Polmic - FB

aktualności

„Łąka Leśmiana”: Kołysanka dla Muranowa

p21 sierpnia 2017 roku w ramach projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Łąka Leśmiana” odbędzie się koncert Morpheus Saxophone Quartet. W wykonaniu cenionych młodych polskich instrumentalistów usłyszymy muzykę Philipa Glassa i Dariusza Przybylskiego.

W tym roku przypada 80. rocznica śmierci i 140. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana. Z tej okazji powstała inspirowana jego wierszem plenerowa instalacja „Łąka Leśmiana”. Odwiedzający instalację będą mogli przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu „Łąka”. Bogaty program towarzyszący instalacji tworzą m.in. kameralne spotkania wokół poezji, koncerty, konwersacje językowe na trawie (j. hebrajski i esperanto), zajęcia z jogi, gimnastyka dla seniorów, warsztaty artystyczne, warsztaty z wiedzy o ziołach i ich wykorzystaniu oraz wiele innych.

Podczas koncertu 21 sierpnia Morpheus Saxophone Quartet wykona takie utwory, jak Saxophone Quartet Philipa Glassa i Morpheus mieszkającego na Muranowie cenionego kompozytora młodego pokolenia Dariusza Przybylskiego, napisany specjalnie dla tego kwartetu.

Zespół założony w 2010 roku miał okazję występować podczas takich znanych festiwali, jak „Szalone Dni Muzyki”, „Strefa Ciszy”, „Kolory Polski”, „W Krainie Chopina”, Letni Festiwal Nowego Miasta, „Letnie Wieczory Muzyczne w Dziekance” i in. Morpheus Saxophone Quartet dokonał prawykonania kompozycji Suita na tematy polskie Krzysztofa Herdzina, napisanej na zamówienie w ramach programu MKiDN „Kolekcje" – Priorytet „Zamówienia Kompozytorskie”, a także nagrał utwór Pawła Łukaszewskiego Lenten music znajdujący się na płycie Musica Sacra 5. Krążek otrzymał w 2015 nagrodę „Fryderyk”.

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

proMODERN shakespired

k20 sierpnia 2017 roku o godz. 19.00 w krośniewickim kościele pw. Najświętszej Maryi Panny odbędzie się koncert sekstetu wokalnego proMODERN w ramach XVIII Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

Sekstet proMODERN specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej. W jego skład wchodzą znakomici śpiewacy soliści. Wyrazem uznania dla oryginalności zespołu, nie mającego odpowiednika na polskiej scenie muzycznej, jest wzrastająca wciąż liczba dzieł dedykowanych sekstetowi bądź specjalnie dlań aranżowanych. Zespół współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami. Koncertował w wielu salach, udowadniając, że muzyka współczesna może być przede wszystkim piękna i przyjemna do słuchania.

W 2016 roku obchodzono na całym świecie 400. rocznicę śmierci Szekspira – z tej właśnie okazji sekstet wokalny proMODERN przygotował projekt shakespired, na który złożyły się nowe utwory polskich twórców napisane specjalnie dla zespołu do tekstów sonetów szekspirowskich. Niektóre kompozycje zostały zamówione i dofinansowane w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”. Operatorem priorytetu jest Instytut Muzyki i Tańca. Utwory autorstwa Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Pawła Łukaszewskiego, Stanisława Moryto, Tomasza Opałki, Macieja Zielińskiego i Miłosza Bembinowa zostaną zaprezentowane również w Krośniewicach.

