Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Koncert zamykający Francuską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej odbędzie się 16 grudnia 2008 roku o godzinie 20 w Schweitzer Auditorium w Palais de la Musique w Strasburgu. Wydarzenie to organizowane jest w ramach Europejskiego Dnia Dialogu Kulturalnego, a poprowadzi je zza pulpitu dyrygenckiego - Claire Gibault (na zdjęciu), posłanka Parlamentu Europejskiego. W programie koncertu znajdzie się muzyka czołowego kompozytora francuskiego XIX wieku – Hectora Berlioza: pieśni Les nuits d’été op.7, fragmenty Symfonii fantastycznej op. 14, symfonii Romeo i Julia op. 17, Harold w Italii op. 16 oraz opery Potępienie Fausta op. 24.

Aby świętować bogactwo i różnorodność Europy, Claire Gibault wybrała na wykonawców koncertu ogromny zespół artystów: Słowacką Filharmonię, chór złożony z 200 dzieci przybywających z różnych krajów Unii Europejskiej (Belgii, Estonii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Polski i Hiszpanii), włoską śpiewaczkę operową Annę Caterinę Antonacci i francuskiego altowiolistę Arnauda Thorette’a. Polskę reprezentują chłopcy z Warszawskiego Archikatedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego Cantores Minores (Joseph A. Herter, dyrygent).

Koncert odbędzie się podczas ostatnich obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w 2008 roku i będzie transmitowany na żywo na kanale Mezzo w 39 krajach, a także przez France Inter i inne europejskie stacje radiowe. Francuska muzyka zajmie honorowe miejsce, a ten moment jedności symbolicznie zamknie Francuską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.


Filharmonia Łódzka po wielu latach „zesłania” na Piotrkowskiej 243 powróciła do zupełnie nowego, stworzonego specjalnie na jej potrzeby budynku. Miejsce jest na wskroś współczesne, wyjątkowo pasuje więc do prezentowania muzyki XXI wieku. Ale nie tylko sale koncertowe są tu niezwykłe – nie mniej inspirujące okazują się ogromne przestrzenie foyer.

Dnia 16 grudnia 2008 roku po raz pierwszy ożyją naprawdę. Stanie się tak przede wszystkim za sprawą niezwykłego projektu Studia Komputerowego Akademii Muzycznej w Łodzi pod przywództwem Krzysztofa Knittla oraz studentów i absolwentów Pracowni Fotografii prof. Leokadii Bartoszko Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pracujących pod czujnym okiem as. Artura Chrzanowskiego oraz Macieja Walczaka. Pierwsze próby do tego koncertu odbyły się już w lipcu (sic!), w listopadzie do zespołu dołączył Sławomir Ochotny, przyjeżdżając na nocne manewry z projektorami specjalnie z Warszawy.

PRZESTRZENIE będą przede wszystkim nawiązywały (jak wskazuje nazwa) do idei muzyki przestrzennej. Podczas pierwszej bardziej statycznej części kompozytorzy Studia Komputerowego zaprezentują swoje utwory, niektórym towarzyszyć będą prace wideo studentów Pracowni Fotografii. Druga część będzie wielką, aczkolwiek dokładnie przemyślaną improwizacją na instrumenty perkusyjne, gitarę elektryczną, clavinovę, obiekt amplifikowany, przedmioty (wśród nich znajduje się piszczałka z jeszcze nieistniejących organów Filharmonii Łódzkiej) oraz 8 projektorów.

Przestrzenie foyer na drugim piętrze będą „brzmiały” nie tylko 16 grudnia. Przed koncertem o godzinie 19.00 zaplanowany jest wernisaż instalacji Silent Music Robina Minarda, składających się z kilkuset głośników piezoelektrycznych i wielokanałowego systemu audio. Będzie można ją oglądać (a przede wszystkim słuchać) aż do 12 stycznia 2009 roku.

