Polmic - FB

aktualności

Katowice | Festiwal „Górecki – Penderecki”

NOSPRW dniach 23 listopada – 6 grudnia 2018 roku w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się Festiwal „Górecki – Penderecki”.

Górecki i Penderecki to nazwiska, bez których nie sposób wyobrazić dziś sobie kart kulturowego dziedzictwa. Festiwal im poświęcony stanowi hołd, jaki pragną złożyć NOSPR oraz jej goście w 85. rocznicę urodzin kompozytorów. W kolejnych dniach festiwalu, rozpiętego pomiędzy szczęśliwymi datami ich przyjścia na świat, będziemy świadkami twórczej odysei wybrańców bogów.

W dorobku Góreckiego i Pendereckiego znalazły się niemal wszystkie muzyczne gatunki, z których wybrane zabrzmią podczas czternastu dni festiwalowych wydarzeń: od pieśni chóralnej, przez dzieła kameralne, aż po wielkie formy symfoniczne. Zaprezentowane zostaną również utwory mistrzów – pedagogów, czuwających nad rozwojem ich wielkich talentów (Szabelski, Malawski, Wiechowicz) oraz tych, dla których Górecki i Penderecki sami stali się niezastąpionymi przewodnikami wśród konstelacji twórczego uniwersum (Knapik, Krzanowski, Wnuk-Nazarowa, Nepelski).

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie http://www.nospr.org.pl/pl/ 

49. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

NIFC25 listopada 2018 roku młodzi polscy pianiści rozpoczną rywalizację w 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy współpracy Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, odbywający się od 1968 roku w Warszawie, jest jednym z najstarszych krajowych konkursów muzycznych wpisanych w tradycję Konkursów Pianistycznych na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Konkurs promuje młodych pianistów. Adresowany jest do polskiej młodzieży muzycznej – studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia. Konkurs odbywa się w 3 etapach, a uczestników oceniać będzie jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń, w składzie: Ewa Bukojemska, Alicja Kledzik, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas oraz Paweł Zawadzki.

Otwarte dla publiczności przesłuchania odbywają się od 25 listopada do 1 grudnia 2018 roku. I i II etap będą miały miejsce w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a występy finałowe i koncert laureatów (2 grudnia o godz. 17.00) – w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas występów finałowych i koncertu laureatów pianistom towarzyszyć będzie orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Marka Mosia. W ich wykonaniu usłyszymy koncerty Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego, a także IV Symfonię op. 60 Karola Szymanowskiego.

Więcej – na stronie http://pl.chopin.nifc.pl/institute/events/news/id/4821 

Elbląg | Elbląska Orkiestra Kameralna z Krzesimirem Dębskim

Elbląska Orkiestra Kameralna 27 stycznia 2019 roku wystąpi przed elbląską publicznością w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu o godz. 19:00 wraz z Zagan Acoustic i Krzesimirem Dębskim.

Tego ostatniego nie trzeba szerzej przedstawiać – kariera skrzypka i kompozytora mogłaby stać się kanwą kilku doktoratów z muzykologii. Krzesimir Dębski kilkakrotnie gościł już na scenie z EOK, zarówno w roli dyrygenta, jak i solisty. Tym razem wirtuoz i Orkiestra wystąpią w towarzystwie Zagan Acoustic – zespołu, którego znakiem rozpoznawczym jest wszechstronność. Kwartet wykonuje muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku i jak twierdzą artyści, „nie ma gatunku, w którym nie potrafiliby się odnaleźć”.

Podczas koncertu nie zabraknie autorskich kompozycji kwartetu, z instrumentów popłyną między innymi dźwięki Tanga cukrowej trzpiotki i Zimy Pawła Zagańczyka. Artyści zaprezentują także Country in E Krzesimira Dębskiego i nieśmiertelną kołysankę George’a Gershwina Summertime, która od ponad 80 lat cieszy się uznaniem melomanów na całym świecie. Wszystko pod czujnym okiem Ariela Ludwiczaka, który niekiedy, zamiast batuty, dzierży w swoich rękach … akordeon.

Koncert objęty jest programem „Filharmonia/ ostrożnie, wciąga!!!”, którzy współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie http://www.eok.elblag.eu

Mrozy | Koncert orkiestry kameralnej Melanidis Orchestra

Czas sztukiSzósty koncert cyklu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier” odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury w Mrozach 25 listopada 2018 roku o godz. 15.00.

