Polmic - FB

koncerty

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Wykonawcy:

Per Ahlman urodził się w 1958 roku w Sztokholmie. W latach 1978-86 studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Sztokholmie, organy u prof. Gottharda Arnera i Rune Engso, improwizację u prof. Andersa Bondemana. Studia ukończył z odznaczeniem w specjalnościach: organy, fortepian i śpiew, a także w zakresie harmonii i kontrapunktu. Studia kontynuował u prof. M.C. Alain, R. Falcinelliego i T. Koopmana. Obecnie jest organistą w kościele Trójcy Św. w Gavle, gdzie prowadzi również działalność muzyczną, będąc m.in. dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego, który w tym roku obchodzi swe 30-lecie.
Per Ahlman prowadzi również działalność pedagogiczną w Wyższej Szkole Muzycznej w Sjovik. Koncertował w Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii, we Włoszech, Czechach, na Ukrainie i w USA. Dwukrotnie, w 1985 i 2000 wykonał wszystkie dzieła Bacha. W ubiegłym roku m.in. koncertował z dużym powodzeniem na 165 głosowych organach w Ocean Grave Auditorium w USA. W swoim repertuarze posiada szeroki wachlarz literatury organowej, począwszy od muzyki dawnej po współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem szwedzkiej muzyki organowej.

Enrico Pasini (na zdjęciu wraz z flecistą Daniele Pasini) urodzony w Rzymie, studia muzyczne odbył pod kierunkiem Riny Rossi (fortepian), Armanda Renziego (kompozycja) i Egidia Cirelliego (organy). Kontynuował je w Sienie u Fernanda Germaniego (organy) i Sergio Lorenziego (fortepian).
Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą jako solista i kameralista. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Jego kompozycje wykonywane są we Włoszech, Europie i USA.
Aktualnie jest profesorem tytularnym Katedry Organów w Konserwatorium Muzycznym “Giovani Pierluigi da Palestrina” w Cagliari oraz organistą tytularnym w tamtejszym sanktuarium w “S.Salvatore da Horta”.
Oprócz tego prowadzi rozległą działalność organizacyjną będąc m.in. dyrektorem kilku festiwali muzycznych, kierownikiem Towarzystwa Muzycznego “Il Cromorno”, założycielem Towarzystwa Muzycznego Odnowy Zabytkowych Organów.

Daniele Pasini flecista i kompozytor, ukończył klasę fletu u Enrico Di Felice, następnie studia kontynuował w klasie Giampaolo Pretto. W duecie ze swoim ojcem regularnie uczestniczy w najważniejszych festiwalach organowych we Włoszech i za granicą (Finlandii, Austrii, Niemczech, Belgii i Argentynie), jest także aktywnym muzykiem koncertującym z orkiestrą kameralną po całych Włoszech. Będąc kompozytorem stworzył wiele kompozycji na flet, próbuje znaleźć wspólne brzmienie dla muzyki klasycznej i rocka progresywnego lat 70, czerpiąc inspiracje między innymi z “Jetro Tull”. Jedna z jego kompozycji “Rock Vivaldi” na flet-pikolo i fortepian była prezentowana przez Nicola Mazzanti w Rzymie (solo-pikolo z “Magio Musicale Fiorentino” w operze we Florencji) podczas Międzynarodowego Festiwalu gry na flecie “Flautissimo 2003”.
Ostatnio odkrył w sobie utalentowanego jazzmana, któremu Paolo Fresu (jeden z najlepszych trębaczy na świecie) zaproponował występ z grupą “Ottetto Dino” podczas festiwalu “Czas Jazzu” w Berchiddzie.

Gustavo Delgado Parra (na zdjęciu) jest meksykańskim organistą, kompozytorem i harfistą. Studiował organy w Państwowym Konserwatorium w Mexico City. Od 1988 do 1992 roku, kształcił się na podyplomowych studiach w konserwatorium w Amsterdamie i Utrechcie pod opieką Jacquesa van Oortmerssena, Tona Koopmana i Gustava Leonhardta. W Haarlem Organ Academi studiował pod opieką Pieta Kee. W roku 1996 studiował kompozycję pod opieką Daan Mannekego w konserwatorium w Amsterdamie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Interesuje się meksykańskim barokiem: jest autorem licznych projektów renowacji niektórych organów z XVII, XVIII i XIX wieku w Meksyku. Tematowi temu poświęcił wiele publikacji. Regularnie występuję na najważniejszych festiwalach w Europie, Meksyku, Stanach Zjednoczonych oraz Ameryce Łacińskiej. Obecnie jest dyrektorem Academia Mexicana de Música Antigua para Órgano. Jest również profesorem w Państwowej Szkole Muzycznej. Gustavo Delgado Parra jest organistą katedry w Mexico City.