Dzień wcześniej, w poniedziałek 15 grudnia 2008 roku o godz. 18.30 w księgarni-kawiarni „mała litera” (ul. Nawrot 7) odbędzie się spotkanie z Robinem Minardem, który opowie o ekologii dźwięku i dźwiękowych pejzażach. Na spotkanie wstęp wolny.

Więcej


Stowarzyszenie „Turning Sounds” zaprasza na „Gębofon”. Pod tym hasłem kryją się warsztaty i koncert dla tych, którzy chcą zgłębiać możliwości swojego głosu.

We wtorek, 16 grudnia 2008 roku rozpocznie się czterodniowy bezpłatny kurs interpretacji muzyki współczesnej, który poprowadzi Frank Wörner, mistrz w dziedzinie sztuki najnowszej - to propozycja dla profesjonalistów, śpiewaków półprofesjonalnych i studentów. Wszyscy chętni, zwłaszcza osoby zajmujące się głosem z udziałem elektroniki, mogą wziąć udział w warsztacie Michaela Schiefela w sobotę 20 grudnia 2008 roku w godz. 10.30 - 13.30. Kontakt: Małgorzata Cnota, tel. 0 663 200 336.

"Gębofon" zakończy się wspólnym koncertem uczestników i artystów w piątek, 19 grudnia 2008 roku o godz. 20.00 w Filharmonii Łódzkiej. Rozpocznie go klarnecista i kompozytor Michał Górczyński, który wraz z bitbokserem TikTakiem dokonuje przełomowych na skalę światową eksperymentów, mających na celu wprowadzenie bitboksu do poważnej muzyki współczesnej. Tym razem spotka się z młodym niemieckim kompozytorem-elektronikiem Constantinem Poppem w premierowym programie inspirowanym brzmieniem silników ciężarówek. Frank Wörner, bas-baryton poświęcający się m.in. najnowszej muzyce współczesnej, przedstawi Song Books Johna Cage'a, które zostaną uprzednio przygotowane wraz ze studentami wokalistyki podczas kursu mistrzowskiego, z wykorzystaniem elektroniki i elementów teatralnych. Wörner zaśpiewa także solo kompozycje Georgesa Aperghisa i Perluigi Billonego. Na zakończenie wystąpi Michael Schiefel, wirtuoz głosu, którego dokonania sięgają od wokalnych reinterpretacji Bacha poprzez wielościeżkowe piosenki w stylu Bobby'ego McFerrina po udział w wykonaniu „jazz-opery” Escalator over the Hill Carli Bley w zastępstwie Phila Mintona. Schiefel zaśpiewa solo z wykorzystaniem elektroniki.

więcej informacji na temat kursów


Recital Romana Markowicza zatytułowany “New York, 1968-2008: A Sentimental Musical Journey” odbędzie się 16 grudnia 2008 roku o godz. 19.30 w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Artysta zaprezentuje program, na który złożą się utwory Ludwiga van Beethovena - Sonata D-dur op.28 “Pastoralna”, Josepha Haydna - Sonata C-dur Hob.XVI/No.50,  Wolfganga Amadeusza Mozarta - Sonata F-dur KV 332 i Fryderyka Chopina - 4 Mazurki, Polonez-Fantazja As-dur op.61. Wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji. Koncert odbywa się z podwójnej okazji - rocznicy urodzin Beethovena oraz przyjazdu Romana Markowicza do Ameryki.

Roman Markowicz - polskiego pochodzenia pianista, krytyk muzyczny i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, od 40 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Po przyjeździe do Nowego Jorku podjął naukę w Manhattan School of Music w klasie fortepianu Artura Balsama, którą ukończył w 1972 roku z nagrodą Harold Bauer Award. Następnie studiował pod kierunkiem A. Dorfman w słynnej The Juilliard School. Od tego czasu występuje zarówno jako solista, jak i kameralista, w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich. Jest również znanym krytykiem muzycznym w wiodącej polskojęzycznej, nowojorskiej gazecie „Nowym Dzienniku” („The Polish Daily News”). Jego liczne artykuły i recenzje ukazują się także regularnie w serwisie internetowym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej www.polmic.pl. Roman Markowicz mieszka obecnie w Yonkers (New York) ze swoją żoną Kim i dwojgiem dzieci: Jake i Maya.


