Polmic - FB

orkiestra (P)

{ A B C E F G H I K L Ł M N O P R S T W

Polska Orkiestra Jeunesses Musicales


www: www.jm.org.pl


Polska Orkiestra Jeunesses Musicales, należąca do czołówki polskich orkiestr kameralnych, działała od 1998 do 2002 roku. Powstała z inicjatywy dyrygenta Łukasza Borowicza i kompozytora Dariusza Łapińskiego. W skład orkiestry wchodzili wybitnie utalentowani muzycy młodego pokolenia, studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W obszarze zainteresowań zespołu znajdowała się muzyka wszystkich epok ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji najnowszych. Ważnym nurtem działalności orkiestry była popularyzacja muzyki kompozytorów polskich, zarówno tworzących obecnie, jak i niesłusznie zapomnianych.
Nagrania orkiestry emitowało warszawskie Radio Classic, relacje z koncertów nadawane były na antenie II programu TVP, TV Polonia oraz Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego. W lipcu 2000 roku nakładem Wydawnictwa Muzycznego Acte Préalable ukazała się pierwsza płyta CD Polskiej Orkiestry Jeunesses Musicales (nagrana wraz z Polskim Chórem Jeunesses Musicales) z utworami Franciszka Lessla i Karola Kurpińskiego. W lutym 2001 roku płyta ta została nominowana do nagrody „Fryderyk 2000”.
Polska Orkiestra Jeunesses Musicales działała pod kierunkiem dyrygentów: Łukasza Borowicza i Macieja Żółtowskiego.