Polmic - FB

aktualności

Inauguracja sezonu symfonicznego w Narodowym Forum Muzyki

nfm6 października 2017 roku o godz. 19:00 odbędzie się inauguracja sezonu symfonicznego w Narodowym Forum Muzyki.

NFM zaprasza na cykl wyjątkowych koncertów, którymi uczci postać legendarnego amerykańskiego dyrygenta, kompozytora i pianisty Leonarda Bernsteina w 100. rocznicę jego urodzin. W trakcie koncertów NFM Filharmonią Wrocławską dyrygować będzie urodzony w Japonii Eiji Oue – przyjaciel i partner Bernsteina na podium dyrygenckim. Cykl zostanie zainaugurowany 6 października 2017 roku koncertem galowym, rozpoczynającym sezon symfoniczny 2017/2018.

Tego wieczoru nie zabraknie muzyki współczesnej w wielu odsłonach – od Trenu ofiarom Hiroszimy Krzysztofa Pendereckiego po broadwayowski przebój, czyli musical West Side Story Leonarda Bernsteina. Gwiazdą pierwszego koncertu poświęconego Leonardowi Bernsteinowi będzie słynna skrzypaczka Midori, która wykona jeden z najbardziej lirycznych utworów kompozytora – Serenadę na skrzypce, smyczki, harfę i perkusję. Solistka zagra na skrzypcach z 1734 roku Guarneriego del Gesù (rywala Antonia Stradivariego) „ex-Huberman”, niegdyś należących do jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku Bronisława Hubermana.

Usłyszymy również broadwayowski przebój – słynne Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story, współczesnej opowieści o Romeo i Julii oraz dwóch zwaśnionych gangach rywalizujących ze sobą na ulicach Nowego Jorku. Z kolei w kompozycji Appalachian Spring Aarona Coplanda odnajdziemy elementy jazzu oraz amerykańskiego i meksykańskiego folkloru.

Więcej informacji: http://www.nfm.wroclaw.pl

Inauguracja sezonu 2017/2018 Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

n5 października 2017 roku o godz. 19.30 odbędzie się koncert inaugurujący sezon Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

NOSPR pod dyrekcją swojego szefa Alexandra Liebreicha zaprezentuje Poemat symfoniczny Tapiola Jeana Sibeliusa,  I i II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego oraz  II Suitę Dafnis i Chloe Maurice’a Ravela. 

Solową partię skrzypiec w obydwu koncertach Szymanowskiego wykona znakomita Elina Vähälä – amerykańska skrzypaczka fińskiego pochodzenia, a w II Suicie Dafnis i Chloe Ravela orkiestrze towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Krakowskiej przygotowany przez Teresę Majkę-Pacanek.

Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny NOSPR to spotkanie z czterema dziełami. Każde z nich reprezentuje zupełnie osobny świat dźwięków. Poemat symfoniczny Tapiola to ostatni ukończony utwór orkiestrowy Jeana Sibeliusa. Tytuł odnosi się do mitycznego królestwa fińskiego boga lasów, Tapio. Stał się on dla kompozytora pretekstem do stworzenia dzieła oszczędnego w wyrazie, mrocznego i surowego. I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego przenosi słuchającego w świat dźwięków oszałamiająco bogaty i zmysłowy, świadczący o genialnym wyczuciu kolorystyki. Trudno w twórczości kompozytora o dzieło bardziej odmiennie niż II Koncert. Baśniowa kolorystyka i oniryczny klimat ustępuje tu miejsce szorstkim brzmieniom nawiązującym do folkloru Podhala, ostrym rytmom i klarowności wyrazu. Druga suita z baletu Dafnis i Chloe Maurice’a Ravela wymaga od orkiestry wirtuozerii najwyższej próby. Niesamowita barwność wspartej chórem ogromnej orkiestry, pełne pasji kulminacje i doskonałe wyczucie proporcji gwarantują słuchaczom niezapomniane przeżycia.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.nospr.org.pl

SuperSam +1: Peter Brötzmann / Sławek Janicki

s5 października 2017 roku o godz. 20.00 w warszawskim klubie „Mózg Powszechny” (ul. Zamoyskiego, 20) odbędzie się kolejny koncert z cyklu wystąpień mistrzowskich „SuperSam + 1”, organizowany przez Fundację Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarnych „Mózg Foundation”.