Akademia Muzyczna im.I.J. Paderewskiego w Poznaniu - Katedra Kompozycji i Teorii Muzyki oraz Związek Kompozytorów Polskich - Oddział w Poznaniu zapraszają na II Ogólnopolskie Forum Kompozytorów. Tematami wiodącymi Forum będą: Funkcjonowanie kompozytora na polskim rynku muzycznym oraz Festiwale nowej muzyki – stan obecny i perspektywy. Forum odbędzie się w dniach 30 listopada oraz 17 i 18 grudnia 2008 roku w Sali Prezydenckiej AM w Poznaniu (przy ul. Św. Marcin 87).

Oprócz referatów organizatorzy zaplanowali interesującego koncerty, m.in. 17 grudnia 2008 roku o godz.19.00 w Auli Nova odbędzie się koncert utworów kompozytorów poznańskichPYROMUZYKA II, a dzień później - Koncert Studia Muzyki Elektroakustycznej Pyrofonia z prądem, w programie którego znajdą się dwa prawykonania nowych kompozycji Jarosława Kozłowskiego i Zbigniewa Kozuba.

Więcej


Związek Polskich Artystów Fotografików i Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zapraszają na koncert grupy Kawalerów Błotnych, którzy wykonają utwór MUZYKA MIASTA. Koncert odbędzie się w środę, 17 grudnia 2008 roku o godz. 20 00 w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie (Plac Zamkowy 8). Wystąpią: Jerzy Kornowicz – fortepian, Krzysztof Knittel – media elektroniczne, Miaczysław Litwiński – śpiew, skrzypce, cytry, Ryszard Latecki – trąbka, harmonium, perkusjonalia, Tadeusz Sudnik – media elektroniczne i Tadeusz Wielecki – kontrabas. Wstęp wolny

Więcej


Koncerty symfoniczne w 75. rocznicę urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego odbędą się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniach 19 grudnia 2008 roku o godz. 19:30 i 20 grudnia 2008 roku o godz. 18:00. Wystąpią soliści: Zofia Kilanowicz – sopran, Adam Kruszewski – baryton i Jan Krzysztof Broja – fortepian oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego. W programie: Uwertura Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego, IV Symfonia Koncertująca na fortepian i orkiestrę Karola Szymanowskiego i II Symfonia "Kopernikowska" na sopran, baryton, chór i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

Koncert poświęcony w całości polskiej muzyce symfonicznej XX wieku ukaże jej różne oblicza. Uwertura koncertowa Legenda Bałtyku to dzieło neoromantyczne, nawiązujące do motywów opery pod tym samym tytułem (jest rozbudowaną wersją jej oryginalnej uwertury). Symphonie concertante należy nieprzerwanie od chwili premiery do najpopularniejszych utworów Szymanowskiego; zachwyca urodą swych tematów, finezyjną orkiestracją i szlachetną klarownością formy. Usłyszymy je w interpretacji Jana Krzysztofa Broi, wybitnego polskiego pianisty, zwycięzcy m.in. konkursu im. Ciurlonisa w Wilnie (1999), obecnie mieszkającego w Hiszpanii, gdzie wykłada w Conservatorio Superior de Música w Salamance. Głównym punktem programu będzie jednak II Symfonia „Kopernikowska" na sopran, baryton, chór i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, która na filharmonicznej estradzie miała swe prawykonanie. Wystąpi para znakomitych solistów: Zofia Kilanowicz, (która wraz z Andrzejem Dobberem dokonała pod dyrekcją Antoniego Wita znakomitej rejestracji tego dzieła dla firmy NAXOS) oraz jeden z czołowych polskich barytonów, Adam Kruszewski.

na zdjęciu: Henryk Mikołaj Górecki (WJ 1966)


