Polmic - FB

aktualności

Łódź | Bogactwo literatury smyczkowej

AM_LodzKatedra Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Łodzi zaprasza na dwudniową konferencję naukowo-artystyczną pt. „Bogactwo form i technik wykonawczych w literaturze smyczkowej XX i XXI wieku”, organizowaną w dniach 23-24 października 2018 roku. Wykłady odbywać się będą w godzinach 10.00-13.00 (wtorek) i 10.00-12.30 (środa). Na pierwszy i drugi dzień zaplanowano dwa koncerty o godzinie 17.00.

Grono zaproszonych prelegentów to specjaliści z polskich uczelni muzycznych. Pierwszy dzień konferencji rozpocznie się o godzinie 10.00 wykładem Altówka i jej nowe brzmienia w twórczości kompozytorów polskich XX i XXI wieku dr Doroty Stanisławskiej z łódzkiej Akademii Muzycznej. Następne będą wystąpienia prof. dr hab. Agaty Jareckiej, dr hab. Ewy Guzowskiej, dr hab. prof. Arkadiusza Kubicy. Prof. dr hab. Jolanta Kukuła-Kopczyńska zaprezentuje Historię koncertu altówkowego Bogusława Schaeffera. Program popołudniowego koncertu o godzinie 17.00 to muzyka XX i XXI wieku. Usłyszymy m. in. utwór Nostalgia na altówkę solo Agaty Jareckiej, Sonatę nr 2 op. 63 Mieczysława Wajnberga, Bi-Kaleidoscopium na dwie altówki, autorstwa Bogdana Dowlasza. Koncert zakończą Mity op. 30 Karola Szymanowskiego.

Drugi dzień konferencji rozpocznie dr hab. Jan Kalinowski z krakowskiej Akademii Muzycznej wykładem o Współczesnych technikach wykonawczych w wybranych utworach polskich kompozytorów na wiolonczelę i fortepian w XXI wieku (godz. 10.00). Kolejni prelegenci – to dr Sebastian Wypych, dr Anna Wandtke. Ostatnim wykładem konferencji będzie Nowatorstwo w zakresie techniki gry oraz formy w dziełach skrzypcowych Karola Szymanowskiego – prezentacja przygotowana przez prof. dr. hab. Sławomira Tomasika z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Drugi koncert także upłynie przy muzyce związanej z konferencją (godz. 17.00). Jako pierwszy wystąpi Sławomir Tomasik w swoim utworze „La cadenza” pamięci Ignacego Jana Paderewskiego op. 3. Następnie Sławomir Tomasik z towarzyszeniem Paul Kletzki String Quartet wykonają Mały Koncert Polski Bartosza Kowalskiego. Zabrzmi również Duo Concertante Krzysztofa Pendereckiego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl

V Krakowska Jesień Muzyczna

Krakowska JesienStowarzyszenie Artystyczne ,,Porta Musicae” oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zapraszają na pięć wyjątkowych wieczorów z kameralną muzyką klasyczną podczas kolejnej edycji Krakowskiej Jesieni Muzycznej, która odbędzie się w dniach 4–8 listopada 2018 roku.

W tym roku zaproszenie do wykonania koncertu inauguracyjnego przyjęły artystki z Messages Quartet, które wykonają kwartet Johannesa Brahmsa, a następnie wraz z pianistą Danielem Brylewskim zaprezentują kwintety Grażyny Bacewicz i Alfreda Schnittke. Drugiego dnia festiwalu, pochodzące z Hiszpanii Trio Bacarisse wystąpi z programem składającym się z dzieł Joaquina Turiny, Enrique Granadosa oraz Pawła Łukaszewskiego.

Podczas trzeciego koncertu zabrzmią utwory na fortepian i recytatora w wykonaniu pianisty Gajusza Kęski oraz pochodzącego z Włoch aktora Angelo Romagnoliego. Artyści dokonają światowej premiery utworu Katarzyny Szwed, zamówionego i napisanego specjalnie na piątą edycję Krakowskiej Jesieni Muzycznej w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Instytutu Muzyki i Tańca.

