Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Finałowy koncert 47 Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda odbędzie się w czwartek, 22 czerwca 2006 roku o godz. 19.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Do finału zakwalifikowały się cztery utwory:
  • Euklaz - godło NOVEMBRIS
  • The Rest Is Silence - godło FORTINBRAS
  • Son’tasy - godło ELF5
  • Uroboros - godło SERPENT
Zostaną one wykonane przez pianistów: Katarzynę Kowalik i Bartłomieja Zajkowskiego oraz perkusistów: Magdalenę Kordylasińską i Miłosza Pękalę. Projekcją dźwięku zajmie się Adrian Foltyn.
Po koncercie Jury Konkursu w składzie: Zbigniew Bargielski (przewodniczący), Magdalena Długosz, Szabolcs Esztenyi i Krzysztof Knittel zdecyduje, który utwór wygrał i ogłosi nazwiska laureatów Konkursu.
Gościem honorowym będzie Alina Sawicka-Baird, żona Kompozytora - Tadeusza Bairda i fundatorka Nagrody Jego imienia.


Western Washington University Concert Choir (USA) pod dyrekcją Leslie Guelker-Cone wystąpi w czwartek, 22 czerwca 2006 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Katarzyny w Warszawie.
Na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu Zachodniego Waszyngtonu studiuje ponad 500 muzyków: przyszłych kompozytorów i dyrygentów, instrumentalistów i wokalistów. Młodzi muzycy oprócz realizowania bardzo bogatego programu studiów mają możliwość śpiewania w licznych chórach. Na uniwersytecie działa 150-osobowy chór mieszany, chór męski, żeński, kameralny, jazzowy, operowy i koncertowy. W chórze koncertowym śpiewają najlepsi i ten właśnie chór wystąpi na koncercie w kościele św. Katarzyny.
Zespół wykona muzykę kompozytorów europejskich: polskich (Gomółka, Zieleński) i niemieckich (Hassler, Bach) oraz kompozycje amerykańskie, w tym ludowe pieśni amerykańskie i zawsze chętnie słuchane American Spirituals.
Wstęp wolny


Świętojańskie Świętowanie 2006
Gdańsk, kościół św. Jana – 23-28 czerwca 2006


Między 23 a 28 czerwca 2006 roku po raz kolejny odbędzie się interdyscyplinarny festiwal Świętojańskie Świętowanie. Tradycyjnie otworzy on kulturalny sezon letni w Gdańsku. Niezmiennie miejscem (i jednym z bohaterów) festiwalowych wydarzeń będzie gotycki kościół św. Jana. Podobnie jak poprzednim edycjom, także i tej przyświeca myśl, by tak jak Noc Świętojańska łączy z pozoru obce sobie żywioły, tak w programie festiwalu egzystowały obok siebie wydarzenia z obszarów kultury masowej, sztuki wysokiej, refleksji religijnej i rozrywki. Celem imprezy jest szeroko rozumiane oczyszczenie poprzez kulturę.
Na festiwalu pojawią się tak słynni artyści, jak: Ewa Podleś, Zbigniew Namysłowski, Jacek Staniszewski, Giovanni Botta, Wojciech Michniewski, muzycy Orkiestry Kameralnej „Hanseatica” i wielu innych.
Organizatorami są: Państwowa Opera Bałtycka, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.

Więcej


Dnia 24 czerwca 2006 roku w Zamku w Dębnie – Oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie odbędzie się recital fortepianowy Marcina Dominika Głucha. Program w całości wypełniony będzie dziełami polskich twórców romantycznych i współczesnych. Wśród utworów kompozytorów XX wieku znajdą sie kompozycje Ignacego Friedmana, Jana Ekiera (Kolorowe Melodie), Joachima Olkuśnika (3 Impresje) oraz Romana Maciejewskiego (Krzesany).


