Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dni KulturyChrześcijańskiej 2008W piątek, 24 października 2008 roku w Filharmonii Częstochowskiej, w ramach VI Dni Kultury Chrześcijańskiej, odbędzie się koncert muzyki współczesnej, podczas którego będzie miało miejsce prawykonanie Koncertu skrzypcowego Nabożeństwa majowe Janusza Stalmierskiego. Program wieczoru dopełni Koncert fortepianowy  Wojciecha Kilara i Elegię pamięci Grażyny Bacewicz na orkiestrę smyczkową Zbigniewa Kozuba. Kompozycje usłyszymy w interpretacji skrzypka Mateusza Smóla i pianisty Pawła Kowalskiego, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Bogdana Olędzkiego.

Janusz Stalmierski o swoim utworze napisał: "Mam taki zwyczaj, że czasami przystaję, by popatrzeć wstecz, za siebie. Patrzę w przeszłość, by lepiej rozumieć to, co obecnie mnie otacza. Znacznie wyraźniej widzę wówczas przyczyny teraźniejszych skutków. Obraz staje się pełniejszy, a moje życie zyskuje dodatkowy wymiar.
Koncert skrzypcowy „Nabożeństwa majowe“ jest taką podróżą w czas miniony, w przestrzeń ciepła i ufności, w barwę żółtozłotych świateł, w zapach kadzideł, w krainę fraz o górskiej pasterce, w świat naszych próśb i podziękowań… Tak pamiętam te niezwykłe majowe wieczory.
„Nabożeństwa majowe“ skomponowałem w 2007 roku. Kompozycja jest dedykowana moim Rodzicom. Napisałem ją specjalnie dla mojego siostrzeńca Mateusza Smóla, który naturalnie jest jej pierwszym wykonawcą.


Electroacoustic Music Days 2008In Memory of John Cage Ryszarda Klisowskiego będzie reprezentować Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej na Międzynarodowym Festiwalu Stowarzyszeń Muzyki Elektroakustycznej - The Electroacoustic Music Days 2008, które odbywać się będą w dniach 25-27 października 2008 roku w Rethymno na Krecie. Polski utwór zostanie zaprezentowany podczas przedostatniego koncertu w dniu 27 października 2008 roku o godz. 20.00.

The Electroacoustic Music Days odbywają się po raz szósty. Celem wydarzenia jest prezentacja nowoczesnych trendów w muzyce elektroakustycznej w Grecji oraz spotkanie kompozytorów greckich i zagranicznych. Cykl koncertów zaprezentuje utwory na taśmę, live electronics, kompozycje na instrumenty tradycyjne z użyciem komputera lub taśmy, przeznaczone na video i taśmę oraz utwory interaktywne.

Pogram festiwalu jest dostępny na stronie: www.teicrete.gr/mta/meres08


W dniach 5-7 września 2008 roku w Radziejowicach odbyło się posiedzenie Jury XI Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego. Na konkurs nadeszło 79 partytur. Jury w składzie: Zygmunt Krauze – Przewodniczący (Polska), Stephen Montague (Wielka Brytania/USA), Vladimir Scolnic (Izrael) oraz Walter Zimmermann (Niemcy) przyznało następujące nagrody:

 

  • PIERWSZĄ Nagrodę w wysokości 15.000 PLN ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Elia Marios Joannou (Cypr) za utwór Versteckspiel
  • DRUGĄ Nagrodę w wysokości 10.000 PLN ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Fernando Abel Maglia (Argentyna) za utwór Los Secretos del Silencio
  • TRZECIĄ Nagrodę w wysokości 6.000 PLN ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS otrzymała Iluminada Pérez Frutos (Hiszpania) za utwór Instants of Eternity
  • CZWARTĄ Nagrodę w wysokości 5.000 PLN ufundowaną przez Program 2 Polskiego Radia otrzymał David Philip Hefti (Szwajcaria) za utwór 6 Pieces for 4 players (String Quartet nr 3)
  • NAGRODĘ SPECJALNĄ Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA dla najmłodszego laureata – komplet płyt CD i partytur „Arcydzieła Polskiej Muzyki XX wieku” otrzymał Elia Marios Joannou (Cypr)

 

Koncert Laureatów, współorganizowany z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz z Programem 2 Polskiego Radia, odbędzie się 26 października 2008 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie i będzie transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia, a następnie zaoferowany do odtworzenia rozgłośniom Europejskiej Unii Radiowej.


Dnia 26 października 2008 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny recital fortepianowy Ivo Pogorelicia.