„SuperSam + 1” to cykl wystąpień mistrzowskich. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak performance, multimedia, monodram. Podczas „SuperSam + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne. „Super” w tytule oznacza, że program budowany jest w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy. 5 października na scenie klubu „Mózg Powszechny” spotkają się Peter Brötzmann i Sławek Janicki.

Peter Brötzmann to niemiecki saksofonista i klarnecista jazzowy. Jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli free jazzu i muzyki improwizowanej. Jego styl cechuje ostry, nieokrzesany ton, oraz liryczność. Energiczny sposób grania improwizacji przez Brötzmanna został nazwany brötzen, co przysłużyło się do nadania mu przydomku „najgłośniejszego saksofonisty świata”. Gra również na klarnecie i na węgierskim instrumencie dętym tárogató.

Sławek Janicki – muzyk, filmowiec, kreator działań artystycznych, jest współtwórcą i głównym zarządzającym klubem Mózg w Bydgoszczy, twórcą i szefem Mózg Festival. Działalność artystyczną rozpoczynał w połowie lat 80. w zespole Henryk Brodaty. Współtworzył takie zespoły jak: Trytony, Mazzoll & Arhythmic Perfection, Pieces of Brain. Od ponad 20 lat czynnie działa na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej. Jako muzyk pozostaje całkowicie oddany improwizacji absolutnej, jako najczystszej i najwyższej formie tworzenia muzyki.

Patronat medialny nad cyklem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.supersam.mozg.pl/

Wręczono Koryfeusze Muzyki Polskiej 2017

k1 października 2017 roku podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie ogłoszono laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017.

Laureatami zostali:

Marianna Żołnacz – Debiut Roku

Szymon Nehring – Osobowość Roku

Przyznanie nagrody „Grammy” płycie „Penderecki conducts Penderecki” vol. 1 – Wydarzenie Roku

Jerzy Maksymiuk – Nagroda Honorowa

Laureatom wybranym przez polskie środowisko muzyczne wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrodom w kategorii Osobowość Roku oraz Nagroda Honorowa towarzyszyły nagrody finansowe ufundowane kolejno przez Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Podczas koncertu galowego zatytułowanego „Róbmy swoje” zabrzmiały utwory Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy, Bogusława Schaeffera, Krzysztofa Herdzina, Marka Napiórkowskiego, a także został prawykonany Koncert fortepianowy Zygmunta Koniecznego, zamówiony w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Muzyki i Tańca, Program 2 Polskiego Radia oraz Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Radio RMF Classic

włącz radio RMF Classic

Prawykonanie nowego utworu Piotra Mossa w Paryżu

m7 października 2017 roku w Paryżu odbędzie się prawykonanie nowego utworu Piotra Mossa Dédicace VIII na orkiestrę.

Dédicace VIII  zamówiła Orchestre Colonne, której kompozycja jest dedykowana. W wykonaniu tejże Orkiestry pod batutą Marca Tardue utwór zabrzmi po raz pierwszy.

Polskie prawykonanie Dédicace VIII przewidziane jest na 6 kwietnia 2018 roku. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi wtedy Szymon Bywalec.

