Polmic - FB

indeks osób (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Szymon Nehring,

pianista; ur. 29 września 1995, Kraków. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie Olgi Łazarskiej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa.

Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci w Jeleniej Górze (2008), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin +” w Budapeszcie (2010), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Krok ku mistrzostwu” w Petersburgu (2011), I nagrodę oraz nagrodę EMCY na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie (2012), II nagrodę na Festiwalu Pianistycznym w Żychlinie (II nagroda, 2013). W 2014 roku uzyskał pierwszą lokatę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, II nagrodę na Międzynarodowym Konkursu Pianistycznym „Premio Accademia” w Rzymie oraz I nagrodę i wyróżnienie za wykonanie Nokturnu op. 32 nr 2 Fryderyka Chopina na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu. Jako jedyny Polak zagrał w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz za zasługi dla muzyki polskiej.

Występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Filharmonii Pomorskiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii w Petersburgu, Filharmonii w Tallinie, Filharmonii w Calgary, a także z Narodową Orkiestrą Estonii. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, od 2008 Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, od 2010 Fundacji „Pro Musica Bona” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 został laureatem stypendium Krystiana Zimermana. Obecnie jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

W 2015 ukazała się jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów, która została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2016" w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu „Crescendo" oraz nagrodą Supersonic magazynu „Pizzicato". W tym samym roku odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina.

aktualizacja: sierpień 2016 (wa)