II Festiwal Chóralny Wschód-Zachód-Zbliżenia - Radomsko 2006

Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki jest pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowego festiwalu chóralnego, którego druga edycja odbędzie się w dniach 24-25 czerwca 2006 roku w Radomsku. Patronat honorowy nad festiwalem objął Stanisław Witaszczyk - Marszałek Województwa Łódzkiego.
Myśl zawarta w tytule festiwalu nie jest przypadkowa. Radomsko to miasto położone pośrodku, między wschodnią i zachodnią granicą Polski, na skrzyżowaniu średniowiecznych szlaków handlowych, dróg dwóch europejskich cywilizacji i kultur wielu podróżujących tędy narodowości. Festiwal pokazuje, jak z różnorodności wydobyć wspólny, czysty dźwięk, jak historia może łączyć, a odmienność inspirować.
Festiwal nie ma charakteru konkursu, jest to spotkanie chórów, prezentacja muzyki narodów, czerpanie radości ze wspólnego śpiewania.
Festiwal ten to efekt wielu lat pracy Towarzystwa, tras koncertowych, spotkań, które zaowocowały nawiązaniem współpracy z chórami z innych krajów i dzięki temu ma charakter międzynarodowy. Nic tak nie zbliża sąsiadujących narodów, jak wspólne spotkania, dające możliwość wzajemnego poznania się i zaprezentowania swojego dorobku.
Festiwal będzie okazją do wysłuchania ukraińskiej muzyki ludowej oraz pieśni cerkiewnych w wykonaniu Galickiego Chóru YEVSHAN z Lwowa, najlepszej klasyki zachodnioeuropejskiej w wykonaniu Akademickiego Chóru z Ostravy i Chóru Akademickiego Collegium Polonicum & Europejskiego Uniwersytetu Viadrina ze Słubic/Frankfurtu. Natomiast chóry z Polski zaprezentują między innymi utwory naszych kompozytorów, w muzyce których pobrzmiewają nuty zarówno Wschodu, jak i Zachodu.

Więcej


Szósty koncert, finałowy II edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Muzyka Młodych u Franciszkanów w Sanoku odbędzie się w dniu 24 czerwca 2006 roku godz. 19.15 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i Pani Ziemi Sanockiej. W repertuarze głównie barokowym zaprezentuje się muzyczne małżeństwo Kingi i Ryszarda Szostaków - skrzypaczki i organisty (na zdjęciu obok). Usłyszymy V Sonatę g-moll op.5 na skrzypce i basso continuo A. Corelliego, Praeludium in g BuxWV 163 D. Buxtehudego, Recitativo i Scherzo – Caprice op.6 F. Kreislera, Arię Quarta ze zbioru „Hexachordum Apollinis” J. Pachelbela, II Sonatę A-dur na skrzypce i klawesyn obligato BWV 1015 w wersji na skrzypce i organy J. S. Bacha oraz I Partitę B-dur na skrzypce i basso continuo G. Ph. Telemanna.
Franciszkańskie organy sanockie zabrzmią w czerwcu po raz ostatni w swojej obecnej szacie dźwiękowej, choć już bez sekcji pedałowej, czyli klawiatury nożnej, która jako pierwsza zostanie poddana renowacji. Rozpoczyna się remont generalny, konserwacja i udoskonalenie brzmienia sanockiego zabytku pod fachową opieką konserwatora zabytków, według wskazań i opinii fachowców (m.in. prof. Juliana Gembalskiego, jednego z najlepszych europejskich fachowców w dziedzinie budownictwa organowego i konserwacji zabytkowych instrumentów).


Filharmonia im. Romualda Traugutta zaprasza na VI Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich, który odbędzie się w dniach 24 czerwca - 23 lipca 2006 roku w Podchorążówce - Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich oraz w Oranżerii Pałacu w Wilanowie. Koncerty w Podchorążówce w każdą sobotę i niedzielę rozpoczynać się będą o godz. 13.00, a koncerty w Wilanowie w soboty - o godz. 15.00. Wstęp na wszystkie koncerty wolny.

Wiecej informacji na stronie www.fit.waw.pl

Więcej


Dnia 24 czerwca 2006 roku w Kościele w Pasymiu odbędzie się koncert w ramach festiwalu Pasymskie Dni Muzyki, podczas którego będą miały miejsce aż trzy prawykonania nowych kompozycji polskich twórców: Rozwidnienie na sopran, trąbkę piccolo i organy Pawła Przezwańskiego, Lux et Terra na trąbkę i organy Mateusza Dębskiego oraz Litanii na sopran, trąbkę i organy Jerzego Wołosiuka. Ponadto usłyszymy pięć innych utworów współczesnych: dwie improwizacje Dariusza Przybylskiego - na tematy Kiedy ranne wstają zorze i Już się zmierzcha, Lacrimosę na sopran i organy Witolda Lutosławskiego, Trivium na organy Arvo Pärta oraz Modlitwę na sopran i organy Andrzeja Panufnika.
Wśród wykonawców usłyszymy Łucję Szablewską - sopran, Lubomira Jarosza – trąbka i Dariusza Przybylskiego – organy.