Podczas koncertu zagra orkiestra kameralna Melanidis Orchestra. Członkowie Orkiestry to wykwalifikowani muzycy klasyczni – absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wysokie umiejętności techniczne instrumentalistów, rozwijane podczas kilkunastoletniej edukacji pod okiem najlepszych profesorów, w połączeniu z zaangażowaniem emocjonalnym, charakterystycznym dla młodych orkiestr, tworzą zespół doskonałych muzyków, cechujący się elastycznością oraz otwartością na różnorodność stylów. Od początku istnienia Melanidis Orchestra ściśle współpracuje z kompozytorem muzyki filmowej Bartkiem Gliniakiem. W swoim dorobku zespół ma nagrania do siedmiu filmów pełnometrażowych produkcji polskiej i zagranicznej, jak również do filmów dokumentalnych niemalże w całości wypełnionych muzyką.

Program koncertu listopadowego będzie obejmował piękną muzykę barokową Johanna Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego. Zabrzmi również Serenada op. 2 na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza. W roli solistów wystąpią skrzypkowie Maksymilian Grzesiak i Katarzyna Boniecka.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp na koncert jest wolny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kraków | Wielka gala urodzinowa

SCKrakowskie obchody Jubileuszu „Penderecki 85” zwieńczy wydarzenie szczególne: wielka Gala Urodzinowa Kraków Mistrzowi na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego, którą uświetni swoją obecnością sam Jubilat 24 listopada 2018 roku o godz. 20.00.

Ten wyjątkowy koncert zgromadzi iście doborową, międzynarodową obsadę, kreślącą ‒ w hołdzie Profesorowi Pendereckiemu ‒ symboliczny, muzyczny most pomiędzy Wiedniem i Krakowem. W przedsięwzięciu udział wezmą trzej wybitni, światowej sławy instrumentaliści zaprzyjaźnieni z Sinfoniettą Cracovią: flecista Walter Auer (pierwszy flecista Filharmonii Wiedeńskiej), klarnecista Daniel Ottensamer (pierwszy klarnecista Filharmonii Wiedeńskiej) oraz węgierski trębacz Gábor Boldoczki. Znakomitym zagranicznym gościom na scenie towarzyszyć będzie niezawodna Sinfonietta prowadzona przez Jurka Dybała.

W programie koncertu znajdzie się szereg znakomitych kompozycji Jubilata, m.in. porywające wirtuozowskie Koncerty: fletowy oraz klarnetowy, III Sinfonietta oraz fragmenty słynnej opery Ubu Król.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie http://sinfonietta.pl/ 

Gdańsk | IV Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”

Nowe FaleW dniach 17–25 listopada 2018 roku w Gdańsku odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”.

Program tegorocznego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale” ukazuje aktualne tendencje w muzyce współczesnej, która od pół wieku z górą nastawiona jest głównie na nawiązywanie: do romantyzmu, do innych kultur, a w ostatnich dekadach coraz częściej do minionych awangard. Zarówno kompozytorzy europejscy, jak i amerykańscy, których twórczości zostanie poświęcony osobny koncert, zawzięcie mieszają w tyglu rozmaitych tradycji, prowadząc dialogi z twórczością epoki Haendla i Mozarta, demonstrując tęsknotę za romantycznymi nastrojami i konwencjami muzyki XIX wieku, a z drugiej strony powracając do porzuconych praktyk XX-wiecznej moderny.

Podczas Festiwalu usłyszymy prawykonania kompozycji Kamila Cieślika, Jonathana Dawe’a, Piotra Jędrzejczyka, Anny Ignatowicz-Glińskiej i Michaila Travlosa. Finałowym wydarzeniem Festiwalu będzie Gdański Koncert Prawykonań, podczas którego zabrzmią utwory laureatów Konkursu Kompozytorskiego im. S. Moniuszki: PhatopoiAposiopesis Jakuba Polaczyka, Polifobia Adama Diesnera, Muzyka relaksacyjna Żanety Rydzewskiej i Coś nowego Adama Józefa Falenty.

Po raz drugi festiwalowi będzie towarzyszyć ogólnopolska konferencja naukowa Metody analizy muzyki XX i XXI wieku: narady muzykologów uzupełnią w ciekawy sposób to, co się będzie działo podczas koncertów.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie http://2018.nowefale.pl/ 

Camilla Panufnik w TVP Kultura

TVP Kultura25 listopada 2018 roku o godz. 15:05 gościem prowadzącego program „Chuligan literacki” w TVP Kultura Mateusza Matyszkowicza będzie wdowa po kompozytorze sir Andrzeju Panufniku – lady Camilla Panufnik.