Zgodnie z zapowiedzią artysty, w programie koncertu znajdą się Sonata h-moll op. 58 i Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina, Walc Mefisto Franza Liszta, Valse triste Jeana Sibeliusa, a także Gaspar de la nuit Maurice Ravela. Pogorelić zaproponował ten specjalny recital ze względu na zmianę programu swojego koncertu 15 sierpnia, podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", którego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 13 października dla osób posiadających bilet z poprzedniego koncertu Ivo Pogorelicia. Pozostałe osoby mogą zakupić bilet od 20 października. Bilety można nabyć w specjalnym punkcie sprzedaży w Filharmonii Narodowej od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 17.00 oraz w dniu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.


W niedzielę, 26 października 2008 roku o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera opery Faust Charlesa Gounoda, w reżyserii i scenografii Roberta Wilsona oraz choreografii Jonah Bokaer. Spektakl, zamykający festiwal "Mit Fausta w muzyce i teatrze", poprowadzi Gabriel Chmura, a wśród wykonawców znajdą się: Marcello Bedoni, José Luis Sola (Faust), Vladimir Baykov, Przemysław Firek (Mefisto), Adam Kruszewski, Artur Ruciński (Walenty), Ewa Biegas, Anna Chierichetti (Małgorzata), Monika Ledzion, Alicja Węgorzewska-Whiskerd (Siebel), Anna Lubańska, Katarzyna Suska (Marta), Robert Dymowski, Czesław Gałka (Brandner).

Legendarny inscenizator Robert Wilson zrealizuje najsłynniejszą z niezliczonych transpozycji muzycznych motywu faustowskiego – operę Charlesa Gounoda. Jego "Faust" został wybrany nie tylko dla ponadczasowych wartości dzieła, którego – cytując Józefa Kańskiego – „doskonałe wyzyskanie sytuacji scenicznych, świetnie zespolona z akcją dramatyczną instrumentacja, a przede wszystkim niezwykła melodyjność i śpiewność zyskały zasłużone, do dziś nie słabnące powodzenie”, zaś „po mistrzowsku opracowane partie wokalne, wolne od pustej wirtuozerii, a jednak pozwalające wykonawcom zabłysnąć walorami swej sztuki, pociągały najznakomitszych artystów-śpiewaków”. Reżyser sięgnął po niego również dlatego, że w tradycji warszawskiej sceny operowej była to zawsze najpopularniejsza, najchętniej oglądana z oper światowego repertuaru. Po prapremierze swojego ostatniego spektaklu Rumi, w mgnieniu oka, Robert Wilson spotkał się z warszawskimi widzami w foyer Opery Narodowej - jest reżyserem, który nie stroni od kontaktów z publicznością. Jak często powtarzał, to widzowie są najsilniejszą siłą, która przyciąga tego światowej sławy reżysera, do Polski i Warszawy. W 2006 roku stołeczna publiczność festiwalu “Spotkania” w Teatrze Dramatycznym przyznała mu swoją nagrodę za niezapomniane Kuszenie św. Antoniego.


Muzyczna podróż w CzasieDnia 26 października 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się finałowy koncert siódmej edycji programu stypendialnego „Otwarta Filharmonia Agrafki Muzycznej”, zatytułowany Muzyczna podróż w Czasie.

38 stypendystów, którzy przez kilkanaście dni doskonalili swój warsztat pod okiem światowej klasy muzyków i doświadczonych pedagogów takich, jak Alina Mleczko, Maja Nosowska, Maria Pomianowska, Leszek Brodowski, Szabolcs Esztenyi czy Adam Klocek, podczas uroczystego koncertu wykona różnorodne utwory będące eklektycznym połączeniem różnych epok i stylów – od muzyki źródeł po współczesność. Usłyszymy powszechnie znane kompozycje w nowych aranżacjach, jak i również utwory skomponowane przez uznanych artystów specjalnie dla młodych muzyków.

Więcej


Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie zaprasza na 75. urodziny prof. Zbigniewa Bujarskiego. W poniedziałek, 27 października 2008 roku w Auli Floriance w Krakowie (ul. Basztowa 8) odbędzie się konwersatorium Jubilata (o godz. 17.30) oraz koncert Jego utworów (o godz. 19.00). Wystąpią: A. Godek, J. Kalinowski, P. Lato, I. Matuła, Ż. Seweryn, M. Szlezer, J. Werner i Kwartet Vistula. Wstęp wolny.


