Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dniach 30 listopada - 2 grudnia 2006 roku w Warszawie już po raz czternasty odbędzie się festiwal Laboratorium Muzyki Współczesnej, organizowany przez Stowarzyszenie „Laboratorium Muzyki Współczesnej” przy współpracy Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Jego dyrektorem artystycznym jest Marian Borkowski.
Obok koncertów festiwalowych, w dniu 1 grudnia organizatorzy zaplanowali także II Forum Młodych Kompozytorów Młoda generacja kompozytorów - twórcze niepokoje, w którym udział wezmą: Wojciech Blecharz, Artur Cieślak, Bartosz Kowalski-Banasewicz, Aleksander Kościów, Aldona Nawrocka - Woźniak, Weronika Ratusińska, Seweryn Ścibior, Sławomir Zamuszko, Maciej Zieliński i Maciej Żółtowski.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie miało miejsce aż sześć prawykonań nowych kompozycji autorstwa Dana Dediu, Adriana Mociulschi, Stefana Niculescu, Nicolae Brîndus i Anatola Vieru oraz Marii Pokrzywińskiej. Ponadto program czterech festiwalowych koncertów wypełnią utwory Piotra Mossa, Marcina Błażewicza, Aleksandra Kościówa, Alicji Gronau, Jerzego Kornowicza, Stanisława Moryty, Macieja Zielińskiego, Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Wojciecha Kilara, Bogusława Madeya, Pawła Łukaszewskiego, Mariana Borkowskiego, a także Alfreda Schnittke, Johna Tavenera i Francisa Poulenca.

Patronem medialnym festiwalu jest m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Dnia 30 listopada 2007 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera opery Opowieści Hoffmanna Jacquesa Offenbacha. Spektakl reżyseruje Harry Kupfer, scenografię przygotowuje Hans Schavernoch, a kostiumy Elke Eckardt i Reinhard Heinrich. Chór i Orkiestrę Opery Narodowej poprowadzi Tomasz Bugaj.
Jedyna opera twórcy operetek, pełna urokliwych melodii i wspaniałych popisowych arii, jest dziełem szczególnym. Opowieści Hoffmanna Offenbacha należą do żelaznego repertuaru scen operowych i od lat biją rekordy powodzenia. Tytułowy bohater wzorowany jest na postaci autentycznej - Erneście Teodorze Amadeuszu Hoffmannie, który był jednym z najwybitniejszych pisarzy epoki romantyzmu, prekursorem powieści fantastycznej i psychologicznej, rysownikiem i kompozytorem. Każdy z trzech aktów opery Offenbacha opowiada o kolejnych, tragicznych miłościach poety, o utraconym szczęściu i konfrontacji dobra i piękna z mocą zła. Każda z trzech historii-wspomnień miłosnych tęsknot rozgrywa się w innym mieście i utrzymana jest w innej konwencji muzycznej. Pierwsza, której bohaterką jest Olimpia, lalka-automat, skonstruowana w pracowni fizyka Spalanzaniego, stylem przypomina lekką operę francuską. Druga, ze śmiertelnie chorą śpiewaczką Antonią, nawiązuje do niemieckiego romantyzmu, a trzecia, opowiadająca o otoczonej adoratorami Giulietcie, do włoskiego belcanta.


Kolejny koncert Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”, organizowanego przez Filharmonię Kaliską w dniu 30 listopada 2007 roku o godzinie 19.30 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu wypełni muzyka Beli Bartóka. W wykonaniu wybitnego altowiolisty - Avri Levitana oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka zabrzmi słynny Koncert altówkowy. Program wieczoru dopełni zaś Koncert na orkiestrę.
Avri Levitan (na zdjęciu) zyskał powszechne uznanie jako obecnie jeden z najwspanialszych altowiolistów. Od swojego debiutu z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną podczas Festiwalu w Schleswig – Holstein w 1994 roku zdobył międzynarodową sławę jako artysta o niezrównanej muzycznej osobowości oraz wspaniały instrumentalista. Jako solista i muzyk kameralny wkroczył na ścieżkę światowej kariery na najwyższym poziomie.