Jak żyje się z człowiekiem o słuchu absolutnym? Dlaczego Andrzej Panufnik podjął decyzję o opuszczeniu Polski? Jak został przyjęty w Wielkiej Brytanii? To tylko z niektórych pytań, które padną w niezwykłej scenerii ogrodu posiadłości Twickenham w Londynie, nad brzegiem Tamizy, w której żył i tworzył kompozytor Andrzej Panufnik. Tym razem rozmowa będzie dotyczyć nie języka literatury, a muzyki.

21 października „Chuligan Literacki” rozpoczął wielką brytyjską podróż. Po serii poświęconej Francji, przyszła pora na diagnozę stanu brytyjskiego ducha, ale też na rozmowy z mocnymi polskimi akcentami, jak ta poświęcona Andrzejowi Panufnikowi. Gośćmi „Chuligana literackiego” będzie śmietanka brytyjskiej myśli społeczno-politycznej: najwybitniejsi angielscy pisarze, filozofowie i historycy, a wśród nich m.in. Julian Barnes, Quentin Skinner, Anthony Beevor, Howard Jacobson, Adam Swift i inni. Program został nakręcony w niezwykłych przestrzeniach, enklawach brytyjskości: m.in. w siedzibie teatru The Globe, a także na dachach galerii Tate Modern w Londynie.

ZOBACZ: stronę programu na FB.

Poznań | II Sonus ex Machina Festival

Sonux„Rytuał” to temat przewodni tegorocznego Sonus ex Machina Festival, który odbędzie się w dniach 23–24 listopada 2018 roku w Poznaniu.

W noc pełni zespół Księżyc połączy siły ze stworzoną specjalnie z okazji festiwalu poznańską grupą syntezatorową Rafała Zapały. Warsaw Gamelan Group wprowadzi nas w trans korzystając z zestawu tradycyjnych indonezyjskich instrumentów i elektroniki. Postindustrialne trio kakofoNIKT spotka się z Chórem WSJO Canto-Cantare pod dyrekcją Joanny Sykulskiej.

23 listopada o godz. 20.30 w Centrum Kultury ZAMEK Warszawska Grupa Gamelanowa zaprezentuje największy w Polsce i jeden z najlepszych w Europie zestaw gamelanu środkowojawajskiego. Na gongach i metalofonach wykona tradycyjną muzykę środkowej Jawy, w połączeniu ze współczesnymi kompozycjami na ten skład i elektronikę. Usłyszymy m.in. prapremierę utworu poznańskiego kompozytora Artura Kroschela.

Wstęp na koncert za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które dostępne są do odbioru w kasach CK ZAMEK.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Jubileusz 70-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

AMKLRok akademicki 2018/2019 ma dla Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu szczególne znaczenie. W roku tym bowiem wrocławska uczelnia muzyczna obchodzi Jubileusz 70-lecia. W ramach przedsięwzięć jubileuszowych 23 listopada 2018 roku o godz. 19.00 odbędzie się koncert kompozytorów, związanych z uczelnią wrocławską.

Rok Jubileuszu 70-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pełen będzie niezwykle ciekawych przedsięwzięć – koncertów symfonicznych, kameralnych, instrumentalnych, wokalnych i wokalno-instrumentalnych, recitali solowych, pokazów scenicznych, koncertów jazzowych, chóralnych, festiwali, konkursów. Wśród zaplanowanych przedsięwzięć można odnaleźć także kursy i klasy mistrzowskie, prezentacje twórczości młodych kompozytorów, wreszcie wystawy, sesje, sympozja, seminaria i konferencje naukowe. Bogate spektrum wydarzeń Roku Jubileuszu 70-lecia AMKL pomyślane zostało jako forum prezentacji Akademii poprzez twórcze dokonania studentów, doktorantów, absolwentów, pedagogów i zaproszonych gości.

Podczas koncertu listopadowego zabrzmią utwory Jana Bielaka, Dawida Dorożyńskiego, Rafała Fundowicza, Magdaleny Gorwy, Marty Kowalczuk, Mateusza Misiaka, Natalii Olczak, Jana Przegendzy, Agnieszki Rusieckiej, Ignacego Wojciechowskiego, Bereniki Wojnar i Jana Załęckiego.

Obchody 70-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbywają się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach Roku Jubileuszu 70-lecia AMKL są dostępne na stronie http://amuz.wroc.pl/kalendarium-3984