Ofelia Gómez Castellanos jest meksykańską organistką. Studiowała w Państwowym Konserwatorium w Mexico City. Od 1988 do 1992 roku kształciła się na podyplomowych studiach w Konserwatorium w Amsterdamie i Utrechcie pod opieką Jacquesa van Oortmerssena, Keesa van Houtena i Siebe Henstry. Uczyła się także w Haarlem Organ Academy. W swojej ojczyźnie jest niezwykle ceniona za pracę na rzecz promowania renowacji historycznych organów. Jest dyrektorem Festival Internacional del Organo Barroco – festiwalu poświęconego wyłącznie historycznym organom Meksyku. Ofelia Gomez Castellanos jest profesorem w Academia Mexicana de Musica Antigue para Organa oraz Pańswowym Centrum Sztuki. Jest współautorką dzieła Organos Historicos de Oaxaca Study and Catalog. Regularnie występuje na większości festiwali organowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Irena Chřibková jest główną organistką w Bazylice Św. Jakuba w Pradze. Ukończyła konserwatorium w Kromĕřiž pod opieką K. Pokory, a następnie kontynuowała kształcenie pod kierunkiem prof. M. Slechty. Otrzymawszy stypendium od rządu francuskiego, studiowała – pod kierunkiem S. Landale – w Conservatioire National de Rueil-Malmaison. Dostała główną nagrodę “Premier Prix a l’unianimite”. Wzięła udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych interpretatorów. Koncertowała w Europie, Japonii, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Dała wiele solowych recitali i współpracowała z czołowymi muzykami i śpiewakami. Obecnie uczy w Pradze. Prowadzi kursy mistrzowskie czeskiej i francuskiej muzyki w Lubljanie. Nagrywała dla czeskiego, francuskiego i belgijskiego radia oraz dla czeskiej i słoweńskiej telewizji. Jest przewodniczącą Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Pradze.

Wacław Golonka kształcił się jako organista w Akademii Muzycznej w Krakowie i w Hochschule für Musik w Wiedniu. Dyplomy ukończenia studiów otrzymał z wyróżnieniem. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze, Norymberdze i Pretorii gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał dalsze wyróżnienia. Działalność koncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA, Ameryki Północnej oraz wielu krajów Europy. Występował między innymi w katedrach w Wiedniu, Utrechcie i Chartres, w salach koncertowych Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, sali B.Smetany w Pradze czy w austriackim ORF. W 1997 r. zagrał serię koncertów w USA, a w 2000 i 2004 r. odbył tourneé po Republice Południowej Afryki występując w najważniejszych ośrodkach muzycznych kraju jak UNISA w Pretorii, University Stellenbosch, Bloomfontein i Kapsztadzie występując w City Hall z tamtejszym Cape Town Philharmony Orchestra. Artysta koncertował także w Pundang w Korei Południowej, biorąc udział w inauguracji nowych organów firmy Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt. Wacław Golonka występował jako solista z orkiestrami: Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, z Filharmonią Bydgoską i Brnieńską, praskim FOK, Concerto Avenna i innymi. Ma na swoim koncie wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów “Madonny Polskie” a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998 roku film o jego działalności pt: "Muzyka dźwięku i przestrzeni". Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej sieci EBU. Czeskie Radio zrealizowało także nagrania na płyty CD. Nagrywał dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk i austriackiego ORF. Artysta pochodzi z Bielska-Białej gdzie w tamtejszym Centrum Kultury współorganizuje koncerty organowe. Zajmuje się również pracą pedagogiczną w Gimnazjum Jana Nerudy w Pradze i w Akademii Muzycznej w Krakowie jako adiunkt.

Beatrice Piertot urodziła się w 1981 roku. Studiowała grę na organach i fortepianie w Strasburgu i Mulhausen (organy u prof. A.Bendera i Jean Paula Rey’a), a następnie w Paryżu u prof. Marie-Louise Langais, które ukończyła z I Nagrodą. Równolegle odbyła studia muzykologiczne na Sorbonie. Obecnie doskonali swą sztukę organową pod kierunkiem prof. Erica Lebruna (organy) i Francoisae Levechina (improwizacja). Jest laureatką wielu nagród na licznych międzynarodowych konkursach organowych: m.in. I nagrody w Lorraine (2001), I nagrody w ramach UFAM (2000), III nagrody oraz specjalnego wyróżnienia za najlepsze wykonanie utworów Jean-Louisi Florenza w Paryżu (2002), półfinalistą w Chartres.
Koncertuje we Francji, występując w prestiżowych festiwalach w Chartres, Bordeaux, Paryżu oraz za granicą. Występuje również w duecie organowym z Yannickiem Merlinem. Dużo miejsca w jej działalności zajmuje propagowanie współczesnej muzyki francuskiej, zarówno podczas koncertów jak i na łamach prasy oraz stronach internetowych. Jest profesorem organów w Konserwatorium w Abberville.

Roman Perucki ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985 roku. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej od roku 1984 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej. Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA i Japonia). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Kaliningradzie (Rosja) i Paryżu (Francja). Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech i Rosji. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe. Jego płytę Messe pour les paroisses Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyk, w swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku). Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz najwyższe odznaczenie papieskie „Pro ecclesiae et pontifice”. W 2005 roku otrzymał Odznakę „ Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.
Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.

Powrót