Dom Pracy Twórczej w Wigrach oraz dyrektor artystyczny programu Muzyka nad Wigrami - Jan Marcin Gałecki zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Muzyka i Film. Głównym bohaterem programu będzie wybitny rosyjski skrzypek pochodzenia żydowskiego - Dawid Ojstrach. Projekcja odbędzie się w dniu 25 czerwca 2006 roku o godz. 14.00 w sali seminaryjnej „Parlatorium” Domu Pracy Twórczej w Wigrach.
Cykl niedzielnych spotkań z muzyką poważną Muzyka i film będących formą projekcji filmowych, zainaugurowany został w 2005 roku; wówczas poświęcony był sztuce dyrygenckiej najwybitniejszych kapelmistrzów XX wieku. W tym roku organizatorzy pragną odwołać się do tradycji wykonawczej reprezentantów rosyjskiej i radzieckiej szkoły wiolinistycznej.
Prezentacje filmowe w ramach programu Muzyka i film odbywają się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w sali seminaryjnej "Parlatorium" Domu Pracy Twórczej w Wigrach.

Więcej informacji na stronie: www.wigry.org


GALA MUZYKI FILMOWEJ

W czerwcu do Warszawy przyjedzie Filharmonia Narodów - jedna z najlepszych europejskich orkiestr symfonicznych. Podczas koncertu, który odbędzie się 25 czerwca 2006 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej, zespół wykona dzieła najbardziej znanych twórców muzyki filmowej. W programie fragmenty ścieżek dźwiękowych z filmów takich, jak: Ojciec Chrzestny, Gwiezdne wojny, Amadeusz, Pianista i wiele innych.

Więcej


Gdańskie Lato Muzyczne
25 czerwca -20 sierpnia 2006


W niedzielę, 25 czerwca 2006 roku o godz. 20:00 w Amfiteatrze nad Motławą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert inaugurujący Gdańskie Lato Muzyczne - cykl plenerowych koncertów muzyki poważnej z udziałem światowej sławy solistów oraz cykl koncertów kameralnych w zabytkach starego Gdańska. W wykonaniu Filharmonicznej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją czeskiego dyrygenta Petra Chromčáka usłyszymy słynne Tańce słowiańskie Antonína Dvořáka.
Kolejny koncert organizowany w ramach Gdańskiego Lata Muzycznego, będący również częścią cyklu XIII Spotkań Muzycznych i Mistrzowskich Warsztatów Skrzypcowych, odbędzię się 28 czerwca 2006 roku o godz. 18.00 w Sali Kameralnej na Ołowiance. Będzie to koncert monograficzny utworów Karola Lipińskiego w interpretacji tria znanych muzyków w składzie: Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Andrzej Gębski – skrzypce i Andrzej Wróbel – wiolonczela. W programie: Moderato g-moll op.9, Rondo concertino op.18, Fantazja na tematy z opery "Purytanie" Vincenzo Belliniego i Fantazja na temay z opery "Cyrulik Sewilski" Gioacchino Rossiniego.


