpóźniej na 2 dni przed terminem przesłuchania.

Szczegółowe informacje – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/trabka-termin-przesluchania-21-pazdziernika/ 

Przesłuchania do Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa: waltornia I/III

POSIPolska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa ogłasza przesłuchania dla muzyków do 30 roku życia na stanowisko „Waltornia I/III”. Termin przesłuchania: 14 października 2019 roku. Przesłuchania odbędą się w stolicy, w Zespole Szkół im. inż. S. Wysockiego d. „Kolejówka” (ul. Szczęśliwicka 56).

Osobom, które pomyślnie przejdą przesłuchania Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa może zaoferować: umowę o pracę, atrakcyjne wynagrodzenie, pracę pod kierunkiem wybitnych dyrygentów, szeroko zakrojoną edukację artystyczną oraz zdobycie doświadczenia pracy w orkiestrze.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 9 października 2019 r. Zgłoszenia można dokonać wyłącznie poprzez stronę internetową: https://bit.ly/2lSyTLU. Do zgłoszenia należy dołączyć: życiorys w języku polskim, podpisane oświadczenie (do pobrania na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/waltornia-termin-przesluchania-14-pazdziernika-2019/ )

Kandydat, w przypadku odwołania swojej obecności na przesłuchaniu, zobowiązany jest do poinformowania instytucji drogą e-mailową lub telefonicznie najpóźniej na 2 dni przed terminem przesłuchania.

Szczegółowe informacje – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/waltornia-termin-przesluchania-14-pazdziernika-2019/