Tego samego dnia o godz. 12.00 spod budynku FŁ wyruszy edukacyjna wycieczka autokarowa z przewodnikiem pod hasłem „Zielonym szlakiem w rejon Krośniewic”. Godzinę wcześniej (11.00) w Sali Kameralnej FŁ ornitolog Tomasz Janiszewski poprowadzi prelekcję „Porozmawiajmy o ptakach”, będącą elementem projektu „EKOwędrówka z Kolorami. 18. Wędrowny Festiwal FŁ Kolory Polski”. Przed koncertem odbędzie się krótka uroczystość sadzenia pamiątkowego drzewa w ramach akcji „Dom dla dźwięków natury”.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie: prawykonanie utworów Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Stanisława Bromboszcza

o22 sierpnia 2017 roku o godz. 20.00 odbędzie się prawykonanie utworów Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Stanisława Bromboszcza w ramach 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Koncert będzie miał miejsce w Archikatedrze Oliwskiej.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Archikatedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką.

22 sierpnia odbędą się premiery światowe Tryptyku na flety amplifikowane i organy Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Duo na dwa flety i organy Stanisława Bromboszcza. Kompozycje powstały na zamówienie Agencji Artystycznej „Wid-Art” w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Utwory zabrzmią w wykonaniu Dyrektora Naczelnego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej organisty Romana Peruckiego oraz flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz. Ponadto w interpretacji artystów usłyszymy dzieła I. S. Bacha, A. Vivaldiego, L. Boëllmanna i J. Breta.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.filharmonia.gda.pl

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie

wW dniach 20 sierpnia – 24 września 2017 roku w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie-Lipowcu odbędzie się XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej.

Muzyka zagości tam jak zwykle dotąd w jego pięknych obiektach: tych zabytkowych – drewnianym kościele z Ryczowa, dworze z Drogini – i w nowym amfiteatrze. Podczas dziesięciu niedzielnych koncertów wystąpią renomowani polscy artyści i wielu zagranicznych gości. Muzyka wokalna jest z pewnością znakiem 27. edycji. Obserwując entuzjazm festiwalowej publiczności, z jaką przyjmuje muzykę wokalną, do udziału w koncercie inauguracyjnym w wygiełzowskim dworze zostali zaproszeni wyróżniający się młodzi wokaliści – Aleksandra Opała, Aleksander Kruczek i rozwijająca swoje umiejętności w Polsce ormiańska wokalistka Hasmik Sahakyan. Podobnie w pierwszą wrześniową niedzielę, w zabytkowym kościele z Ryczowa zaśpiewają laureaci Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria”: Kamil Bień, Michał Janicki i Szymon Kobyliński. W Trzebini w koncercie dedykowanym temu miastu z okazji 200-lecia nadania praw miejskich wystąpi Poznański Chór Kameralny pod dyr. Bartosza Michałowskiego, a w Jaworznie coraz bardziej wyraziście zaznaczający swoją obecność w życiu koncertowym zespół „Cracov Singers”.

Tegoroczny kalendarz festiwalowy posiada równie różnorodne i atrakcyjne dla publiczności propozycje koncertów muzyki kameralnej z udziałem flecistki Jadwigi Kotnowskiej, która wystąpi w duecie z pianistką Hanną Holeksą, międzynarodowego tria fortepianowego „Cantabria”, ukraińskiego kwartetu instrumentów ludowych „Labirynt”, zjawiskowego zespołu wirtuozów akordeonu „Symetrio”, duetu czeskich artystów Aneta Ručková i Josef Kratochvíl oraz zespołu instrumentów dętych blaszanych Silesian Brass Artists.

W interpretacji artystów usłyszymy m. in. utwory polskich twórców: Stanisława Moniuszki i Jana Maklakiewicza.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.silesia.art.pl

Cykl koncertów organowych w Świętej Lipce

n18 sierpnia 2017 roku w Świętej Lipce zainaugurowany zostanie cykl koncertów organowych w hołdzie Feliksowi Nowowiejskiemu.

Koncerty mają na celu popularyzację postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego w miejscu jego dzieciństwa. W Świętej Lipce Nowowiejski jako dziesięcioletni chłopiec zdobywał pierwsze wykształcenie muzyczne. Od 1 września 1887 roku do 29 lipca 1893 roku był uczniem najpopularniejszej wówczas na Warmii świętolipskiej szkoły muzycznej. Umiejętność gry na organach zdobywał właśnie na instrumencie Sanktuarium Maryjnego, w którym odbędzie się cykl koncertów w hołdzie wielkiemu organiście i kompozytorowi. Do 30 września potrwa wystawa poświęcona Nowowiejskiemu.

