Polmic - FB

indeks osób (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Zuzanna Niedzielak,

kompozytorka, klarnecistka, pedagog. W 2002 roku ukończyła z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie prof. Bronisława Kazimierza Przybylskiego na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W 2000 roku studiowała kompozycję w Conservatorium Hogeschool Enschede. W latach 2010-2012 odbyła podyplomowe studia muzyki filmowej, komputerowej i sztuk audiowizualnych na Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2006 brała udział w warsztatach działań twórczych prowadzonych przez Bogdana Hołownię, a w latach 2010-2011 - w warsztatach twórczych prowadzonych przez Stanisława Syrewicza, Zygmunta Krauze, Krzysztofa Zanussiego, Macieja Strzembosza, Andreia Smirnova, Marka Chołoniewskiego, Andrzeja Titkowa i Piotra Domagałę.

Klarnecistka w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej oraz w Teatrze Wielkim w Łodzi. Jest nauczycielem gry na klarnecie oraz instrumentacji. W latach 2010-2011 prowadziła zajęcia z przedmiotu „Instrumentacja na zespoły dęte” na Akademii Muzycznej w Łodzi. Sporządzała instrumentację i aranżację na zamówienie Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Płockiej Orkiestry Symfonicznej oraz dla solistów: Jerzego Dybała (Filharmonicy Wiedeńscy), Dariusza Stachury (Teatr Wielki w Łodzi), Andrzeja Kostrzewskiego (Teatr Wielki w Łodzi), dyrygentki Bettiny Schmitt i innych, a także dla zespołów kameralnych (Claribel, BAClaFlu, Analogue Quartet, En Bateau, Art Nouveau, Cztery Żywioły i in.) i na potrzeby festiwali „Festspiele Röttingen” (Niemcy) oraz „Wachaufestspielen” (Austria).

W 2010 roku otrzymała wyróżnienie na konkursie kompozytorskim „Srebrna Szybka” w Krakowie, a w 2011 roku - nagrodę za kompozycję na klarnet i harfę pt. Co się wydarzyło na strychu na IX Konkursie Duetów Dziecięcych w Warszawie. W 2012 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju muzyki.

Kompozycje Zuzanny Niedzielak były wykonywane m. in. na kilkunastu sesjach Musica Moderna w Akademii Muzycznej w Łodzi, na Festiwalu DoReMi (1997), na Międzynarodowym Festiwalu Harfowym w Katowicach (2006), na II Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie (2008), na konkursie „Duettino” w Warszawie (2010), na ogólnopolskim konkursie „Miniatura na harfę celtycką” (2011), na IX Konkursie Duetów Dziecięcych (2011), a także w Teatrze Wielkim w Łodzi (2002) oraz przez Płocką Orkiestrę Symfoniczną (2006, 2012).

W sezonie 2012/2013 była kompozytorką-rezydentką Płockiej Orkiestry Symfonicznej w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor-rezydent”.

styczeń 2013 (Aleksandra Jagiełło-Skupińska)

kompozycje

Co się przyśniło pasikonikowi
Co się wydarzyło na strychu
na klarnet i harfę
Dr Jekyll i Mr Hyde
Fantazja
na orkiestrę symfoniczną
Fauna na trio klarnetowe
H2O na flet, wiolonczelę i fortepian
Króliki 2
Metamorfozy na wiolonczelę i harfę
Parafraza na orkiestrę symfoniczną
Pląsawki Dziarskiego Głowonoga
Timiotera
na harfę solo
Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian
Trzy utwory inspirowane obrazami Williama Turnera
na klarnet, altówkę i harfę
Wczoraj i Dziś
W lunaparku
na harfę celtycką
Yuppie na marimbę solo
Koncert na klarnet, harfę i orkiestrę (2012)