W 2008 roku Elżbieta Towarnicka (na zdjęciu) świętuje swój podwójny jubileusz. Pierwsza rocznica to 30-lecie pracy artystycznej, druga zaś to mijające 25 lat od czasu nagrania pierwszej ścieżki dźwiękowej do filmu (produkcja z 1983 roku - Kartka z podróży w reż. Waldemara Dzikiego z muzyką Zygmunta Koniecznego). Oba wydarzenia świętować będziemy podczas jednej wielkiej uroczystości – koncercie muzyki filmowej, który odbędzie się 20 grudnia 2008 roku o godz. 18:00 w Białołęckim Ośrodku Kultury (ul. Van Gogha 1) w Warszawie. Wystąpią: Elżbieta Towarnicka (sopran), Konrad Mastyło (fortepian), Alicja Góra (wiolonczela), Tomasz Góra (skrzypce) i Marek Mleczko (obój). Prowadzenie koncertu: Tomasz Raczek.

W programie motywy muzyczne z filmów: Pornografia (reż. J. J. Kolski muz. Z. Konieczny), Jasminum (reż. J. J. Kolski muz. Z. Konieczny), Matka Boska Ludźmierska, Nie gniewaj się na Łotra, W Loreto i w Gorcach, Pieśń Stara mała Vilma z filmu Mała Vilma (reż. M. Meszaros, muz. J. K. Pawluśkiewicz sł. J. Nowicki), Lista Schindlera (muz. J. Williams), Misja (muz. E. Morricone), Posłaniec (muz. M. Legrand), Lilia Wodna - pieśń z Dekalogu 9, Marionetki - temat fortepianowy i pieśń z Podwójnego życia Weroniki, Dawn – pieśń z Ouartet n 4 movements (reż. Lucia Rikaki), temat z Tajemniczego Ogrodu (reż. A. Holland), Pie Jesu (muz. A.L.Webber), Pieśń na Zjednoczenie Europy z Trzech kolorów – Niebieski oraz Lacrimosa Witolda Lutosławskiego. Usłyszymy także kolędy: Gdy śliczna Panna, W żłobie leży i Lulajże Jezuniu.


Dnia 20 grudnia 2008 roku, w dniu premiery opery Czarodziejski flet Mozarta o godz. 18 Teatr Wielki w Łodzi zaprasza do foyer na wernisaż wystawy zatytułowanej Marcella Sembrich-Kochańska - w 150 lecie urodzin, przygotowanej pod kuratelą Juliusza Multarzyńskiego - znanego fotografa teatralnego oraz Małgorzaty Komorowskiej - profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystawa będzie otwarta do 4 stycznia 2009 roku.

Ekspozycja ta poświęcona jest pochodzącej z Polski - jednej z największych div operowych świata, pierwszej wielkiej gwieździe Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wystawa fotograficzna o Marcelli Sembrich-Kochańskiej (na zdjęciu) powstała z okazji przypadajacej obecnie jubileuszowej rocznicy urodzin wielkiej polskiej artystki. Prezentuje nie tylko archiwalne zdjęcia, ale również fotografie jej partnerów scenicznych, a wśród nich Adama Didura czy Jana i Edwarda Reszke. Na wystawie znajdują się zdjęcia teatrów w których występowała, mapy Ameryki i Europy pokazujące miejsca z nią związane, dedykowane dla niej listy i życzenia m.in. od Enrico Caruso, Heleny Modrzejewskiej, Ignacego J. Paderewskiego, Giacomo Pucciniego czy Giuseppe Verdiego. Patronat nad wystawą objęło m.in. amerykańskie stowarzyszenie od ponad 60 lat kultywujące pamięć o Artystce i prowadzące aktywnie Muzeum Jej imienia - The Marcella Sembrich Memorial Association (MSMA) w Bolton Landing, USA.

Więcej


Dnia 20 grudnia 2008 roku Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na premierę opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, pod kierownictwem muzycznym Łukasza Borowicza.