Cyklowi koncertów będą towarzyszyć wykłady poświęcone analizie twórczości kompozytora dla uczniów szkół muzycznych, które poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i łódzkiej Akademii Muzycznej: Józef Serafin, Katarzyna Szymańska-Stułka, Krzysztof Urbaniak i Jarosław Wróblewski. Podczas koncertów 18 i 25 sierpnia utwory Nowowiejskiego zaprezentują Julian Gembalski, Karol Mossakowski i Warszawski Chór Chłopięco-Męski. Koncert finałowy, wykonany przez uczestników kursu, odbędzie się 6 października.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.nowowiejski2017.pl

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”: Trans / Awangardy

wjW dniach 15–23 września 2017 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Sprzedaż biletów rozpoczęła się 28 sierpnia.

Festiwal, który ma w tym roku swoją 60. jubileuszową edycję, podejmie temat, stanowiący istotę i tożsamość „Warszawskiej Jesieni”: fenomen a w a n g a r d y. Pierwsze „Warszawskie Jesienie” z całą pewnością „wiedziały”, czym awangarda jest. Sześćdziesiąta Jesień przyjrzy się awangardzie „po przejściach”. Stąd słowo – klucz i temat jubileuszowego festiwalu – Trans / Awangardy: awangarda w transgresji, w ruchu jak w transie.

Usłyszymy dzieła kompozytorów pokolenia wchodzącego w życie muzyczne wraz z pierwszymi Jesieniami, które będą zestawione z idiomami kompozytorów młodej i średniej generacji. Nie zabraknie światowych premier – zamówień „Warszawskiej Jesieni”. Będą to m.in. utwory: Artura Zagajewskiego, Haakona Thelina, Szymona Stanisława Strzelca, Jana Duszyńskiego, Piotra Tabakiernika, Mauro Lanzy, Lubawy Sydorenko, Maxima Kolomiietsa, Vladimira Gorlinskiego, Wojciecha Błażejczyka i Wenchen Qina. Usłyszymy je w najlepszych wykonaniach polskich i zagranicznych orkiestr, zespołów i solistów, m. in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Experimentalstudio des SWR z Fryburga, orkiestry EWCM pod dyrekcją Rüdigera Bohna, Tempo Reale z Florencji, Les Percussions de Strasbourg, Nostri Temporis.

Po raz drugi na „Warszawskiej Jesieni” pojawi się pasmo „Warszawska Jesień Klubowo” z utworami powstałymi specjalnie z uwzględnieniem klubowej atmosfery i specyfiki. Jubileuszowy festiwal zaprosi również na premierowe wydarzenia towarzyszące: spotkania z kompozytorami i wykonawcami, warsztaty kompozytorskie (po raz pierwszy!), audycje jesiennego radia internetowego, koncert młodych kompozytorów „New Music Incubator” oraz koncert Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.warszawska-jesien.art.pl

Finał cyklu „Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego”

m12 sierpnia 2017 roku o godz. 12:00 w altanie gdańskiego Parku Oliwskiego odbędzie się finałowy koncert tegorocznego cyklu koncertów „Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego”.

W samo południe, zaraz po tym, jak wybrzmią dzwony majestatycznej Katedry Oliwskiej, rozpoczyna się koncert. Dziesiątki słuchaczy w różnym wieku na ławeczkach, trawnikach i parkowych ścieżkach szukają miejsca, by jak najlepiej widzieć i słyszeć muzyków. Artyści sami przyznają, że występy w Altanie to wyjątkowe przeżycie: niezwykła atmosfera, nastrojowe otoczenie urokliwego parku i wspaniała widownia.