Emes Piano Duo wykona najbardziej znane dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Johannesa Brahmsa. Na zakończenie festiwalu wystąpi duet Cracow Duo – Kalinowski & Szlezer. Pomysłodawcy Krakowskiej Jesieni Muzycznej zaprezentują program na wiolonczelę i fortepian, na który złożą się kompozycje Siergieja Rachmaninowa, Tadeusza Majerskiego, Ludomira Różyckiego. Ponadto prawykonają The Glitch Tomasza J. Opałki.

Więcej informacji – na oficjalnej stronie: www.kjm.festiwalmuzyczny.com 

Prezentacja polskiej muzyki współczesnej w Gruzii

KwartludiumW dniach 2–5 listopada 2018 roku kwartet Kwartludium wystąpi z cyklem koncertów w Gruzji.

Muzycy zaprezentują szeroki i różnorodny program począwszy od klasyków polskiej awangardy, aż po kompozycje najnowsze napisane na zamówienie zespołu w ostatnich latach. W programie utwory Tadeusza Wieleckiego, Sławomira Wojciechowskiego, Wojciecha Ziemowita Zycha, Jarosława Płonki i Piotra Peszata. Koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Państwowego Konserwatorium im. V. Sarajishvili w Tbilisi i w Państwowym Teatrze Opery i Baletu im. Melitona Balanchivadze w Kutaisi.

Muzycy poprowadzą również warsztaty dla studentów Wydziału Kompozycji Państwowego Konserwatorium w Tbilisi, z którymi wspólnie wykonają kompozycje graficzne takich twórców jak Bogusław Schaeffer, Roman Haubentsock-Ramati, Krzysztof Knittel czy Jerzy Kornowicz.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa 2018”.

Dodatkowe informacje – na stronie http://kwartludium.com/ 

Poznańscy Filharmonicy w Berlinie i Mediolanie

FPBerlin i Mediolan to dwie metropolie, w których w październiku 2018 roku wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

Już 23 października Orkiestra wystąpi w słynnym Konzerthaus w historycznym centrum Berlina. Podczas koncertu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w samym sercu niemieckiej stolicy zabrzmią dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Aleksandra Tansmana i Wojciecha Kilara. Swoisty pomost pomiędzy narodami stworzy zaś Uwertura Zur Namensfeier Ludwiga van Beethovena dedykowana księciu Antoniemu Radziwiłłowi. Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej pod batutą jej szefa, Maestro Marka Pijarowskiego, towarzyszyć będą światowej sławy artyści: wybitny pianista Szymon Nehring i solistka-rezydentka Filharmonii Poznańskiej, znakomita skrzypaczka Bomsori Kim. Udział w koncercie zatytułowanym „Niepodległej na urodziny” zapowiedzieli prezydenci Polski i Niemiec. Koncert ten transmitować będzie Deutschlandfunk Kultur (https://www.deutschlandfunkkultur.de) o godz. 20.03. Transmisji wysłuchać też będzie można na antenie radiowej Dwójki (początek o godz. 19.00) oraz on-line: http://player.polskieradio.pl/-2 

.Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

Natomiast 27 października o godz. 20.30 Poznańscy Filharmonicy wystąpią w prestiżowej sali koncertowej Auditorium di Milano w Mediolanie. Włoscy melomani usłyszą dzieła najwybitniejszych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Kurpińskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestrę FP poprowadzi Maestro Łukasz Borowicz, a solistkami będą dwie światowej sławy gwiazdy –Yulianna Avdeeva i Bomsori Kim.

Warszawa | Koncert muzyki chóralnej z okazji 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II

FNTowarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Warszawie zaprasza wszystkich na uroczysty koncert muzyki chóralnej z okazji 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, który odbędzie się 23 października 2018 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej.

Wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w październiku 1978 roku zaowocował istnym wysypem okolicznościowych kompozycji. Najbardziej skalę wydarzenia podkreśla fakt, że twórcy w sposób bardzo spektakularny sięgnęli po teksty religijne.