Dom Pracy Twórczej w Wigrach zaprasza na wernisaż instalacji multimedialnej Krzysztofa Knittla, pt. Pory roku, który odbędzie się w sobotę, 20 grudnia 2008 roku o godzinie 18.00 w Galerii Fotografii im. Edwarda Hartwiga w Wigrach. Instalacja dostępna będzie dla słuchaczy do 31 stycznia 2009 roku.

Pory roku to czteropłytowy album z nagraniami pochodzącymi z pięciu miejsc: Lato – z Cimochowizny, małej wioski nad jeziorem Wigry w północno-wschodniej Polsce, Jesień – z Warszawy, Zima – z Krynicy Górskiej i z doliny Tux (Zillertal) w Austrii, Wiosna – z wyspy Rodos. Zestaw ten można potraktować jako kompozycję dźwiękową, ale także jako rodzaj muzykoterapii czy kołysanki. Prezentacji nagrań towarzyszą foldery ze zdjęciami miejsc, gdzie zostały one dokonane.


Prezes Fundacji Nowej Orkiestry Kameralnej - Richard Berkeley zaprasza na nadzwyczajny koncert z udziałem światowej sławy kontratenora Michaela Chance’a, który odbędzie się 21 grudnia 2008 roku o godzinie 18.00 w Galerii Porczyńskich w Warszawie (Plac Bankowy 1). Artysta wystąpi wspólnie z Anną Karasińską – sopran i Anetą Łukaszewicz – mezzosopran, Chórem Fundacji Nowa Orkiestra Kameralna (kier. art. Richard Berkeley) i Nową Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. W programie: J. S. Bach – Kantata „Gott soll allein mein Herze haben” BWV 169, A. Corelli – Concerto grosso F-dur op. 6 nr 8 “Fatto per la notte di Natale” i A. Vivaldi – Gloria D-dur RV 589.

Więcej


Nadzwyczajny Koncert Bożonarodzeniowy odbędzie sie w niedzielę, 21 grudnia 2008 roku o godzinie 15.30 w Bazylice NSJ w Warszawie (ul. Kawęczyńska 53). Wystąpią wybitni soliści: Iwona Hossa, Bożena Harasimowicz, Urszula Kryger, Jacek Laszczkowski i Rafał Siwek. Towarzyszyć im będą: Chór Katedry Warszawsko-Praskiej "Musica Sacra" pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego, a także Zespół Solistów Concerto Avenna pod kierunkiem Andrzeja Mysińskiego. W programie znajdą się dzieła Jana Sebastiana Bacha: III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068 oraz Magnificat BWV 243.


Filharmonia im. Romualda Traugutta i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych zapraszają na II Festiwal Bożonarodzeniowy INCARNATUS EST, organizowany pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Kazimierza Nycza – Metropolity Warszawskiego. Koncerty odbędą się w dniach 26-30 grudnia 2008 roku w Kościele Środowisk Twórczych Św. Brata Alberta i Św. Andrzeja Apostoła w Warszawie (Plac Teatralny 18), z wyjątkiem koncertu w dniu 28 grudnia, który będzie miał miejsce w Kościele św. Anny (Krakowskie Przedmieście 68). Wstęp wolny.

Więcej


Wolności dla nas idzie czas to tytuł koncertu oraz nowej kompozycji Jacka Sykulskiego, zamówionej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego z okazji 90.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, której prawykonanie odbędzie się dnia 27 grudnia 2008 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W programie koncertu znajdą się ponadto: Marsylianka wielkopolska Feliksa Nowowiejskiego i Fantazja polska op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego. Wystąpią: Andrzej Tatarski – fortepian, Jan Nowowiejski – fortepian, Marzena Michałowska – sopran i Barbara Kubiak – sopran oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i chóry: Akademicki UAM (Jacek Sykulski – przygotowanie), Poznański Chór Kameralny (Bartosz Michałowski – przygotowanie) i Poznański Chór Chłopięcy (Jacek Sykulski – przygotowanie) pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego i Jacka Sykulskiego.