Cykl „Muzyka w Altanie” zwieńczy koncert chóralny w wykonaniu gospodarza, Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego. W programie znalazły się utwory zespołu The Beatles w aranżacji na chór a cappella oraz Oliwski Potok Edwarda Pałłasza do słów Kazimierza Nowosielskiego. Zarówno słowa, jak i muzyka Oliwskiego Potoku powstały na prośbę Jana Łukaszewskiego z okazji ubiegłorocznego jubileuszu 90-lecia włączenia Oliwy do Gdańska. Utwór został prawykonany 17 czerwca 2016 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska.

Wstęp na koncert jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie: www.polskichorkameralny.pl 

Inauguracja IX festiwalu „Solidarity of Arts”

s14 sierpnia 2017 roku w Gdańsku będzie miał miejsce koncert inauguracyjny festiwalu „Solidarity of Arts”, organizowanego przez Miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności.

Festiwal, który potrwa do 30 sierpnia, już od dziewięciu lat w praktyce i na różne sposoby realizuje idee solidarności – w sztuce, dla sztuki i przez sztukę. Program muzyczny dziewiątej edycji festiwalu odnosi się – poprzez artystyczne oddanie harmonijnego współistnienia odmienności – do motywu przewodniego wydarzenia, jakim jest Pokój. Zaproszeni zostali artyści działający w obrębie niejednokrotnie bardzo od siebie estetycznie odległych stylistyk. Usłyszeć będzie można dźwięki różnorodne, rozpinające się od fortepianowej kameralistyki przez klasyczne, orkiestrowe formy, jazz, muzykę elektroniczną aż po dub techno.

Na program muzyczny dziewiątej edycji Solidarity of Arts składa się siedemnaście podmiotów wykonawczych, które usłyszymy na czterech scenach rozmieszczonych w przestrzeni ECS i Sali BHP. To pięć wieczorów i łącznie niemal dwadzieścia godzin wypełnionych różnorodną muzyką, graną przez solistów, tria, kwartety, septet, orkiestry i chóry.

Podczas koncertu inauguracyjnego Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego wykona utwory Barbera, Bacha, Szostakowicza, a także Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika. W roli solisty wystąpi skrzypek Janusz Wawrowski.

W finale Festiwalu 30 sierpnia w ogrodzie zimowym ECS pod dyrekcją Juliena Salemkoura zabrzmi opera Ludwiga van Beethovena Fidelio, podejmująca temat buntu przeciwko zniewoleniu oraz wołania o wolność i pokój. Utwór wykonają 7 solistów, 60-osobowy chór mieszany, chór dziecięcy oraz Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami.

Więcej – na stronie Festiwalu: http://solidarityofarts.pl/ 

„Feliks Nowowiejski z bliska”

n11 sierpnia 2017 roku o godz. 18:00 Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Feliks Nowowiejski z bliska”.

Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie wraz z Salonem Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie i odbędzie się w ramach projektu „Feliks Nowowiejski z bliska. Cykl koncertów w Barczewie, rodzinnym mieście kompozytora w 140 rocznicę urodzin”.

Wieczór rozpocznie spotkanie pt. „Feliks Nowowiejski – człowiek i dzieło” z dr Iwoną Fokt (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu), wieloletnią badaczką, znawczynią życia i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, autorką wystaw i wielu artykułów poświęconych kompozytorowi. Dr Iwoną Fokt zaprezentuje swoją najnowszą książkę Feliks Nowowiejski.

Następnie odbędzie się koncert kameralny z udziałem wiolonczelisty Jana Czaji i pianistki Yang Xu. W wykonaniu muzyków usłyszymy Sonatę F-dur op. 99 Johannesa Brahmsa, Sonatę a-moll „Arpeggione” Franza Schuberta i dzieła Nowowiejskiego: Fantazję na tematy opery Legenda Bałtyku oraz Treny op. 20 nr 3.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.