Autor dzieła Piotr Moss jest uczniem Grażyny Bacewicz, Piotra Perkowskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w 1972 z wyróżnieniem. Ponadto odbył studia uzupełniające u Nadii Boulanger w Paryżu, uzyskując tam nagrodę Stowarzyszenia Przyjaciół Lili Boulanger za całokształt twórczości. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich, twórcą muzyki symfonicznej, kameralnej i wokalno-instrumentalnej, filmowej, teatralnej i rozrywkowej. Utwory Mossa były wykonywane w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Kolumbii i Republice Południowej Afryki. Sam Piotr Moss od 1981 mieszka w Paryżu. Francuska Académie des Beaux-Arts przyznała mu nagrodę muzyczną. Otrzymał także tytuł Oficera Orderu Literatury i Sztuki (Officier dans l'ordre des Arts et des Lettres) oraz medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2017 rozdane

nPo raz szesnasty Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetki wręczono 25 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem honorowym był Jacek Bocheński – prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, zdobywca tegorocznej nagrody „Dzieło życia” za całokształt twórczości.

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawane są corocznie za wybitne dzieła bądź kreacje artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Celem i ideą nagrody jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich – z pochodzenia lub wyboru – przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

W kategorii Muzyka nagrodę zdobył w tym roku kompozytor Paweł Mykietyn za operę Czarodziejska Góra („Warszawska Jesień” 2016). Uczeń prof. Włodzimierza Kotońskiego, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Komponował m.in. dla Polskiego Radia, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, festiwalu „Warszawska Jesień”, artystów takich jak Jerzy Artysz czy Elżbieta Chojnacka. Autor muzyki do spektakli teatralnych (Krzysztofa Warlikowskiego, Piotra Cieślaka, Grzegorza Jarzyny) oraz filmów (m.in. Ono, 33 sceny z życia i W imię… Małgorzaty Szumowskiej, Tatarak i Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeja Wajdy czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego).

Więcej szczegółów na www.norwid.mazovia.pl

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku"

sW roku 2017 Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego obchodzi 40-lecie swojej działalności. Ostatnim akcentem trwających od marca obchodów jubileuszu jest Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku", która odbędzie się w Zakopanem w dniach 1–4 października 2017 roku.

Uroczystości rozpoczną się 1 października w Atmie o godz. 17.00 spotkaniem wspomnieniowym z udziałem osób, które były obecne na zebraniu założycielskim 1.10.1977. Gospodarzem spotkania, podczas którego zobaczyć będzie można film TVP Harnasiowa nuta przypominający tę historyczną chwilę, będzie pierwszy kustosz Atmy i członek założyciel Towarzystwa dr Maciej Pinkwart. Po spotkaniu o godz. 20.00 w Kościele p.w. Św. Krzyża zabrzmi muzyka Karola Szymanowskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Gabriela Chmury – jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich. Solistką wieczoru będzie sopranistka Iwona Hossa.

Obrady konferencji przebiegać będą w dniach 2–4 października w Sali Konferencyjnej Hotelu Stamary. Hotel ten historycznie związany jest z postacią Szymanowskiego. W 1905 roku, niedługo po otwarciu Hotelu, miał tu miejsce koncert, podczas którego kilka Preludiów fortepianowych 23-letniego wówczas kompozytora wykonał Apolinary Szeluto. Podczas swojego pierwszego powojennego pobytu w Zakopanem w sierpniu 1922 roku, Szymanowski mieszkał w Hotelu Stamary kilka dni, zanim nie przeniósł się do willi „Limba”.

Konferencja poświęcona jest twórczości, recepcji i znaczeniu Karola Szymanowskiego dla kultury, nie tylko muzycznej, Polski i świata ostatniego stulecia. Obrady będą miały wymiar interdyscyplinarny – obok muzykologów o wpływie kompozytora na inne dziedziny sztuki mówić będą m.in. literaturoznawcy, teatrolodzy, znawcy folkloru. Udział potwierdziło 29 referentów z Polski i z zagranicy (USA, Kanada, Wielka Brytania, Australia, Dania, Ukraina).

Wstęp na obrady Konferencji i wydarzenia towarzyszące jest wolny.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku" odbywa się w ramach Roku Karola Szymanowskiego, Zakopane 2017.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: Program Konferencji.

                 Program koncertów w ramach Konferencji.