Utwory wybrane do programu koncertu październikowego ukazują różnorodność twórczości o tematyce religijnej z ostatnich ponad 120 lat. Swoistą prostotą emanują pieśni religijne na chór mieszany Henryka Mikołaja Góreckiego, pisane m.in. w połowie lat 80-tych XX wieku. Ukończona w 2012 roku Missa brevis Krzysztofa Pendereckiego plasuje się na antypodach jego monumentalnych, wokalno-instrumentalnych fresków. Delikatna i prosta – napisana została tak, by mógł ją wykonać zarówno chór dziecięcy, jak i chór męski. W obsadzie Psalmów Charlesa Ivesa (tworzonych na przełomie XIX i XX w.) głosom wokalnym towarzyszą organy, dzwony bądź instrumenty perkusyjne. Także Te Deum łotewskiego kompozytora Rihardsa Dubry – jedno z najważniejszych jego dzieł – wykorzystuje podobną obsadę wykonawczą, wzbogaconą jeszcze o saksofon i waltornię.

Utwory zaprezentują Chór Filharmonii Narodowej, Chór Dziecięcy "Artos" im. Władysława Skoraczewskiego i Muzycy Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, a także organiści ​Emanuel Bączkowski i Jakub Pankowiak.

Zamówienia na bilety przyjmują: Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II – mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz kasy Filharmonii Narodowej.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Filharmonii.

Warszawa | Ogólnopolska konferencja naukowa „Wybitni polscy dyrygenci”: Henryk Czyż

UMFCWydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz Katedra Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zapraszają do udziału w trzeciej edycji ogólnopolskiej konferencji z cyklu „Wybitni polscy dyrygenci”, która odbędzie się 22 października 2018 roku w Nowej Sali Senatu UMFC.

Konferencja będzie poświęcona życiu oraz działalności artystycznej, pedagogicznej i popularyzatorskiej prof. Henryka Czyża. Celem konferencji jest ukazanie bogatej, wieloaspektowej działalności profesora, wieloletniego pedagoga warszawskiej uczelni. W szerokim kręgu zagadnień znajdują się przede wszystkim:

- działalność dyrygencka, w tym preferencje repertuarowe, charakterystyka interpretacji, dokonania na gruncie promowania polskiej muzyki współczesnej, współpraca z instytucjami w Polsce i na świecie, z uwzględnieniem funkcji kierowniczych, dokonania fonograficzne;

- spuścizna kompozytorska, m. in. szczególne dokonania na gruncie opery, dzieła orkiestrowe i kameralne, twórczość filmowa i rozrywkowa;

- działalność pedagogiczna na wyższych uczelniach muzycznych w Krakowie i Warszawie;

działalność popularyzatorska, ze szczególnym uwzględnieniem programów telewizyjnych;

- działalność literacka.

Udział w konferencji wezmą m. in. prof. dr hab. Krystyna Juszyńska, dr hab. Maja Metelska, dr Iwona Świdnicka, dr Jarosław Praszczałek, dr Rafał Janiak. Zostaną zaprezentowane fragmenty programów telewizyjnych Nie taki diabeł straszny z archiwów TVP oraz takie utwory Henryka Czyża, jak Etiuda jazzowa na kwartet smyczkowy i Canzona di barocco w wersji na kwintet smyczkowy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Elbląg | W fortepianowym świecie Krzysztofa Książka

EOK21 października 2018 roku o godz. 18:00 w Sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu będzie miał miejsce koncert „Krzysztof Książek – dżentelmen fortepianu”.

Pierwsze skrzypce zagra…fortepian – tak jednym zdaniem można opisać październikowy koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Kameraliści wystąpią bowiem w towarzystwie Krzysztofa Książka – jednego z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Artysty, który lubi, jak stwierdził w jednym z wywiadów, „korespondować na fortepianie z kompozytorami”.

Tym razem EOK i zaproszony gość będą „korespondować” między innymi z Fryderykiem Chopinem, Samuelem Barberem i Leošem Janáčkiem. Zabrzmią m. in. Chopinowski Koncert fortepianowy e-moll op.11, którego prawykonaniem Chopin pożegnał się z Polską w 1830 roku, a także Sinfonietta „Time is ticking” Macieja Bałenkowskiego.