Dnia 25 czerwca 2006 roku (pierwsza niedziela wakacji) zainaugurowana zostanie kolejna edycja wakacyjnego cyklu muzycznego, adresowanego do melomanów, warszawskich rodzin i turystów - Festiwal Zespołów Kameralnych 2006, czyli Koncerty Królewskie i Koncerty pod Lipą. Cykl potrwa do końca wakacji i zakończy się w niedzielę 27 sierpnia.
Koncerty Pod Lipą oraz Koncerty Królewskie to cykl rokrocznie odbywających się letnich koncertów plenerowych w Łazienkach Królewskich (Estrada za Starą Pomarańczarnią) oraz w Wilanowie (Taras Różany). Historia koncertów sięga przełomu lat 70-tych i 80-tych, toteż można powiedzieć, że szczycą się one już ponad 25-letnią tradycją. Na koncerty od samego początku swojego istnienia wstęp jest bezpłatny i na każdym gromadzi się minimum 300 osób publiczności, stanowią one bowiem interesującą propozycję na czas, gdy w teatrach i filharmoniach trwa sezon urlopowy. Są rodzajem „filharmonii plenerowej”. Koncepcja imprezy polega zazwyczaj na prezentacji najwybitniejszych polskich orkiestr kameralnych i zespołów.
W tym roku, podobnie jak i w ubiegłych latach, orkiestry grają w niedziele dwukrotnie ten sam program – najpierw o 13.30 w Łazienkach i trzy godziny później w Wilanowie (początek koncertu o godzinie 16.30). Festiwal wypełni 10 (podwójnych) koncertów, z których każdy będzie miał odrębny charakter, o czym świadczy konkretny tytuł każdego z nich. Wystąpią bardzo różnorodne zespoły kameralne (od orkiestr kameralnych po zespoły muzyki dawnej, salonowe, perkusyjne oraz promenadowe, wykonujące przeboje muzyki klasycznej).
Festiwal od lat cieszy się ogromną popularnością wśród publiczności stolicy, wielu polskich recenzentów podkreślało wysoki poziom wykonawczy wszystkich zaproszonych zespołów i znakomicie skonstruowane programy, dostosowane do charakteru ogrodów królewskich. Koncerty są wzbogacone o formułę prowadzącego, który krótko wprowadza publiczność w klimat i historię wykonywanych utworów oraz przedstawia wykonawców.

Więcej


Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza na ostatni koncert sezonu artystycznego 2005/06, który odbędzie się 25 czerwca 2006 roku o godz. 15.00 (powtórzenie: 2 lipca 2006 o godz. 15.00 w Wildpark Nuhnen we Frankfurcie nad Odrą). Wypełni go w całości jedno z najsłynniejszych dzieł muzyki współczesnej - Carmina Burana Carla Orffa w wykonaniu solistów: Moniki Brushmann, sopran, Lutza M. Müllera, tenor i Christophera Junga, baryton oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, Chóru Dziecięcego i Chóru Mieszanego Singakademie Frankfurt a. Oder i Chóru Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod dyrekcją Rudolfa Tierscha.
Carmina burana to właściwie nazwa trzynastowiecznego zbioru pieśni i poezji, na podstawie których w XX wieku Orff skomponował kantatę sceniczną o tym samym tytule. Są to rękopisy (przechowywane w bibliotece krajowej w Monachium), zawierające ponad 1000 wierszy i pieśni napisanych przed początkiem XIII wieku. Utwory, głównie w średniowiecznej łacinie, ale część w języku staropółnocnoniemieckim, a także starofrancuskim, zostały spisane przez uczniów i zakonników około roku 1230. Większość z nich jest prawdopodobnie wierszami i pieśniami goliardów i wagantów, a także duchownych. Pieśni te mają różny charakter, począwszy od moralitetów, aż po pieśni do tańca oraz biesiadne. W 1937 roku Carl Orff dokonał wyboru części tekstów i skomponował na ich podstawie kantatę sceniczną Carmina burana, utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe. Orff zdecydował się napisać muzykę całkiem od nowa, mimo że niektóre rękopisy zawierają zapis muzyczny w postaci neumów, który został częściowo odczytany. Prawykonanie dzieła odbyło się w operze frankfurckiej 8 czerwca 1937.


We wtorek, 27 czerwca 2006 roku o godz. 20:00 w Archikatedrze Oliwskiej odbędzie się Inauguracja 49. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Wystąpi dwóch znakomitych polskich artystów – organista Roman Perucki i trębacz – Janusz Szadkowiak.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej to jedno z najstarszych tego typu wydarzeń muzycznych w Polsce. Już blisko pół wieku we wtorkowe i piątkowe wieczory lipca i sierpnia oliwskie organy ożywają muzyką mistrzów, brzmieniem zarówno dzieł dawnych jak i nowych, których premiery światowe właśnie tu mają miejsce. Katedralne organy to instrument o niespotykanym brzmieniu, konstrukcji i możliwościach. Składa się z dwóch części - centralnej i bocznej. Organista może grać na obu jednocześnie, z jednej klawiatury, uzyskując efekt stereofonii. Barokowa ornamentyka wzbogacona jest ruchomymi elementami - trąbkami, dzwonkami aniołów, wirującymi gwiazdkami, uruchamianymi w trakcie gry. Na coroczne festiwale zjeżdżają znakomici wirtuozi z całego świata.
Festiwal potrwa do 25 sierpnia. W tej edycji festiwalu obok artystów z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Finlandii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Francji, Czech, Niemiec i Włoch, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej – utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce, oraz utwory napisane specjalnie dla nich, które w Oliwie będą miały swe premiery światowe. Kolejny koncert już w piątek, 30 czerwca o godz. 20.00 z udziałem włoskiego organisty - Diego Cannizzaro.