Wesele Figara to najnowsza premiera Opery Wrocławskiej, która odbędzie się 30 i 31 grudnia 2008 roku. W obsadzie zobaczymy m.in. Aleksandrę Kurzak – gwiazdę Metropolitan Opera i Covent Garden. Reżyserem spektaklu jest znany polski reżyser – Marek Weiss.

Wesele Figara - opera buffa W. A. Mozarta z librettem L. da Ponte, opartym na komedii P. Beaumarchais’go pod tym samym tytułem, jest kontynuacją losów słynnego golibrody, który znów musi wysilić swój spryt – tym razem, by ocalić ukochaną przed zapędami Hrabiego Almavivy. Arystokratę interesuje Zuzanna, pokojówka jego żony i narzeczona Figara. Ten obmyśla intrygę, by udaremnić zamiary swego pana. Dla współczesnego widza to świetnie napisana komedia, tym przyjemniejsza w odbiorze, że opowiedziana genialną muzyką Mozarta.


Popularność, jaką od lat cieszą się wieczory sylwestrowe i noworoczne w bydgoskiej Operze Nova zobowiązała organizatorów do poszukiwania nowych pozycji repertuarowych, rozwiązań scenograficznych, choreografii tworzonej specjalnie na te okazje. Program koncertów przewiduje utwory zawsze chętnie słuchane: rozpoznawalne tematy operowe i operetkowe, przeboje musicalowe i porywające do tańca utwory instrumentalne – wykonane na wysokim poziomie artystycznym. W tym roku dołączą do nich także aranżacje piosenek kabaretowych. Soliści będą mieli okazję błysnąć talentem wokalnym, aktorskim i komediowym, zaś balet porwie widzów w rytm latynoskiej fiesty.

Podczas 8 wieczorów sylwestrowo-noworocznych w dniach 30 grudnia 2008 roku – 4 stycznia 2009 roku wystąpi 13 solistów-śpiewaków: Małgorzata Grela, Katarzyna Nowak-Stańczyk, Ewa Olszewska, Małgorzata Ratajczak, Dorota Sobczak, Victoria Vatutina, Łukasz Goliński, Jacek Greszta, Marcin Naruszewicz, Andrzej Nowakowski, Janusz Ratajczak, Ryszard Smęda i Bartłomiej Tomaka, którym towarzyszyć będzie Chór, Balet i Orkiestra Opery Nova pod kierownictwem Macieja Figasa. Reżyseria i choreografia - Marek Zajączkowski, reżyseria świateł - Bogumił Palewicz, przygotowanie chóru - Henryk Wierzchoń, prowadzenie koncertu - Artur Andrus.


Ponad trzy godziny świetnej zabawy u progu Nowego Roku zapewni w wieczór sylwestrowy, 31 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej sztuka ojca operetki Jacques'a Offenbacha. Historia tytułowej Wielkiej Księżnej Gérolstein, która zakochuje się w rekrucie Fritzu, odtrącając przeznaczonego jej księcia Paula, i przewraca w ten sposób do góry nogami hierarchię w armii, wymachując przy tym dziarsko "szabelką, szabelką, szabelką, co miał ją niegdyś ojciec mój", śmieszy do łez widzów na całym świecie. Łódzkie przedstawienie - z akcją sceniczną, kostiumami i dekoracjami - to pierwsze po II wojnie światowej polskie wykonanie pierwotnej wersji dzieła. Spektakl, przygotowany wspólnie przez Filharmonię Łódzką i Teatr Muzyczny w Łodzi, zrealizują twórcy dobrze znani łódzkiej publiczności. Wystąpią soliści Opery Łódź - Teatru Wielkiego, Opery Krakowskiej i Teatru Muzycznego w Łodzi. Towarzyszyć im będą artyści baletu tego teatru oraz artyści chóru i orkiestry Filharmonii Łódzkiej.

W przerwie przedstawienia organizatorzy zapraszają wszystkich do foyer na kieliszek szampana. Opera wykonywana jest w języku francuskim z napisami w języku polskim (fragmenty śpiewane) i w języku polskim (fragmenty mówione). Przedstawienie trwa około trzech godzin.