Polmic - FB

animatorzy (M)

A B C D F G J K L Ł M N O P R S T W

Adam Mieczykowski,

perkusista, dyrygent i pedagog; ur. 22 maja 1966, Poznań. Ukończył klasę perkusji Karola Jurczaka w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie oraz klasę perkusji Marii Anders w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (dyplom magistra sztuki otrzymał w 1990). W 2000 roku na Wydziale Instrumentalnym poznańskiej Akademii Muzycznej uzyskał kwalifikacje artystyczne I stopnia w zakresie gry na perkusji (promotor - prof. Edward Iwicki). W 2016 roku nadano mu stopień doktora habilitowanego sztuki. Jest również absolwentem studiów podyplomowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (kierunek: zarządzanie przedsiębiorstwem, 2000) oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierunek: menedżer kultury, 2005).

Działalność artystyczną rozpoczął jeszcze w okresie studiów, grając w Poznańskim Zespole Perkusyjnym, który pracował pod kierunkiem prof. Jerzego Zgodzińskiego.

Od tego czasu Adam Mieczykowski łączy działalność koncertową jako solista, kameralista i dyrygent z pracą dydaktyczną. Wszechstronny artysta propaguje sztukę perkusyjną, inicjując projekty artystyczne i organizując festiwale, warsztaty, a także konkursy.

Jako perkusista w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w latach 1988-2002 koncertował niemal we wszystkich krajach Europy oraz dokonał licznych prawykonań, nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W latach 1989-1990 współpracował także jako perkusista z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Poznańskiej. Jednocześnie (od 1994 do 2004 roku) pracował w charakterze muzyka orkiestrowego w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej. W 2004 roku objął stanowisko dyrektora tej Orkiestry. Jest inicjatorem budowy Filharmonii Płockiej.

Jako solista występował z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Warmińsko–Mazurskiej w Olsztynie, z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, uczestniczył w roli solisty i kameralisty w koncertach m.in. z okazji 650-lecia miasta Olsztyna, II Regionalnego Festiwalu Perkusyjnego w Olsztynie, Jubileuszu 55-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie, kilkakrotnie w ramach cyklu koncertowego Instytut Muzyki Swojemu Miastu Olsztyn, Olsztyńskich Koncertów Organowych, Transgranicznego Festiwalu Sztuk im. Stefana Themersona (podczas V edycji prawykonał wraz z Michałem Zawadzkim /Plock Percussion Duo/ utwór Piotra Wróbla Franio kontra reszta świata - perkusyjne rozważania nad sytością i głodem – hommage a Themerson).

Stworzył takie zespoły, jak Plock Percussion Duo i Super Art Duo Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego.

W latach 1991-2003 pracował w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie. Od 1990 prowadzi klasę perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Płocku, gdzie w latach 2002-2004 pełnił funkcję wicedyrektora.

Był inicjatorem i organizatorem Regionalnego Festiwalu Perkusyjnego, który odbywał się w Olsztynie (2001-2003).

Od 1999 roku zatrudniony jest w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego; pełni funkcję profesora uczelni na Wydziale Sztuki; jest również przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Sztuki Muzyczne i Dyrektorem Instytutu Muzyki. Członek Senatu tegoż Uniwersytetu w kadencji 2020-2024. Wielu jego uczniów zdobyło nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Od 2001 roku jest ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli.

Jeden z inicjatorów powstania Stowarzyszenia Pedagogów Perkusistów (od 2015 - wiceprezes), członek Płockiego Towarzystwa Muzycznego im. Wacława Lachmana (w latach 2001–2005 wiceprezes) i Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Wiktoria Antonczyk