Więcej


W dniu 28 czerwca 2006 roku o godz. 10:00 na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas oficjalnych uroczystości związanych z 50. rocznicą Poznańskiego Czerwca wykonana zostanie zamówiona przez Prezydenta Poznania Msza 1956 na chór mieszany, chór chłopięcy, sopran, sopran chłopięcy, alt etniczny, wielką orkiestrę symfoniczną z fortepianem i klarnetem etnicznym Jacka Sykulskiego (na zdjęciu). Premierową kompozycję usłyszymy w interpretacji Donaty Hoppel – sopran, Katarzyny Rościńskiej – alt etniczny, Wojtka Mrozka - klarnet etniczny i Krzysztofa Dysa – fortepian oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego, Poznańskiego Chóru Chłopięcego i Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Koncert będzie transmitowany przez Telewizję Polską S.A.

Więcej


W środę, 28 czerwca 2006 roku o godz. 18.00 w Sali Kameralnej na Ołowiance Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert monograficzny utworów Karola Lipińskiego, organizowany w ramach XII Spotkań Muzycznych i Warsztatów Skrzypcowych. W programie: Moderato g-moll op.9, Rondo concertino op.18, Fantazja na tematy z opery "Purytanie" Vincenzo Belliniego i Fantazja na tematy z opery "Cyrulik Sewilski" Gioacchino Rossiniego. Kompozycje Lipińskiego zabrzmią w interpretacji trzech wirtuozów: Konstantego Andrzeja Kulki (skrzypce), Andrzeja Gębskiego (skrzypce) i Andrzeja Wróbla (wiolonczela).
W roku 1818 Karol Lipiński dwukrotnie koncertował z największym wirtuozem wszechczasów – Niccolo Paganinim - i uznano go wówczas za skrzypka równego wielkiemu Włochowi. Lipińskiego wyróżniała gra o wielkim, śpiewnym, głębokim tonie pełnym wibracji. Współcześni podkreślali również w jego grze wyjątkową czystość intonacji, nawet w najtrudniejszych technicznie fragmentach. Lipiński cieszył się sławą wyśmienitego interpretatora granych przez niego utworów, a także sławą znakomitego kameralisty.


Dnia 29 czerwca 2006 roku odbędzie się koncert inaugurujący tegoroczny XVI Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe”, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie. Jego celem jest popularyzacja sztuki organowej, odkrywanie walorów zabytkowych polskich instrumentów i stworzenie możliwości wysłuchania muzyki we wnętrzach krakowskich świątyń. W ten sposób estetyczne wartości muzyki łączą się harmonijnie w jedną całość z architekturą, rzeźbą i malarstwem.
Kolejne koncerty będą miały miejsce tradycyjnie we wnętrzach najpiękniejszych kościołów Krakowa (OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej) w kolejne czwartki – od 6 lipca do 10 sierpnia 2006 roku.

Patronem medialnym Festiwalu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

UWAGA! KONKURS!!! Do wygrania dwa podwójne karnety na wszystkie koncerty festiwalowe!

Więcej


W każdy ostatni piątek miesiąca od maja do sierpnia o godz. 19.00 w kościele farnym w Chełmnie odbędą się koncerty w ramach, organizowanego już po raz czwarty, cyklu Chełmińskie Wieczory Organowe. Organizatorami koncertów są chełmińskie kościoły i instytucje samorządowe: Parafia Wniebowzięcia NMP, Kościół Pallotynów, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Chełmna, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Chełmiński Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna. Wstęp na koncerty wolny.
Program:
  • 26 maja 2006 – Dariusz Bator – fagot (Wrocław), Adam Klarecki – organy (Włocławek)
  • 30 czerwca 2006 – Witold Zalewski (Kraków)
  • 28 lipca 2006 – Gedymin Grubba (Gdańsk)
  • 25 sierpnia 2006 – Zdzisław Piernik – tuba (Warszawa), Bogdan Narloch – organy (Koszalin)