Polmic - FB

koncerty

2022 2023 2024 2025 2026
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

51 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesien” odbędzie się w dniach 19-27 września 2008 roku. Tegoroczna edycja poświęcona będzie w dużej mierze muzyce kompozytorów z Hiszpanii, Portugalii i Ameryki Łacińskiej.
Dwa różne programy z muzyką twórców hiszpańskich i polskich - symfoniczny i kameralny - przedstawi Orkiestra Radia i Telewizji z Madrytu pod dyrekcją Arturo Tamayo. Przyjadą także zespoły Barcelona 216 i Plural z Madrytu oraz Sond’ Ar-te Electric z Lizbony, grupa w fascynujący sposób dokonująca fuzji muzyki instrumentalnej z elektroniką. Po raz pierwszy w Polsce pojawi sie cantaor Arcángel, jeden z najsłynniejszych obecnie śpiewaków flamenco, który w koncercie inauguracyjnym wystąpi jako solista w orkiestrowym utworze Mauricia Sotelo Si despues de morir. Mauricio Sotelo oraz Jose Maria Sánchez-Verdú to wyróżnione postacie tegorocznej „Jesieni”, oryginalni twórcy, łączący nowoczesny język dźwiękowy z tradycją muzyki flamenco, arabskiej i żydowskiej, tak silnie obecnej w kulturze półwyspu iberyjskiego. Sánchez-Verdú przedstawi m. in. utwór Maqbara, który napisał na orkiestrę i głos innego sławnego śpiewaka Marcela Pérèsa, dysponującego niezwykłą techniką śpiewu mozarabskiego. Utwór i śpiewaka usłyszeć będzie można na finałowym koncercie festiwalu.
Beda też inne ciekawe i nietypowe wydarzenia, jak np. mecz piłkarski (konkretnie Meksyk - Brazylia, rozegrany podczas mistrzostw FIFA w 1999 roku), odwzorowany za pomocą dźwięków orkiestry (Inguesu Enrico Chapeli w koncercie inauguracyjnym), instalacja Andrei Pensado i Grega Kowalskiego Pamięć zwierciadła, w której każdy, za pomocą laserowego pilota, będzie mógł skomponować własny utwór audiowizualny, czy projekt Kwartludium i beatboxerzy (kwartet instrumentalny specjalizujący się we współczesnej muzyce poważnej plus Tik-Tak i Zgas jako soliści w specjalnie przygotowanym, premierowym repertuarze utworów młodych kompozytorów z Polski, Argentyny i Meksyku).
W związku z 80-tą rocznicą urodzin zmarłego niedawno Karlheinza Stockhausena, w hali Torwaru wykonane zostaną jego Cosmic Pulses, muzyka elektroniczna o niezwykłej sile oddziaływania, jak również Michaels Reise z opery Donnerstag. Ale przede wszystkim, w dawnym Koneserze, również elektroniczne Hymnen w wersji z orkiestrą. To pochodzące z drugiej połowy lat 60-tych, wizjonerskie i jakże aktualne w dobie jednoczenia się świata dzieło, przetwarza i stapia w jedną integralną kompozycje hymny ponad stu krajów naszego globu. Czas trwania – 114 minut. Hymnen zostaną przygotowane podczas dziesięciodniowych warsztatów przez European Workshop for Contemporary Music, czyli orkiestrę złożoną z młodych polskich i niemieckich muzyków, której patronuje „Warszawska Jesień” i Niemiecka Rada Muzyczna. Warsztaty i koncert poprowadzi dyrygent Pedro Amaral, nad realizacją dźwięku elektronicznego czuwać będzie Bryan Wolf – namaszczeni przez samego Stockhausena specjaliści od jego muzyki. Po koncercie na „Warszawskiej Jesieni” orkiestra zaprezentuje Hymnen w Mediolanie i Pforzheim w Niemczech.
Tradycyjnie „Warszawska Jesień” przedstawi światowe prawykonania utworów specjalnie zamówionych przez festiwal. Beda to tym razem: duża forma orkiestrowa autorstwa Pawła Szymańskiego (szerzej znanego ostatnio z kompozycji muzyki do filmu Korowód Jerzego Stuhra) oraz kompozycje kameralne zamówione u twórców polskich i iberoamerykańskich.
Jak zwykle w festiwalu udział wezmą: Orkiestra Filharmonii Narodowej (tym razem pod dyrekcją rewelacyjnego młodego Krzysztofa Urbańskiego) oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (pod dyrekcją Jacka Kaspszyka). Obok tych i wymienionych już zespołów wystapią także: MusikFabrik z Kolonii, Seattle Chamber Players, saksofonowy Sonic Art Quartett z Berlina oraz, również z Berlina, Aleph Gitarrenquartett. Na festiwal przyjedzie również światowej sławy altowiolistka Tabea Zimmermann.

Więcej