Nadzwyczajny recital fortepianowy Ivo Pogorelića odbędzie się we wtorek, 28 października 2008 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W wykonaniu światowej sławy pianisty usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina - Nokturn op. 55 Es-Dur i Sonatę nr 3 h-moll op. 58, Liszta - Mephisto-Walzer, Sibeliusa - Valse triste i Ravela - Gaspard de la Nuit.


Richard NunnsPuhake ki te rangi to bez wątpienia najoryginalniejszy utwór, który zabrzmi w wykonaniu New Zealand String Quartet we wtorek, 28 października 2008 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Kompozycja Nowozelandki Gillian Whitehead przeznaczona jest na instrumentarium klasyczne (kwartet) i etniczne (taonga puoro - zestaw instrumentów maoryskich). Została poświęcona ginącym wielorybom, a śpiew tych ogromnych ssaków przypominają dźwięki, wydobywane m.in. z fletów z kości skrzydeł albatrosa lub waleni oraz trąbek z muszli. Wirtuoz gry na tych instrumentach, Richard Nunns (na zdjęciu), weźmie udział we wtorkowym koncercie. Poza tym w programie utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Dymitra Szostakowicza i Franza Schuberta.

Wszechstronność repertuaru New Zealand String Quartet stała się ważnym tytułem do sławy nowozelandzkiego zespołu. W repertuarze działającego od 1987 roku kwartetu znajdują się dzieła klasyczne od Mozarta do Berga oraz utwory twórców  nowozelandzkich i krajów basenu Oceanu Spokojnego. Kameraliści współpracują też z muzykami ludowymi i jazzmanami. Rangę NZSQ potwierdzają orkiestry, z jakimi współpracowali: m.in. BBC Scottish Symphony, Auckland Chamber Orchestra i New Zealand Symphony Orchestra.


Koncert Pamięci Zmarłych w 60. rocznicę śmierci Kardynała Augusta Hlonda odbędzie się w czwartek, 30 października 2008 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu w Poznaniu. W wykonaniu Marzeny Michałowskiej – sopran, Sebastiana Szumskiego – bas i Macieja Bolewskiego – organy oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod batutą Stefana Stuligrosza usłyszymy kompozycje Antoniego Hlond-Chlondowskiego - Pieśń wieczorna Ave Maria i Missa Dominicalis oraz Requiem op. 48 Gabriela Fauré.


Koncert Pamięci naszych bliskich odbędzie się 30 października 2008 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W wykonaniu solistów: Izabelli Kłosińskiej – sopran, Agnieszki Rehlis – alt, Rafała Bartmińskiego – tenor i Wojciecha Gierlacha – bas oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Rudolfa Tierscha usłyszymy jedno z najbardziej znanych i poruszających dzieł muzycznych - Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta.


Requiem d-moll  Wolfganga Amadeusa Mozarta usłyszymy 30 października 2008 roku o godz.19.15 w Katedrze Św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Wystąpią: Magdalena Szewczyk – sopran, Helena Poczykowska – alt, Piotr Szewczyk – tenor i O. Tomasz Jarosz – bas, Bielski Chór Kameralny (dyrygent Beata Borowska), Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (dyrygent Jan Borowski) oraz Orkiestra im. Telemanna pod dyrekcją Piotra Sadowskiego.


Janusz WawrowskiPolski skrzypek Janusz Wawrowski (na zdjęciu) wystąpi 31 października 2008 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej José Féliz Rivas w Teatro Teresa Carreno w Caracas (Wenezuela). Artysta wykona Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 J. Brahmsa oraz Gran duo concertante G. Bottesiniego. Partię solową kontrabasu zagra Janusz Widzyk. Artystom towarzyszyć będzie Sinfónica de la Juventud Venezolana Simón Bolívar pod batutą Pablo Castellanos'a.

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Simona Bolivara założona w 1975 roku przez José Antonio Abreu jest obecnie jedną z najbardziej cenionych orkiestr młodzieżowych na świecie. Orkiestra ta jest częścią Wenezuelskiego Narodowego Systemu Orkiestr Młodzieżowych i Dziecięcych (FESNOJIV), który jest systemem zarówno socjalnym, muzycznym i edukacyjnym, który pomaga młodzieży z marginesu społecznego, często zamieszkującej miejskie slumsy. Orkiestra ta pracowała z takimi dyrygentami, jak Claudio Abbado oraz Sir Simon Rattle. Dla Deutsche Grammophon zarejestrowała już trzy płyty, a jej nagranie V i VII Symfonii Beethovena pod batutą Gustavo Dudamela, Sir Simon Rattle uznał za "najważniejsze wydarzenie w muzyce poważnej całego świata".