Muzycy zagrają pod czujnym okiem Mateusza Rusowicza – rezydenta Orkiestry w sezonie 2018/2019, który współpracował dotychczas m.in. z Markiem Mosiem, Arturem Zagajewskim i Rudhigerem Bohnem. Słowo do publiczności wygłosi zaś niezawodny Jarosław Praszczałek.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dyrygent-rezydent 2018/2019”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie http://www.eok.elblag.eu

Tychy | XVII Śląska Jesień Gitarowa – światowo, regionalnie, koncertowo i warsztatowo

SJGŚwiatowa czołówka klasycznych gitarzystów i po raz pierwszy aż trzy orkiestry: NOSPR, AUKSO i {oh!} Orkiestra Historyczna, a także prapremierowe wykonania dwóch koncertów gitarowych, które powstały z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez RP oraz inspirujące wydarzenia dodatkowe dla każdego – tak wygląda XVII edycja Śląskiej Jesieni Gitarowej, która potrwa od 21 do 27 października 2018 roku.

Wyjątkowy tydzień z gitarą klasyczną w tle rozpocznie koncert w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach z Marcinem Dyllą i Łukaszem Kuropaczewskim, najwybitniejszymi polskimi gitarzystami naszych czasów. Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmi Arioso e furioso Mikołaja Góreckiego – koncertu gitarowego napisanego w roku 2014 specjalnie dla Festiwalu. Następnie przeniesiemy się do Tychów, gdzie w Mediatece przez siedem kolejnych dni będziemy mieli okazję poznać muzykę z Europy i świata w wykonaniu wirtuozów gitary – usłyszymy Brasil Guitar Duo z Brazylii i European Guitar Quartet (Chorwacja, Czechy, Niemcy), w mistrzowskich koncertach zagrają: Marko Topchii (Ukraina), Bireli Lagrene i Cyprien N'tsaï (Francja), Francesco Buzzurro (Włochy), Dávid Adorján (Niemcy) oraz Avi Avital i Chen Reiss (Izrael). Wyjątkowości XVII Śląskiej Jesieni Gitarowej nadają prapremierowe wykonania dwóch koncertów gitarowych: Clarice Assad i Marka Pasiecznego – kompozycji na światowym poziomie napisanych specjalnie na potrzeby festiwalu, w których z łatwością doszukamy się polskich, podhalańskich etnicznych inspiracji.

Część koncertową Festiwalu uzupełni cały wachlarz wydarzeń towarzyszących. Odbędzie się sesja naukowo-artystyczna „Gitara w Polsce wczoraj – dziś – jutro” i spotkanie z włoskim lutnikiem Gabriele Lodi, fundatorem gitary koncertowej, jednej z nagród w ramach Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego dla adeptów gitary do 30 roku życia, odbywającego się w ramach Śląskiej Jesieni Gitarowej. Praktyczną część zapewnią warsztaty wokalne z Clarice Assad oraz lekcje mistrzowskie prowadzone przez jurorów Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego. Nie zabraknie okazji do wspominania minionych edycji Festiwalu dzięki wystawie fotografii Ireneusza Kaźmierczaka, dokumentującego to cykliczne święto gitary na przestrzeni lat.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://guitar.tychy.pl/pl/ 

Warszawa | Teatr Wielki – Opera Narodowa: Głosy Gór

TW-ON21 października 2018 roku o godz. 19.00 odbędzie się koncert „Głosy Gór”, podczas którego zabrzmi muzyka Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Podobno góra z górą się nie zejdzie… Po raz 9. Opera Narodowa udowadnia, że to nieprawda! Na muzycznych szczytach podczas koncertu spotykają się takie osobistości, jak Dawid Lubowicz, Sebastian Karpiel-Bułecka i Janusz Olejniczak – kierownik muzyczny przedsięwzięcia. Folklor góralskiego pejzażu odmalowywany jest tu dzięki muzyce Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Mateusza Smoczyńskiego. Wszystko wzbogacone jest dodatkowo nowoczesnymi brzmieniami drum&bass oraz jazzu, to z kolei dzięki obecności Jana Smoczyńskiego, Jana Młynarskiego i Michała Barańskiego.

Na jednej scenie wystąpią Atom String Quartet, Kwartet góralski Sebastiana Karpiela Bułecki i Neo String Quartet pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Pomysłodawcami koncertu są dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, pianista Janusz Olejniczak i producent z firmy 2T Vision Promotion Jolanta Trykacz. 14 listopada artyści zdobędą także górę gór – po raz pierwszy wystąpią w Carnegie Hall w Nowym Jorku!

Informacja o biletach – na stronie https://teatrwielki.pl